پایین بودن گلبول سفید خون

پایین بودن گلبول سفید خون (لکوپنی) ؛ علائم، علت، پیشگیری و درمان

پایین بودن گلبول سفید خون (لکوپنی) زمانی اتفاق می افتد که تعداد گلبول سفید کمتر از حد طبیعی باشد. به طور خاص، شما نوتروفیل کمتری نسبت به حالت عادی دارید. نوتروفیل ها گلبول های سفید خون هستند که به عنوان اولین خط دفاعی سیستم ایمنی شما عمل می کنند. بدون گلبول های سفید کافی، در برابر ابتلا به عفونت آسیب پذیرتر هستید.

تعداد کم گلبول سفید خون (لکوپنی) چیست؟

هر روز بدن ما حدود ۱۰۰ میلیارد گلبول سفید (لکوسیت) تولید می کند. لکوسیت ها به دفاع از بدن ما در برابر عوامل مزاحم مانند ویروس ها و باکتری ها که ممکن است باعث عفونت شوند کمک می کنند.

در پایین بودن گلبول سفید خون (لکوپنی)، تعداد گلبول های سفید خون شما کمتر از حد طبیعی است. به طور خاص، شما نوتروفیل کمتری نسبت به حالت عادی دارید.

نوتروفیل ها گلبول های سفید خون هستند که به عنوان اولین خط دفاعی سیستم ایمنی شما عمل می کنند. بدون گلبول های سفید کافی، از جمله نوتروفیل های کافی، در برابر ابتلا به عفونت ها آسیب پذیرتر هستید.

تعداد گلبول های سفید خون که کمتر از ۴۰۰۰ سلول در هر میکرولیتر خون باشد، تعداد گلبول های سفید کم است. تعداد طبیعی گلبول های سفید بسته به سن و جنس متفاوت است. به عنوان مثال، تعداد گلبول های سفید خون برای مردان، افرادی که در بدو تولد پسر و کودکان تعیین شده اند ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ سلول در هر میکرولیتر خون است. محدوده طبیعی برای زنان و افرادی که در بدو تولد زنان تعیین شده اند، ۴۵۰۰ تا ۱۱۰۰۰ میکرولیتر خون است.

کاهش گلبول سفید خون

آیا لکوپنی نوعی سرطان است؟

نه، اینطور نیست، اما ارتباطی بین لکوپنی و سرطان وجود دارد. درمان سرطان ممکن است باعث لکوپنی شود.

آیا لکوپنی منجر به سرطان خون می شود؟

خیر، اما لوسمی ممکن است باعث لکوپنی شود. لوسمی بر سلول های خونی شما از جمله گلبول های سفید تأثیر می گذارد. مغز استخوان شما سلول های خونی می سازد.

در لوسمی، بدن شما سلول های خونی غیرطبیعی می سازد که تکثیر و تقسیم می شوند. تعداد سلول‌های غیرطبیعی در نهایت از سلول‌های سالم، از جمله گلبول‌های سفید سالم، بیشتر می‌شود. این باعث می شود بدن شما با سطوح پایین تر از حد طبیعی گلبول های سفید یا لکوپنی مواجه شود.

چه کسانی تحت تاثیر تعداد کم گلبول های سفید خون (لکوپنی) هستند؟

تعداد گلبول های سفید خون شما مرتباً افزایش و کاهش می یابد. لکوپنی زمانی اتفاق می‌افتد که تعداد گلبول‌های سفید خون کاهش می‌یابد و افزایش نمی‌یابد. افرادی که دارای شرایط خاص پزشکی هستند یا درمان‌های سرطان دریافت می‌کنند اغلب لکوپنی دارند.

علت پایین بودن گلبول سفید خون چیست؟

افراد ممکن است به دلیل داشتن شرایط پزشکی خاص، مصرف داروهای خاص یا سوءتغذیه و/یا عدم دریافت کافی ویتامین های خاص دچار لکوپنی شوند. شرایط پزشکی عبارتند از:

اختلالات مغز استخوان: مولتیپل میلوما و کم خونی آپلاستیک نمونه هایی از اختلالات مغز استخوان هستند که باعث لکوپنی می شوند.
بیماری های خود ایمنی: بیماری های خودایمنی زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن به بدن شما حمله می کند. لوپوس و آرتریت روماتوئید نمونه هایی از بیماری های خودایمنی هستند.
عفونت: ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) ممکن است باعث لکوپنی شود.

