نزدیک بینی چشم چیست

نزدیک بینی چشم و درمان آن

 افرادی که نزدیک بینی دارند در دیدن اشیاء دور مشکل دارند، اما می توانند اشیاء نزدیک را به وضوح ببینند. برای مثال، فردی که نزدیک بین است ممکن است نتواند تابلوهای بزرگراه را تا زمانی که فقط چند فوت دورتر باشد تشخیص دهد.

نزدیک بینی درصد قابل توجهی از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد. این یک اختلال تمرکز چشم است که به راحتی با عینک، لنز تماسی یا جراحی اصلاح می شود.

آیا نزدیک بینی می تواند منجر به نابینایی شود؟

معمولا نزدیک بینی یک مزاحمت جزئی است که می توان آن را با عینک، لنز تماسی یا جراحی اصلاح کرد. اما در موارد نادر، نوعی پیشرونده به نام نزدیک بینی دژنراتیو ایجاد می شود که می تواند بسیار جدی باشد و یکی از علل اصلی نابینایی است. نوع دژنراتیو تنها حدود ۲ درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد.

نزدیک بینی چشم

علت نزدیک بینی چیست؟

اگر نزدیک بینی دارید، به احتمال زیاد حداقل یکی یا هر دوی والدین شما نیز این بیماری را داشته اند. متخصصان چشم هنوز از علت دقیق این بیماری مطمئن نیستند، اما معتقدند که ترکیبی از عوامل ارثی و محیطی است. این امکان وجود دارد که بتوانید توانایی نزدیک بینی را به ارث ببرید و سپس اگر سبک زندگی شما شرایط مناسبی را ایجاد کند، آن را توسعه دهید. به عنوان مثال، اگر از چشمان خود برای کارهای نزدیک مانند مطالعه یا کار با رایانه استفاده می کنید، ممکن است به نزدیک بینی مبتلا شوید.

نزدیک بینی معمولا در دوران کودکی ظاهر می شود. به طور معمول، این وضعیت کاهش می یابد، اما می تواند با افزایش سن بدتر شود. از آنجایی که نوری که به چشمان شما می آید به درستی فوکوس نمی شود، به نظر می رسد تصاویر نامشخص هستند. کمی به آن مانند یک نورافکن اشتباه فکر کنید. اگر نورافکن را به نقطه اشتباهی در دوردست بتابانید، نمی‌توانید شی درست را به وضوح ببینید.

علائم نزدیک بینی چیست؟

اگر نزدیک بین هستید، ممکن است متوجه شوید :

اجسام دور، تار یا مبهم به نظر می رسند.
سردرد.
خستگی چشم.
چشمک زدن.
خستگی هنگام رانندگی، ورزش کردن یا نگاه کردن به فاصله چند متری.

علائم نزدیک بینی

برخی از علائم اضافی نزدیک بینی که باید در کودکان خود مراقب باشید عبارتند از :

نمرات ضعیف مدرسه.
کوتاه شدن دامنه توجه.
نگه داشتن اجسام نزدیک صورت.

اکثر موارد نزدیک بینی خفیف هستند و به راحتی با عینک، لنزهای تماسی یا جراحی انکساری کنترل می شوند. با این حال، در موارد نادر اختلالات شدیدتری ایجاد می شود.

نزدیک بینی بالا : یک نوع ارثی نادر از نزدیک بینی درجه بالا می باشد. زمانی اتفاق می‌افتد که کره چشم کودک شما بلندتر از آنچه باید باشد یا قرنیه بیش از حد شیب دار باشد. نزدیک بینی بالا معمولاً به نزدیک بینی با عیوب انکساری بیشتر از ۶- گفته می شود. این می تواند به تدریج به قدرت های بالاتر نزدیک بینی بدتر شود. نزدیک بینی بالا معمولاً بین ۲۰ تا ۳۰ سالگی بدتر نمی شود. بسته به شدت، می توان آن را با عینک یا لنزهای تماسی و در برخی موارد جراحی انکساری اصلاح کرد. این بیماری ممکن است خطر ابتلا به بیماری های چشم جدی تری مانند آب مروارید، جدا شدن شبکیه و آب سیاه چشم را در کودک شما افزایش دهد. در صورت عدم درمان، عوارض می تواند منجر به نابینایی شود، بنابراین معاینه منظم چشم بسیار مهم است.

