مری بارت

مری بارت چیست؟

مری بارت یک بیماری نادر و غیر قابل برگشت است که با تغییر در پوشش داخلی مری (لوله غذا) مشخص می شود. اعتقاد بر این است که بیماری رفلاکس معده به مری مکرر و طولانی مدت (GERD)، جریان معکوس محتویات معده، یک علت است. مری بارت معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی کند، اما ممکن است با ناراحتی بالای شکم همراه باشد. این وضعیت نگران کننده است زیرا می تواند زمینه ساز سرطان مری باشد.

تشخیص شامل آندوسکوپی است، یک روش مداخله ای که در آن یک لوله مجهز به دوربین در پایین گلو قرار می گیرد تا مری را تجسم کند. اگر مری بارت دارید، ممکن است نیاز به تنظیم رژیم غذایی یا مصرف دارو داشته باشید. در برخی موارد مداخله جراحی ضروری است.

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به مری بارت هستند؟

مردان دو برابر زنان به مری بارت مبتلا می شوند. میانگین سنی در هنگام تشخیص ۵۵.۳ است و در کودکان غیرمعمول است.

مری بارت چیست

علائم مری بارت چیست؟

تغییرات پوشش مری که مری بارت را مشخص می کند به ندرت با علائمی ظاهر می شود. هر کاری که انجام می دهید احتمالاً مدیون GERD مداوم است که در وهله اول باعث ایجاد بیماری شما شده است.

علائم رفلاکس معده عبارتند از :

احساس سوزش در قسمت بالای شکم
ناراحتی بالای شکم
آروغ زدن
طعم تلخ یا ترش در دهان شما
بوی بد دهان
علائم سوزش معده

هنگامی که مری بارت دارید، به احتمال زیاد علائم را ظرف یک ساعت پس از خوردن غذا تجربه خواهید کرد. پس از شروع، علائم می توانند چندین ساعت ادامه داشته باشند. علائم  اگر مدت کوتاهی پس از صرف غذا دراز بکشید، عموما بدتر می شوند.

عوارض مری بارت

نگران کننده ترین جنبه مری بارت این است که یک عامل خطر برای ابتلا به سرطان مری است. به طور خاص، آدنوکارسینوم قسمت تحتانی مری می تواند به دلیل مری بارت ایجاد شود.

این نوع سرطان ممکن است تا زمانی که به مرحله دیررس نرسد هیچ علامتی ایجاد نکند. در نهایت، اگر تومور بزرگ شود یا به بافت مجاور حمله کند، ممکن است اثرات آدنوکارسینوم مری را تجربه کنید. علائم می تواند شامل کاهش وزن، وجود خون در مدفوع، استفراغ (احتمالاً خونی)، درد شدید شکم یا مشکل در بلع باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  التهاب مری چیست؟

علت مری بارت چیست؟

کارشناسان علت دقیق مری بارت را نمی دانند. با این حال، برخی از عوامل می توانند شانس ابتلا به این بیماری را افزایش یا کاهش دهند.

ابتلا به رفلاکس معده شانس ابتلا به مری بارت را افزایش می دهد. وضعیتی که در آن محتویات معده به مری شما برمی‌گردد. اسید معده که با پوشش مری شما تماس می گیرد می تواند باعث سوزش سر دل شود و به سلول های مری شما آسیب برساند.

بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از افراد مبتلا به رفلاکس معده به این بیماری مبتلا می شوند.

چاقی به ویژه سطوح بالای چربی شکم و سیگار نیز شانس ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. برخی از مطالعات نشان می دهد که ژنتیک یا ژن های ارثی شما ممکن است در ایجاد یا عدم ابتلا نقش داشته باشد.

علت مری بارت

چه عواملی شانس ابتلای فرد به مری بارت را کاهش می دهد؟

ابتلا به عفونت هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) ممکن است احتمال ابتلا به مری بارت را کاهش دهد. پزشکان مطمئن نیستند که هلیکوباکتر پیلوری چگونه از مری بارت محافظت می کند.

محققان دریافته‌اند که عوامل دیگری ممکن است شانس ابتلا به مری بارت را کاهش دهند، از جمله :

استفاده مکرر از آسپرین یا سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی
رژیم غذایی سرشار از میوه ها، سبزیجات و برخی ویتامین ها

تشخیص مری بات

تشخیص مری بارت معمولاً به چندین مرحله بستگی دارد. اولین مورد، یک ازوفاگوگاسترودئودنوسکپی(EGD) است که می تواند اپیتلیوم ستونی را در قسمت تحتانی مری تجسم کند.

بسته به آنچه ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما مشاهده می کند، ممکن است آزمایش های اضافی برای تشخیص، شناسایی عوارض و یا کمک به هدایت برنامه درمانی شما ضروری باشد.

آندوسکوپی

آندوسکوپی یک روش مداخله ای است. در طی این روش، یک لوله با یک دوربین متصل در گلوی شما قرار می گیرد. شما برای کمک به آرامش و جلوگیری از خفه شدن در طول این آزمایش به دارو نیاز دارید.

در طول آندوسکوپی، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما می‌تواند ببیند که آیا سلول‌های اپیتلیال ستونی در قسمت دیستال (پایین) مری خود ایجاد کرده‌اید یا خیر. این تغییرات سلولی باعث می شود رنگ و ظاهر قسمت تحتانی مری شما تغییر کند.۱۱

اگر تغییرات نگران کننده ای در مری شما در حین آندوسکوپی مشاهده می شود، ممکن است در طول عمل بیوپسی انجام دهید یا ممکن است برای انجام این کار نیاز به قرار ملاقات دیگری داشته باشید.

