چه زمانی به فیزیوتراپی نیاز داریم؟

چه زمانی به فیزیوتراپی نیاز داریم؟

هر فردی ممکن است بنا به دلایلی مانند آسیب اسکلتی-عضلانی، کمردرد و یا مشکلات حرکتی به فیزیوتراپی نیاز داشته باشد. فیزیوتراپی به افراد کمک می‌کند تا توانایی‌های فیزیکی و حرکتی خود را به حداکثر برسانند. فیزیوتراپیست‌ها به روش‌های مختلفی قادرند اختلالات، محدودیت‌ها و آسیب‌های جسمانی را درمان کنند. همچنین فیزیوتراپی برای بیمارانی که دچار درد مزمن هستند و یا به تازگی تحت جراحی قرار گرفته‌اند، بسیار مفید است. در ادامه، مزایای فیزیوتراپی و تاثیر آن در بهبود بیماری‌ها را بیان می‌کنیم.

فیزیوتراپی برای بهبود چه مشکلاتی مفید است؟

گاهی دچار مشکلی می‌شوید اما نمی‌دانید که فیزیوتراپی می‌تواند به درمان سریع‌تر آن کمک کند. لذا در این مطلب به مزایای فیزیوتراپی و تاثیر آن بر بهبود تناسب اندام و کیفیت زندگی می‌پردازیم. انواع مزایای فیزیوتراپی به شرح زیر است:

فیزیوتراپی برای دردهای مداوم و تکرار شونده

درد مکرر در هر قسمت از سیستم اسکلتی-عضلانی مانند ماهیچه‌ها، استخوان‌ها، رباط‌ها و بافت‌ها نشان می‌دهد که به کمک نیاز دارید. این نوع دردها معمولا طولانی مدت هستند و باعث اختلال در حرکت و افت کیفیت زندگی می‌شوند. هر کسی ممکن است در ناحیه کمر، گردن یا هر قسمت دیگری از بدن دچار درد شود. معمولا این درها موقت و گذرا هستند. اما اگر درد فروکش نکند یا دوباره عود کند، نشان دهنده یک مشکل جدی‌تر است. فیزیوتراپی برای تسکین این نوع دردها بسار مفید و اثربخش است.

درد مزمن می‌تواند زندگی روزمره شما را تحت تاثیر قرار دهد و انجام فعالیت‌های ساده را دشوار کند. فیزیوتراپیست می‌تواند با معاینه شما مشکل را به خوبی تشخیص دهد. پس از تشخیص مشکل، یک برنامه درمانی شخصی برای شما طراحی می‌کند. این برنامه شخصی برای بهبود درد و بازگرداندن ناحیه آسیب دیده به حالت طبیعی حائز اهمیت است.

فیزیوتراپی برای بهبود مصدومیت و جراحت

اگر به آسیبی مانند رگ به رگ شدن، شکستگی، کشیدگی یا هر جراحت دیگری دچار شده‌اید، قطعا به فیزیوتراپی نیاز دارید. فیزیوتراپی به‌ویژه برای ورزشکاران حرفه‌ای یا افرادی که در فعالیت‌های ورزشی شرکت می‌کنند، اهمیت دارد. حتی یک برنامه فیزیوتراپی شخصی و موثر می‌تواند شما را در برابر مصدومیت‌های احتمالی محفوظ نگه دارد. تمرینات فیزیوتراپی یکی از راه‌های موثر برای تقویت عضلات و بالا بردن آمادگی جسمانی است. مصدومیت و آسیب‌دیدگی در حین فعالیت ورزشی می‌تواند توانایی‌های حرکتی و فعالیت حرفه‌ای افراد را تحت تاثیر قرار دهد. با استفاده از خدمات فیزیوتراپی در منزل می‌توانید به راحتی مصدومیت خود را درمان کنید. حتی اگر ورزشکار نیستید و دچار حادثه‌ای شده‌اید، فیزیوتراپی به عنوان بخشی از برنامه درمانی شما اهمیت دارد. انجام تمرینات فیزیوتراپی تحت نظر متخصص به بهبودی و تقویت عضلات کمک می‌کند.

فیزیوتراپی برای بعد از عمل جراحی

توانبخشی پس از جراحی به بازگرداندن شرایط طبیعی اندام‌ها و عضلات کمک می‌کند. پس از جراحی‌هایی مانند عمل قلب باز، ارتوپدی و جراحی دستگاه گوارش معمولا عوارض حرکتی و عضلانی بروز می‌کند. ضعیف شدن ماهیچه‌ها و تاثیرات ناشی از کم تحرکی اثرات منفی بر تعادل و هماهنگی اندام‌های بدن دارد. درمان چنین مشکلاتی نیاز به فیزیوتراپی و توانبخشی دارد. برخی از فواید فیزیوتراپی پس از جراحی شامل موارد زیر است:

  • تقویت عضلات بدن
  • تلاش برای تقویت توانایی‌های حرکتی
  • بهبود تعادل و وضعیت بدن
  • بهبود گردش خون
  • بازگشت به فعالیت‌های روزانه

از این‌رو، بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند برای بهبودی کامل و بازگشت به زندگی عادی به فیزیوتراپی نیاز دارند. پس از ترخیص از بیمارستان، ممکن است فیزیوتراپی به عنوان بخشی از مسیر درمان شما توصیه شود.

