پیشگیری از بیماری های مقاربتی

پیشگیری از بیماری های مقاربتی

تنها راه برای پیشگیری از بیماری های مقاربتی (STI) پرهیز از هرگونه تماس صمیمی است. با این حال، این برای اکثر مردم عملی نیست. خوشبختانه، بیماری های مقاربتی تا حد زیادی با انجام رابطه جنسی ایمن هم به طور صحیح و هم به طور مداوم قابل پیشگیری هستند.

این استراتژی ها را برای کاهش خطر ابتلا به STI بخشی از تعهد کلی خود به سلامتی خود قرار دهید.

پیشگیری از بیماری های مقاربتی با آزمایش

اولین مورد برای پیشگیری از بیماری های مقاربتی، شما و شریک زندگیتان باید قبل از شروع یک رابطه جنسی جدید آزمایش شوید. اگر یکی از شما یا هر دوی شما در معرض خطر بالای بیماری هستید، باید حتی بیشتر مورد آزمایش قرار بگیرید.

اگر برای یک بیماری مقاربتی تحت درمان هستید، قبل از شروع مجدد فعالیت جنسی صبر کنید تا درمان به پایان برسد. اگر این کار را نکنید، ممکن است شما و شریک زندگیتان عفونت را منتقل کنید.

پیشگیری از بیماری های جنسی با آزمایش

فقط در یک رابطه متقابل تک همسری رابطه جنسی داشته باشید

یکی از مزایای تک همسری طولانی پیشگیری از بیماری های مقاربتی است. البته این به این بستگی دارد که شروع رابطه منفی بوده و مهمتر از همه، اعتماد و تعهد مداوم به این وعده مشترک است.

توجه به این نکته ضروری است که آزمایش STI 100٪ دقیق نیست و هم مثبت کاذب و هم منفی کاذب ممکن است رخ دهد.

با تبخال، ویروس می‌تواند سال‌ها قبل از اینکه شعله‌ور شود، غیرفعال و غیرقابل تشخیص باشد. اگر شما یا شریک زندگیتان علیرغم تک همسری طولانی مدت مبتلا به تبخال تشخیص داده شده است، این می تواند دلیل آن باشد.

رابطه جنسی را ایمن تر کنید

البته تک همسری متقابل برای همه نیست. اگر شما یا شریک زندگیتان با افراد دیگر رابطه جنسی دارید یا از رفتارهای همسرتان مطمئن نیستید، باید رابطه جنسی ایمن تری داشته باشید.

در صورت برقراری تماس صمیمی، از کاندوم خارجی و کاندوم داخلی استفاده کنید. این شامل رابطه جنسی واژینال و مقعدی و همچنین رابطه جنسی دهانی است.

موانع ۱۰۰% در برابر همه بیماری های مقاربتی محافظت نمی کنند، اما خطر شما را تا حد زیادی کاهش می دهند.

انجام رابطه جنسی ایمن تنها در صورتی موثر است که هر بار که با هم برخورد می کنید این کار را انجام دهید. مسئولیت سلامت جنسی خود را بر عهده بگیرید و لوازم جنسی ایمن تری خود را به همراه داشته باشید.

محدودیت های خود را بشناسید

فکر کردن واضح و انتقادی «در لحظه» ممکن است سخت باشد. به همین دلیل عاقلانه است که قبل از گرم شدن همه چیز در مورد اینکه چقدر مایلید کارها را پیش ببرید، عاقلانه است.

در حالی که تصمیم‌گیری زودتر از موعد می‌تواند به شما کمک کند تا برنامه‌ای داشته باشید که می‌توانید بعداً به آن تکیه کنید، همچنین مهم است که در صورت تغییر نظر خود از کاندوم‌های خارجی یا داخلی آماده باشید.

با شریکت حرف بزن

ارتباط باز و صادقانه در تمام جنبه های یک رابطه مهم است، مخصوصا برای پیشگیری از بیماری های مقاربتی صحبت کردن بهترین روش است.

با شریک زندگی خود در مورد رابطه جنسی، انجام رابطه جنسی ایمن تر و آزمایش STI صحبت کنید. نه تنها این آزمایش انجام شده است، بلکه چه آزمایش هایی و چه زمانی انجام شده است.

همچنین مهم است که راحت با شریک زندگی خود در مورد اینکه آیا منحصر به فرد هستید یا نه و تک همسری برای شما چه معنایی دارد صحبت کنید.

به اشتراک گذاشتن این اطلاعات با شریک زندگی خود نه تنها زندگی جنسی شما را ایمن تر می کند، بلکه می تواند به تعریف بیشتر رابطه شما نیز کمک کند.

پیشگیری از بیماری های جنسی با حرف زدن

قبل از رابطه جنسی از نوشیدنی ها یا مواد مخدر استفاده نکنید

در صورت اختلال در مواد مخدر یا الکل، انتخاب مسئولانه در مورد زندگی جنسی و انجام رابطه جنسی ایمن‌تر دشوار است.

زمانی که فرد تحت تأثیر قرار می گیرد، احتمال بیشتری دارد که با فردی که اگر هوشیار بود انتخاب نمی کرد، رابطه جنسی برقرار کند.

بعلاوه، مست شدن می تواند یادآوری انجام رابطه جنسی ایمن را دشوارتر کند و پیشگیری از بیماری های مقاربتی را سخت کند.

پیشگیری از بیماری های مقاربتی با “نه” گفتن

اگر نمی خواهید رابطه جنسی داشته باشید، این را بگویید. سکس چیزی نیست که به کسی “مدیون” کنی چون برایت شام خریده یا به این دلیل که مثلاً در تعداد معینی قرار بوده ای.

پیشگیری از بیماری های جنسی با نه گفتن

پیشگیری از بیماری های مقاربتی با واکسیناسیون

واکسن هایی برای محافظت در برابر هپاتیت B و ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) عفونت های مقاربتی که می توانند عواقب طولانی مدت داشته باشند، در دسترس هستند.

عفونت هپاتیت B می تواند منجر به یک بیماری خفیف از جمله تب، خستگی، استفراغ و یرقان شود، اما همچنین می تواند جدی تر باشد و منجر به نارسایی کبد شود.

واکسن هپاتیت B به صورت یک سری واکسن در طی چند ماه تزریق می شود و در بدو تولد توصیه می شود. کودکان، نوجوانان و بزرگسالانی که قبلاً واکسینه نشده اند باید واکسن را دریافت کنند.

عفونت HPV می تواند باعث زگیل و انواع خاصی از سرطان شود. واکسن گارداسیل ۹ از ۹ سویه HPV از جمله انواع ۱۶ و ۱۸ محافظت می کند که باعث حدود ۷۰ درصد سرطان های دهانه رحم می شوند.

در سن ۱۱ یا ۱۲ سالگی توصیه می شود، واکسن را می توان در سنین ۹ تا ۴۵.۴ سال تزریق کرد.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!