لکه های سفید روی دندان

لکه های سفید روی دندان ؛ علت + درمان

دهان و دندان
بدون دیدگاه

ایجاد لکه های سفید روی دندان (که از نظر بالینی “کلسیفیکاسیون” نامیده می شود) می تواند ناراحت کننده باشد. این رسوبات شایع هستند و به دلیل ایجاد پلاک و جرم، ناکافی بودن مینای دندان و به دنبال درمان ارتودنسی و سایر عوامل ایجاد می شوند.

مانند سایر مسائل دندانی، کلسیفیکاسیون می تواند پیش درآمدی برای مشکلات بدتری مانند بیماری های لثه، حفره ها، تحلیل رفتن لثه و از دست دادن دندان باشد.

این مقاله از سلول سبز توضیح می‌دهد که لکه‌ های سفید روی دندان‌های شما چیست، علل آنها، درمان‌های رایج و همچنین اقداماتی که می‌توانید برای پیشگیری از آنها انجام دهید.

لکه های سفید روی دندان چیست؟

هنگامی که باکتری ها برای مدت طولانی روی دندان باقی می مانند، پلاک و تارتار را تشکیل می دهند و با هضم قندها، ترکیبات آلی و اسید تولید می کنند. با گذشت زمان، این اسیدها شروع به شکستن مینای دندان (لایه بیرونی دندان) می کنند و کلسیم و سایر مواد معدنی را از بین می برند. این باعث می شود که لکه های سفید دائمی یا تکه هایی از تغییر رنگ روی دندان ها باقی بماند

علت لکه های سفید روی دندان

هنگامی که مینای دندان به دلیل پلاک شروع به تجزیه می کند، لکه های سفید روی دندان ظاهر می شود. با این حال، طیف گسترده ای از موارد می تواند این فرسایش را ایجاد کند و منجر به کلسیفیکاسیون شود. در اینجا مروری سریع از علل رایج است.

رژیم غذایی

آنچه می خورید و می نوشید تأثیر زیادی بر سلامت دندان های شما دارد. تعدادی از عوامل غذایی با کلسیم زدایی مرتبط هستند، از جمله :

غذاها و نوشیدنی های بسیار اسیدی : مرکبات، نوشابه ها و سایر غذاهای بسیار اسیدی می توانند به طور قابل توجهی به مینای دندان آسیب وارد کرده و احتمال لکه های سفید را افزایش دهند.

کلسیم ناکافی : کلسیم که برای سلامت دندان بسیار مهم است، در میان منابع دیگر در شیر و لبنیات یافت می شود. اگر به اندازه کافی دریافت نکنید، کلسیم زدایی می تواند منجر شود.

فسفر ناکافی : فسفر یکی دیگر از مواد معدنی ضروری برای سلامت مینای دندان است و اگر به اندازه کافی مصرف نکنید، لکه های سفید ظاهر می شوند. منابع غذایی شامل مرغ، بوقلمون، گوشت خوک، گوشت ارگانیک، غذاهای دریایی، دانه ها، آجیل، لبنیات و غلات کامل است.

نوشیدنی اسیدی

محافظت از مینای دندان

برای جلوگیری از تشکیل پلاک و تشکیل لکه های سفید، بهتر است از غذاهایی که می توانند به دندان های شما آسیب برسانند، آگاه باشید. این موارد عبارتند از :

غذاهای چسبنده، مانند آب نبات های سفت یا نرم
نوشابه و نوشابه های گازدار
غذاهای نشاسته ای مانند نان، پاستا و چیپس سیب زمینی
موادی که باعث خشکی دهان می شوند مانند برخی داروها، الکل و تنباکو.

اگر اینها را مصرف می کنید، حتماً بلافاصله پس از آن دهان خود را مسواک زده یا تمیز کنید تا از بروز مشکلات جلوگیری شود.

فلوروزیس

فلوراید، یک ماده رایج در خمیر دندان و اغلب در آب آشامیدنی موجود است، به طور کلی برای سلامت دندان مفید است. با این حال، در کودکان ۸ ساله و کمتر، قرار گرفتن بیش از حد در معرض فلوراید در یک دوره زمانی طولانی باعث ایجاد بیماری به نام “فلوروزیس” می شود.

فلوئوروزیس در شکل خفیف خود با لکه های سفید روی دندان ها مشخص می شود. موارد شدیدتر بسیار نادرتر است که باعث ایجاد حفره در مینای دندان می شود.

فلوراید

بریس ها

هنگام استفاده از بریس، تمیز کردن دندان‌ها دشوارتر است و باعث می‌شود پلاک‌ها راحت‌تر ایجاد شود. پس جای تعجب نیست که لکه های سفید بعد از از بین بردن آنها ظاهر شوند، به خصوص اگر نتوانید در طول درمان خود بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید.

ایجاد پلاک

پلاک یک ماده نازک و چسبنده است که حاوی باکتری است. تجمع این مواد یک مسئله رایج است و در میان سایر اثرات منفی، این امر می‌تواند باعث دفع کلسیم شود. اگرچه، حتی با رعایت بهداشت دهان و دندان، تمیز کردن حرفه ای منظم دندان بهترین راه برای جلوگیری از جمع آوری آن است.

