نارسایی کبد

نارسایی کبد چیست و چگونه از آن پیشگیری کنیم؟

نارسایی کبد ناشی از اختلال یا ماده ای است که به کبد آسیب می رساند.

اکثر مردم زردی دارند (پوست و چشم زرد)، احساس خستگی و ضعف می کنند و اشتهای خود را از دست می دهند.

علائم دیگر شامل تجمع مایع در شکم (آسیت) و تمایل به کبودی و خونریزی آسان است.

پزشکان معمولاً می توانند نارسایی کبد را بر اساس علائم و نتایج معاینه فیزیکی و آزمایش خون تشخیص دهند.

درمان معمولاً شامل کنترل مصرف پروتئین، محدود کردن سدیم در رژیم غذایی، اجتناب کامل از الکل و درمان علت است، اما گاهی اوقات پیوند کبد مورد نیاز است.

علت نارسایی کبد

نارسایی کبد می تواند ناشی از بسیاری از انواع اختلالات کبدی باشد، از جمله هپاتیت B یا هپاتیت C، سیروز کبدی، و آسیب کبدی ناشی از الکل یا داروهایی مانند استامینوفن.

قبل از بروز نارسایی کبد، بخش بزرگی از کبد باید آسیب ببیند. نارسایی کبد ممکن است به سرعت در طی روزها یا هفته ها (حاد) یا به تدریج طی ماه ها یا سال ها (مزمن) ایجاد شود.

علت نارسایی کبد

نارسایی کبد چه عوارضی دارد؟

بسیاری از اثرات به دلیل اختلال در عملکرد کبد رخ می دهد:

کبد دیگر نمی تواند به اندازه کافی بیلی روبین (محصول زائدی که هنگام شکستن گلبول های قرمز قدیمی تشکیل می شود) را پردازش کند تا بتوان آن را از بدن دفع کرد. سپس بیلی روبین در خون انباشته شده و در پوست رسوب می کند. نتیجه آن زردی است.

کبد دیگر نمی تواند به اندازه کافی پروتئین هایی را که به لخته شدن خون کمک می کنند سنتز کند. نتیجه تمایل به کبودی و خونریزی (انعقاد خون) است.

فشار خون در سیاهرگ‌هایی که خون را از روده به کبد می‌آورند، اغلب به‌طور غیرطبیعی بالاست (به نام فشار خون پورتال).

مایع ممکن است در داخل شکم جمع شود (آسیت).

عملکرد مغز ممکن است بدتر شود زیرا کبد نمی تواند مانند معمول مواد سمی را حذف کند و این مواد در خون جمع می شوند. این اختلال انسفالوپاتی کبدی نامیده می شود.

وریدهای جدید (به نام رگ های جانبی) که کبد را دور می زنند ممکن است تشکیل شوند. آنها اغلب در مری و معده تشکیل می شوند. در آنجا رگ ها بزرگ شده و پیچ خورده می شوند. این سیاهرگ‌ها که وریدهای واریسی مری (واریس مری) یا معده (واریس معده) نامیده می‌شوند شکننده و مستعد خونریزی هستند.

کلیه ها در نیمی از افراد مبتلا به نارسایی کبدی دچار اختلال در کار می شوند. نارسایی کبدی که منجر به نارسایی کلیه می شود، سندرم هپاتورنال نامیده می شود.

نارسایی کلیه

سیستم ایمنی بدن دچار اختلال می شود و خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد

افراد ممکن است دارای ناهنجاری های متابولیک باشند، مانند سطح پایین پتاسیم در خون (هیپوکالمی) یا سطح پایین قند خون (هیپوگلیسمی)

نارسایی کبد چه علائمی دارد؟

افراد مبتلا به نارسایی کبد معمولاً زردی، آب آوردن شکم، انسفالوپاتی کبدی و به طور کلی ناتوانی در سلامتی دارند. زردی پوست و سفیدی چشم ها را زرد می کند. آسیت ممکن است باعث تورم شکم شود. انسفالوپاتی کبدی ممکن است باعث گیجی یا خواب آلودگی شود. اغلب افراد علائم عمومی مانند خستگی، ضعف، حالت تهوع و از دست دادن اشتها نیز دارند.

نفس ممکن است بوی شیرینی کپک زده داشته باشد.

افراد ممکن است به راحتی کبود شوند و خونریزی کنند. برای مثال، خونریزی که در افراد دیگر خفیف است (مثلاً خونریزی ناشی از یک بریدگی کوچک یا خون دماغ) ممکن است به خودی خود متوقف نشود و حتی ممکن است کنترل آن برای پزشکان دشوار باشد. از دست دادن خون می تواند منجر به فشار خون پایین و شوک شود.

در نارسایی حاد کبد، افراد ممکن است در عرض چند روز از سلامت به نزدیک مرگ برسند. نارسایی حاد کبد یک اورژانس پزشکی است و در صورت امکان افراد باید در مرکز پیوند کبد مورد ارزیابی قرار گیرند. در نارسایی مزمن کبد، بدتر شدن سلامتی ممکن است بسیار تدریجی باشد تا زمانی که یک رویداد چشمگیر مانند استفراغ خون یا داشتن مدفوع خونی رخ دهد. خون در استفراغ یا مدفوع معمولاً به دلیل خونریزی از وریدهای واریسی در مری و معده ایجاد می شود.

