پیشگیری از سرطان روده بزرگ

پیشگیری از سرطان روده بزرگ

بیماری
بدون دیدگاه

گام اولیه شما در پیشگیری از سرطان روده بزرگ این است که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد اینکه چه زمانی باید غربالگری شوید صحبت کنید. چه با کولونوسکوپی یا آزمایش مدفوع در منزل. بسته به عوامل خطر شما، مانند سن شما و اینکه آیا سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ یا پولیپ دارید، پزشک تعیین می کند که غربالگری چه زمانی باید شروع شود.

حفظ وزن مناسب، ورزش منظم، محدود کردن مصرف گوشت های قرمز و فرآوری شده و اجتناب از مصرف زیاد الکل راه های مهمی برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری هستند.

غربالگری

آزمایش های غربالگری برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ برای شناسایی هرگونه رشد نامنظم در روده بزرگ قبل از تبدیل شدن به سرطان انجام می شود.

اکثر افراد در گروه خطر متوسط ​​غربالگری پیشگیری از سرطان روده بزرگ قرار می گیرند و تشویق می شوند که آزمایش را در سن ۴۵ سالگی شروع کنند.

برای افراد با خطر متوسط، می توان از تست های غربالگری بصری برای شناسایی پولیپ یا سرطان روده بزرگ استفاده کرد.

آزمایش‌های غربالگری رایج ممکن است شامل موارد زیر باشد:

کولونوسکوپی هر ۱۰ سال یکبار.

پیشگیری از سرطان روده بزرگ کولونوسکوپی
سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر هر پنج تا ۱۰ سال یکبار. محدودیت سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر این است که فقط برای تجسم کولون چپ قابل استفاده است و نمی تواند ضایعات سمت راست روده بزرگ را تشخیص دهد.

کولونوسکوپی توموگرافی کامپیوتری (کولونوسکوپی مجازی ) هر پنج سال یکبار.

همچنین آزمایش‌های مدفوع خانگی برای غربالگری سرطان روده بزرگ طراحی شده است. این آزمایش‌ها مقدار کمی از خون یا سلول‌های سرطانی را که در مدفوع ریخته می‌شوند، شناسایی می‌کنند.

آنها عبارتند از :

آزمایش ایمونوشیمیایی مدفوع (FIT) هر سال.

آزمایش خون مخفی مدفوع مبتنی بر گوایاک (gFOBT) هر سال.

آزمایش DNA مدفوع چند هدف (MT-sDNA) هر سه سال یکبار.

این تست‌ها سرطان روده بزرگ را متفاوت بررسی می‌کنند و می‌توانند از نظر حساسیت متفاوت باشند. این مهم است که منتظر انجام غربالگری خود نباشید و از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید که کدام آزمایش برای شما بهترین است.

اگر نتایج نامنظمی با هر آزمایش غربالگری داشتید، برای تأیید آن یافته ها به کولونوسکوپی نیاز خواهید داشت و در صورت نیاز، به طور بالقوه هرگونه پولیپ روده بزرگ یا رشد کوچک را حذف خواهید کرد.

غربالگری پرخطر

اگر خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ یا افزایش یافته است، توصیه می شود قبل از ۴۵ سالگی آزمایشات غربالگری را انجام دهید. ممکن است لازم باشد غربالگری خود را بیشتر از توصیه برای افرادی که در معرض خطر متوسط ​​هستند انجام دهید.

اگر یک یا چند مورد از معیارهای زیر را داشته باشید، در رده پرخطر قرار می گیرید :

شما سابقه شخصی سرطان روده بزرگ یا انواع خاصی از پولیپ دارید.
شما سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ یا انواع خاصی از پولیپ دارید.
شما سابقه شخصی بیماری التهابی روده ( کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون ) دارید.
سابقه خانوادگی شناخته شده یا سندرم سرطان ارثی روده بزرگ تأیید شده یا مشکوک مانند پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی (FAP) یا سندرم لینچ (سرطان روده بزرگ غیر پولیپوز ارثی یا HNPCC) دارید.
شما سابقه شخصی دریافت اشعه به ناحیه شکم یا لگن برای درمان سرطان قبلی دارید.
دستورالعمل های غربالگری خاص بسته به خطر خاص متفاوت است.

مشاوره ژنتیک

افرادی که حامل جهش های ژنتیکی مرتبط با سرطان روده ارثی هستند، بیشترین احتمال ابتلا به این بیماری را دارند. اگر فردی در خانواده شما دارای FAP یا HNPCC است، یا اگر شما از نژاد یهودی اشکنازی هستید، باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد مشاوره ژنتیک صحبت کنید.

غربالگری زودهنگام ممکن است به دلیل خطر ارثی برای شما توصیه شده باشد، اما نتایج ژنتیکی ممکن است به تقویت بیشتر استراتژی پیشگیری کمک کند.

وزن

افزایش چربی شکمی با سرطان روده بزرگ مرتبط است. حفظ وزن سالم و اجتناب از افزایش وزن، به خصوص در ناحیه کمر، ممکن است به کاهش خطر کمک کند.

