پلاکت خون بالا

پلاکت خون بالا چیست؟

پلاکت خون سلول هایی در بدن هستند که برای کمک به لخته شدن خون و بهبود دیواره رگ های خونی در صورت آسیب دیدگی و خونریزی فعال می شوند. هنگامی که پلاکت خون بالا باشد ترومبوسیتوز نامیده می شود.

تعداد پلاکت طبیعی ۱۵۰۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰۰ پلاکت در هر میکرولیتر (mcL) خون است. تشخیص ترومبوسیتوز زمانی انجام می شود که پلاکت ها بالاتر از ۴۵۰۰۰۰ در mcL.1 باشند.

این مقاله از سلول سبز انواع، علائم، علل و تشخیص پلاکت خون بالا را مورد بحث قرار می دهد.

انواع پلاکت خون بالا

دو نوع کلی ترومبوسیتوز وجود دارد:

ترومبوسیتوز اولیه در نتیجه ساخت بیش از حد پلاکت توسط مغز استخوان اتفاق می افتد.

ترومبوسیتوز ثانویه به عنوان یک فرآیند واکنشی به چیزی مانند عفونت، التهاب یا کمبود آهن رخ می دهد.

علائم پلاکت خون بالا

معمولاً پلاکت خون بالا هیچ علامتی را نشان نمی‌دهد و در طی آزمایش خون معمولی مشاهده می‌شود. با این حال، ممکن است برخی علائم وجود داشته باشد.

علائم ممکن است به دلیل عدم عملکرد صحیح پلاکت ها و منجر به خونریزی رخ دهد، در حالی که سایر علائم ممکن است مربوط به جمع شدن پلاکت ها و ایجاد لخته خون باشد.

این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد :

کبودی، معمولاً بدون علت شناخته شده
خونریزی از جاهایی مانند بینی، لثه یا دیدن خون در مدفوع
طحال بزرگ شده
سوزش در دست ها یا پاها، معمولاً هنگام قرار گرفتن در معرض گرما بدتر می شود
علائم مشابه سکته مغزی : گیجی، سردرد، تغییرات بینایی، تشنج، ضعف در یک طرف بدن
علائم لخته شدن خون در ریه ها : درد قفسه سینه، تنگی نفس، سرفه خشک، تپش قلب
علائم لخته شدن خون در قلب : درد قفسه سینه، درد فک، تنگی نفس، تپش قلب، سرگیجه، درد بازو
علائم لخته شدن رگ های خونی در شکم : درد شدید شکم، تهوع و استفراغ، تغییرات روده مانند اسهال، خون در مدفوع.
علائم لخته خون در اندام : تورم در یک اندام (معمولاً پا)، گرمی پوست اندام آسیب‌دیده، ناراحتی یا گرفتگی در اندام متورم

کبودی

علت ترومبوسیتوز

در ترومبوسیتوز اولیه، تعداد بالای پلاکت‌های ساخته شده به دلیل ناهنجاری در نحوه ساخت مغز استخوان است. این همچنین به عنوان ترومبوسیتمی ضروری یا ET نامیده می شود. مغز استخوان ممکن است به دلیل یک جهش ژنتیکی عملکرد طبیعی نداشته باشد.

در ET، ممکن است یک جهش در ژن JAK2 وجود داشته باشد که باعث می شود یک آنزیم بیش از حد در ساخت پلاکت ها کار کند. جهش در ژن CALR همچنین می تواند باعث ایجاد تعداد زیادی پلاکت در مغز استخوان شود.

ترومبوسیتوز ثانویه نیز ترومبوسیتوز واکنشی نامیده می شود، زیرا پلاکت ها در پاسخ به چیزی خارج از مغز استخوان بالا می روند. مواردی که ممکن است منجر به ترومبوسیتوز ثانویه شود ممکن است شامل موارد زیر باشد:

عفونت
التهاب یا بیماری های التهابی
کمبود آهن
خون ریزی
سرطان
جراحی اخیر
اسپلنکتومی (برداشتن طحال)

علت پلاکت خون بالا

تشخیص پلاکت خون بالا

پلاکت خون بالا اغلب در طول آزمایش خون معمول، به طور معمول شمارش کامل خون (CBC) مشاهده می شود. این آزمایش آزمایشگاهی تعداد پلاکت ها را بالای ۴۵۰۰۰۰ در mcL نشان می دهد. آزمایش‌های دیگری که ممکن است برای ارزیابی بیشتر علت ترومبوسیتوز تجویز شود، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