اگر نارسایی کلیه ایجاد شود، ادرار کمتری تولید و از بدن دفع می شود و در نتیجه مواد سمی در خون تجمع می یابد.

در نهایت، تنفس دشوار می شود.

در نهایت، اگر نارسایی کبد درمان نشود یا اگر اختلال کبدی پیشرونده باشد، کشنده است. حتی پس از درمان، نارسایی کبد ممکن است غیر قابل برگشت باشد. برخی از افراد بر اثر نارسایی کلیه می میرند. برخی افراد به سرطان کبد مبتلا می شوند.

علائم نارسایی کبد

تشخیص نارسایی کبد

ارزیابی یک پزشک

آزمایشات خون

پزشکان معمولاً می توانند نارسایی کبد را بر اساس علائم و نتایج معاینه فیزیکی تشخیص دهند. آزمایش خون برای ارزیابی عملکرد کبد انجام می شود که معمولاً به شدت مختل می شود.

برای بررسی علل احتمالی، پزشکان در مورد تمام موادی که افراد مصرف کرده‌اند، از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، محصولات گیاهی و مکمل‌های غذایی سؤال می‌کنند. آزمایش خون نیز برای شناسایی علل احتمالی انجام می شود.

آزمایش‌های دیگری مانند آزمایش ادرار، سایر آزمایش‌های خون و اغلب عکس‌برداری از قفسه سینه، برای بررسی مشکلاتی که ممکن است ایجاد شوند، از جمله بدتر شدن عملکرد مغز، نارسایی کلیه، و عفونت‌ها انجام می‌شود. بسته به علائم فرد، آزمایشات ممکن است به طور مکرر تکرار شوند.

تشخیص نارسایی کبد

نارسایی کبد درمان دارد؟

درمان نارسایی کبدی بستگی به عامل ایجاد این بیماری دارد. برخی از علل را می توان با دارو یا پیوند کبد درمان کرد.

محدودیت غذایی

افراد همچنین باید مصرف سدیم (در نمک و بسیاری از غذاها) را به کمتر از ۲۰۰۰ میلی گرم در روز محدود کنند تا از تجمع مایع در شکم جلوگیری شود. از مصرف الکل کاملاً اجتناب می شود زیرا می تواند آسیب کبدی را بدتر کند.

درمان نارسایی حاد کبد

نارسایی حاد کبد یک اورژانس پزشکی است. در صورت امکان، افراد باید در مرکز پیوند کبد مورد ارزیابی قرار گیرند و در بخش مراقبت های ویژه مدیریت شوند. درمان ممکن است شامل شود :

برای فشار خون پایین : مایعاتی که به صورت داخل وریدی داده می شوند و داروهای افزایش فشار خون پایین

برای آنسفالوپاتی کبدی : احتمالاً درمان‌هایی مانند لاکتولوز (یک ملین) و آنتی‌بیوتیک‌ها

برای عفونت : آنتی بیوتیک ها یا داروهای ضد قارچ

برای قند خون پایین : گلوکز (یک قند) به صورت داخل وریدی داده می شود

گلوکز داخل وریدی

برای خونریزی : تزریق پلاسمای منجمد تازه (بخش مایع خون، که حاوی پروتئین هایی است که به لخته شدن خون کمک می کند، به نام فاکتورهای انعقاد خون) و در صورت لزوم، خون کامل.

در صورت نیاز، یک لوله تنفسی پلاستیکی از طریق دهان وارد نای می شود و گاهی اوقات از یک تهویه مکانیکی برای کمک به تنفس استفاده می شود.

پیوند کبد

پیوند کبد، اگر به سرعت انجام شود، می‌تواند عملکرد کبد را بازیابی کند و گاهی اوقات افراد را قادر می‌سازد تا زمانی که در صورت نداشتن اختلال کبدی زندگی می‌کردند، زندگی کنند. با این حال، پیوند کبد برای همه افراد مبتلا به نارسایی کبد مناسب نیست.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  طول عمر بعد از کار افتادن کبد : پیش آگاهی و امید به زندگی

آیا نارسایی کبد باعث کمردرد می شود؟

درد کبد همچنین می تواند مانند یک احساس خنجر زدن باشد که نفس شما را بند می آورد. گاهی اوقات این درد با تورم همراه است و گاهی اوقات افراد درد شدید کبدی را در ناحیه پشت یا تیغه شانه راست خود احساس می‌کنند.

آیا نارسایی باعث مرگ می شود؟

نارسایی کبد می تواند بر بسیاری از اندام های بدن شما تأثیر بگذارد. نارسایی حاد کبد می تواند عوارضی مانند عفونت، کمبود الکترولیت و خونریزی ایجاد کند. بدون درمان، نارسایی حاد و مزمن کبد ممکن است در نهایت منجر به مرگ شود.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!