نرمی استخوان

نرمی استخوان چیست ؛ انواع ، علائم ، تشخیص و درمان

در کودکانی که مقادیر خطرناکی ویتامین D دارند، توانایی بدن آنها برای جذب مواد مغذی مشکل ساز می شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، آن‌ها می‌توانند به نرمی استخوان یا راشیتیسم مبتلا شوند، وضعیتی که منجر به بدشکلی استخوان، توقف رشد و استخوان‌های به راحتی شکسته می‌شود.

ویتامین D یک ماده مغذی مهم است که نقش حیاتی در جذب سایر مواد معدنی مانند کلسیم و فسفر ایفا می کند. دو ماده مغذی که با هم کار می کنند تا استخوان های قوی بسازند. استخوان ها به درستی رشد نمی کنند و بیشتر مستعد شکستگی و خم شدن ناسالم می شوند.

تاریخچه مربوط به نرمی استخوان مشخص نیست، اما برخی تحقیقات نشان می دهد که قبل از کشف ویتامین D ثبت شده است و خود این بیماری می تواند دلیلی باشد که مردم در مورد ویتامین و اهمیت آن در تغذیه روزمره پی ببرند.

راشیتیسم

انواع نرمی استخوان

سه نوع بیماری راشیتیسم وجود دارد. بسته به نوع، هر بیماری بخش متفاوتی از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  سرطان استخوان چیست و آیا کشنده است؟

کمبود تغذیه ای

معدنی شدن استخوان زمانی اتفاق می افتد که کلسیم و فسفر با هم کار می کنند تا کریستال هایی ایجاد کنند که برای تشویق رشد استخوان طراحی شده اند. این فرآیند بخش مهمی از تولید استخوان و بافت استخوانی است، اگرچه می‌تواند توسط عوامل مختلفی مختل شود.

دلیل اصلی بیماری نرمی استخوان یا راشیتیسم که روند معدنی شدن استخوان را متوقف یا کند می کند، کمبود ویتامین D است.

راشیتیسم هیپوفسفاتمیک ارثی

شکل دیگری از نرمی استخوان که به عنوان راشیتیسم هیپوفسفاتمیک ارثی شناخته می شود، می تواند به طور ژنتیکی از والدین به فرزندشان منتقل شود. این نوع بیماری ارتباط مستقیمی با سطح فسفات خون دارد و در اثر جهش های ژنتیکی ایجاد می شود که منجر به عدم تعادل می شود.

جهش‌ها در ژن‌های خاصی اتفاق می‌افتند که برای تنظیم پروتئین خاصی طراحی شده‌اند که وظیفه کلیه‌ها را بر عهده دارد تا فسفات را دوباره به جریان خون جذب کند. هنگامی که پروتئین در بدن بیش از حد فعال می شود، منجر به عدم تعادل فسفات و راشیتیسم ارثی می شود.

راشیتیسم بزرگسالان

اگرچه راشیتیسم به طور کلی یک بیماری کودکان است، افراد مسن می توانند به وضعیت مشابهی به نام استئومالاسی مبتلا شوند.

به عنوان نرم کننده استخوان ها طبقه بندی می شود و همچنین ناشی از کمبود ویتامین D است.

انواع نرمی استخوان

علائم نرمی استخوان

علائم ارائه شده در همه انواع راشیتیسم، از جمله استئومالاسی بزرگسالان، مشابه است، اما بسته به پیشرفت بیماری می تواند شدت آن متفاوت باشد. علائم رایج عبارتند از :

درد در استخوان های تحت تاثیر این بیماری که می تواند راه رفتن و راه رفتن را تحت تاثیر قرار دهد
ضخیم شدن مچ پا، مچ دست، زانو
زانوی پرانتزی
در کودکان نرم شدن جمجمه و خم شدن غیر طبیعی ستون فقرات
مشکلات دهان و دندان مانند ضعیف شدن مینای دندان، دیر رویش دندان و حساسیت به پوسیدگی دندان
استخوان هایی که به راحتی شکسته می شوند

افراد مبتلا به نرمی استخوان همچنین می توانند مقادیر کمتر از حد ایده آل کلسیم در خون خود داشته باشند. این می تواند منجر به بدتر شدن بیماری و در نتیجه علائم بیشتر شود. آنها عبارتند از:

گرفتگی و انقباض عضلانی
سوزن سوزن یا سوزن سوزن شدن در دست و پا.

این علائم می تواند ناتوان کننده باشد و کنترل آن قبل از تشخیص مناسب دشوار است. خبر خوب این است که آزمایش یک فرآیند ساده است.

علائم نرمی استخوان

تشخیص نرمی استخوان

اگر متوجه هر یک از این علائم در کودک خود شدید، مهم است که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید. از آنجایی که راشیتیسم می تواند منجر به کاهش رشد و مشکلات استخوانی در مراحل بعدی زندگی شود، ابتلای زودهنگام به بیماری و پیگیری درمان سریع می تواند از از دست دادن بیشتر استخوان جلوگیری کند.

