پسوریازیس صورت

پسوریازیس صورت چیست؟

پسوریازیس صورت یک بیماری مزمن پوستی است که در آن یک یا چند لکه، ضخیم، قرمز و خشک روی صورت وجود دارد.

پسوریازیس یک بیماری شایع پوستی التهابی مزمن است که ممکن است هر ناحیه پوستی را درگیر کند. درگیری صورت در حدود نیمی از افراد مبتلا به پسوریازیس در برخی مواقع رخ می دهد. اگرچه این بیماری معمولاً خفیف است، پسوریازیس صورت گاهی اوقات بسیار گسترده است و خط مو، پیشانی، گردن، گوش ها و پوست صورت را درگیر می کند.

بسیار نادر است که پسوریازیس فقط در صورت رخ دهد. اکثر بیماران همچنین به پسوریازیس پوست سر مبتلا هستند و همچنین ممکن است پسوریازیس متوسط تا شدید را در نقاط دیگر داشته باشند.

بیماران مبتلا به پسوریازیس صورت اغلب از مشکلات روانی اجتماعی به دلیل وجود پلاک های قرمز و پوسته پوسته ناخوشایند در مناطق بسیار قابل مشاهده رنج می برند.

درگیری صورت به عنوان یک چالش درمانی ظاهر می شود زیرا پوست صورت نازک، حساس و برای درمان پیچیده تر است.

انواع پسوریازیس صورت

پسوریازیس صورت شما بسته به نوع پسوریازیس و قسمتی از صورت شما متفاوت ظاهر می شود.

پسوریازیس خط مو

تخمین زده می شود که ۴۵ تا ۵۶ درصد از افراد مبتلا به پسوریازیس، پسوریازیس پوست سر را تجربه می کنند. پسوریازیس پوست سر و خط مو ممکن است خفیف باشد، به صورت پوسته های ریز شوره سر ظاهر شود یا شدیدتر باشد. ممکن است متوجه پلاک های ضخیم پوستی شوید که خط رویش مو و پشت گوش را می پوشاند.

پسوریازیس مو اغلب با محصولات بدون نسخه حاوی اسید سالیسیلیک و قطران قابل درمان است. پسوریازیس پوست سر ممکن است با آرتریت پسوریاتیک مرتبط باشد، بنابراین در صورت بروز علائم این بیماری با پزشک خود صحبت کنید.

پسوریازیس خط مو

سبو-پسوریازیس

سبوپسوریازیس یک بیماری است که هم شامل پسوریازیس صورت و هم درماتیت سبورئیک می‌شود. می‌تواند روی خط مو، پلک‌ها، ابروها، کناره‌های بینی و ناحیه ریش ظاهر شود. سبوپسوریازیس منجر به پلاک های نازک و صورتی می شود که ممکن است با پوسته های چرب و زرد پوشانده شوند.

پسوریازیس واقعی صورت

پسوریازیس واقعی صورت به صورت پلاک های کلاسیک پسوریازیس روی صورت ظاهر می شود. پلاک های قرمز و پوسته پوسته معمولاً متقارن هستند و در سایر نواحی بدن نیز ظاهر می شوند. در این شرایط پوست اغلب دردناک و خارش دارد.

علت پسوریازیس صورت

پسوریازیس یک بیماری خودایمنی مزمن است که باعث التهاب می شود. در پسوریازیس، سلول های پوست خیلی سریع رشد می کنند و انباشته می شوند. سلول های مرده پوست آنطور که باید از بین نمی روند و منجر به ایجاد پلاک های سفید مایل به نقره ای در پوست می شوند.

کاملاً درک نشده است که چرا برخی افراد به پسوریازیس مبتلا می شوند. یک مؤلفه ژنتیکی وجود دارد و پسوریازیس معمولاً در خانواده‌ها دیده می‌شود. اگر فردی در خانواده شما به آن مبتلا باشد، ممکن است شما نیز به آن مبتلا شوید.

محرک های پسوریازیس صورت

برخی موارد می توانند باعث تشدید پسوریازیس شوند. به عنوان مثال، استرس عاطفی، آسیب پوست، عفونت، هوای سرد و برخی از داروهای تجویزی می‌توانند باعث پسوریازیس صورت شوند.

گذراندن زمان زیاد در آفتاب و سیگار کشیدن نیز می تواند علائم پسوریازیس صورت را بدتر کند.

هوای سرد

علائم پسوریازیس صورت

علائم پسوریازیس بسته به اینکه کدام ناحیه از صورت را تحت تاثیر قرار می دهد متفاوت است. پسوریازیس معمولاً باعث ایجاد برجستگی های کوچک و قرمز رنگ می شود که به صورت زخم های قرمز یا صورتی روی صورت رشد می کند. این زخم ها اغلب با پلاک های سفید نقره ای پوشیده شده اند که ممکن است پوسته پوسته شوند.

پسوریازیس صورت به طور کلی روی خط مو، قسمت بالایی پیشانی، ابروها و پوست بین بینی و لب ظاهر می شود. پسوریازیس روی پوست سر و خط مو اغلب به صورت پلاک های چرب و زرد رنگ ظاهر می شود.

