نوشیدنی مفید برای سلامت قلب

۱۰ نوشیدنی مفید برای سلامت قلب

ضربان قلب شما که به آن نبض نیز می گویند، تعداد دفعاتی است که قلب شما در یک دقیقه می زند. ضربان قلب شما در حالت استراحت به عنوان تعداد دفعاتی که قلب شما در هر دقیقه آرام و آرام هستید تعریف می شود.

ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت (یا RHR) معمولاً بین ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه است. ضربان قلب کمتر در حالت استراحت معمولاً با تناسب اندام بهتر مرتبط است و نشان می دهد که عضلات قلب شما در شرایط خوبی هستند تا به راحتی ضربان منظم خود را حفظ کنند.

در مقابل، ضربان قلب بالاتر در حالت استراحت با فشار خون بالا، افزایش خطر ابتلا به دیابت و مرگ مرتبط است.

ورزش، حفظ وزن سالم، تمرینات تنفسی، و برخی غذاها و نوشیدنی‌ها می‌توانند به کاهش ضربان قلب شما کمک کنند.

این مقاله از سلول سبز بهترین نوشیدنی ها را برای کمک به سلامت کلی قلب شما مورد بحث قرار می دهد.

نوشیدنی های مفید برای قلب

مطالعات نشان می دهد که نوشیدنی های خاص ممکن است ضربان قلب، فشار خون، کلسترول شما را کاهش داده و سلامت کلی قلب شما را بهبود بخشد. در زیر، ۱۰ نوشیدنی را بررسی می کنیم که برای سلامت کلی قلب باید در رژیم غذایی خود بگنجانید.

۱- چای

یکی از بهترین نوشیدنی مفید برای سلامت قلب چای است. چای مملو از ترکیبات مفید برای قلب مانند کاتچین ها و پلی فنول ها است که می توانند با التهاب مبارزه کنند. یک مطالعه بیش از ۸۰۰۰۰ نفر را در طول ۶ سال مورد بررسی قرار داد و نشان داد افرادی که بیش از یک بار در ماه چای می‌نوشیدند در مقایسه با افرادی که چای نمی‌نوشیدند، سالیانه ۱% کاهش سطح HDL (کلسترول سالم) مرتبط با افزایش سن را کاهش می‌دادند. محققان فرض کردند که این می تواند منجر به کاهش ۸ درصدی خطر بیماری قلبی عروقی شود، اما در تفسیر نتایج احتیاط کردند و مطالعه بیشتر در مورد اثرات نوشیدن چای بر سلامت قلب را توصیه کردند.

چای

۲- نوشیدنی مفید برای سلامت قلب چای ماچا

چای ماچا یک پودر چای سبز ژاپنی است که ممکن است از شما در برابر بیماری قلبی محافظت کند.

در یک بررسی، محققان دریافتند نوشیدن چای سبز ممکن است خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب را در مردان کاهش دهد در حالی که مصرف چای سبز (بیش از سه فنجان در روز) ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را در زنان کاهش دهد. و فشار خون دیاستولیک (DBP) را کاهش می دهد.

مطالعه دیگری نشان داد که چای سبز در آزمایش‌های کوتاه‌مدت فشار خون سیستولیک و دیاستولیک کوچکی (۱ تا ۲ میلی‌متر جیوه [mmHg]) تولید می‌کند. با این حال، مشخص نیست که آیا نوشیدن چای سبز می تواند ضربان قلب را کاهش دهد یا خیر

۳- چای هیبیسکوس

چای هیبیسکوس نه تنها طعم ترش و شادابی دارد، بلکه برای قلب شما نیز مفید است.

سال هاست که به عنوان یک روش طبیعی برای درمان بیماری های رایج استفاده می شود. مطالعات نشان می‌دهند که هیبیسکوس می‌تواند از فشار خون بالا با اجازه دادن به جریان خون راحت‌تر جلوگیری کند. همچنین می تواند با التهاب مبارزه کند و ضربان قلب را کاهش دهد.

چای هیبیسکوس

۴- آب گوجه

یک مطالعه مشاهده ای روی بیماران ژاپنی نشان داد که نوشیدن یک فنجان آب گوجه فرنگی بدون نمک می تواند سلامت قلب را بهبود بخشد. تحقیقات نشان می‌دهد که آب گوجه‌فرنگی می‌تواند فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را با چند میلی‌متر جیوه بهبود بخشد و همچنین کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) را تا حدود ۳ درصد کاهش دهد. با این حال، مشخص نیست که آیا نوشیدن آب گوجه فرنگی بدون نمک می تواند ضربان قلب شما را کاهش دهد یا خیر.

