متاستاز

متاستاز چیست و تفاوت آن با سرطان پیشرفته

اگر پزشک به شما یا یکی از عزیزان گفته شود که سرطان پیشرفته دارید بسیار مهم است که دقیقا منظور دکتر را بفهمید. برخی ممکن است از این اصطلاح برای توصیف سرطان متاستاز استفاده کنند در حالی که برخی دیگر ممکن است از آن در شرایط دیگر استفاده کنند. در ادامه با سلول سبز همراه باشید تا به صورت کامل در مورد این دو مورد صحبت کنیم.

سرطان پیشرفته چیست؟

سرطان پیشرفته غالبا برای توصیف سرطان هایی که قابل درمان نیستند استفاده می شود. این به معنای سرطان هایی است که با درمان کاملا از بین نمی روند. با این حال برخی از انواع سرطان پیشرفته را می توان برای مدت طولانی کنترل کرد و به عنوان یک بیماری مداوم (یا مزمن) تصور می شود.

حتی اگر سرطان پیشرفته قابل درمان نباشد، درمان گاهی اوقات می تواند :

سرطان را کوچک کنید
رشد آن را کند کنید
به تسکین علائم کمک کنید
به شما کمک می کند تا بیشتر زندگی کنید

سرطان پیشرفته

برای برخی از افراد سرطان ممکن است از قبل پیشرفت کرده باشد وقتی که آنها برای اولین بار متوجه می شوند که به این بیماری مبتلا هستند. برای دیگران ممکن است سرطان تا سالها پس از اولین تشخیص پیشرفته نکند.

سرطان های پیشرفته می توانند به صورت محلی پیشرفته یا متاستاز باشند.

معنای پیشرفته محلی بدان معنی است که سرطان در خارج از یک قسمت بدن شروع شده است اما هنوز به سایر قسمت های بدن گسترش پیدا نکرده است. به عنوان مثال برخی از سرطان ها که از مغز شروع می شوند ممکن است پیشرفته در نظر گرفته شوند زیرا اندازه آنها بزرگ است یا به اندام های مهم یا رگ های خونی نزدیک هستند. این می تواند آنها را تهدید کننده زندگی کند حتی اگر به سایر قسمت های بدن گسترش نیافته باشد. اما سایر سرطان های پیشرفته محلی مانند برخی از سرطان های پروستات ممکن است درمان شوند.

سرطان های متاستاز از همان ابتدا به سایر قسمتهای بدن گسترش یافته اند. سرطان هایی که شیوع پیدا کرده اند معمولا پیشرفته تصور می شوند در صورتی که با درمان آنها قابل درمان یا کنترل نیست. همه سرطان های متاستاز سرطان پیشرفته نیستند. برخی از سرطان ها مانند سرطان بیضه می توانند به سایر قسمت های بدن سرایت کنند و هنوز هم قابل درمان هستند.

با رشد سرطان پیشرفته می تواند علائمی ایجاد کند. این علائم تقریبا همیشه با درمان قابل کنترل هستند حتی وقتی سرطان دیگر به درمان پاسخ نمی دهد.

متاستاز چیست؟

متاستاز سرطانی است که از قسمتی از بدن شروع شده است (محل اولیه) به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است. وقتی سلول های سرطانی از تومور جدا می شوند می توانند از طریق جریان خون یا سیستم لنفاوی به سایر قسمت های بدن بروند. (رگهای لنفاوی بسیار شبیه رگ های خونی هستند با این تفاوت که حامل مایع شفاف و سلول های سیستم ایمنی بدن هستند.)

اگر سلول ها از طریق سیستم لنفاوی حرکت کنند ممکن است در غدد لنفاوی مجاور (مجموعه های کوچک و اندازه لوبیا از سلول های ایمنی) قرار بگیرند یا اینکه به اندام های دیگر گسترش یابند. بیشتر اوقات سلولهای سرطانی جدا شده از تومور اصلی از طریق جریان خون عبور می کنند. پس از ورود به خون آنها می توانند به هر قسمت از بدن بروند. بسیاری از این سلول ها می میرند اما برخی از آنها ممکن است در یک منطقه جدید مستقر شوند و شروع به رشد کنند.

متاستاز چیست

علت متاستاز چیست؟

سلول های طبیعی فراتر از ناحیه ای که به آن تعلق دارند گسترش نمی یابند. به عنوان مثال، سلول های ریه حتی اگر در نزدیکی قلب قرار دارند، به سمت قلب حرکت نمی کنند. دلیل این امر این است که سلول‌های عادی دارای “مواد شیمیایی چسبنده” هستند که تا حدودی مانند چسب عمل می‌کنند و سلول‌های مختلف را در ناحیه مبدا کنار هم نگه می‌دارند.