چاقی با التهاب همراه است. التهاب مزمن در بدن ممکن است باعث آسیب DNA شود که متعاقباً می تواند منجر به سرطان شود.

محققان پروتئین التهابی به نام PAR2 را در سلول های چربی شکم افرادی که دارای اضافه وزن یا چاق هستند شناسایی کرده اند. محققان بر این باورند که رژیم‌های غذایی پرچرب , پرشکر باعث ایجاد تغییراتی در سلول‌های سیستم ایمنی بدن می‌شود که باعث تولید این پروتئین می‌شود. این پاسخ التهابی منحصر به فرد ممکن است با تحریک تولید اسیدهای چرب خاص موجود در چربی شکم به افزایش وزن کمک کند.

رژیم غذایی

رژیم غذایی می تواند نقش مهمی در پیشگیری سرطان روده بزرگ داشته باشد، زیرا می تواند بر میزان التهاب در بدن شما نیز تأثیر بگذارد. در حالی که نمی توانید سن یا سابقه پزشکی خانوادگی خود را تغییر دهید، می توانید تصمیمات هوشمندانه ای در مورد آنچه در بشقاب خود دارید بگیرید.

پیشگیری از سرطان روده بزرگ رژیم غذایی

به چربی هایی که می خورید توجه کنید

خوردن چربی های سالم مانند روغن آجیل، روغن کتان، روغن ماهی، روغن زیتون و روغن کانولا نیز می تواند التهاب را کاهش دهد. علاوه بر این، حتما مصرف گوشت قرمز را که حاوی مقادیر زیادی چربی اشباع شده است محدود کنید. همچنین ممکن است مصرف لبنیات پرچرب مانند کره، خامه، بستنی و پنیر را قطع یا کاهش دهید.

علاوه بر این، غذای فرآوری شده با چربی‌های ترانس یا روغن‌های هیدروژنه یا نیمه هیدروژنه شده را پاک کنید. مصرف بیش از حد روغن های گیاهی موجود در بیشتر غذاهای ناسالم نیز می تواند باعث التهاب شود، حتی اگر چربی ها هیدروژنه نشده باشند.

گوشت خود را به درستی بپزید

هنگامی که گوشت را در دمای بالا می‌پزید (به کباب کردن، کباب کردن و سرخ کردن فکر کنید)، هیدروکربن‌های آروماتیک چند حلقه‌ای (PAHs) و آمین‌های هتروسیکلیک (HCAs) در غذا آزاد می‌شوند. این دو ترکیب مواد سرطان‌زا شناخته شده‌اند و با افزایش بروز سرطان‌های روده بزرگ و رکتوم مرتبط هستند. ۸ PAH را می توان در غذاهای پخته شده یا دودی مانند ژامبون یا بیکن نیز یافت.

مجبور نیستید گریل حیاط خلوت خود را پرتاب کنید، اما ممکن است آهسته پختن غذاها در دمای پایین تر، خورش، یا آهسته کباب کردن پروتئین های حیوانی مفید باشد.

اگر تصمیم دارید گوشت خود را کبابی کنید، حتما از انبر برای چرخاندن گوشت به جای چنگال استفاده کنید. سوراخ کردن گوشت باعث می شود که چربی و آب میوه روی زغال ها چکه کند. این باعث تشکیل مواد سرطان‌زا می‌شود که وقتی دود از منقل بالا می‌رود، گوشت را می‌پوشاند.

سبک زندگی

احتمالاً دیدن این استراتژی ها در لیست تعجب آور نخواهد بود. در صورت نیاز از ارتباط آنها با خطر سرطان روده بزرگ به عنوان سوختی برای تغییر سبک زندگی استفاده کنید.

به طور منظم ورزش کنید

طبق مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۷ از دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو، فعالیت بدنی منظم می‌تواند التهاب را کاهش دهد. تنها چیزی که لازم است ۲۰ دقیقه ورزش چهار تا پنج بار در هفته است و هر نوع فعالیت متوسط تا شدید این کار را انجام می‌دهد. برای مثال، تند راه رفتن، دویدن، شنا کردن یا دوچرخه سواری).

با این حال، ورزش شدید ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را حتی بیشتر از ورزش متوسط کاهش دهد. بنابراین اگر در حال حاضر به طور منظم ورزش می کنید، شدت و/یا دفعات جلسات خود را (تحت راهنمایی پزشک شخصی خود) افزایش دهید.

سیگار را ترک کنید، الکل را کاهش دهید

تحقیقات نشان می دهد که ترک سیگار و محدود کردن مصرف الکل می تواند به پیشگیری از سرطان روده بزرگ کمک می کند.

کشیدن تنباکو یا مواد دیگر بدن را در معرض بسیاری از مواد شیمیایی قرار می دهد که می توانند به DNA آسیب برسانند. این نوع آسیب می تواند منجر به بسیاری از انواع سرطان شود.
مصرف زیاد الکل می تواند مقدار فولات (یکی از ویتامین های B) را که از غذاهای سالم جذب می کند، کاهش دهد. کمبود فولات با افزایش بروز سرطان روده بزرگ مرتبط است.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!