مشکل در بلع چیست

مشکل در بلع (دیسفاژی) چیست؟

مشکل در بلع نیز دیسفاژی نامیده می شود. معمولاً نشانه ای از مشکل در گلو یا مری است لوله عضلانی که غذا و مایعات را از پشت دهان به معده شما منتقل می کند. اگرچه مشکل در بلع ممکن است برای هرکسی اتفاق بیفتد، اما بیشتر در افراد مسن، نوزادان و افرادی که مشکلات مغزی یا سیستم عصبی دارند، شایع است.

مشکلات مختلفی وجود دارد که می تواند مانع از عملکرد صحیح گلو یا مری شود. برخی از این موارد جزئی هستند و برخی دیگر جدی تر هستند. اگر برای یک یا دو بار بلعیدن مشکل دارید، احتمالاً مشکل پزشکی ندارید. اما اگر به طور منظم در بلعیدن مشکل دارید، ممکن است مشکل جدی تری داشته باشید که نیاز به درمان دارد.

چه چیزی باعث مشکل در بلع می شود؟

به طور معمول، ماهیچه های گلو و مری منقبض می شوند تا غذا و مایعات را بدون مشکل از دهان به معده منتقل کنند. اما گاهی اوقات غذا و مایعات برای رسیدن به معده مشکل دارند. دو نوع مشکل وجود دارد که می‌تواند حرکت غذا و مایعات را در مری سخت کند :

ماهیچه ها و اعصابی که به حرکت غذا از طریق گلو و مری کمک می کنند به درستی کار نمی کنند. این می تواند اتفاق بیفتد اگر شما داشته باشید :

دچار سکته مغزی یا آسیب مغزی یا نخاعی شده است.
برخی از مشکلات سیستم عصبی مانند سندرم پس از فلج اطفال، مولتیپل اسکلروزیس، دیستروفی عضلانی یا بیماری پارکینسون.
یک مشکل سیستم ایمنی که باعث تورم (یا التهاب) و ضعف می شود، مانند پلی میوزیت یا درماتومیوزیت.
اسپاسم مری. این بدان معنی است که ماهیچه های مری به طور ناگهانی منقبض می شوند. گاهی اوقات این می تواند مانع از رسیدن غذا به معده شود.
اسکلرودرمی. در این حالت بافت های مری سخت و باریک می شوند. اسکلرودرمی همچنین می تواند عضله تحتانی مری را ضعیف کند، که ممکن است باعث شود غذا و اسید معده به گلو و دهان شما برگردد.

علت مشکل در بلع

چیزی گلو یا مری شما را مسدود کرده است. این ممکن است اتفاق بیفتد اگر شما دچار :
بیماری رفلاکس معده (GERD). هنگامی که اسید معده به طور منظم به مری شما برگشت می‌کند، می‌تواند باعث ایجاد زخم در مری شود که سپس باعث ایجاد اسکار می‌شود. این زخم ها می توانند مری شما را باریک تر کنند.
ازوفاژیت. این التهاب مری است. این می تواند به دلیل مشکلات مختلفی مانند GERD یا عفونت یا گیر کردن یک قرص در مری ایجاد شود. همچنین می تواند ناشی از واکنش آلرژیک به غذا یا چیزهای موجود در هوا باشد.
دیورتیکول. اینها کیسه های کوچکی در دیواره های مری یا گلو هستند.
تومورهای مری این رشد در مری ممکن است سرطانی یا غیر سرطانی باشد.
توده های خارج از مری، مانند غدد لنفاوی، تومورها یا خارهای استخوانی روی مهره ها که به مری شما فشار می آورند.

خشکی دهان می تواند مشکل در بلع را بدتر کند. این به این دلیل است که ممکن است بزاق کافی برای انتقال غذا از دهان و مری نداشته باشید. خشکی دهان می تواند ناشی از داروها یا مشکلات سلامتی دیگری باشد.

علائم مشکل در بلع چیست؟

دیسفاژی می تواند بیاید و برود، خفیف یا شدید باشد یا با گذشت زمان بدتر شود. اگر دچار مشکل در بلع هستید، ممکن است :

هنگام قورت دادن، احساس خفه شدن یا سرفه کنید.
پس از قورت دادن، غذا یا مایعات را از طریق گلو، دهان یا بینی به سمت بالا برگردانید.
احساس کنید غذاها یا مایعات در قسمتی از گلو یا قفسه سینه شما گیر کرده است.
هنگام قورت دادن درد دارید.
درد یا فشار در قفسه سینه یا سوزش معده دارید.
وزن خود را از دست می دهید زیرا غذا یا مایعات کافی دریافت نمی کنید.