فرآیند متاستاز هنوز به طور کامل شناخته نشده است. گاهی اوقات سلول های سرطانی ممکن است مواد شیمیایی چسبندگی را از دست بدهند و از یک تومور “شل” و متحرک جدا شوند و از طریق عروق لنفاوی یا جریان خون آزاد شوند. به طور کلی، سلول های طبیعی با سایر سلول های مجاور ارتباط برقرار می کنند. در اصل، به طور مداوم تحت کنترل هستند و مرزهای خود را یادآوری می کنند. برخی از سلول‌های سرطانی راه‌هایی برای نادیده گرفتن این سیگنال‌های ارتباطی ابداع کرده‌اند تا بتوانند آزادانه حرکت کنند و به بافت‌های مجاور حمله کنند. تفاوت‌های دیگری بین سلول‌های سرطانی و سلول‌های طبیعی وجود دارد که به سلول‌های سرطانی که سفر کرده‌اند اجازه می‌دهد در یک مکان جدید اقامت کنند.

مراحل متاستاز

مراحل متاستاز عبارتند از :

جدا شدن از تومور اولیه
تهاجم از طریق بافت های اطراف ضایعه اولیه و نفوذ به غشای پایه آنها
ورود به رگ های خونی و زنده ماندن در خون : انتشار از طریق رگ های خونی گسترش خون زا نامیده می شود
ورود به غدد لنفاوی یا حفره صفاقی : انتشار از طریق کانال های لنفاوی گسترش لنفاوی نامیده می شود.
رسیدن به اندام دور مانند ریه ها، کبد، استخوان مغز و غیره.
تشکیل یک ضایعه جدید همراه با عروق خونی جدید تغذیه کننده تومور – تشکیل رگ های خونی جدید را آنژیوژنز می نامند.

در تمام این مدت، سلول های سرطانی باید از کشته شدن توسط سیستم ایمنی طبیعی بدن جلوگیری کنند.

مراحل متاستاز

مسیرهای متاستاز

چهار راه ممکن برای انتشار سرطان وجود دارد. این شامل:

از طریق کانال های لنفاوی پخش می شود : این مورد مورد علاقه اکثر سرطان ها است
از طریق رگ های خونی پخش می شود : سارکوم ها و برخی کارسینوم ها که از کلیه ها منشاء می گیرند مورد علاقه است – به دلیل دیواره های نازک ترشان، سیاهرگ ها بیشتر از شریان ها مورد حمله قرار می گیرند و گسترش از طریق سیاهرگ ها انجام می شود.
از طریق حفره های بدن پخش می شود : سلول های سرطانی روی صفاق (پوشاننده روده و معده و سایر اندام های شکمی)، پلور (پوشاننده ریه ها)، پریکارد (پوشاننده قلب) یا فضاهای زیرآرکنوئید (پوشاننده مغز) و غشاها می رسند.
پیوند سرطان : این عمل با حمل قطعات سلول های تومور از طریق سوزن یا ابزار جراحی به سایر قسمت های بدن در طول جراحی و روش های تشخیصی اتفاق می افتد.

وقتی سرطان به ناحیه جدیدی سرایت می کند هنوز به نام بخشی از بدن که از آن شروع شده است نامگذاری می شود. به عنوان مثال سرطان سینه که به ریه ها گسترش یافته است “سرطان سینه متاستاتیک به ریه ها” گفته می شود و این سرطان ریه نیست. درمان نیز براساس محل شروع سرطان است. اگر سرطان پروستات به استخوان ها سرایت کند هنوز هم سرطان پروستات است (نه سرطان استخوان)  و پزشک روش هایی را برای درمان سرطان پروستات متاستاز انتخاب می کند. به همین ترتیب سرطان روده بزرگ که به کبد گسترش یافته است به عنوان سرطان روده بزرگ متاستاز و نه سرطان کبد درمان می شود.

گاهی اوقات با یافتن سرطان تومورهای متاستاز در حال رشد هستند. و گاهی اوقات ممکن است قبل از یافتن تومور اصلی (اولیه) متاستاز پیدا شود. اگر سرطان قبل از اولین تشخیص به سایر قسمت های بدن نیز سرایت کرده باشد تشخیص اینکه از کجا شروع شده سخت باشد.

