ورم لوزه

ورم لوزه ؛ علت، تشخیص و درمان

ما اغلب به ورم لوزه ها به عنوان یکی از آداب معابر فکر می کنیم که کودکان در کنار آبله مرغان و بریس ها از آن عبور می کنند. در حالی که این عارضه معمولاً در دوران پیش دبستانی تا میانسالی رخ می دهد، به دلایل مختلف می تواند در هر زمانی از زندگی رخ دهد.

روش های تشخیص و درمان لوزه ها در ۳۰ سال گذشته به طور قابل توجهی تغییر کرده است. اکنون آزمایش‌های سریعی وجود دارد که می‌تواند به ما کمک کند تا عفونت‌ها را سریع‌تر شناسایی کنیم و داروهای جدیدتر بتوانند بر باکتری‌های مقاوم غلبه کنند. با توجه به آنچه گفته شد، بر اساس مطالعه کالج پزشکی دانشکده پزشکی مایو، میزان برداشتن لوزه ها با جراحی از دهه ۱۹۷۰ افزایش یافته است.

آشنایی با ورم لوزه

لوزه های شما بخشی از سیستم لنفاوی هستند که مسئول حذف سموم و میکروارگانیسم های مضر (از جمله ویروس ها و باکتری ها) از بدن شما هستند.

سه جفت لوزه در بدن شما وجود دارد :

لوزه های نازوفارنکس، که به عنوان آدنوئید نیز شناخته می شوند، در سقف دهان و نزدیک جایی که بینی به گلو متصل می شود، قرار دارند.
لوزه های زبانی که در پشت زبان قرار دارند
لوزه های پالاتینی که در پشت گلو قرار دارند

تونسیلیت زمانی رخ می دهد که ویروس یا باکتری وارد دهان یا بینی می شود و توسط لوزه ها به دام می افتد. هنگامی که این اتفاق می افتد، سیستم ایمنی مهاجمان را هدف قرار می دهد و به آنها حمله می کند و یک پاسخ التهابی ایجاد می کند و باعث تب و تورم می شود.

ورم لوزه شایع است و اکثر افراد حداقل یک دوره قبل از بزرگسالی را تجربه می کنند و بسیار مسری است. اغلب در کودکان پنج تا ۱۵ ساله دیده می شود، اما می تواند بین سنین ۱۵ تا ۲۵ سالگی نیز رخ دهد. با افزایش سن، خطر کاهش می یابد.

علت ورم لوزه

اکثر موارد التهاب لوزه توسط یک ویروس ایجاد می شود، در حالی که اعتقاد بر این است که بین پنج درصد تا ۴۰ درصد توسط باکتری ایجاد می شود.

برخی از شایع‌ترین علل ویروسی عبارتند از:

ویروس های سرماخوردگی (از جمله راینوویروس ها و آدنوویروس ها)
مونونوکلئوز عفونی
سیتومگالوویروس (CMV)
ویروس اپشتین بار (EBV)
ویروس هرپس سیمپلکس (HSV)
سرخک

شایع ترین علل باکتریایی عبارتند از :

استافیلوکوکوس اورئوس (از جمله MRSA)
سیاه سرفه
پنومونی باکتریایی
گلودرد

علل غیر عفونی تورم لوزه ها نادرتر است، اما ممکن است شامل سرطان لوزه ها و لوزه های مرموز باشد.

علت ورم لوزه

علائم ورم لوزه

علائم التهاب لوزه به سرعت ظاهر می شوند و در عرض سه تا ۱۴ روز برطرف می شوند، اغلب بدون درمان. علائم و نشانه ها ممکن است عبارتند از :

بلع دردناک (ادینوفاژی)
مشکل در بلع (دیسفاژی)
التهاب و بزرگ شدن لوزه ها
پاکت ها یا تکه های سفید روی لوزه ها (تراشه لوزه ها)
غدد لنفاوی متورم، بیشتر در اطراف گردن (لنفادنوپاتی)
تب
سردرد
خستگی
لکه های کوچک قرمز یا بنفش روی سقف دهان (پتشیا)

علائم ممکن است بسته به نوع ویروس یا باکتری درگیر، و همچنین سن و سلامت فرد متفاوت باشد. در حالی که بیشتر موارد لوزه حاد هستند (به این معنی که ظاهر می شوند و به سرعت برطرف می شوند) همچنین می توانند عود کننده باشند (چند بار در سال عود می کنند) یا مزمن (بیش از سه ماه طول بکشد).

علائم ورم لوزه

تشخیص ورم لوزه

تشخیص تونسیلیت ابتدا بر اساس معاینه فیزیکی و بررسی سابقه پزشکی شما است. در مواردی که علائم گلودرد استرپتوکوکی (تب، ترشح لوزه‌ها، تورم غدد لنفاوی اطراف گردن و بدون سرفه) وجود دارد، پزشک یک سواب گلوی شما را می‌گیرد و آن را در آزمایشگاه کشت می‌دهد تا وجود گلو را تأیید کند. باکتری استرپتوکوک نتایج آزمایشگاهی معمولاً بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت طول می کشد.