علائم کاهش بودن گلبول سفید خون چیست؟

لکوپنی علائمی ندارد اما می تواند باعث عفونت هایی شود که علائم زیر را دارند :

تب و لرز.
تورم و قرمزی.
زخم های دهان.
لکه های قرمز یا سفید در دهان شما.
گلو درد.
سرفه شدید یا تنگی نفس.
ادرار دردناک یا ادرار که بوی بد می دهد.
اسهال.
بریدگی ها یا زخم هایی که چرک را تخلیه می کنند.
ترشح یا خارش غیرمعمول واژن.

سرفه شدید

پزشکان چگونه لکوپنی را تشخیص می دهند؟

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی لکوپنی را با انجام شمارش کامل خون (CBC) تشخیص می دهند. اگر فکر کنند ممکن است عفونت داشته باشید، ممکن است آزمایش‌های اضافی انجام دهند. این آزمایش ها ممکن است شامل موارد زیر باشد :

آزمایش های ادرار : این آزمایش ها ممکن است به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی کمک کند تا مشخص کنند چه چیزی باعث عفونت شما شده است.

عکسبرداری با اشعه ایکس قفسه سینه : اگر فکر کنند شما به ذات الریه مبتلا هستید، ممکن است این آزمایش را درخواست کنند.
تشخیص لکوپنی

پزشکان چگونه پایین بودن گلبول سفید را درمان می کنند؟

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی علت اصلی را درمان می کنند. به عنوان مثال، اگر به دلیل عفونت به لکوپنی مبتلا هستید، ممکن است از آنتی بیوتیک ها یا داروهای ضد ویروسی برای مبارزه با عفونت استفاده کنند. درمان های دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد :

عوامل رشد : این داروها مغز استخوان شما را تشویق می کنند تا سلول های خونی بیشتری بسازد. در این مورد، داروی فاکتور رشد ممکن است تولید گلبول های سفید را افزایش دهد.

به تعویق انداختن شیمی درمانی : اگر شیمی درمانی برای سرطان دریافت می کنید، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است به تعویق انداختن درمان تا زمانی که تعداد گلبول های سفید خون شما افزایش یابد توصیه می کند.

پیشگیری از کاهش گلبول سفید

ممکن است نتوانید از پایین بودن گلبول سفید جلوگیری کنید. با این حال، مراقبت از سلامت کلی و اجتناب از عفونت راه‌های خوبی برای کاهش خطر ابتلا به آن هستند. برخی از پیشنهادات عبارتند از:

دست های خود را مرتباً با آب و صابون بشویید یا از ضدعفونی کننده های الکلی استفاده کنید.
در مورد همه واکسن‌ها از جمله واکسن‌های آنفولانزا و کووید-۱۹ به‌روز باشید.
از افرادی که بیمار هستند یا ازدحام جمعیتی که ممکن است با افراد بیمار تماس نزدیک داشته باشید اجتناب کنید.
از صدماتی مانند خراش، پارگی یا بریدگی (از جمله خالکوبی و سوراخ کردن) اجتناب کنید و اگر پوست شما آسیب دید، فوراً از زخم مراقبت کنید.

پیشگیری از پایین بودن گلیبول سفید

با شستن میوه ها و سبزیجات، دور نگه داشتن گوشت از سایر غذاها، تهیه غذا در آشپزخانه تمیز و پختن غذاها در دمای مناسب از انتشار میکروب ها جلوگیری کنید.
ظروف، فنجان، غذا یا نوشیدنی را با دیگران به اشتراک نگذارید.
حوله، تیغ یا مسواک را با دیگران به اشتراک نگذارید.
اگر در حال باغبانی یا کار در حیاط هستید، دستکش بپوشید.
از جمع آوری زباله های حیوان خانگی یا تعویض پوشک نوزاد خودداری کنید. (اگر نمی توانید از این کارها اجتناب کنید، دستکش بپوشید و پس از اتمام کار دستان خود را بشویید.)
از دریاچه ها، برکه ها، رودخانه ها و جکوزی ها اجتناب کنید.
حتماً داروهایی را که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی برای شما تجویز کرده است مصرف کنید تا از عفونت جلوگیری کند.

اگر لکوپنی داشته باشم چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

پیش آگهی شما یا نتیجه مورد انتظار شما بستگی به این دارد که چرا لکوپنی دارید. برای مثال، ممکن است به دلیل ابتلا به عفونت ویروسی، لکوپنی داشته باشید. در این صورت، شمارش گلبول های سفید خون شما باید به محض اینکه بیش از عفونت خود را پشت سر گذاشتید، به حالت عادی بازگردد. اگر تعداد گلبول های سفید خون شما به دلیل دریافت درمان سرطان پایین باشد، پیش آگهی شما به تشخیص و درمان سرطان شما بستگی دارد.

۱/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!