چشم ها

پسوریازیس اطراف چشم نادر است و ممکن است باعث ایجاد لکه های خشک و قرمز در پوست شود. ممکن است متوجه درد یا اختلال در بینایی شوید. این مهم است که با متخصص پوست خود کار کنید تا یک گزینه درمانی بی خطر که بینایی شما را تحت تأثیر قرار ندهد، پیدا کنید.

علائم پسوریازیس صورت

گوش ها

پسوریازیس صورت ممکن است گوش داخلی و خارجی را نیز درگیر کند. علائم شامل قرمزی، خارش و لکه های پوسته پوسته می شود. این لکه ها ممکن است روی پوست پشت گوش، اطراف گوش یا داخل مجرای گوش ظاهر شوند. هنگامی که فلس ها در داخل گوش ایجاد می شوند، می توانند منجر به کاهش شنوایی موقت شوند. اگر چنین چیزی را تجربه کردید به متخصص پوست مراجعه کنید و هرگز سعی نکنید خودتان پوسته ها را فشار دهید یا بردارید.

دهان

در موارد نادر، افراد مبتلا به پسوریازیس صورت علائم پسوریازیس را در دهان خود تجربه می کنند. ممکن است متوجه قرمزی، درد سوزش و خونریزی در امتداد لثه، زبان یا گونه های داخلی شوید. علائم معمولا خوردن و آشامیدن را دشوار می کند. پسوریازیس دهان به طور کلی نیاز به درمان توسط متخصص پوست و دندانپزشک شما دارد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  لوپوس چیست؟

درمان پسوریازیس صورت

هیچ درمانی برای پسوریازیس وجود ندارد، اما درمان های موثری برای کاهش علائم وجود دارد. پوست روی و اطراف صورت حساس است، بنابراین در ابتدا یافتن درمان مناسب ممکن است چالش برانگیز باشد. درمان‌های احتمالی که ممکن است متخصص پوست با شما در میان بگذارد شامل داروهای موضعی، نسخه‌های خوراکی، فتوتراپی و درمان‌های ایمنی است.

درمان پسوریازیس صورت

داروها

هنگامی که به متخصص پوست خود در مورد علائم پسوریازیس صورت خود مراجعه کردید، هر دوی شما برای ایجاد یک برنامه درمانی می نشینید. طیف وسیعی از داروها برای درمان این عارضه وجود دارد و درمان شما به شدت علائم و محل بروز آنها بستگی دارد.

متخصص پوست ممکن است داروهای زیر را توصیه کند :

درمان‌های موضعی شامل کرم‌های دارویی، پمادها و شامپوهایی است که علائم پسوریازیس را درمان می‌کنند. درمان خط اول اغلب شامل کرم استروئیدی است و پسوریازیس خط مو ممکن است نیاز به درمان با شامپوی دارویی داشته باشد.
فتوتراپی از درمان‌های پرتو فرابنفش (UV) برای کمک به کند کردن رشد سلول‌های پوست و کاهش التهاب استفاده می‌کند و علائم پسوریازیس صورت را در طول زمان بهبود می‌بخشد.
هنگامی که علائم پسوریازیس را در سراسر بدن خود تجربه می کنید، معمولاً داروهای سیستمیک در نظر گرفته می شوند. این داروها می توانند شامل متوترکسات، سیکلوسپورین، رتینوئیدها و درمان های ایمنی باشند.

درمان در منزل

در حالی که کنترل علائم پسوریازیس همیشه امکان پذیر نیست، اقداماتی وجود دارد که می توانید در خانه برای جلوگیری از محرک ها و مراقبت از پوست خود انجام دهید.

محصولات مراقبت از پوست خود را با دقت انتخاب کنید و از هر گونه مواد خشن اجتناب کنید. از یک مرطوب کننده ملایم روزانه مخصوصا پس از شستن صورت خود استفاده کنید. از شستن بیش از حد صورت خودداری کنید حتی اگر احساس می کنید چرب است.

کرم مرطوب کننده ملایم

اگر علائم پسوریازیس را روی پوست سر یا خط موی خود تجربه می کنید، با متخصص پوست خود در مورد استفاده از شامپوی دارویی در خانه صحبت کنید.

برای درمان خانگی پسوریازیس پوست سر یا مو، به دنبال یک محصول بدون نسخه باشید که حاوی اسید سالیسیلیک و قطران باشد. اسید سالیسیلیک برای نرم کردن و حذف پلاک های ضخیم عمل می کند، در حالی که قطران به کند کردن رشد پوست و کاهش التهاب کمک می کند.

اگر توانسته اید محرک های خود را برای شیوع پسوریازیس شناسایی کنید، با متخصص پوست خود همکاری کنید تا برنامه ای برای جلوگیری از آنها ایجاد کنید. برای مدیریت استرس با تمرکز حواس و فعالیت بدنی گام بردارید. از دود سیگار پرهیز کنید و هر زمان که زیر نور آفتاب هستید حتما از ضد آفتاب با کیفیت استفاده کنید.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!