شما باید از آب گوجه فرنگی با نمک اضافه خودداری کنید. سدیم بیش از حد در رژیم غذایی می تواند منجر به فشار خون بالا شود که با افزایش ضربان قلب مرتبط است.

۵- نوشیدنی مفید برای سلامت قلب کاکائو

اکائو در اصل کاکائو در خالص ترین شکل آن است. نه تنها طعم آن خوشمزه است، بلکه مصرف متوسط کاکائو  نیز می تواند سلامت قلب را بهبود بخشد.

یک مطالعه مشاهده ای در دانمارک نشان داد که مصرف کاکائو یا غذاهای حاوی کاکائو بین یک تا سه بار در ماه با کاهش خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی (Afib) تا ۱۰٪ همراه است.

نوشیدنی مفید برای سلامت قلب کاکائو

۶- آب توت

انواع توت ها مانند توت فرنگی، زغال اخته، تمشک و شاه توت منابع خوبی از آنتی اکسیدان ها هستند. آنتی اکسیدان ها برای مبارزه با اکسیداسیون کار می کنند و می توانند به محافظت در برابر بیماری های قلبی و سایر بیماری های مزمن کمک کنند

یک مطالعه کوچک نشان داد که خوردن ۲۰۰ گرم (حدود یک فنجان) زغال اخته در روز می تواند فشار خون سیستولیک را کاهش دهد و عملکرد کلی رگ های خونی را بهبود بخشد. با این حال، مشخص نیست که آیا خوردن زغال اخته می تواند ضربان قلب شما را کاهش دهد یا خیر پس با خیال راحت می توانیم از آب توت به عنوان نوشیدنی مفید برای سلامت قلب نام برد.

برای اینکه آب توت تا حد ممکن مغذی باشد، آب توت تازه را انتخاب کنید و از افزودن شکر خودداری کنید.

۷- آب چغندر

چغندر به طور طبیعی سرشار از نیترات است که می تواند فشار خون را کاهش دهد و عملکرد کلی قلب را بهبود بخشد. یک مطالعه کوچک نشان داد که مکمل‌های کوتاه‌مدت آب چغندر غنی از نیترات می‌تواند فشار خون سیستولیک را در افراد جوان‌تر و مسن‌تر کاهش دهد. علاوه بر این، فشار خون دیاستولیک را در افراد مسن به میزان بیشتری کاهش داد.

آب چغندر

۸- نوشیدنی مفید برای سلامت قلب آب آلو

آب آلو از آلو خشک یا آلو تهیه می شود. این سرشار از مواد مغذی بسیاری مانند پتاسیم است که برای سلامت قلب مفید است. پتاسیم به ضربان قلب شما کمک می کند منظم بماند و می تواند تاثیر منفی سدیم بر فشار خون شما را کاهش دهد.

یک مطالعه نشان داد که مصرف روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ گرم آلو خشک می تواند التهاب، کلسترول تام و استرس اکسیداتیو را در زنان یائسه کاهش دهد.

۹- آب مرکبات

نوشیدن آب دم کرده با مرکبات راهی عالی برای افزایش مصرف روزانه آب است. همچنین ممکن است از قلب شما محافظت کند.

مرکبات سرشار از ویتامین C هستند. آنها همچنین سرشار از فلاونوئیدها هستند که می توانند از بیماری قلبی محافظت کنند، سطح کلسترول را کاهش دهند و فشار خون را بهبود بخشند.

دفعه بعد که یک لیوان آب را درست کردید، به افزودن طعم و مزه های اضافی برای سلامتی با مرکبات فکر کنید.

۱۰-  آب

هیدراته ماندن با نوشیدن آب فراوان می تواند به کاهش ضربان قلب شما کمک کند. وقتی کم آب هستید، مایعات زیادی در بدن از دست می دهید. این می تواند منجر به ضربان قلب سریع شود زیرا قلب باید سخت تر کار کند.

یک مطالعه نشان داد که نوشیدن ۳۳۵ میلی لیتر آب لوله کشی منجر به کاهش اندکی فشار خون و ضربان قلب در مدت ۳۰ دقیقه شد، اما این اثر موقتی بود و پس از یک ساعت برطرف شد.

نوشیدنی هایی که باید اجتناب کنید

اگر ضربان قلب سریع دارید، برخی نوشیدنی ها می توانند آن را بدتر کنند. در زیر چند نوشیدنی آورده شده است که اگر ضربان قلبتان بالا باشد، بهتر است از آنها اجتناب کنید.

نوشیدنی های انرژی زا
الکل
کافئین بیش از حد

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!