آندوسکوپی

نمونه برداری

در طول بیوپسی، تیم پزشکی شما با جراحی نمونه کوچکی از بافت مری شما را برمی دارد. این معمولاً با راهنمایی آندوسکوپی و تحویل داروی ضد درد انجام می شود.

سپس نمونه جمع آوری شده زیر میکروسکوپ برای بررسی وجود اپیتلیوم ستونی مشاهده می شود. علاوه بر این، تیم پزشکی شما نمونه بیوپسی شما را ارزیابی می کند تا ببیند آیا علائم دیسپلازی دارید یا خیر. این یک نوع تغییر غیر طبیعی سلولی است که با ویژگی های پیش سرطانی همراه است.

اگر سلول های مری بارت به صورت اپیتلیوم ستونی طبیعی ظاهر شوند، این به عنوان دیسپلازی توصیف نمی شود. اما اگر شبیه سلول‌های ناکارآمد به نظر برسند، به‌عنوان ویژگی‌های دیسپلازی توصیف می‌شوند.

درمان مری بارت

پزشک شما در مورد بهترین گزینه های درمانی برای شما بر اساس سلامت کلی شما، اینکه آیا دیسپلازی دارید و شدت آن صحبت خواهد کرد. گزینه‌های درمانی شامل داروهای GERD، درمان‌های آندوسکوپی، برداشتن مخاط آندوسکوپی و جراحی است.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  رژیم غذایی مری بارت

آندوسکوپی نظارت دوره ای

پزشک شما ممکن است از آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی همراه با بیوپسی به صورت دوره ای برای مشاهده علائم توسعه سرطان استفاده کند. پزشکان به این روش نظارت می گویند.

متخصصان مطمئن نیستند که پزشکان چند وقت یکبار باید آندوسکوپی نظارتی انجام دهند. با پزشک خود در مورد اینکه چه سطحی از نظارت برای شما بهتر است صحبت کنید. در صورتی که دیسپلازی درجه بالا دارید، به جای دیسپلازی درجه پایین یا بدون دیسپلازی، پزشک ممکن است آندوسکوپی را بیشتر توصیه کند. بخوانید: آیا افراد مبتلا بیشتر در معرض ابتلا به سرطان هستند یا خیر.

داروها

اگر به مری بارت و بیماری رفلاکس معده به مری (GERD) مبتلا هستید، پزشک شما را با داروهای سرکوب کننده اسید به نام مهارکننده های پمپ پروتون (PPIs) درمان می کند. این داروها می توانند از آسیب بیشتر به مری جلوگیری کنند و در برخی موارد آسیب های موجود را التیام بخشند.

PPI ها شامل :

امپرازول
لانزوپرازول
پانتوپرازول
رابپرازول
اسموپرازول
دکسلانسوپرازول

دارو برای درمان مری بارت

همه این داروها با نسخه در دسترس هستند. امپرازول و لانسوپرازول نیز در نسخه های بدون نسخه موجود هستند.

اگر علائم ریفلاکس را دارید و به داروها پاسخ نمی دهید، پزشک ممکن است جراحی ضد رفلاکس را در نظر بگیرد. با این حال، تحقیقات نشان نداده است که داروها یا جراحی برای GERD و مری بارت شانس ابتلا به دیسپلازی یا آدنوکارسینوم مری را کاهش دهد.

 

درمان های ابلیتیو آندوسکوپی

درمان‌های ابلیاتیو آندوسکوپی از تکنیک‌های مختلفی برای از بین بردن دیسپلازی در مری استفاده می‌کنند. پس از درمان‌ها، بدن شما باید شروع به ساخت سلول‌های طبیعی مری کند.

یک پزشک، معمولاً یک متخصص گوارش یا جراح، این روش ها را در بیمارستان ها و مراکز سرپایی خاصی انجام می دهد. بی حسی موضعی و آرامبخش دریافت خواهید کرد. رایج ترین روش ها به شرح زیر است:

فتودینامیک درمانی فتودینامیک درمانی از یک ماده شیمیایی فعال شده با نور به نام پورفیمر (Photofrin)، آندوسکوپ و لیزر برای از بین بردن سلول های پیش سرطانی در مری استفاده می کند. پزشک پورفیمر را به ورید بازوی شما تزریق می کند و شما ۲۴ تا ۷۲ ساعت بعد برای تکمیل عمل بازمی گردید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  اسپاسم مری چیست؟

عوارض درمان فتودینامیک ممکن است شامل شود

حساسیت پوست و چشمان شما به نور تا حدود ۶ هفته بعد از عمل
سوختگی، تورم، درد و جای زخم در بافت سالم مجاور
سرفه، مشکل در بلع، درد معده، تنفس دردناک و تنگی نفس.

آیا مری بارت باعث سرطان میشود؟

افراد مبتلا به مری بارت بیشتر در معرض ابتلا به نوع نادری از سرطان مری به نام آدنوکارسینوم هستند. خطر آدنوکارسینوم مری در افراد مبتلا به این بیماری حدود ۰.۵ درصد در سال است.

منبع : niddk.nih

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!