نزدیک بینی دژنراتیو : یک شکل نسبتا نادر اما جدی که معمولا در اوایل دوران کودکی شروع می شود، نزدیک بینی دژنراتیو است. این شکل شدید است زیرا به شبکیه آسیب می رساند و یکی از علل اصلی کوری است.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  بیماری یوئیت چشم چیست

آیا نزدیک بینی با افزایش سن بدتر می شود؟

بله . به خصوص در طول جهش های رشد در سال های پیش از نوجوانی و جوانی، زمانی که بدن به سرعت رشد می کند، نزدیک بینی می تواند بدتر شود. در سن ۲۰ سالگی، نزدیک بینی معمولا کاهش می یابد. همچنین ممکن است بزرگسالان مبتلا به نزدیک بینی تشخیص داده شوند. وقتی این اتفاق می افتد، معمولاً به دلیل استرس بینایی یا بیماری مانند دیابت یا آب مروارید است.

استرس بصری می تواند ناشی از صرف زمان زیاد برای انجام فعالیت های نزدیک، مانند خواندن یا انجام کارهای کامپیوتری باشد. متخصصان چشم بر این باورند که عضلات تمرکز کننده شما ممکن است به دلیل استفاده بیش از حد از آنها در “دنده نزدیک” گیر کنند.

اگر بزرگسالی هستید که نزدیک‌بینی ناگهانی، شناورها (مثل لکه‌هایی که در میدان دید شما شناور هستند)، برق زدن نور یا سایه‌ها، یا از دست دادن ناگهانی بینایی در یک چشم، فوراً با یک چشم‌ پزشک تماس بگیرید.

نزدیک بینی چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما می تواند نزدیک بینی را با استفاده از معاینات استاندارد چشم تشخیص دهد. نزدیک بینی معمولا در دوران کودکی تشخیص داده می شود، اما می تواند در بزرگسالان در نتیجه استرس بینایی یا دیابت ایجاد شود.

بزرگسالان

ارائه‌دهنده شما نحوه تمرکز نور را آزمایش می‌کند و قدرت هر لنز اصلاحی را که ممکن است نیاز داشته باشید اندازه‌گیری می‌کند. ابتدا ارائه دهنده شما دقت بینایی (تیزبینی) شما را با درخواست از شما برای خواندن حروف روی نمودار چشمی آزمایش می کند. سپس او از یک رتینوسکوپ روشن برای اندازه گیری نحوه انعکاس نور توسط شبکیه چشم استفاده می کند. ارائه دهنده شما از فوروتر نیز استفاده خواهد کرد. فوروتر ابزاری است که میزان عیب انکساری شما را با قرار دادن یک سری عدسی در مقابل چشمان شما اندازه گیری می کند. این روشی است که ارائه دهنده شما قدرت لنز مورد نیاز شما را اندازه گیری می کند.

رتینوسکوپ

کودکان

پزشک اطفال شما در هر بازدید از چاه چشمان کودک شما را بررسی می کند. در صورت امکان، اولین معاینه چشم باید قبل از ۱ سالگی باشد. اگر کودک شما مشکل چشمی آشکاری ندارد، قبل از مهدکودک یک معاینه مجدد چشم را برنامه ریزی کنید. از آنجایی که نزدیک‌بینی در خانواده‌ها دیده می‌شود، اگر فرزند شما اعضای خانواده با مشکلات بینایی دارد، آزمایش زودهنگام چشم‌ها مهم‌تر است. اگر شما یا متخصص اطفالتان متوجه مشکلات بینایی شدید، ممکن است فرزندتان به اپتومتریست یا چشم پزشک اطفال ارجاع داده شود.