انواع متاستاز

سرطان تقریباً به هر قسمتی از بدن گسترش می یابد، اگرچه انواع مختلف سرطان بیشتر از سایرین به مناطق خاصی سرایت می کند. شایع ترین مکان هایی که سرطان در آن گسترش می یابد، استخوان، کبد و ریه است.

سرطان کبد

متاستازهای کبدی

تومورهای سرطانی هستند که از قسمت دیگری از بدن به کبد گسترش یافته اند. این تومورها می توانند اندکی پس از ایجاد تومور اصلی یا حتی ماه ها یا سال ها بعد ظاهر شوند.

اکثرا به عنوان سرطان در روده بزرگ یا رکتوم شروع می شوند. تا ۷۰ درصد افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ در نهایت متاستازهای کبدی ایجاد می کنند. این اتفاق تا حدی به این دلیل است که خون رسانی از روده ها مستقیماً از طریق یک رگ خونی بزرگ به نام ورید باب به کبد متصل می شود.

متاستاز ریه

تومورهای متاستاتیک در ریه ها بدخیمی هستند که در سایر نقاط ایجاد شده و از طریق جریان خون به ریه ها گسترش می یابند. تومورهای رایجی که به ریه ها متاستاز می دهند عبارتند از سرطان سینه، سرطان روده بزرگ، سرطان پروستات، سارکوم، سرطان مثانه، نوروبلاستوما و تومور ویلم.

متاستاز استخوان

متاستاز استخوان زمانی اتفاق می افتد که سلول های سرطانی از محل اصلی خود به استخوان گسترش می یابند. تقریباً همه انواع سرطان می توانند به استخوان ها پخش شوند. اما برخی از انواع سرطان به ویژه به استخوان‌ها سرایت می‌کنند، از جمله سرطان سینه و سرطان پروستات.

متاستاز چه علائمی دارد؟

برخی از افراد هیچ علائمی از سرطان متاستاتیک ندارند یا حداقل علائمی ندارند.

اگر تومور به مغز متاستاز داده باشد، علائم ممکن است شامل سردرد، سرگیجه، مشکلات بینایی، مشکلات گفتاری، حالت تهوع، مشکل در راه رفتن یا گیجی باشد.

متاستاز استخوان ممکن است باعث درد شود یا نباشد. گاهی اوقات، اولین علامت متاستاز استخوان زمانی است که استخوان با یک آسیب جزئی یا بدون آسیب می شکند. کمردرد شدید همراه با بی حسی پا یا مشکل در کنترل روده یا مثانه، باید فوراً توسط پزشک ارزیابی شود.

علائم سرطان متاستاز ریه معمولاً بسیار مبهم است و می تواند به سایر مشکلات غیر مرتبط با سرطان مرتبط باشد. آنها می توانند شامل سرفه (مولد یا غیرمولد)، سرفه خونی، درد قفسه سینه یا تنگی نفس باشند.

متاستاز کبدی می تواند باعث درد، کاهش وزن، حالت تهوع، کاهش اشتها، آب آوردن شکم یا زردی (زردی پوست و سفیدی چشم، ادرار تیره، مدفوع روشن) شود.

متاستاز درمان دارد؟

در برخی شرایط، سرطان متاستاتیک قابل درمان است، اما در بیشتر موارد درمان انجام نمی شود. اما پزشکان می توانند آن را برای کاهش رشد و کاهش علائم درمان کنند. حتی پس از ایجاد بیماری متاستاتیک، می توان ماه ها یا سال ها با انواع خاصی از سرطان زندگی کرد.

متاستاز درمان دارد

طول عمر بیماران سرطانی متاستاز

این سوالی نیست که به توان به صورت دقیق پاسخ داد و برای هر نوع سرطان متفاوت است. به عنوان مثال، نرخ بقای پنج ساله برای سرطان متاستاتیک ریه ۷٪ است. این بدان معناست که ۷ درصد از افرادی که سرطان متاستاتیک ریه تشخیص داده شده است، پنج سال بعد هنوز زنده هستند. این در حالی است که میزان بقای پنج ساله سرطان سینه متاستاتیک برای زنان ۲۸ درصد و برای مردان ۲۲ درصد است.

چگونه از متاستاز جلوگیری کنیم؟

هیچ راه اثبات شده ای برای جلوگیری کامل از ابتلا به سرطان سینه متاستاتیک وجود ندارد. تحقیقات برای ارزیابی اینکه چرا سرطان سینه متاستاتیک رخ می دهد و چگونه می توان از رشد سلول های سرطانی متاستاتیک جلوگیری، کند یا متوقف کرد، ادامه دارد.

۱/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!