پیچ خوردگی تخمدان

پیچ خوردگی تخمدان ؛ علائم، علت، تشخیص و درمان

بیماری, زنان
بدون دیدگاه

پیچ خوردگی تخمدان در آناتومی زنان زمانی اتفاق می‌افتد که تخمدان و لوله فالوپ که تخمدان‌ها را به رحم متصل می‌کند، در اطراف بافت‌های نگهدارنده و رگ‌های خونی بپیچد. این چرخش خون رسانی به اندام ها را قطع می کند.

این یک وضعیت اورژانسی است که برای نجات تخمدان و اندام های تناسلی مربوطه باید تشخیص و مداخله سریع انجام شود. این می تواند در افراد در هر سنی رخ دهد، اما در نوجوانان و زنان جوان در سنین باروری بارزتر است.

این مقاله از سلول سبز علائم، علل و درمان پیچ خوردگی تخمدان را مورد بحث قرار می دهد.

انواع پیچ خوردگی تخمدان

جزئی

پیچ خوردگی جزئی تخمدان زمانی رخ می دهد که تخمدان و لوله فالوپ فقط تا حدی بپیچند تا جریان خون قطع شود.

معمولاً علائم مرتبط با نوع جزئی به شدت نوع کامل نیست. تخمدان و لوله فالوپ گاهی به صورت پراکنده در طی چند روز یا چند ماه پیچ خورده و منجر به درد مکرر شکم و پیچش نسبی می شود.

کامل

پیچ خوردگی کامل تخمدان زمانی است که تخمدان و لوله فالوپ به طور کامل پیچ خورده تا خون رسانی به بافت ها قطع شود.

پیچ خوردگی تخمدان چه علائمی دارد؟

شایع ترین علامت، درد حاد زیر شکم و به دنبال آن حالت تهوع و استفراغ است. اغلب، درد می آید و می رود، و تصور می شود که تخمدان ممکن است در این مدت پیچ خورده و باز شود. پیچ خوردگی کامل با درد قابل توجهی همراه است.

پیچ خوردگی تخمدان چه علائمی دارد

علت پیچ خوردگی تخمدان

بیش از ۸۰ درصد افراد مبتلا به پیچ خوردگی تخمدان دارای کیست تخمدان بزرگ (کیسه های پر از مایع در داخل یا روی سطح تخمدان) یا توده هستند. این می تواند در هر اندازه ای رخ دهد، اما ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی بیشتر نگران توده های بزرگتر از ۵ سانتی متر هستند.

احتمال وقوع پیچ خوردگی تخمدان با تومور خوش خیم (غیر سرطانی) بیشتر از تومور سرطان تخمدان است.

هنگامی که تخمک های بالغ در طول تخمک گذاری از تخمدان آزاد می شوند، برخی افراد دچار کیست های فولیکولی متعدد تخمدان می شوند. این کیست ها همچنین می توانند خطر پیچ خوردگی تخمدان را افزایش دهند.

افرادی که در معرض خطر ابتلا به کیست یا توده های بزرگ هستند عبارتند از :

مصرف هورمون برای تحریک تخمک گذاری
تحت لقاح آزمایشگاهی و ایجاد سندرم تحریک بیش از حد
با سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
چه کسانی باردار هستند
با سابقه قبلی پیچ خوردگی تخمدان

تشخیص پیچ خوردگی تخمدان

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی باید در مورد پیچ ​​خوردگی تخمدان بسیار هوشیار باشند تا زودتر آن را تشخیص دهند. قبل از انجام آزمایش، آنها فقط می توانند به سابقه پزشکی، معاینه فیزیکی و عوامل خطر برای پیچ خوردگی تخمدان تکیه کنند. هیچ آزمایش خون خاصی وجود ندارد که بتواند پیچ ​​خوردگی تخمدان را نشان دهد.

سونوگرافی لگن بهترین آزمایش تصویربرداری برای تشخیص این بیماری است. اگر سونوگرافی لگن به طور قطع این بمیاری را نشان نمی دهد اما ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی همچنان نگران آن است، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یا توموگرافی کامپیوتری (CT) از شکم. و لگن ممکن است به تعیین تشخیص کمک کند.

با این حال، MRI بسیار گران است و زمان زیادی طول می کشد تا به دست آید، و تصویربرداری CT می تواند تشخیص را از دست بدهد. هیچکدام معمولاً برای ارزیابی پیچ خوردگی تخمدان توصیه نمی شوند.

تجسم مستقیم در طی یک روش لاپاراسکوپی، که مستلزم ایجاد برش های کوچک در شکم و ارسال یک ابزار باریک با یک دوربین کوچک متصل است، بهترین راه برای تشخیص در زمانی است که ارائه دهنده به شدت به این بیماری مشکوک است.

تشخیص پیچ خوردگی تخمدان

درمان پیچ خوردگی تخمدان

هدف از درمان پیچ خوردگی تخمدان، باز کردن بافت و عروق برای بازگشت جریان خون کافی به تخمدان است. این نیاز به یک روش جراحی دارد. گزینه ها شامل روش لاپاراسکوپی یا باز است.

روش لاپاراسکوپی نسبت به جراحی باز کمتر تهاجمی است و انتخاب محبوب‌تری است. با این حال، اگر سرطان تخمدان یا لوله فالوپ مشکوک باشد، متخصص زنان ممکن است بخواهد یک روش باز انجام دهد.

توصیه‌های جدید نشان می‌دهد که متخصصان زنان تمام تلاش خود را برای حفظ عملکرد تخمدان و باروری در آینده انجام می‌دهند. این بدان معناست که آنها بافت‌ها را باز می‌کنند و سعی می‌کنند به جای برداشتن تخمدان، آن را در جای خود نگه دارند. بافت تخمدان در بازگرداندن عملکرد پس از عدم عرضه خون خوب است

تنها راه برای فهمیدن اینکه آیا تخمدان به اندازه کافی سالم است تا در بدن باقی بماند، نگاه کردن به آن است.

مدت زمانی که از شروع علائم می گذرد همیشه شاخص قابل اعتمادی برای مردن بافت نیست. مطالعات نشان داده اند که عملکرد تخمدان را می توان چند روز پس از شروع علائم بازیابی کرد. با این حال، گاهی اوقات، زمان زیادی می گذرد و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی نیاز به برداشتن تخمدان دارند.

متخصصان توصیه می‌کنند که برای جلوگیری از پیچش مکرر تخمدان در صورت یافتن کیست یا توده بزرگ، در صورت یافتن کیست در طی یک عمل جراحی، برداشته شود. گاهی اوقات، متخصصان زنان می‌توانند پس از باز کردن بافت، مایع کیست را برای کوچک‌تر کردن آن خارج کنند. اما حتی این روش نیز نمی تواند از عود پیچ ​​خوردگی تخمدان جلوگیری کند.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!