پیشگیری از سرطان کبد

چگونه از سرطان کبد پیشگیری کنیم

در حالی که همیشه نمی توان از سرطان کبد پیشگیری کرد، اما می توانید با واکسینه شدن در برابر هپاتیت B، آزمایش هپاتیت C، انجام رابطه جنسی ایمن و محدود کردن مصرف الکل، خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش دهید. اقدامات دیگر ممکن است خطر شما را حتی بیشتر کاهش دهد.

واکسیناسیون

متأسفانه، هیچ واکسنی برای هپاتیت C وجود ندارد. با این حال، واکسن هپاتیت B برای همه کودکان در ایالات متحده توصیه می شود و مدارس برای پذیرش لازم است.

اگر یک بزرگسال جوان هستید، سوابق پزشکی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که در دوران کودکی به درستی واکسینه شده اید. اگر آن سوابق را ندارید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد اینکه آیا دریافت واکسن هپاتیت B برای شما مناسب است یا خیر صحبت کنید. سایر بزرگسالانی که واکسینه نشده اند نیز ممکن است بخواهند واکسینه شوند، به خصوص اگر دارای عوامل خطر برای ابتلا به این بیماری باشند.

در حال حاضر توصیه می شود که همه متخصصان مراقبت های بهداشتی و همچنین هر کس دیگری که ممکن است با خون تماس داشته باشد واکسن را دریافت کنند.

عوامل خطر هپاتیت B شامل داشتن شرکای جنسی متعدد، استفاده از داروهای تزریقی (غیرقانونی)، داشتن یک بیماری مقاربتی (از جمله HIV)، ابتلا به بیماری مزمن کبدی و ابتلا به دیابت زیر ۶۰ سال است.

به سادگی استفاده از مسواک مشترک یا بریدگی های کوچک روی دست و لمس کردن دستگیره در با مقدار کمی خون از فرد مبتلا به هپاتیت B برای ابتلا به عفونت کافی است.

تقریباً ۹۵ درصد از افرادی که به ویروس هپاتیت B آلوده می شوند، ویروس را پاک می کنند، اگرچه ممکن است بسیار بیمار شوند. ۵ درصد دیگر ناقلان مزمن این بیماری می شوند. آنها اغلب در هنگام ابتلا بیمار نیستند و در غیر این صورت ممکن است تا زمانی که آسیب قابل توجهی (از جمله مواردی که منجر به سرطان کبد می شود) از عفونت بی اطلاع باشند.

پیشگیری از سرطان کبد با واکسیناسیون

آزمایش کردن

آزمایش بیماری‌هایی که می‌توانند منجر به سرطان کبد شوند، می‌تواند در تشخیص زودهنگام این عوامل خطر در تلاش برای جلوگیری از پیشرفت آنها به این روش کمک زیادی کند.

آزمایش هپاتیت B و C

اگر بین سال‌های ۱۹۴۵ و ۱۹۶۵ متولد شده‌اید، آزمایش خون خود را برای هپاتیت C انجام دهید. سایر افرادی که دارای عوامل خطر هستند، مانند مواردی که برای هپاتیت B مورد بحث قرار گرفت، باید آزمایش شوند.

افرادی که به هپاتیت C مبتلا هستند، بسیار بیشتر از افراد مبتلا به هپاتیت B، ناقل می شوند و ۱۰ تا ۳۰ درصد افرادی که به این عفونت مبتلا می شوند، به سیروز مبتلا می شوند.

ویروس هپاتیت C تنها در سال ۱۹۸۹ کشف شد و آزمایش خون مورد استفاده برای انتقال خون برای هپاتیت C تنها از دهه ۱۹۹۰ انجام شده است. این بدان معنی است که هر فردی که قبل از آن زمان تزریق خون داشته باشد، ممکن است در معرض خطر باشد، از این رو توصیه های آزمایشی انجام می شود.

این بدان معنی است که حتی اگر مثبت باشید، ممکن است بتوانید از سیروز پیشگیری کنید و خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش دهید.

اگر مشخص شود که فردی ناقل هپاتیت B است، داروهایی وجود دارند که می توانند خطر ابتلا به سیروز را کاهش دهند و باعث پیشگیری از سرطان  کبد شود.

اما برای درمان، باید بدانید که حامل ویروس هستید.

آزمایش هموکروماتوز

داشتن یکی از اعضای خانواده که مبتلا به سرطان کبد است، خطر ابتلا را افزایش می دهد، اما ابتلا به تعدادی از بیماری های ژنتیکی مختلف را نیز افزایش می دهد، برخی از آنها که ممکن است از ابتلا به آنها آگاه نباشید. هموکروماتوز (جذب و ذخیره بیش از حد آهن که منجر به سیروز و به مرور زمان سرطان کبد می شود) یکی از آنهاست.

اگر سابقه خانوادگی افرادی دارید که به بیماری کبدی (نه فقط سرطان کبد) مبتلا بودند، اما مصرف کنندگان زیاد الکل نبودند، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد آزمایش این بیماری صحبت کنید. سایر اعضای خانواده نیز ممکن است از شما تشکر کنند، زیرا این بیماری در حال حاضر به شدت کمتر تشخیص داده شده است.

