چگونه از روکش دندان خود مراقبت کنیم

چگونه از روکش دندان خود مراقبت کنیم؟ | ارائه ۸ نکته طلایی

روکش دندان، کلاهکی است که به طور کامل روی دندان آسیب دیده یا درمان شده قرار می‌گیرد. این روکش با محافظت از دندان، آن را در برابر آسیب‌های بیرونی مقاوم‌تر و مستحکم‌تر خواهد کرد. اما خود این روکش برای ماندگار بودن در جای خود، به مراقبت‌های ویژه‌ای نیاز دارد. مراقبت‌هایی که طول عمر این روکش را افزایش دهند و از آن در برابر آسیب‌های بیرونی محافظت کنند.

این مقاله، فرصت مناسبی برای معرفی راهکارهای مراقبت از روکش دندان و بررسی عواملی است که به افزایش طول عمر این قطعه کمک می‌کنند.

دلایل اهمیت مراقبت از روکش

اگر می‌خواهید طول عمر روکش دندان شما بالا باشد، باید سعی کنید تا به خوبی از آن محافظت کنید. هر چند که این مورد، تنها دلیل محافظت از روکش دندان نیست.

افزایش طول عمر روکش

با مراقبت صحیح از روکش با روکش‌های دندان‌های خود، می‌توانید عمر آن‌ها را به طور قابل توجهی افزایش دهید. فراموش نکنید که روکش‌های شما سرمایه گذاری بلند مدت و قابل توجهی هستند که حفظ آن‌ها از آسیب‌های احتمالی و هزینه‌های اضافی آینده جلوگیری می‌کند.

علاوه بر این، عدم مراقبت از روکش می‌تواند منجر به شکستگی، ترک خوردگی و ساییدگی زودرس آن شود. این دست از مشکلات نه تنها ظاهر دندان شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند، بلکه می‌توانند به دندان‌های زیرین نیز آسیب برساند و نیاز به درمان‌های گران قیمت تری مانند ایمپلنت دندان را به وجود بیاورند.

حفظ سلامت دهان و دندان

روکش‌ها به تنهایی نمی‌توانند از پوسیدگی دندان یا ابتلا به بیماری لثه جلوگیری کنند. در واقع، اگر از روکش‌های خود به درستی مراقبت نکنید، باکتری‌ها می‌توانند در زیر لبه روکش‌ها جمع شده و منجر به پوسیدگی دندان در زیر روکش، عفونت لثه و سایر مشکلات دهان و دندان شوند.

مراقبت منظم از روکش به از بین بردن پلاک و باکتری‌ها از اطراف روکش‌ها و خط لثه کمک می‌کند و از سلامت دهان و دندان شما در دراز مدت محافظت می‌کند.

چرا از روکش دندان مراقبت کنیم؟

حفظ زیبایی لبخند

یکی از دلایل اصلی روکش کردن دندان، پنهان کردن ظاهر دندانی است که پیش از این عصب کشی شده است. چرا که این دندان به دلیل تراشیده شدن و استفاده از مواد ترمیمی (که گاها سیاه رنگ هستند)، ظاهر نازیبایی پیدا کرده است.

روکش دندان به جز هذف اولیه خود که محافظت از دندان است، برای بازگرداندن ظاهر طبیعی و زیبا به لبخند شما نیز طراحی شده است. پس باید با مراقبت از روکش خود، درخشش و سفیدی آنها را حفظ کنید و از تغییر رنگ یا لکه دار شدن آنها جلوگیری کنید.

جلوگیری از درد و ناراحتی

اگر از روکش های خود به درستی مراقبت نکنید، ممکن است در معرض مشکلات مختلفی مانند درد، حساسیت و التهاب لثه قرار بگیرید. این مشکلات می‌توانند جویدن، صحبت کردن و حتی غذا خوردن را برای شما دشوار کنند. با رعایت بهداشت دهان و دندان و معاینات منظم دندانپزشکی می‌توانید از بروز این مشکلات جلوگیری کنید و از عملکرد صحیح و بدون درد روکش‌های خود اطمینان حاصل کنید.

