مشاور خانواده

مشاور خانواده کیست؟ ۸ دلیل که نیاز به مشاور خانواده دارید!

زمانی که بحران یا تنش های مختلف اعضای یک خانواده را درگیر کند، برای ایجاد آرامش خانواده و نیز بهبود روابط آن ها کمک های مشاور خانواده بسیار کمک کننده است. شاید برای شما سوال باشد که  “مشاور خانواده کیست” و چه کمکی می کند؟

مشاوره های خانواده تلاش می کنند تا با استفاده از دانش و علم روانشناسی در کنار تجربیات زیاد خود، به بهبود شرایط زندگی افراد کمک کند. در این مقاله به شما خواهیم گفت  “مشاور خانواده کیست” و به چه دلیل باید از  کمک های مشاور خانواده استفاده شود.

مشاور خانواده کیست؟

مشاور خانواده چیست

مشاور خانواده کسی است که با ارائه خدمات مشاور روانشناسی کار ریشه یابی مشکلات خانواده ها و نیز ارائه راه حل های مناسب را انجام می دهد، تا اعضای خانواده بتوانند ارتباط موثری با هم داشته باشند و در برقراری رابطه تنش نداشته باشند. مشاور خانواده بدون قضاوت و پیش داوری برای حل مشکلات خانوادگی کمک می کند از همین رو بسیاری از کسانی که از کمک های این مشاوران روانشناس استفاده می کنند، احساس رضایت بالایی دارند. از مهمترین ویژگی های مشاور خانواده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • برقراری ارتباطات موثر
  • توانایی درک و حل مشکلات
  • توانایی رهبری و مدیریت
  • عدم قضاوت
  • رازداری مشاور و احساس امنیت افراد برای حرف زدن درباره مشکلات
  • توانایی آموزش مهارت های ارتباطی
  • رعایت اصول کار حرفه ای و اخلاق مداری

 ۸ دلیل عمده که نیاز به مشاور خانواده دارید!

دلایل نیاز به مشاوره خانواده

عوامل مختلفی می تواند منجر به احساس نیاز برای مراجعه به مشاور خانواده شود. گاهی بروز علائم و نشانه هایی افراد را به این نتیجه می رساند که یک فرد بی طرف و باتجربه باید برای بهبود روابط خانوادگی مدخله داشته باشد. کسی که بدور از قضاوت بتواند گوش شنوای حرف های طرفین باشد. اما شاید برای شما سوال باشد که چه زمانی نیاز به مشاوره خانواده داریم؟ پاسخ به این سوال موضوعی است که در ادامه به آن می پردازیم

مورد اول: خانواده ناتنی یا تلفیقی

ازدواج زوجینی که از روابط قبلی خود صاحب فرزند هستند می تواند یکی از نمونه های بارز خانواده های ناتنی یا تلفیقی باشد. چنین خانواده هایی در بدو شکل گیری ممکن است در برقراری ارتباط با هم مشکل داشته باشند و روابط گاهی با تنش مواجه باشد. از آنجا که تفاوت های فکری و روحی و پذیرش شرایط جدید برای بچه ها سخت است گاهی تنش های شکل گرفته مشکلات زیادی را به همراه می آورد. از همین رو توصیه می شود این خانواده ها با مشاوره های کاربردی یک روانشناس برای بهبود روابط اقدام کنند.

مورد دوم: خانواده گسسته

در برخی از خانواده ها ارتباط میان اعضا رفته رفته کم می شود، به طوری که ممکن است دیگر هیچ صحبت و تعاملی میان آن ها رد و بدل نشود و اعضای خانواده وقت خود را با شبکه های اجتماعی و موبایل و… بگذرانند. امروزه شبکه های اجتماعی و کار با گوشی های هوشمند تا حد زیادی بر دور شدن اعضای خانواده تاثیر داشته است. حال اگر زن و شوهر و یا فرزندان به دلیل اعتیاد زیاد به گوشی از خانواده دور شده باشند، شکل منسجم خانواده ساختار گسسته ای به خود می گیرد که این موضوع می تواند نگران کننده باشد.  این موضوع می تواند به مرور منجر به سردی روابط میان آنها شود. در مواردی که زوجین این احساس دوری از هم و سردی روابط را دارند. در این شرای حتما استفاده از کمک های مشاور خانواده می تواند شرایط را بهبود ببخشد.

