ماستالژیا

ماستالژیا : علائم، تشخیص و درمان

زنان
بدون دیدگاه

ماستالژیا اصطلاح پزشکی است که برای توصیف درد سینه استفاده می شود. چنین دردی نسبتاً شایع است، تا ۷۰ درصد از زنان در مقطعی از زندگی خود به پزشک مراجعه می‌کنند و معمولاً با سرطان سینه مرتبط نیست.

با وجود آن، درد سینه می تواند ناراحت کننده باشد و در زندگی فرد اختلال ایجاد کند و درمان هایی نیز در دسترس است. تشخیص دقیق مهم است بنابراین می توان درمان مناسب را توصیه کرد.

در این مقاله از سلول سبز مروری بر ماستالژیا، از جمله علائم، انواع، علل تشخیص و درمان آن ارائه شده است.

علائم ماستالژیا

بسته به علت، ماستالژی می تواند شامل موارد زیر باشد:

حساسیت سینه
درد شدید و سوزش
سفتی در بافت سینه
درد ممکن است ثابت باشد یا گاهی اوقات اتفاق بیفتد. می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد.

علائم ماستالژیا

علت ماستالژیا

ماستالژیا را می توان به دو دسته مجزا تقسیم کرد : حلقوی و غیر حلقوی. علل آن بسته به نوع ماستالژی متفاوت است.

چرخه ای

ماستالژیا چرخه‌ای درد سینه‌ای است که به تغییرات هورمونی مرتبط با چرخه قاعدگی مربوط می‌شود که بر احساس سینه‌های شما در طول یک ماه تأثیر می‌گذارد.

درد اغلب به عنوان یک درد مبهم و سنگین توصیف می شود که بر روی نقطه خاصی متمرکز نمی شود. هم سینه ها و هم نواحی زیر بغل را درگیر می کند.

ماستالژیا چرخه‌ای معمولاً اندکی قبل از شروع چرخه در بدترین حالت خود قرار دارد، در روز اول پریود کاهش می‌یابد و سپس طی چند روز آینده از بین می‌رود. اگر علت هورمون ها باشد، علائم باید در زمان های خاصی در طول چرخه ماهانه کاهش یابد.

از آنجایی که این نوع درد با قاعدگی مرتبط است، زنان پیش از یائسگی به احتمال زیاد آن را تجربه می کنند. درد سینه می تواند با قرص های ضد بارداری خوراکی و HRT نیز همراه باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  درد نوک سینه نشانه چیست؟

غیر حلقوی

ماستالژیا غیرحلقه ای درد سینه ای است که با چرخه قاعدگی یا تغییرات هورمونی متفاوت نیست. در زنان یائسه، بیشتر دردهای سینه غیر چرخه ای است، اما می توانید قبل از یائسگی نیز آن را داشته باشید.

درد ممکن است به صورت تیز یا سوزش توصیف شود و اغلب فقط در یک سینه و یک ناحیه خاص از آن سینه احساس می شود. همچنین به عنوان درد سینه “منطقه ماشه ای” شناخته می شود زیرا می توانید به جایی که درد می کند اشاره کنید. بیشتر در سنین ۳۰ تا ۵۰ شایع است

درد غیر چرخه ای سینه اغلب به موارد زیر مربوط می شود:

یک جراحت
عمل جراحی
عفونت ها
فیبروآدنوم سینه یا کیست سینه
سرطان سینه التهابی
سینه های بزرگ (چه ناشی از چاقی یا ژنتیک) ممکن است منبع ماستالژی غیر حلقوی باشد. اگر از سوتین حمایتی استفاده نشود، آنها می توانند به خصوص دردناک باشند. این به دلیل کشش رباط های کوپر است که نوارهایی از بافت همبند هستند که بافت سینه را پشتیبانی و شکل می دهند.

چاقی

تشخیص

تشخیص ماستالژیا اغلب بر اساس علائم و معاینه فیزیکی پستان انجام می شود، اگرچه ممکن است مطالعات تصویربرداری برای ارزیابی بیشتر ناهنجاری های ذکر شده در طول معاینه فیزیکی انجام شود.

احتمال اینکه ماستالژیا یکی از علائم سرطان سینه باشد بسیار کم است، اما غربالگری سرطان سینه که در معرض خطر هستند مهم است.

درمان ماستالژیا

بهترین درمان برای درد سینه بستگی به علت ایجاد آن دارد.

برای هر دو درد چرخه ای و غیر چرخه ای، اطمینان خاطر و رد کردن سرطان سینه اغلب یک تسکین است. در صورت نیاز به درمان، گزینه های درمانی موثری وجود دارد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  علت درد نوک سینه بعد از پریود

درمانهای خانگی

بسیاری از درمان‌های خانگی برای کاهش دردهای چرخه‌ای و غیرحلقه‌ای امتحان شده‌اند که گاهی نتایج خوبی نیز به همراه داشته است.

آنها عبارتند از :

پوشیدن سینه بند مناسب : این کار می تواند به سینه های دردناک کمک کند و از کشیده شدن ناخوشایند آنها جلوگیری کند.

تمرین کاهش استرس : افزایش استرس می تواند بر سطح هورمون ها تأثیر بگذارد و منجر به ناراحتی بیشتر شود.

ورزش : فعالیت بدنی استروژن را کاهش می دهد، اما تشخیص اینکه آیا واقعاً ماستالژی را کاهش می دهد یا خیر، دشوار است.

کاهش کافئین و خوردن یک رژیم غذایی کم چرب: مطالعات در مورد این که چقدر خوب عمل می کند متفاوت است، اما ممکن است به برخی از زنان کمک کند.

نگه داشتن دفترچه یادداشت می تواند مفید باشد، به خصوص اگر سعی می کنید الگویی را در علائم خود مشاهده کنید، که بهترین راه برای تعیین نوع درد سینه شما است.

درمان خانگی ماستالژیا کاهش کافئین

داروها

کاهش درد با تایلنول (استامینوفن) یا داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ادویل (ایبوپروفن) گزینه دیگری است.

اگر این مداخلات خط اول کمکی نکرد، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است داروهای تجویزی مانند Nolvadex (تاموکسیفن) و Danocrine (دانازول) را پیشنهاد کند. همه این داروها عوارض خاص خود را دارند.

به نظر می رسد مطالعات بیشترین فایده را با تاموکسیفن نشان می دهد، اما دانوکرین تنها دارویی است که در حال حاضر توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای درمان ماستالژی تایید شده است.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!