صرفه جویی در هزینه

مراقبت از روکش‌های دندان می‌تواند به افزایش طول عمر آنها و جلوگیری از نیاز به تعویض یا ترمیم زودهنگام آنها کمک کند. در نتیجه‌ی این کار، شما می‌توانید در هزینه‌های احتمالی آینده صرفه جویی کنید و از این سرمایه‌ی خود به بهترین نحو محافظت کنید.

راهکارهای مراقبت از روکش دندان

روکش دندان قطعه‌ی ارزشمندی برای سلامتی و زیبایی لبخند شما است. شما می‌توانید با مراقبت صحیح از آن‌ها عمرشان را افزایش دهید، از بروز هر گونه مشکلات برای آن‌ها جلوگیری کنید و از لبخندی زیبا و درخشان لذت ببرید.

رعایت بهداشت دهان و دندان برای حفظ ماندگاری روکش

حفظ بهداشت دهان و دندان یکی از مهمترین اقداماتی است که می‌توانید برای افزایش طول عمر روکش دندان خود انجام دهید. چرا که روکش‌ها، همانند دندان‌های طبیعی، در برابر پلاک و باکتری آسیب پذیر هستند.

اگر به طور مرتب و صحیح از آن‌ها مراقبت نکنید، ممکن است با مشکلات مختلفی مانند پوسیدگی دندان در زیر روکش، بیماری لثه، بوی بد دهان و حتی از دست دادن روکش‌ها روبرو شوید.

تعدادی از اصلی‌ترین نکات کلیدی برای حفظ بهداشت دهان و دندان و افزایش طول عمر روکش‌ها شامل موارد زیر هستند:

  1. دو بار در روز، صبح و شب، به مدت دو دقیقه مسواک بزنید.
  2. برای مسواک زدن از مسواک نرم و خمیردندان غیرساینده استفاده کنید.
  3. سعی کنید با حرکاتی ملایم و دایره ای مسواک بزنید.
  4. تمام سطوح دندان‌ها و خصوصا روکش، از جمله خط لثه را مسواک بزنید.
  5. حداقل یک بار در روز، قبل از مسواک زدن از نخ دندان برای تمیز کردن بین دندان‌هایتان استفاده کنید.
  6. نخ دندان را با خشونت لابلای دندان‌هایتان نکشید تا آسیبی به روکش شما وارد نشود.
  7. هفته‌ای یک بار از دهان شویه حاوی فلوراید برای از بین بردن باکتری‌های باقی مانده در دهان خود استفاده کنید.
  8. دهان شویه را به مدت ۳۰ ثانیه در دهان خود بچرخانید و سپس آن را بیرون بریزید.

نکات طلایی برای مراقبت از روکش دندان

رعایت رژیم غذایی

رژیم غذایی شما نقش مهمی در حفظ سلامت و ماندگاری روکش دندان شما دارد. زیرا همانطور که غذاها و نوشیدنی‌های طبیعی می‌توانند به سلامت بیشتر دندان‌های طبیعی شما منجر شوند، روکش دندان نیز بر اثر مصرف مواد غذایی غیر سالم و اسیدی آسیب می‌بیند.

در ادامه به چند نکته در خصوص داشتن یک رژیم غذایی سالم برای حفظ سلامتی روکش دندان شما اشاره خواهیم کرد:

  • از صرف غذاهای سفت و جویدنی خودداری کنید. خوراکی‌هایی مانند مغزیجات می‌توانند به روکش‌های شما آسیب برسانند و باعث شکستگی آن‌ها شوند.
  • همچنین، باید سعی کنید که از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی خودداری کنید. غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی مانند مرکبات و نوشابه می‌توانند سطوح بیرونی روکش‌های شما را بپوسانند.

معاینات دندانپزشکی

اگر می‌خواهیم روکشی با دوام و ماندگار داشته باشید، باید هر ۶ ماه یک بار به دندانپزشکی مراجعه کنید. در این چکاپ‌های دوره‌ای، دندانپزشک وضعیت دقیق دندان‌های شما را بررسی و در صورت وجود هر گونه مشکل در روکش دندان‌های شما، آن موضوع را پیش از وخامت برطرف خواهد کرد.