مورد سوم: تنهایی

افراد در هر سنی ممکن است با تغییر و تحولات خلقی مواجه شوند. این موضوع در سنین نوجوانی بیشتر به چشم می آید. حال و هوی متغیر سنین نوجوانی بیشتر است و ممکن است شما با تنهایی های طولانی مدت فرزند نوجوان خود مواجه شوید. گاهی نیز ممکن است این احساس تنهایی در زوجین نیز بروز کند و تمایل به تنها بودن داشته باشند. این احساس نیاز به تنهایی تا حدی می تواند طبیعی باشد اما اگر این رفتار منجر به جدا شدن فرد از اعضای خانواده در مدت طولانی شود، نشان دهنده یک مشکل است. بروز افسردگی می تواند این احساس نیاز به تنهایی را تشدید کند. در این شرایط می توانید از کمک مشاور خانواده استفاده کنید.

مورد چهارم: ابزار احساسات افراطی

یکی از مهمترین دلایلی که خانواده ها نیازمند دریافت مشاوره روانشناسی هستند، مربوط به فرزندان آن ها در سنین مختلف است. در صورتی که در خانواده نوجوانی با ابراز احساسات افراطی هستید که با اضطراب مدام و دلهره های مکرر دست و پنجه نرم می کند، حتما این موضوع را جدی بگیرید. به طور معمول افراد می توانند تا سن ۲۲ تا ۲۵ سالگی به تنظیم عواطف خود دست پیدا کنند. در صورتی که فرد نتواند به این مهارت دست پیدا کند، نیازمند کمک های مشاور روانشناس می باشد.

مورد پنجم: اعتیاد

یکی از مهمترین مواردی که نیاز اعضای یک خانواده را به مشاور خانواده ضروری می کند، اعتیاد یکی از افراد خانواده است. این موضوع می تواند تمامی اعضای خانواده را تحت تاثیر قرار دهد و چه بسا منجر به گرایش یکی از اعضا به سمت اعتیاد شود. از همین رو اگر نسبت به این مساله احساس خطر می کنید، حتما از کمک های مشاور خانواده استفاده کنید.

مورد ششم: رازداری

از دیگر مواردی که می تواند منجر به نیاز اعضای خانواده به مشاور خانواده شود، داشتن اسرار یا مواردی است که نگهداشتن آن بسیار مهم است. گاهی اطلاع دیگران از این اسرار می تواند خانواده را دچار بحران و تشنج کند، در چنین شرایطی می توانید به کمک مشاوره روانشناس برای بیان این راز و یا کشف آن اقدام کنید.

مورد هفتم: بی میلی جنسی

داشتن روابط جنسی رضایت بخش بین زوجین می تواند منجر به بهبود کیفیت رابطه آن ها شود، در شرایطی که طرفین احساس نارضایتی و ناخوشایند از این مساله دارند، حتما نیازمند دریافت کمک های مشاوره هستند. مشاور خانواده می تواند در این زمینه افراد را کمک کند. مشکلات جنسی در بین زوجین می تواند منجر به درگیری های ارتباطی، افسردگی، درگیری های مختلف و… شود.

مورد هشتم: طلاق عاطفی یا فاصله گرفتن تدریجی

از دیگر مواردی که نشان دهنده نیاز اعضای یک خانواده به کمک های مشاور خانواده است، سردی بین زوجین و گاهی طلاق عاطفی میان آن ها است. طبیعتا اگر مشکلات کوچک نادیده گرفته شود و زوجین درباره آن صحبت نکنند رفته رفته روابط آن ها به سمت سردی و فاصله گرفتن از هم منجر می شود. در چنین شرایطی اگر برای حل این مشکل چاره اندیشی نشود می تواند طلاق عاطفی را به همراه داشته باشد، در صورتی که در این خانواده فرزندی وجود داشته باشد می تواند منجر به آسیب های روحی جدی به فرزندان نیز شود.

طلاق عاطفی

نتیجه گیری

مشاوره های خانواده با ارائه خدمات روانشناسی حرفه ای و تخصصی می توانند برای بهبود کیفیت زندگی افراد بسیار کمک کننده باشند. این موضوع به ویژه برای روابط اعضای یک خانواده بسیار مهم است. مرکز مشاوره دکتر مهسا کاشفی زاده از جمله مراکز خدمات روانشناسی در کشور است که شما می توانید در زمینه های مختلف به صورت آنلاین، حضوری یا تلفنی برای دریافت مشاوره اقدام کنید. برای این منظور کافی است با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!