در طول معاینه چشم کودکان، ارائه دهنده مراقبت از چشم شما یک معاینه فیزیکی از چشمان کودک شما انجام می دهد و یک رفلکس نور منظم را بررسی می کند. برای کودکان بین ۳ تا ۵ سال، ارائه‌دهنده شما با استفاده از تست‌های نمودار چشمی، تصاویر، حروف یا “بازی غلت زدن E” که “تست حدت بینایی تصادفی E” نیز نامیده می‌شود، غربالگری بینایی را انجام می‌دهد. از آنجایی که بینایی کودک شما با رشد او همچنان تغییر می کند، همچنان مطمئن شوید که قبل از کلاس اول و هر دو سال یک بار توسط یک متخصص اطفال یا ارائه دهنده مراقبت های چشمی غربالگری بینایی را انجام می دهد. در حالی که اکثر مدارس غربالگری چشم را انجام می دهند، معمولاً برای تشخیص نزدیک بینی به اندازه کافی کامل نیستند. حدود سه چهارم کودکان نزدیک بین در سنین ۳ تا ۱۲ سالگی تشخیص داده می شوند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  ۱۳ علت قرمزی چشم

نزدیک بینی چگونه درمان می شود؟

عینک یا لنزهای تماسی می توانند نزدیک بینی را در کودکان و بزرگسالان اصلاح کنند. فقط برای بزرگسالان (به استثنای نادر برای کودکان)، انواع مختلفی از جراحی های انکساری وجود دارد که می توانند نزدیک بینی را نیز اصلاح کنند.

در مورد نزدیک بینی، نسخه شما برای عینک یا لنزهای تماسی یک عدد منفی است، مانند -۳.۰۰. هرچه این عدد بیشتر باشد، لنزهای شما قوی تر خواهند بود. این نسخه به چشم کمک می کند تا نور را روی شبکیه متمرکز کند و دید از راه دور شما را روشن کند.

عینک محبوب ترین راه برای اکثر افراد برای اصلاح نزدیک بینی عینک است. بسته به درجه اصلاح بینایی مورد نیاز، شما روزانه از عینک استفاده خواهید کرد یا فقط برای زمانی که دید از راه دور مورد نیاز است. ممکن است برای رانندگی فقط به عینک نیاز داشته باشید. برخی از کودکان مبتلا ممکن است فقط برای بازی با توپ، تماشای فیلم یا دیدن تخته سیاه به عینک نیاز داشته باشند. برخی از افراد ممکن است نیاز به استفاده مداوم از عینک داشته باشند تا واضح ببینند. یک لنز تک دید دید از راه دور را واضح تر می کند. اما بیماران بالای ۴۰ سال که نزدیک بینی دارند ممکن است به یک لنز دو کانونی یا پیشرونده نیاز داشته باشند تا نزدیک و دور را به وضوح ببینند.

درمان نزدیک بینی

لنزهای تماسی برخی از افراد متوجه می شوند که دید از راه دور آنها با لنزهای تماسی واضح تر و گسترده تر است. یک نقطه ضعف احتمالی این است که آنها برای تمیز نگه داشتن نیاز به مراقبت بیشتری دارند. از ارائه دهنده خود بپرسید که کدام نوع ممکن است برای سطح نزدیک بینی و سایر عیوب انکساری شما مناسب باشد.

Ortho-k یا CRT برخی از افراد مبتلا به نزدیک بینی خفیف ممکن است کاندیدای لنزهای تماسی انکساری موقت قرنیه باشند که در رختخواب برای تغییر شکل قرنیه به طور موقت، به اندازه کافی برای دیدن فعالیت های روزانه خود استفاده می کنید.

لیزیک یک روش کراتومیلئوزیس درجا با لیزر است که رایج‌ترین جراحی برای اصلاح نزدیک‌بینی است. در عمل لیزیک، چشم پزشک شما از لیزر برای برش فلپ از بالای قرنیه، تغییر شکل بافت داخلی قرنیه و سپس رها کردن فلپ به جای خود استفاده می کند.

