پلاکت خون پایین

پلاکت خون پایین (ترومبوسیتوپنی) چیست؟

ترومبوسیتوپنی اصطلاح پزشکی برای پلاکت خون پایین است. پلاکت ها سلول های خونی هستند که با لخته شدن خون، خونریزی را متوقف می کنند. ترومبوسیتوپنی به عنوان پلاکت خون پایین تر از ۱۵۰۰۰۰ پلاکت در میلی لیتر، صرف نظر از سن شما تعریف می شود.

آیا پایین بودن پلاکت خون خطرناک است؟

در صورت عدم درمان، تعداد کم پلاکت ها می تواند بسیار جدی باشد زیرا می تواند باعث خونریزی داخلی مغز یا روده شود. در بدترین موارد، این حتی ممکن است باعث مرگ شود. به همین دلیل است که اگر فکر می کنید ممکن است در معرض خطر باشید، ضروری است که به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

علائم پلاکت خون پایین

از آنجایی که پلاکت ها در توقف خونریزی بسیار مهم هستند، علائم و نشانه ها با افزایش خطر خونریزی مرتبط هستند. اگر پلاکت خون پایین شما خفیف باشد، ممکن است علائمی نداشته باشید. هر چه تعداد پلاکت شما کمتر باشد، احتمال خونریزی بیشتر است. علائم عبارتند از :

خونریزی بینی
خونریزی از لثه
خون در ادرار یا مدفوع
تاول های خونی روی پوست و گاهی اوقات در دهان ایجاد می شود که به آن پورپورا می گویند
کبودی آسان
نقاط قرمز کوچکی که شبیه بثورات پوستی به نام پتشیا هستند

علائم پلاکت خون پایین

علت پلاکت خون پایین

علل متعددی برای ترومبوسیتوپنی وجود دارد، از جمله خطای آزمایشگاهی. برخی از علل موقتی هستند و ممکن است با درمان برطرف شوند و برخی دیگر نیاز به درمان مادام العمر دارند.

ویروس ها : در طول عفونت های ویروسی، مغز استخوان شما ممکن است به طور موقت پلاکت های کمتری بسازد. این سرکوب ویروسی نامیده می شود. هنگامی که ویروس از بدن پاک شد، مغز استخوان می تواند تولید عادی خود را از سر بگیرد.

داروها : برخی از داروها می توانند توانایی بدن در ساخت پلاکت ها را مهار کنند و برخی دیگر می توانند باعث شوند بدن شما آنتی بادی هایی بسازد که پلاکت ها را از بین می برند. فهرست داروهایی که باعث پلاکت خون پایین می شوند طولانی است و شامل آنتی بیوتیک ها (وانکومایسین، تری متوپریم/سولفامتوکسازول، ریفامپین و غیره)، داروهایی که مالاریا را درمان می کنند و والپروئیک اسید (داروی ضد تشنج) است. خوشبختانه اکثر افرادی که این داروها را دریافت می کنند هرگز دچار ترومبوسیتوپنی نمی شوند.

ترومبوسیتوپنی ایمنی : این وضعیتی است که در آن سیستم ایمنی گیج می شود و پلاکت ها را از بین می برد در حالی که نباید.
بدخیمی: برخی سرطان ها، به ویژه لوسمی، ممکن است باعث کاهش تعداد پلاکت ها شوند. این به طور کلی به این دلیل است که سرطان فضایی را در مغز استخوان اشغال می کند و از تولید پلاکت های جدید جلوگیری می کند.

شیمی درمانی : بیشتر شیمی درمانی با حمله به سلول های در حال تقسیم سریع مانند سلول های سرطانی عمل می کند. متأسفانه، سلول‌های خونی ما از سلول‌هایی که به سرعت تقسیم می‌شوند در مغز استخوان به وجود می‌آیند و وقتی آسیب می‌بینند، نمی‌توانید به طور موقت سلول‌های خونی جدید بسازید. هر سه نوع سلول خونی ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند. این پان سیتوپنی نامیده می شود.

شیمی درمانی

آنمی آپلاستیک : کم خونی آپلاستیک وضعیتی است که در آن مغز استخوان نمی تواند سلول های خونی را به طور طبیعی بسازد که ممکن است منجر به ترومبوسیتوپنی شود.

ترومبوسیتوپنی ارثی : شرایط ارثی مانند سندرم برنارد سولیه و سایر جهش های ژنتیکی وجود دارد که منجر به ترومبوسیتوپنی می شود.