مشکل در بلع چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر در بلع مشکل دارید، پزشک در مورد علائم شما سوالاتی می پرسد و شما را معاینه می کند. او می خواهد بداند که آیا در بلع جامدات، مایعات یا هر دو مشکل دارید. او همچنین می خواهد بداند که فکر می کنید غذاها یا مایعات در کجا گیر می کنند، آیا و برای چه مدت سوزش سر دل داشته اید و چه مدت در بلع مشکل داشته اید. او همچنین ممکن است رفلکس، قدرت عضلانی و گفتار شما را بررسی کند. سپس ممکن است پزشک شما را به یکی از متخصصان زیر ارجاع دهد :

متخصص گوش و حلق و بینی، که مشکلات گوش، بینی و گلو را درمان می کند
متخصص گوارش که بیماری های گوارش را درمان می کند
متخصص مغز و اعصاب که مشکلات مغز، نخاع و سیستم عصبی را درمان می کند
آسیب شناس گفتار و زبان، که مشکلات بلع را ارزیابی و درمان می کند

برای کمک به یافتن علت دیسفاژی خود، ممکن است به یک یا چند آزمایش نیاز داشته باشید، از جمله :

اشعه ایکس. اینها تصاویری از گردن یا قفسه سینه شما ارائه می دهند.
یک پرستو باریم این عکس رادیوگرافی از گلو و مری است. قبل از اشعه ایکس، یک مایع گچی به نام باریم می نوشید. باریم داخل مری شما را می پوشاند تا در عکسبرداری با اشعه ایکس بهتر نشان داده شود.
فلوروسکوپی. این آزمایش از نوعی بلع باریم استفاده می کند که اجازه می دهد از بلع شما فیلمبرداری شود.
لارنگوسکوپی. این آزمایش با استفاده از یک آینه یا یک دوربین فیبر نوری به پشت گلوی شما نگاه می کند.
ازوفاگوسکوپی یا آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی. در طی این آزمایش‌ها، یک ابزار نازک و انعطاف‌پذیر به نام اسکوپ در دهان و پایین گلو قرار می‌گیرد تا مری و شاید معده و روده‌های فوقانی شما را ببیند. گاهی اوقات یک قطعه کوچک از بافت برای بیوپسی برداشته می شود. بیوپسی آزمایشی است که التهاب یا سلول های سرطانی را بررسی می کند.
مانومتری. در طول این آزمایش، یک لوله کوچک در مری شما قرار می گیرد. این لوله به کامپیوتری متصل است که فشار مری شما را هنگام بلع اندازه گیری می کند.
پایش pH، که آزمایش می کند اسید معده چند بار وارد مری می شود و چقدر در آنجا باقی می ماند.

تشخیص مشکل در بلع

مشکل در بلع چگونه درمان می شود؟

درمان شما بستگی به این دارد که چه چیزی باعث مشکل در بلع شما شده است. درمان شامل موارد زیر است :

تمریناتی برای ماهیچه های بلع شما. اگر مشکلی در مغز، اعصاب یا ماهیچه های خود دارید، ممکن است لازم باشد تمریناتی را انجام دهید تا عضلات خود را تمرین دهید تا با هم کار کنند و به شما در بلع کمک کنند. همچنین ممکن است لازم باشد یاد بگیرید که چگونه بدن خود را قرار دهید یا چگونه غذا را در دهان خود قرار دهید تا بتوانید بهتر بلعید.

تغییر غذاهایی که می خورید. ممکن است پزشک به شما بگوید که غذاها و مایعات خاصی بخورید تا بلع راحت‌تر شود.
اتساع در این درمان، دستگاهی در پایین مری قرار می‌گیرد تا هر ناحیه باریکی از مری شما را با دقت باز کند. ممکن است لازم باشد بیش از یک بار درمان را انجام دهید.

درمان مشکل در بلع

آندوسکوپی. در برخی موارد، می توان از یک اسکوپ بلند و نازک برای برداشتن جسمی که در مری شما گیر کرده است استفاده کرد.

عمل جراحی. اگر چیزی دارید که مری شما را مسدود کرده است (مانند تومور یا دیورتیکول)، ممکن است برای برداشتن آن نیاز به جراحی داشته باشید. همچنین گاهی اوقات در افرادی که مشکلی دارند که عضله تحتانی مری را تحت تأثیر قرار می دهد (آکالازی) از جراحی استفاده می شود.

داروها. اگر دچار دیسفاژی مرتبط با GERD، سوزش سر دل، یا ازوفاژیت هستید، داروهای تجویزی ممکن است به جلوگیری از ورود اسید معده به مری شما کمک کنند. عفونت های مری اغلب با داروهای آنتی بیوتیک درمان می شوند.

در موارد نادر، فردی که دچار مشکل در بلع شدید است، ممکن است به لوله تغذیه نیاز داشته باشد، زیرا قادر به دریافت غذا و مایعات کافی نیست.

منبع : uofmhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!