واکسن هپاتیت

واکسن هپاتیت : آنچه باید بدانید

دو نوع واکسن برای هپاتیت A و B وجود دارد. هپاتیت یک بیماری التهابی کبد است. پنج نوع هپاتیت ویروسی وجود دارد : A، B، C، D و E.1 بیشتر موارد توسط ویروس هپاتیت ایجاد می شود. این عارضه همچنین می تواند در نتیجه مصرف بیش از حد الکل یا مواد مخدر یا یک پاسخ ایمنی التهابی معیوب باشد که زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی کبد را به عنوان تهدیدی برای بدن اشتباه می گیرد و شروع به حمله به آن می کند.

دو واکسن هپاتیت وجود دارد که می تواند به پیشگیری از عفونت هپاتیت A و B کمک کند.متاسفانه در حال حاضر هیچ واکسنی برای هپاتیت C وجود ندارد.

واکسن سوم که برای هپاتیت E ساخته شده است، فقط در چین مجاز است. این مقاله سلول سبز انواع هپاتیت را که می توان با واکسن پیشگیری کرد و اینکه چه مواردی را مورد بحث قرار می دهد. قبل از گرفتن یکی باید بدانید.

انواع واکسن هپاتیت

واکسن های هپاتیت A و B به طور گسترده ای در دسترس هستند. نام های تجاری هپاتیت A عبارتند از Havrix و Vaqta، و برای هپاتیت B شامل Pediarix، Vaxelis، Engerix-B، Heplisav-B و Recombivax HB است.

هر دو نوع حاوی ویروس های هپاتیت مرده هستند که پاسخ ایمنی را تحریک می کنند. این امر باعث تولید آنتی بادی توسط سیستم ایمنی می شود که پروتئین های خاصی هستند که به یک ویروس خاص متصل می شوند و آن را از کار می اندازند. هنگامی که آنتی بادی های اختصاصی هپاتیت به اندازه کافی وجود داشته باشد، بدن در برابر عفونت محافظت می شود

اگرچه واکسن هپاتیت E در چین استفاده می شود، اما به دلیل عدم تحقیق در مورد ایمنی آن برای برخی از گروه ها، مانند زنان باردار، افراد با سیستم ایمنی ضعیف و کسانی که بیماری زمینه ای کبدی دارند، در کشورهای دیگر تایید نشده است.

انواع واکسن هپاتیت

چه کسانی واکسن هپاتیت باید بزنند

در حالی که همه کودکان می توانند و باید واکسن های هپاتیت A و B را دریافت کنند، واکسن هپاتیت A را می توان به کودکان ۱۲ ماهه یا بزرگتر تزریق کرد، در حالی که نوع هپاتیت B را می توان به نوزادان تازه متولد شده تزریق کرد. افرادی که در کودکی واکسینه نشده‌اند و قربانی تجاوز جنسی یا آزار جنسی هستند، باید نوع هپاتیت B را دریافت کنند.

حتی اگر فردی در هیچ یک از این دسته بندی ها قرار نگیرد، باز هم می تواند واکسن هپاتیت A و B را انتخاب کند.

کاربرد اصلی واکسن هپاتیت A و B محافظت در برابر عفونت ویروسی است. افرادی که باید دریافت کنند عبارتند از :

افراد مبتلا به بیماری مزمن کبدی یا عفونت ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV).
افرادی که به کشورهایی سفر می کنند که میزان هپاتیت A یا B آندمیک متوسط ​​یا بالا است
مصرف کنندگان مواد مخدر غیرقانونی
مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند
افرادی که در معرض خطر عفونت شغلی هستند، مانند کارکنان مراقبت های بهداشتی و ایمنی عمومی در معرض خطر قرار گرفتن در معرض خون یا مایعات بدن آلوده به خون در محل کار.
افرادی که از داروهای تزریقی استفاده می کنند
علاوه بر این، افرادی که پیش‌بینی می‌کنند با یک فرزندخوانده بین‌المللی تماس نزدیک دارند و کسانی که بی خانمانی را تجربه می‌کنند باید واکسن هپاتیت A را دریافت کنند.

افرادی که با فرد مبتلا به ویروس هپاتیت رابطه جنسی دارند، بیش از یک شریک جنسی دارند یا با فرد مبتلا به ویروس زندگی می کنند باید واکسن هپاتیت B را دریافت کنند. افراد مبتلا به عفونت هپاتیت C و کسانی که در زندان یا زندان هستند نیز باید این کار را انجام دهند.

تزریق واکسن

قبل از استفاده

واکسن های هپاتیت A و B نباید به افرادی که به مواد تشکیل دهنده واکسن آلرژی دارند یا افرادی که واکنش آلرژیک شدید به دوز قبلی خود داشتند داده شود.

افراد مبتلا به آلرژی شدید به لاتکس نیز باید از دریافت واکسنی که با استفاده از سرنگ های از پیش پر شده تزریق می شود، اجتناب کنند، زیرا آنها از لاتکس طبیعی ساخته شده اند. در این موارد می توان از ویال های یکبار مصرف با استفاده از سوزن و سرنگ جداگانه استفاده کرد.

دوز

واکسن هپاتیت A در دو دوز تزریق می شود، در حالی که هپاتیت B را می توان در دو تا چهار دوز تزریق کرد. دوزهای هر دو واکسن از ۰.۵ میلی لیتر تا ۱.۰ میلی لیتر.۹ متغیر است

عوارض واکسن هپاتیت

عوارض جانبی رایجی که می تواند با واکسن های هپاتیت A و B رخ دهد شامل درد، قرمزی و تورم در محل تزریق است. تب و سردرد نیز ممکن است رخ دهد.

عوارض جانبی واکسن هپاتیت Bعوارض جانبی واکسن هپاتیت A
سرگیجهاحساس عمومی بیماری
خستگیحالت تهوع
تحریک پذیری یا تحریک پذیری در کودکاناز دست دادن اشتها
گلو درد
آبریزش یا گرفتگی بینی
حالت تهوع

هشدارها

افرادی که تحت درمان هستند که نیاز به استفاده از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی دارد، باید قبل از دریافت واکسن هپاتیت A یا B با پزشک خود صحبت کنند. این به این دلیل است که سرکوب‌کننده‌های ایمنی مانع از پاسخ ایمنی طبیعی در بدن می‌شوند، که می‌تواند منجر به ناتوانی واکسن در تولید آنتی‌بادی‌های کافی برای محافظت از شما در برابر هپاتیت شود.

هشدارها در مورد واکسن

کجا واکسن هپاتیت بزنم؟

در ایران فقط واکسن هپاتیت B وجود دارد و می توانید انستیتو پاستور تزریق کنید. ساعت کار این مجموعه از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۱۳:۳۰ می باشد.

آدرس : تهران، خیابان پاستور، پلاک ۶۹

شماره تماس : ۰۲۱۶۶۹۵۳۳۱۱

البته مراکز حلال احمر و مراکز بهداشتی این واکسن را تزریق می کنند.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!