بیماری های ژنتیکی دیگری نیز وجود دارند، اگرچه بسیار کمتر شایع هستند، که خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهند. پس برای پیشگیری از سرطان کبد مهم است که طرح ژنتیکی خود را بشناسید تا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما بتواند به درستی شما را برای موارد دیگری که ممکن است به سرطان کبد یا سایر شرایط سلامت مرتبط باشد، آزمایش کند.

رابطه جنسی ایمن

هم هپاتیت B و هم هپاتیت C می توانند از طریق جنسی منتقل شوند. استفاده مداوم از کاندوم می تواند خطر ابتلا به هپاتیت را نه تنها بلکه سایر عفونت های مقاربتی از جمله HIV را تا حد زیادی کاهش دهد.

اگر مبتلا به هپاتیت B هستید، باید به همسرتان توصیه کنید تا بتواند واکسینه شود. حتی پس از واکسیناسیون نیز باید از کاندوم استفاده کرد. شش ماه پس از دوز نهایی، می توان شریک شما را آزمایش کرد تا ببیند آیا او مصون است یا خیر.

اگر هپاتیت B ندارید، می توانید با کاهش تعداد شرکای جنسی خود، خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهید.

اگر هپاتیت C دارید باید از کاندوم استفاده کنید. اگر تحت درمان قرار گرفتید و در نهایت ویروس را پاکسازی کردید، ممکن است بتوانید آن را متوقف کنید (اگرچه این فقط در صورتی توصیه می شود که در یک رابطه تک همسری هستید). هپاتیت C نسبت به هپاتیت B کمتر از طریق جنسی منتقل می شود، اما هنوز هم ممکن است.

کاهش مصرف الکل و پیشگیری از سرطان کبد

نوشیدن مقادیر بیش از حد الکل می تواند باعث ایجاد زخم پیشرونده در بافت کبد شود، وضعیتی که به آن سیروز می گویند. کبد دیگر کار نمی کند).

اگر نمی توانید این کار را متوقف کنید، با ارائه دهنده سلامت خود در مورد گزینه های درمانی یا ارجاع به گروه های حمایتی صحبت کنید.

کاهش مصرف الکل و پیشگیری از سرطان کبد

ترک سیگار

یکی از راه های پیشگیری از سرطان کبد ترک سیگار است. اگر سیگاری هستید، اکنون زمان ترک آن است. سیگار علاوه بر افزایش خطر بیماری قلبی، سکته مغزی و سایر سرطان ها، می تواند خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش دهد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد که در حالی که سیگار کشیدن خطر ابتلا به سرطان کبد را تا حدود ۲۵ درصد افزایش می‌دهد، ترکیب سیگار کشیدن و ناقل ویروس هپاتیت B بسیار بیشتر از افزایش خطر ابتلا به آن است.

استفاده دقیق از سوزن

تعداد زیادی از عفونت‌های هپاتیت C (و همچنین بسیاری از عفونت‌های هپاتیت B) در اثر مصرف مواد مخدر تزریقی (IDU) ایجاد می‌شوند. بدون واکسنی برای محافظت در برابر هپاتیت C (یا HIV)، تنها راه مطمئن برای جلوگیری از عفونت IDU است یا از تزریق دارو خودداری کنند یا از سرنگ و سوزن مشترک خودداری کنند. این شامل استفاده مشترک از لوازم مواد مخدر، مانند پنبه، قاشق، و سایر وسایل آشپزی است.

اگر تصمیم به ادامه تزریق مواد مخدر دارید، باید به برنامه های تعویض سوزن رایگان که توسط بسیاری از مقامات بهداشت عمومی و شهری ارائه می شود دسترسی داشته باشید. با این حال، در نظر بگیرید که مصرف داروهای تزریقی نه تنها خطر ابتلا به هپاتیت را افزایش می‌دهد، بلکه ممکن است پیشرفت بیماری کبدی را تسریع کند. به این معنی که خطر سیروز کبدی و سرطان در شما عمیق‌تر است.

مشکل سرطان کبد مربوط به IDU از بین نمی رود. مطالعه دیگری در سال ۲۰۱۸ نشان داد که بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۶، تعداد جهانی سرطان‌های کبدی که به مصرف تزریقی مواد مخدر نسبت داده می‌شوند، بیش از سه برابر افزایش یافته است.

اگر خالکوبی می کنید، مطمئن شوید که هنرمند تاتو از سوزن های جدید استفاده می کند.

پیشگیری از سرطان کبد با بررسی آب

آب چاه می تواند منبع آرسنیک باشد، یک ماده سرطان زا که باعث سرطان کبد می شود. آرسنیک همچنین می‌تواند باعث آسیب کلیوی، بیماری قلبی و مشکلات رشد مغزی در کودکان شود. می‌تواند از طریق فرآیندهای طبیعی در محیط وارد آب‌های زیرزمینی شود، اما همچنین می‌تواند به عنوان یک آلاینده از آفت‌کش‌ها و زباله‌های صنعتی وارد آب‌های زیرزمینی شود.

مطمئناً آرسنیک موجود در آب چاه در فهرست علل بالقوه سرطان کبد کم است، اما علاوه بر سایر مشکلات مربوط به آرسنیک، دلایل دیگری نیز وجود دارد که باید آب چاه خود را آزمایش کنید. آلاینده‌های اضافی می‌توانند شامل سایر فلزات سنگین، مواد شیمیایی آلی، نیترات‌ها و نیتریت‌ها و میکروارگانیسم‌ها باشند که می‌توانند به سایر نگرانی‌های سلامتی کمک کنند.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!