آزمایش‌های ژنتیکی سریع‌تر و جدیدتر می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند و اگرچه حساسیت کمی نسبت به کشت گلو دارند، اما می‌توانند نتایج را در کمتر از ۱۰ دقیقه برگردانند.

درمان ورم لوزه

علائم التهاب لوزه بیشتر آزاردهنده هستند تا جدی و معمولاً به مداخله پزشکی کمی نیاز دارند.

اگر به ورم لوزه های ویروسی مبتلا هستید، درمان بر روی تسکین درد و تب با مسکن های بدون نسخه مانند تیلنول (استامینوفن) یا ادویل (ایبوپروفن) متمرکز خواهد شد. داروهای تجویزی، از جمله داروهای ضد ویروسی، معمولاً تجویز نمی شوند.
در مقابل، لوزه های باکتریایی معمولاً با آنتی بیوتیک ها درمان می شوند. پنی سیلین و آموکسی سیلین گزینه های استاندارد و خط اول هستند، اگرچه اریترومایسین و آنتی بیوتیک های جدیدتر مانند لینزولید ممکن است در موارد مقاومت دارویی مورد استفاده قرار گیرند. علائم تونسیلیت معمولاً در عرض چند ۲۴ ساعت پس از شروع درمان از بین می روند.

اگر لوزه ها به قدری بزرگ هستند که در تنفس اختلال ایجاد می کنند، پزشک ممکن است یک داروی کورتیکواستروئید خوراکی (استروئید) برای کمک به کاهش اندازه آنها تجویز کند. با این حال، استروئیدها از هر نوعی باید با احتیاط استفاده شوند، زیرا عوارض جانبی قابل توجهی دارند.

برداشتن لوزه

اگر التهاب لوزه مزمن یا عود کننده دارید که کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد، پزشک شما ممکن است برداشتن لوزه را توصیه کند. روش های مختلفی برای انجام این جراحی وجود دارد که از جمله آنها می توان به چاقوی جراحی اولتراسونیک، اسکالپل پلاسما با فرکانس بالا، کوتریزاسیون الکتریکی و سنتی اشاره کرد. جراحی های چاقوی سرد در حالی که برداشتن لوزه نسبتا رایج و بی خطر است، مهم است که در مورد خطرات و مزایای جراحی با پزشک خود صحبت کنید.

درمان های خانگی که باید امتحان کنید

چه درمان برای شما تجویز شود یا نه، درمان خانگی ورم لوزه وجود دارد که می تواند تا حد زیادی بسیاری از علائم التهاب لوزه را کاهش دهد. علاوه بر استفاده از مسکن‌های بدون نسخه، سعی کنید:

نوشیدن مایعات گرم مانند چای یا آبگوشت
نوشیدن مایعات سرد یا مکیدن بستنی
مکیدن قرص های بی حس کننده گلو یا استفاده از اسپری گلو حاوی بنزوکائین
غرغره کردن با محلولی از ۱/۲ قاشق چایخوری نمک همراه با هشت اونس آب گرم
یک کمپرس خنک یا کیسه یخ روی گردن خود قرار دهید
استفاده از یک مرطوب کننده خنک کننده

توجه به این نکته مهم است که باید از مصرف آسپرین در کودکان مبتلا به هر گونه عفونت ویروسی به دلیل افزایش خطر ابتلا به سندرم ری که یک التهاب بالقوه تهدید کننده حیات در مغز و کبد است، اجتناب کرد.

غرغره کردن آب نمک

عوارض مرتبط با ورم لوزه

مهم است که به یاد داشته باشید که اکثر موارد لوزه به خودی خود بدون ایجاد مشکلات طولانی برطرف می شوند. با این حال، موارد جدی یا عود کننده می تواند منجر به عوارضی مانند التهاب گوش میانی (عفونت گوش میانی) یا آبسه پری لوزه (تشکیل یک پاکت پر از چرک در نزدیکی لوزه ها) شود.

گاهی اوقات ممکن است لوزه ها آنقدر متورم شوند که در تنفس و بلع اختلال ایجاد کنند. این می تواند منجر به وضعیت جدی تری به نام آپنه انسدادی خواب شود.

آپنه خواب وضعیتی است که در آن فرد هنگام خواب برای مدت کوتاهی تنفس متوقف می شود. این می تواند منجر به خستگی در طول روز، افسردگی، نوسانات خلقی و سایر مشکلات سلامتی جدی تر مانند فشار خون بالا و بیماری قلبی شود. آپنه انسدادی خواب همچنین یکی از نشانه های اصلی برای برداشتن لوزه در افراد مبتلا به لوزه مزمن یا عود کننده است.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!