لازک یک روش کراتکتومی زیر اپیتلیال با کمک لیزر است. در روش لازک، چشم پزشک شما از لیزر برای برش فلپ از طریق لایه بالایی (اپیتلیوم) قرنیه استفاده می کند، لایه های خارجی را تغییر شکل می دهد و سپس فلپ را می بندد.

PRK مخفف کراتکتومی فتورفرکتیو است که نوعی جراحی لیزری چشم است که برای اصلاح نزدیک بینی خفیف یا متوسط استفاده می شود و همچنین ممکن است برای اصلاح دوربینی و یا آستیگماتیسم استفاده شود. در یک روش PRK چشم پزشک شما از لیزر برای تغییر شکل سطح قرنیه استفاده می کند، که آن را صاف می کند و به پرتوهای نور اجازه می دهد تا بر روی شبکیه متمرکز شوند. بر خلاف لیزیک، چشم پزشک فلپ را برش نمی دهد. PRK برای بیمارانی که قرنیه‌های نازک‌تری دارند یا سطح ناهمواری دارند، ترجیح داده می‌شود، زیرا بافت قرنیه کمتری را نسبت به جراحی لیزیک از بین می‌برد.

prk

لنزهای داخل چشمی فاکیک گزینه ای برای بیمارانی است که نزدیک بینی بالایی دارند یا قرنیه آنها برای PRK یا لیزیک بیش از حد نازک است. لنزهای داخل چشمی فاکیک در داخل چشم درست در مقابل عدسی طبیعی قرار می گیرند.

کاشت لنز داخل چشمی به چشم پزشک شما این امکان را می دهد که با جراحی لنز جدیدی را در چشم شما قرار دهد و جایگزین لنز طبیعی شما شود. این روش قبل از ایجاد آب مروارید انجام می شود.

اگر نزدیک بینی شما ناشی از اسپاسم عضلات تمرکز کننده باشد، بینایی درمانی گزینه ای است. می توانید با تمرینات چشمی عضلات را تقویت کرده و تمرکز خود را بهبود ببخشید.

چگونه می توان از بدتر شدن نزدیک بینی جلوگیری کرد؟

اگرچه هیچ درمانی برای نزدیک بینی وجود ندارد، اما اقدامات روزمره ای وجود دارد که می توانید انجام دهید که می تواند از سلامت کلی چشم شما حمایت کند. این روزها، به ویژه مهم است که محدودیت هایی را برای فرزندانتان (و خودتان) در مورد فعالیت هایی که منجر به خستگی چشم می شود، تعیین کنید.

این نکات کاهش دید را امتحان کنید :

زمان را در دستگاه های دیجیتال محدود کنید.
برای کشش عضلات چشم خود صفحه نمایش را استراحت دهید.
در نور کم مطالعه نکنید یا کار نکنید.
رفتن به فضای باز را تشویق کنید.
بیرون عینک آفتابی بزنید.

استفاده از عینک آفتابی
برای ورزش و سرگرمی از لباس محافظ چشم استفاده کنید.
سیگار نکشید.
معاینات منظم چشم را برنامه ریزی کنید.
از پزشک خود در مورد قطره چشمی آتروپین بپرسید تا پیشرفت را کاهش دهید.
از ارائه دهنده خود در مورد لنزهای تماسی با فوکوس دوگانه برای کاهش سرعت پیشرفت در کودکان بپرسید.
به یاد داشته باشید، اجازه ندهید چشمان شما یا فرزندتان در «دنده نزدیک» به دلیل صرف زمان زیاد روی رایانه یا تلفن های هوشمند گیر کند. برو بیرون. رفتن به پارک را به یک گردش خانوادگی معمولی تبدیل کنید. سگ را پیاده کنید. برو بیرون و لذت ببر.

منبع : my.clevelandclinic

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!