آنها کودک شما را از طریق آزمایش خون و اشعه ایکس معاینه می کنند تا مشخص شود که آیا علائم مربوط به یک مورد نرمی استخوان است یا خیر. آزمایش خون برای بررسی سطوح کلسیم، فسفر و ویتامین D در خون طراحی شده است. در موارد نادر، برای کمک به تایید یک مورد بیماری، می توان نمونه های استخوان را برداشت.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  پوکی استخوان چیست و چگونه درمان می شود

درمان نرمی استخوان

درمان بستگی به نوع راشیتیسم دارد.

درمان راشیتیسم با کمبود مواد مغذی

در مورد نرمی استخوان ناشی از کمبود ویتامین D، درمان می تواند به سادگی افزایش میزان مصرف شما باشد. بسته به شدت کمبود، یک برنامه درمانی مناسب و خاص می تواند تحت نظارت ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما دنبال شود.

این هم سطح ویتامین D و هم توانایی بدن را برای جذب سایر مواد مغذی ضروری برای سلامت استخوان بهبود می بخشد. چند راه برای افزایش طبیعی ویتامین D وجود دارد، مانند دریافت منظم نور خورشید و رژیم غذایی با سطوح بهینه ویتامین ها و مواد مغذی ضروری برای سلامتی.

غذاهایی که حاوی مقادیر مفید ویتامین D هستند عبارتند از :

ماهی روغنی
گوشت قرمز
تخم مرغ
برخی از غلات
پنیر
حبوبات
آجیل
دانه
محصولات سویا

دریافت درمان مناسب برای یک مورد مرتبط با کمبود راشیتیسم به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال، از نظر سطوح ویتامین D ناشی از نور خورشید، افرادی که پوست تیره‌تری دارند، جذب مواد مغذی ضروری از خورشید را دشوارتر می‌کنند و ممکن است برای دستیابی به نتایج مشابه به دوره‌های طولانی‌تری در معرض قرار گرفتن نیاز داشته باشند.

غذاهایی که حاوی مقادیر مفید ویتامین D هستند

درمان راشیتیسم ارثی

در مواردی که بیماری راشیتیسم ژنتیکی است، درمان از طریق مصرف خوراکی فسفات به منظور افزایش سطح خون انجام می شود. همچنین مصرف کلسیتریول، شکل فعال ویتامین D، برای کمک به جذب فسفات می تواند مفید باشد.

داروی دیگری در درمان راشیتیسم ارثی امیدوارکننده بوده است. داروی مورد بحث Burosumab نام دارد و برای رفع علائم و شیوع این بیماری نادر ساخته شده است.

نرمی استخوان چه عوارضی دارد؟

در صورت عدم درمان، راشیتیسم می تواند عوارض شدیدی ایجاد کند، از جمله :

شکست رشد
ستون فقرات خمیده
بدشکلی های استخوانی
نقص دندان
تشنج

چگونه از نرمی استخوان پیشگیری می شود؟

یک کلید برای پیشگیری از راشیتیسم این است که مطمئن شوید که کودک شما یک رژیم غذایی متعادل دارد. باید حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین های ضروری برای رشد سالم باشد.

غذاهای غنی از ویتامین D از جمله ماهی سالمون، روغن ماهی و تخم مرغ را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

سایر منابع ویتامین D عبارتند از :

شیر خشک نوزاد
غلات
شیر، اما نه محصولات شیری مانند ماست و پنیر
نان اگر از شیر نباشد بهتر است
آب پرتقال

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  پاژه استخوان چیست و چه علائمی دارد

سوالات متداول

آیا نرمی استخوان درمان قطعی دارد؟

اگر به استئومالاسی مبتلا هستید (شکل بزرگسالی راشیتیسم که باعث نرمی استخوان ها می شود) درمان با مکمل ها معمولاً این بیماری را درمان می کند. با این حال، ممکن است چندین ماه طول بکشد تا درد استخوان و ضعف عضلانی برطرف شود. برای جلوگیری از عود بیماری، باید به طور منظم از مکمل های ویتامین D استفاده کنید.

آیا نرمی استخوان خطرناک است؟

در صورت عدم درمان، راشیتیسم می تواند منجر به موارد زیر شود : عدم رشد. انحنای غیر طبیعی ستون فقرات. ناهنجاری های استخوانی. آیا نرمی استخوان درد دارد؟ استخوان های تحت تاثیر راشیتیسم می توانند دردناک باشند، بنابراین کودک ممکن است تمایلی به راه رفتن نداشته باشد یا به راحتی خسته شود.

درمان نرمی استخوان چقدر طول میکشد؟

راشیتیسم تغذیه ای بسته به شدت مورد در هفته ها یا ماه ها قابل درمان است. بیشتر علائم مانند ضعف یا درد باید در عرض چند هفته بهبود یابد. کمبود ویتامین D نیز باید طی شش تا هشت هفته بهبود یابد.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!