اسپلنومگالی : بخشی از پلاکت های ما در طحال، اندامی در سیستم ایمنی، ذخیره می شود. اگر طحال بزرگ شود، پلاکت‌های بیشتری در طحال گیر می‌افتند که منجر به پلاکت خون پایین می‌شود. اسپلنومگالی می تواند ناشی از چندین بیماری از جمله فشار خون پورتال یا اسفروسیتوز ارثی باشد.

پورپورای ترومبوتیک ترومبوسیتوپنیک : این بیماری که عمدتاً در زنان بالغ یافت می شود باعث ایجاد لخته های کوچک در رگ های خونی می شود که پلاکت ها و گلبول های قرمز را از بین می برند.

بارداری : ترومبوسیتوپنی می تواند در بیش از ۵ درصد از بارداری های طبیعی رخ دهد، اما ممکن است نتیجه پره اکلامپسی یا سایر شرایط باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  بهترین راه برای افزایش پلاکت خون + ۱۴ ماده غذایی

تشخیص پلاکت خون پایین

از کجا بفهمیم پلاکت خون پایین است؟ این سوالی است که اغلب افراد از خود می پرسند. در ادامه به این سوال پاسخ می دهیم.

ترومبوسیتوپنی در ابتدا با شمارش کامل خون (CBC) تشخیص داده می شود. این می تواند به عنوان بخشی از یک معاینه فیزیکی سالانه یا به این دلیل باشد که شما با علائم خونریزی نزد پزشک خود می آیید.

برای تعیین علت ترومبوسیتوپنی، پزشک شما باید آزمایشگاه های بیشتری را بفرستد. این احتمالاً شامل یک اسمیر خون محیطی است که در آن سلول های خونی زیر میکروسکوپ بررسی می شوند. ظاهر پلاکت ها ممکن است نشان دهنده علت خاص تعداد کم پلاکت باشد.

علاوه بر این، آزمایش‌هایی که عملکرد پلاکت‌ها را ارزیابی می‌کنند، مانند آگرگومتری پلاکتی، ممکن است در تشخیص علت ترومبوسیتوپنی کمک کنند. ممکن است لازم باشد برای تعیین علت ترومبوسیتوپنی خود به یک متخصص خون (پزشک خون) ارجاع دهید.

آزمایش خون

درمان پلاکت خون پایین

درمان شما با توجه به شدت علائم خونریزی و علت ترومبوسیتوپنی تعیین می شود. در اینجا درمان های احتمالی وجود دارد:

نظارت فعال : اگر پلاکت خون پایین شما خفیف است یا اگر خونریزی فعال ندارید، ممکن است به هیچ درمانی نیاز نداشته باشید. اگر تصور شود که ترومبوسیتوپنی شما ثانویه به عفونت ویروسی است، تعداد پلاکت شما ممکن است چندین بار بررسی شود تا اطمینان حاصل شود که به حالت عادی باز می گردد.

تزریق پلاکت : ترومبوسیتوپنی گذرا، همانطور که در طول درمان های شیمی درمانی دیده می شود، می تواند با تزریق پلاکت درمان شود. اگر خونریزی فعال همراه با ترومبوسیتوپنی دارید، از تزریق پلاکت نیز مکررا استفاده می شود.

درمان پلاکت خون پایین

قطع داروها : اگر ترومبوسیتوپنی شما نتیجه یک دارو باشد، ممکن است پزشک شما آن دارو را متوقف کند. این یک بازی متعادل کننده است. اگر وضعیت شما (مانند تشنج) با دارو به خوبی کنترل شود و ترومبوسیتوپنی شما خفیف باشد، پزشک ممکن است این دارو را ادامه دهد.

دارو : اگر ترومبوسیتوپنی شما نتیجه ترومبوسیتوپنی ایمنی (ITP) باشد، ممکن است تحت درمان با داروهایی مانند استروئیدها، ایمونوگلوبولین داخل وریدی (IVIg) یا گلوبولین ضد D باشید.

اسپلنکتومی : در بسیاری از انواع ترومبوسیتوپنی، طحال محل اصلی تخریب پلاکت ها یا به دام افتادن پلاکت ها است. اسپلنکتومی، برداشتن جراحی طحال، ممکن است تعداد پلاکت شما را بهبود بخشد.

تبادل پلاسما : پورپورای ترومبوتیک ترومبوسیتوپنیک (TTP) با تعویض پلاسما درمان می شود. در این روش پلاسمای شما (بخش مایع خون) از طریق IV خارج می شود و با پلاسمای تازه منجمد جایگزین می شود.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!