فیزیوتراپی برای سرگیجه یا عدم تعادل

اگر دچار سرگیجه، عدم تعادل و احساس ضعف هستید ممکن است به دلیل اختلال در گردش خون شما باشد. حتی گاهی به دلیل پایین بودن کیفیت گردش خون فرد دچار سرگیجه ناگهانی می‌شود. در چنین مواردی متخصص فیزیوتراپی می‌تواند با معاینه شما به تشخیص مشکل کمک کند. گاهی نیز سرگیجه به دلیل آسیب به ماهیچه‌ها یا دیسک‌های ناحیه گردنی رخ می‌دهد. فیزیوتراپیست‌ها برای بهبود چنین شرایطی از تمرینات توانبخشی مختلفی استفاده می‌کنند. این تمرینات بهبود گردش خون، آرام سازی اعصاب و تقویت عضلانی را به همراه دارند.

فیزیوتراپی برای درمان بی‌اختیاری مثانه

بسیاری از افراد بی‌اختیاری یا فوریت ادرار را تجربه کرده‌اند. این مشکل با افزایش سن بیشتر هم می‌شود. دو نوع بی‌اختیاری ادراری وجود دارد. یکی بی‌اختیاری استرسی است که فرد در صورت عطسه یا سرفه و یا هرگونه فشار فیزیکی به آن دچار می‌شود. دوم بی‌اختیاری اورژانسی است که در آن احساس فوریت ادرار به فرد دست می‌دهد. بی‌اختیاری یا فوریت ادرار ممکن است ناشی از ضعف عضلات لگن باشد. در این شرایط، فیزیوتراپی می‌تواند به تقویت عضلات لگن و مثانه و بهبود وضعیت شما کمک کند.

مزایای فیزیوتراپی در منزل

استفاده از خدمات فیزیوتراپی در منزل برای تمامی افراد به‌ویژه کسانی که دچار محدودیت‌های حرکتی، بیماری‌های مزمن و یا اختلالات مفصلی هستند، بسیار مفید است. حضور در جلسات طولانی فیزیوتراپی در مراکز درمانی و توانبخشی قطعا چالش‌های خاص خود را دارد. اما در روش فیزیوتراپی در منزل بسیار راحت‌تر می‌توانید مراقبت‌های فیزیوتراپی در منزل را دریافت کنید. فیزیوتراپی در منزل سبب صرفه‌جویی در وقت و هزینه می‌شود زیرا دیگر مجبور نیستید برای شرکت در جلسات فیزیوتراپی در داخل شهر تردد کنید. علاوه بر این، خدمات فیزیوتراپی در محل به دلیل توجه بیشتر متخصص و اختصاص زمان بیشتر برای شما، رضایت و اثربخشی بالاتری دارد. همچنین، عدم نیاز به مراجعه حضوری به کلینیک فیزیوتراپی شما را از آلودگی هوا، آلودگی میکروبی و حوادث و سوانح محفوظ نگه می‌دارد.

فیزیوتراپی راحت و بی‌دغدغه در منزل با هومکا!

هومکا طیف گسترده‌ای از خدمات فیزیوتراپی در منزل را ارائه می‌دهد. از تشخیص مشکلات حرکتی و مفصلی گرفته تا و درمان بیماری‌ها از طریق اقدامات توانبخشی همگی از خدمات هومکا هستند با این خدمات، بیماران می‌توانند مراقبت‌های شخصی و متناسب با نیازهای خاص خود را دریافت کنند. این روند منجر به نتایج بالینی بهتر و درمان سریع‌تر بیماری‌ها می‌شود. درخواست و بهره‌مند شدن از خدمت فیزیوتراپی در منزل هومکا بسیار آسان و در دسترس است. تنها کافیست به سایت هومکا مراجعه کرده و نوع خدمت درخواستی خود را انتخاب کنید. پس از وارد کردن اطلاعات تماس کارشناسان هومکا بلافاصله با شما تماس می‌گیرند. در نهایت در روز و ساعت هماهنگ شده فیزیوتراپیست جهت معاینه و تنظیم برنامه درمانی به منزل شما اعزام می‌شود.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!