پانل آهن و فریتین : این آزمایشگاه ها میزان آهن موجود را نشان می دهند.
پروتئین واکنش‌گر C، سرعت رسوب گلبول قرمز: این آزمایش‌های خون نشانگرهایی را بررسی می‌کنند که می‌توانند وجود التهاب را نشان دهند.
آزمایش خون برای ژن JAK2، CALR یا MPL 3
بیوپسی مغز استخوان
یک معاینه فیزیکی به دنبال خونریزی، کبودی، و ارزیابی اندازه طحال ممکن است توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی انجام شود. اینها ممکن است نشانه هایی را در مورد علت افزایش پلاکت ها ارائه دهند.

آزمایش پلاکت خون

درمان پلاکت خون بالا چیست؟

هدف درمان پلاکت خون بالا کاهش تعداد پلاکت ها است. این به کنترل علائم شما و جلوگیری از هر گونه مشکل جدی تر کمک می کند. تیم شما تصمیم خواهد گرفت که آیا شما در معرض خطر کم یا زیاد لخته شدن خون هستید. این به تیم شما کمک می کند تا بهترین درمان را برای شما انتخاب کند.

ممکن است یک یا چند درمان داشته باشید.

آسپرین با دوز پایین

آسپرین را به صورت قرص مصرف می کنید. این می تواند به کاهش تعداد پلاکت ها در خون کمک کند.

شیمی درمانی

شیمی درمانی از داروهای کشتن سلولی (سیتوتوکسیک) برای از بین بردن پلاکت های اضافی استفاده می کند. این داروها با اختلال در رشد سلول ها و جلوگیری از تقسیم آنها عمل می کنند. رایج ترین نوع شیمی درمانی که پزشکان برای درمان ترومبوسیتوز استفاده می کنند، هیدروکسی کاربامید است. در صورت مصرف طولانی مدت هیدروکسی کاربامید ممکن است خطر ابتلا به سرطان خون افزایش یابد.

نوع دیگر شیمی درمانی بوسولفان است. این معمولا در افراد بسیار مسن که نمی توانند هیدروکسی کاربامید مصرف کنند استفاده می شود. ما از تحقیقات می دانیم که اگر آن را برای مدت طولانی مصرف کنید، خطر ابتلا به سرطان خون را افزایش می دهد. بنابراین، ممکن است آن را برای مدتی مصرف کنید و سپس قبل از شروع مجدد، برای مدتی آن را متوقف کنید.

آناگرلید

آناگرلاید تعداد پلاکت ها را کاهش می دهد. شما آن را به صورت کپسول مصرف می کنید.

هنگامی که هیدروکسی کاربامید دیگر کار نمی کند، پزشکان از آن برای درمان ET استفاده می کنند. یا ممکن است این دو دارو را با هم مصرف کنید. آناگرلاید عوارض جانبی ایجاد می کند که برخی از افراد به سختی می توانند با آن کنار بیایند. این شامل:

تنگی نفس و خستگی ناشی از سطح پایین گلبول های قرمز خون (کم خونی)
قلب تپنده
سردرد
احساس بیماری
مشکلات قلبی
عوارض جانبی آناگرلاید معمولاً در عرض چند هفته پس از شروع درمان برطرف می شود. در صورت داشتن هر گونه مشکل از عوارض جانبی با پزشک خود صحبت کنید.

آناگرلید

اینترفرون آلفا

اینترفرون نوعی درمان هدفمند است.

می تواند به کنترل تعداد پلاکت ها کمک کند. معمولاً آن را به صورت تزریق زیر پوستی، حدود ۳ بار در هفته انجام می دهید. عوارض جانبی اینترفرون شامل علائم آنفولانزا و خستگی است. ممکن است اینترفرون پگیله شده داشته باشید. این تزریق برای مدت طولانی تری در بدن باقی می ماند و بنابراین معمولاً فقط یک بار در هفته این تزریق را انجام می دهید.

فسفر رادیواکتیو

فسفر رادیواکتیو (P-32) نوعی رادیوتراپی داخلی است.

مغز استخوان شما فسفر رادیواکتیو را جذب می کند و دوز پرتو دریافت می کند. تابش باعث کاهش تعداد پلاکت های ساخته شده می شود. تابش بسیار کمی به بقیه بدن می رود.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!