ترک عادات مضر و نادرست

سعی کنید از مصرف هر گونه دخانیات بپرهیزید و یا استعمال آن‌ها را به کمترین حد ممکن کاهش دهید. دود دخانیات می‌تواند با پوسیدگی روکش دندان و حتی دندان‌های طبیعی و واقعی شما شود.

همچنین، باید از مصرف الکل نیز بپرهیزید و در صورتی که عادت دارید دندان قروچه کنیم، پیش از خواب از محافظ دندان در شب (نایت گارد) استفاده کنید. نایت گارد با ایجاد یک لایه حفاظتی از دندان شما، به پیشگیری از ساییدگی روکش به دندان‌های طبیعی شما کمک خواهد کرد.

عمر روکش دندان

عمر روکش دندان به عوامل مختلفی مانند جنس روکش، کیفیت نصب آن روی دندان شما و میزان مراقبت‌های شما از روکش دندانتان بستگی دارد. اما به طور کلی، در صورت مراقبت صحیح و مراجعه به یک متخصص باتجربه می‌توانید انتظار داشته باشید که روکش‌های دندان شما بین ۱۰ تا ۱۵ سال عمر کنند. هر چند که این طول عمر در صورت مراقبت خوب شما، قابلیت مادام العمر شدن هم دارا است.

عمر روکش دندان چقدر است

چه عواملی عمر روکش دندان را کم می‌کند؟

عوامل متعددی می‌توانند عمر روکش دندان را تحت تاثیر قرار داده و به مرور زمان باعث کاهش ماندگاری آن شوند. برخی از مهمترین این عوامل عبارتند از عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، ایجاد جرم و پلاک روی روکش، عدم رعایت رژیم غذایی و مصرف خوراکی‌های سفت و سخت، مصرف غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی، مصرف دخانیات و دندان قروچه.

آسیب یا ضربه به دهان، مانند ضربه خوردن به صورت یا زمین خوردن نیز، می‌تواند باعث ترک خوردگی، شکستگی یا جدا شدن روکش از دندان شما شود.

روکش دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر بنیانیان در تهران

آیا به دنبال راه حلی برای ترمیم دندان‌های آسیب دیده یا ناقص خود هستید؟ آیا به دنبال لبخندی زیبا و درخشان هستید که اعتماد به نفس شما را افزایش دهد؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر بنیانیان با ارائه خدمات تخصصی روکش دندان در تهران، می‌تواند به شما در رسیدن به این اهداف کمک کند.

متخصصان کلینیک دندانپزشکی دکتر بنیانیان، با سال‌ها تجربه و مهارت در زمینه‌ی انواع روکش دندان، می‌توانند بهترین نوع روکش را با توجه به نیازها و شرایط شما انتخاب و برایتان نصب کنند.

روکش دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر بنیانیان در تهران

آن‌ها با همکاری بهترین لابراتوارهای ساخت روکش دندان در تهران، روکش‌هایی طبیعی و ماندگار را برای شما تهیه می‌کنند. روکش‌هایی که نه تنها زیبایی لبخند شما را بهبود می‌بخشد، بلکه عملکرد جویدن و صحبت کردن شما را نیز به طور قابل توجهی ارتقا می‌دهد.

تخصص بالای دندانپزشکان در این مجموعه، کیفیت بالای روکش‌ها، قابلیت پرداخت اقساط هزینه روکش، محیط استریل و آرام کلینیک و نزدیکی به خطوط حمل و نقل عمومی مانند مترو، از جمله مزایای دریافت خدمات روکش در این مجموعه دندانپزشکی است.

جهت مشاهده قیمت روکش دندان و رزرو نوبت و مشاوره رایگان از کلینیک دکتربنیانیان کلیک کنید و یا به آدرس آن‌ها واقع در میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر (بخارست)، خیابان ششم غربی، پلاک ۲۲، واحد ۷ مراجعه نمایید.

جمع بندی نهایی

دستورالعمال‌ها مراقبتی از روکش دندان برای آن دسته از افرادی که دندان‌های خود را روکش کردند، اهمیت بسیار زیادی دارد. لذا امیدواریم تا با ارائه این نکات مراقبتی، راهکارهای حفظ روکش دندان را به خوبی به شما آموزش داده باشیم.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!