پولیپ بینی چیست

پولیپ بینی چیست و چگونه درمان می شود

پولیپ بینی توده های نرم، متورم، غیرطبیعی و کیسه مانند هستند که داخل بینی یا سینوس های فرد را می پوشانند. آنها اغلب به شکل قطره هستند و به صورت گروهی با هم رشد می کنند. اگرچه پولیپ های بینی به خودی خود نوعی سرطان نیستند، اما ممکن است توده های سرطانی دیگری نیز در حفره بینی ایجاد شوند.

اغلب،در جایی رشد می کنند که سینوس ها به داخل حفره بینی باز می شوند و اندازه آنها می تواند متفاوت باشد. در حالی که پولیپ های کوچک ممکن است مشکلی ایجاد نکنند نوع بزرگتر می توانند سینوس ها یا راه هوایی بینی شما را مسدود کنند و تنفس را دشوار کنند.

علائم پولیپ بینی

تشخیص اینکه آیا فردی پولیپ بینی دارد یا خیر، می تواند دشوار باشد. این به این دلیل است که در برخی موارد، آنها اصلاً هیچ علامتی را تجربه نمی کنند، و در موارد دیگر، به سادگی احساس سرماخوردگی معمولی دارند.

علائم پولیپ بینی می تواند ترکیبی از موارد زیر باشد :

آبریزش بینی
بینی پر شده
عطسه کردن
احساس گرفتگی بینی
از دست دادن بویایی
از دست دادن چشایی
سردرد و درد اگر عفونت سینوسی نیز دارید
خرناس
خارش دور چشم
درد صورت
درد در دندان های بالا
آبریزش بینی
سرفه کردن

علائم پولیپ بینی

عوارض پولیپ بینی

عوارض اصلی پولیپ بینی مشابه برخی از علائم ذکر شده در بالا است : یعنی مشکل در تنفس از طریق بینی و از دست دادن چشایی و یا بویایی.

سایر عوارض احتمالی در نتیجه برداشتن آنها با جراحی است. در آن شرایط، عوارض می تواند شامل موارد زیر باشد :

خون ریزی
عفونت
با این حال، در برخی شرایط، پولیپ بینی می تواند منجر به سایر مشکلات سلامتی شود. شایع ترین آنها سینوزیت (عفونت سینوسی) است که اگر ناشی از عفونت باکتریایی باشد ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشد.

سایر عوارض بالقوه پولیپ بینی، اگرچه جدی تر و کمتر شایع است، ممکن است شامل موارد زیر باشد :

مننژیت : عفونت بافت اطراف مغز و نخاع
سلولیت اربیتال : عفونت اطراف بافت اطراف چشم
Osteitis : عفونت استخوان های سینوس
آپنه انسدادی خواب : زمانی که پولیپ های بزرگ بینی می توانند مجرای بینی را در طول خواب مسدود کنند.

عوارض پولیپ بینی

عوامل ایجاد پولیپ بینی

در حالی که محققان هنوز در تلاش برای مشخص کردن علت پولیپ بینی هستند، یک نظریه این است که ممکن است ژنتیکی باشد. به ویژه در مواردی که شامل ژن هایی است که در سیستم ایمنی و پاسخ التهابی نقش دارند.

علاوه بر این، اگر فردی التهاب زمینه‌ای بافتی داشته باشد، ممکن است به احتمال زیاد به مشکل مبتلا شود، همراه با کسانی که شرایط زیر را دارند :

آسم
حساسیت به آسپرین
عفونت های مزمن سینوسی
فیبروز سیستیک
تب یونجه (رینیت آلرژیک)

اگر فردی پولیپ بینی، آسم و آلرژی به آسپرین داشته باشد به آن سه گانه سامتر (ST) می گویند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  انحراف بینی چیست و روش های درمان

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر متوجه شدید که تنفس از طریق بینی دشوارتر از حد معمول است. به خصوص اگر با سرماخوردگی یا آلرژی سر و کار ندارید  ایده خوبی است که یک قرار ملاقات با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تعیین کنید. به طور مشابه، اگر حس چشایی و یا بویایی خود را از دست دادید، یا احساس سرماخوردگی یا عفونت سینوسی دارید که هرگز از بین نمی‌رود، وقت آن است که به دنبال درمان پزشکی باشید.

در قرار ملاقات، پزشک شما بینی شما را بررسی می کند و ممکن است مجبور شود آندوسکوپی بینی را انجام دهد تا وسعت کامل پولیپ ها را به خوبی ببیند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  برای پولیپ بینی چه بخوریم؟

درمان پولیپ بینی

اسپری بینی کورتیکواستروئیدی معمولا برای درمان پولیپ بینی استفاده می شود و برای اکثر افراد مبتلا به این بیماری موثر است. گاهی اوقات داروهای کورتیکواستروئید خوراکی نیز برای کمک به کاهش التهابی که به ایجاد پولیپ کمک می کند، تجویز می شود.

دسته جدیدی از داروها برای پولیپ بینی در دسترس هستند. به اینها بیولوژیک می گویند. آنها اغلب موثر هستند، اما گران هستند و قبل از تجویز نیاز به مراجعه به متخصص دارند.

اگر داروها موفقیت آمیز نباشند، ممکن است برای برداشتن پولیپ بینی خود به جراحی نیاز داشته باشید. این با استفاده از آندوسکوپی انجام می شود. همان روشی که پزشک ممکن است برای تشخیص بیماری شما از آن استفاده کند. علاوه بر آندوسکوپ، ابزاری مانند گیره یا میکرودبرید از طریق سوراخ بینی شما وارد می شود و برای از بین بردن ضایعات استفاده می شود.

متأسفانه، پولیپ بینی پس از از بین رفتن با دارو یا برداشتن با جراحی، می تواند دوباره رشد کند. پزشک شما ممکن است به استفاده از اسپری کورتیکواستروئیدی برای کمک به جلوگیری از رشد مجدد ادامه دهد.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!