هیپوپلازی مینای دندان

هیپوپلازی مینای دندان زمانی است که مینای دندان به درستی تشکیل نمی شود و باعث نازک شدن، حفره دار شدن و بیشتر مستعد پوسیدگی دندان می شود. این یک علت شایع لکه های سفید است.

بسیاری از موارد ارثی هستند که به دلیل بیماری‌های ژنتیکی، سیگار کشیدن یا کمبودهای تغذیه‌ای در دوران بارداری، وزن کم هنگام تولد، یا زایمان زودرس به وجود می‌آیند. در میان سایر شرایط، ممکن است کلسیفیکاسیون نیز تجربه شود.

رسوبات کلسیم

اگر پلاک روی دندان ها برداشته نشود، می تواند سفت شود و رسوبات کلسیم را تشکیل دهد. آنها که معمولاً به عنوان تارتار شناخته می شوند، می توانند باعث کاهش کلسیم و بیماری لثه شوند و در صورت عدم درمان منجر به از دست دادن دندان، حفره و آبسه شوند.

خوابیدن با دهان باز

بزاق (یا تف) در دهان به محافظت از دندان ها در برابر آسیب های ناشی از باکتری ها و پلاک ها کمک می کند. خشکی دهان خطر تشکیل لکه های سفید را افزایش می دهد (در کنار سایر مشکلات). افرادی که با دهان باز می خوابند مستعد ابتلا به این بیماری هستند و بنابراین در معرض خطر دفع کلسیم هستند.

خوابیدن با دهان باز

درمان لکه های سفید روی دندان

در حالی که کارهای زیادی می توانید برای جلوگیری از تشکیل لکه های سفید روی دندان های خود انجام دهید، فقط درمان های دندانپزشکی می توانند آنها را پس از ظاهر شدن از بین ببرند. شما و دندانپزشکتان طیف وسیعی از گزینه ها را برای انتخاب دارید.

میکروابریژن : این یک درمان محافظه کارانه برای لکه های سفید یا سایر مشکلات جزئی زیبایی است. با این روش، دندانپزشک محلولی از اسید کلریدریک و پوکه را می مالد تا لکه ها را از روی دندان پاک کند. این روش بدون درد و غیر تهاجمی به خوبی تحمل می شود و دندان های شما را براق و سفید می کند.

درمان لکه های سفید روی دندان

سفید کردن یا بلیچینگ : یکی دیگر از گزینه‌های لکه‌های سفید، سفید کردن یا بلیچینگ دندان است که می‌تواند رنگ دندان‌های شما را یکدست کند. این کار را می توان در مطب دندانپزشک یا با استفاده از کیت های خانگی طراحی شده برای این منظور انجام داد. با این حال، اگر روکش یا روکش دندان دارید (یا اگر دندان های شما زرد یا خاکستری است) ممکن است این روش موفقیت آمیز نباشد.

روکش‌ها : روکش‌های نازک روی دندان‌ها قرار می‌گیرند، روکش‌ها یکی دیگر از گزینه‌های محبوب برای از بین بردن لکه‌های سفید یا سایر مشکلات زیبایی هستند. آنها بسیار بادوام هستند و به طور ویژه برای تناسب با لبخند شما طراحی شده اند. آنها همچنین می توانند مسائل دیگری مانند تراشه ها یا کرک ها را اصلاح کنند.

بند چانه : همچنین برای کمک به آپنه خواب (خروپف در شب) استفاده می شود، بند های مخصوص چانه را می توان برای بسته نگه داشتن دهان در شب استفاده کرد. این می تواند در موارد دفع کلسیم به دلیل خشکی دهان مفید باشد و می تواند به عنوان یک اقدام پیشگیرانه عمل کند.

درمان انفیلتراسیون رزین ICON : این یک روش کم تهاجمی است که شامل برداشتن خارجی ترین لایه مینای دندان، خشک کردن لکه های سفید و سپس استفاده از محلول نفوذ رزین ICON برای پر کردن منافذ دندان است.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  کراس بایت چیست و چگونه درمان می شود؟

پیشگیری

جلوگیری از ایجاد لکه های سفید روی دندان ها در درجه اول به معنای رعایت عادات خوب بهداشت دهان و دندان است. چه کارهایی باید انجام دهید؟ در اینجا یک تفکیک وجود دارد :

مسواک زدن صحیح : دو بار در روز مسواک بزنید. دندانپزشکان اغلب استفاده از مسواک برقی (و نه معمولی) را توصیه می کنند. مرتباً مسواک یا سر مسواک را عوض کنید و از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید.

نخ دندان کشیدن : برای اطمینان از اینکه بقایای غذا را از نواحی بین دندان ها دریافت می کنید، حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید. استفاده از نخ دندان نیز ممکن است یک گزینه باشد.

نخ دندان کشیدن

انتخاب های غذایی : کاهش مصرف قند و دوری از غذاهای اسیدی می تواند به محافظت از دندان های شما کمک کند.
فلوراید: از خمیردندان با فلوراید استفاده کنید، زیرا می تواند به تقویت دندان ها کمک کند.

مکمل‌های کلسیم : مصرف مکمل‌های کلسیم می‌تواند ابزار دیگری برای کمک به دندان‌ها و جلوگیری از ایجاد لکه‌های سفید باشد.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!