متاستاز استخوانی

مروری بر متاستاز استخوانی

متاستاز استخوانی در افرادی که سرطان داشته اند، به ویژه سرطان سینه، سرطان ریه یا سرطان پروستات شایع است. آنها زمانی رخ می دهند که سلول های تومور اصلی شکسته شده و در استخوان ساکن می شوند. متاستازها بسیار دردناک هستند و با تومورهایی که از استخوان منشا می گیرند متفاوت هستند. به عنوان مثال، سرطان سینه ای که به سمت استخوان حرکت می کند، سرطان استخوان نیست، بلکه سرطان سینه متاستاتیک به استخوان است.

قسمت های مشترک

هر نوع سرطان تمایل دارد به استخوان های خاصی در بدن گسترش یابد، اما این می تواند متفاوت باشد. متاستاز تقریباً در هر استخوانی در بدن رخ داده است.

سرطان سینهسرطان پروستاتسرطان ریه
ستون فقرات
دندها
لگن
استخوان های بلند بازوها، پاها
باسن

متاستاز استخوانی معمولاً در چند استخوان مختلف به طور همزمان رخ می دهند

مانند ستون فقرات و لگن. متاستازها ممکن است همزمان با استخوان ها در سایر نواحی بدن (مانند کبد، ریه ها یا مغز) نیز رخ دهند.

علائم و عوارض متاستاز استخوانی

متاستاز استخوان می تواند منجر به علائم و عوارض مختلفی شود که برخی از آنها ممکن است منجر به کشف عود سرطان شود. بسیاری از آنها ممکن است به درمان بالاتر و فراتر از آنچه برای مبارزه با تومور(ها) نیاز است نیاز داشته باشند.

مدیریت درد دشوار است
شکستگی استخوان و خطر شکستگی
فشرده سازی طناب نخاعی
از دست دادن تحرک
هیپرکلسمی

علائم متاستاز استخوانی

هیپرکلسمی

در هیپرکلسمی، استخوان‌ها کلسیم را در خون آزاد می‌کنند، زیرا در اثر سرطان تجزیه می‌شوند. در حالی که کلسیم چیزی است که بدن شما به آن نیاز دارد، مصرف بیش از حد آن منجر به مشکلات متعددی می شود. علائم عبارتند از:

یبوست
خستگی
تشنگی شدید
ضعف عضلانی
در موارد شدید، هیپرکلسمی درمان نشده می تواند منجر به موارد زیر شود :

نارسایی کلیه
کما
مرگ

علت متاستاز استخوانی

کارشناسان هنوز نمی دانند که چرا سرطان به استخوان ها سرایت می کند. استخوان‌ها سرشار از رگ‌های خونی هستند، اما کبد و ریه‌ها نیز غنی هستند. مناطقی که سرطان کمتر از استخوان به آنها گسترش می‌یابد. متاستازها عامل مرگ و میر در ۹۰ درصد موارد مرگبار سرطان سینه هستند، بنابراین این ناحیه به طور فعال در حال بررسی است.

یک نظریه این است که سرطان ممکن است در مغز استخوان نهفته باشد زیرا استخوان هایی که سرطان بیشتر به آنها گسترش می یابد استخوان هایی هستند که غنی از مغز استخوان هستند. این ممکن است توضیح دهد که چرا سرطان می تواند سال ها یا حتی دهه ها در بدن پنهان شود و سپس عود کند.

تشخیص متاستاز استخوانی

متاستاز استخوانی ناشی از سرطان سینه ممکن است به روش های مختلفی تشخیص داده شوند. گاهی اوقات متاستازها هنگام عکسبرداری با اشعه ایکس برای شکستگی انجام می شود که با کمترین ضربه به دلیل ضعیف شدن استخوان (آنچه به عنوان شکستگی پاتولوژیک شناخته می شود) رخ داده است.

موارد دیگر، زمانی که آزمایشی مانند اسکن توموگرافی گسیل پوزیترون (PET) به دلیل دیگری انجام می شود، به طور تصادفی تشخیص داده می شوند.

آزمایش هایی که به طور خاص برای بررسی متاستازهای استخوانی انجام می شود عبارتند از :

اسکن استخوان
اسکن PET
اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT).
اسکن توموگرافی کامپیوتری گسیل تک فوتون (SPECT).
تصویربرداری تشدید مغناطیسی کل بدن (MRI).
انواع اسکن هایی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما سفارش می دهد به عوامل مختلفی بستگی دارد و برخی از اسکن ها ممکن است به صورت ترکیبی برای رسیدن به تشخیص انجام شوند. هیچ اتفاق نظری وجود ندارد که یک تست یا ترکیبی از تست ها در همه موارد بهترین است.

تشخیص متاستاز استخوانی

درمان متاستاز استخوانی

پرداختن به مشکلات استخوانی و متاستازهای استخوانی مهم است صرف نظر از اینکه فرد در چه مرحله ای از سرطان قرار دارد. درمان‌های سرطان مانند درمان‌های هورمونی می‌تواند منجر به تحلیل استخوان شود. در واقع، داروهای مورد استفاده برای متاستازهای استخوانی (بیس فسفونات ها) در حال حاضر حتی برای کسانی که سرطان سینه در مراحل اولیه دارند به عنوان راهی برای تقویت استخوان ها و احتمالاً جلوگیری از متاستازهای استخوانی در وهله اول مورد توجه قرار گرفته است.

تعدادی از درمان های مختلف برای متاستاز استخوان در دسترس است. گزینه ای که برای شما بهترین است به عوامل مختلفی مانند تعداد و محل استخوان های آسیب دیده، وجود سایر متاستازها و سلامت عمومی شما بستگی دارد.

درمان‌های عمومی سرطان مانند شیمی‌درمانی، درمان‌های هورمونی و داروهای هدفمند اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرند، و همچنین درمان‌هایی که به‌طور خاص برای کاهش سرعت گسترش سرطان به استخوان‌ها طراحی شده‌اند، استفاده می‌شوند. آنها اغلب منجر به مدیریت موفق سرطان برای مدتی طولانی می شوند.

هورمون درمانی

رادیوتراپی

رادیوتراپی یک انتخاب رایج است. می تواند به کاهش درد و کاهش خطر شکستگی کمک کند، که اغلب موثرترین درمان برای کاهش درد است. پرتو درمانی یک “درمان موضعی” است، به این معنی که برای مناطق جدا شده از متاستازها بهتر از مواردی که گسترده هستند، کار می کند. حتی در این صورت، زمانی که با داروهای ایمونوتراپی ترکیب می‌شود، برخی از افراد چیزی را تجربه می‌کنند که به آن اثر آبسکوپال گفته می‌شود، که در آن به نظر می‌رسد پرتوها باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شوند. این منجر به کاهش تومور در مکان‌های دور از محل تابش می‌شود.

در گذشته، پرتودرمانی اغلب طی چندین جلسه داده می شد، اما یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ نشان می دهد که یک دوز واحد نه تنها از نظر کیفیت زندگی آسان تر است (بازدید کمتر)، بلکه ممکن است به طور موثرتری درد را کاهش دهد و خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد. در محل عود می کند و بدون عوارض جانبی بیشتر.  در این رویکرد، یک دوز واحد (یا ۱۲ گری یا ۱۶ گری، بسته به اندازه متاستاز) توسط یک نوع تخصصی پرتو به نام رادیوتراپی بدن استریوتاکتیک (SBRT) داده می شود. ) حتی مؤثرتر از ۱۰ جلسه بود که در مجموع ۳۰ گری پرتو می دهد.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!