لوپوس چیست؟

لوپوس چیست؟

لوپوس یک بیماری خودایمنی مزمن است  که بر قلب، ریه ها، سلول های خونی، کلیه ها و یا مغز تاثیر می گذارد. این التهاب می تواند منجر به آسیب اندام شود که زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به بافت های خود حمله می کند.

شایع ترین نوع لوپوس، لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE) است. التهاب مزمن مرتبط با SLE می تواند در بسیاری از بافت ها و اندام های مختلف رخ دهد که منجر به انواع مختلفی از تظاهرات می شود و تشخیص آن را چالش برانگیز می کند. نوع سیستمیک می تواند پوست، مغز، چشم ها، دهان، ریه ها، قلب، کلیه ها، روده ها و مفاصل را تحت تاثیر قرار دهد. اگر لوپوس محدود به پوست باشد به آن لوپوس جلدی می گویند.

هر فردی در هر سنی می تواند به این بیماری مبتلا شود، اگرچه اکثر بیماران زنان بین ۱۵ تا ۴۴.۲ سال هستند. در حال حاضر، هیچ درمانی برای لوپوس وجود ندارد، اما درمان می تواند به کنترل پاسخ خود ایمنی و کاهش علائم کمک کند.

لوپوس چه علائمی دارد؟

علائم لوپوس برای هر فردی که این بیماری را دارد متفاوت است. علائم ممکن است :

خفیف یا شدیدتر باشد.
یک ناحیه از بدن خود را تحت تأثیر قرار دهید.
بسیاری از نواحی بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد.
ظاهر شوند و از بین بروند.
تغییر در طول زمان.

برخی از علائم زمانی رخ می دهند که بیماری باعث التهاب در اندام ها شود. علائم می تواند شامل موارد زیر باشد :

روماتیسم مفصلی که باعث درد و تورم مفاصل و سفتی صبحگاهی می شود.
تب
احساس خستگی
بثورات
ریزش مو
زخم هایی که معمولاً بدون درد هستند در بینی و دهان
تغییر رنگ در انگشتان دست و پا (آبی مایل به ارغوانی، سفید یا قرمز) در اثر سرما و استرس (پدیده رینود).
تورم غدد
تورم در پاها یا اطراف چشم
درد هنگام نفس کشیدن عمیق یا دراز کشیدن
سردرد، سرگیجه، افسردگی، گیجی یا تشنج
دل درد

در برخی از افراد مبتلا به لوپوس، التهاب ممکن است منجر به مشکلات دیگری در کلیه، قلب یا ریه شود.

علائم لوپوس

عواملی که باعث لوپوس می شود؟

لوپوس یکی از آن بیماری‌های مرموز است که پزشکان آن را کاملا شناسایی نکرده‌اند. هیچ کس به طور قطع نمی داند که چگونه و چرا رخ می دهد. با این حال، اکثر متخصصان بر این باورند که لوپوس توسط ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی ایجاد می شود.

هورمون ها

تحقیقات نشان می دهد که عوامل هورمونی با بیماری خودایمنی مرتبط هستند، اگرچه تحقیقات هنوز در مراحل اولیه است و ارتباط بین این دو هنوز مبهم است.

با این حال، هورمون های زنانه مانند استروژن به نظر نمی رسد که باعث لوپوس شوند. در عوض به نظر می رسد خطر ابتلا به این بیماری را در افرادی که از قبل مستعد ابتلا هستند، افزایش می دهند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  سرطان پوست چیست به همراه علائم و نشانه ها

عفونت

ویروس‌ها و باکتری‌ها ممکن است در ایجاد لوپوس نقش داشته باشند، اما ارتباط علت و معلولی مستقیمی ثابت نشده است. با این حال، عفونت به عنوان یکی از شایع ترین محرک های بالقوه برای ایجاد لوپوس ذکر شده است. ویروس ها و باکتری ها نیز ممکن است باعث شعله ور شدن شوند.

داروها

ثابت شده است که برخی از داروها محرک لوپوس هستند. در واقع، زیرمجموعه ای از بیماری، لوپوس دارویی، بر این فرض استوار است. این نوع معمولاً با استفاده طولانی مدت از برخی داروها مانند داروهای ضد تشنج، آنتی بیوتیک ها و داروهای فشار خون ایجاد می شود و علائم تقریباً همیشه با قطع دارو از بین می روند.

محیط

عوامل محیطی، اگرچه به طور خاص ثابت نشده اند، اعتقاد بر این است که به طور بالقوه باعث ایجاد  لوپوس می شوند و ممکن است شامل موارد زیر باشند :

قرار گرفتن در معرض نور فرابنفش (حساسیت به نور) لامپ ها یا خورشید
قرار گرفتن در معرض گرد و غبار سیلیس که در خاک، دود سیگار، سفال و پودرهای پاک کننده وجود دارد.
قرار گرفتن در معرض دود سیگار.

زمانی اعتقاد بر این بود که برخی از رنگ های مو، آفت کش ها، مواد موضعی و حتی الکل محرک لوپوس هستند، اما این موضوع رد شده است.

سبک زندگی

انتخاب‌های خاصی که برای خود انتخاب می‌کنید و همچنین نحوه تحمل چالش‌های جسمی و ذهنی نیز می‌تواند در ایجاد لوپوس نقش داشته باشد. این سه عامل معمولاً در نظر گرفته می‌شوند:

استرس، چه احساسی و چه فیزیکی
فرسودگی
سیگار کشیدن

علت لوپوس

آیا بیماری لوپوس ژنتیکی است؟

اگر در خانواده نزدیک شما لوپوس وجود دارد، ممکن است مستعد ابتلا به لوپوس و تاثیر عوامل فوق مرتبط با آن باشید. اکثر محققان موافقند که ژنتیک یا وراثت حداقل یکی از عوامل تعیین کننده تمایل شما به ابتلا به لوپوس است. با این حال، به خودی خود، این عامل معمولا  کافی نیست.

آیا آزمایشی برای لوپوس وجود دارد؟

در این زمان، هیچ آزمایش واحدی برای تشخیص لوپوس وجود ندارد. تشخیص ممکن است دشوار باشد زیرا علائم زیادی دارد که می آیند و می روند. همچنین، علائم لوپوس ممکن است مانند علائم سایر اختلالات یا بیماری ها باشد. هنگام صحبت با پزشک، مطمئن شوید که علائمی را که دیگر ندارید را در نظر بگیرید. تشخیص می تواند شامل موارد زیر باشد:

سابقه و علائم پزشکی و خانوادگی شما
یک معاینه فیزیکی کامل
آزمایش خون و ادرار
نمونه برداری از پوست یا کلیه با گرفتن نمونه کوچکی از بافت برای مشاهده زیر میکروسکوپ

درمان لوپوس

هنگامی که لوپوس تشخیص داده شد، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما بر اساس سن، جنس، سلامت، علائم و شیوه زندگی شما یک برنامه درمانی برای شما ایجاد می کند. در تدوین برنامه درمانی شما، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما چندین هدف دارد :

کاهش التهاب ناشی از این بیماری.
سرکوب ناهنجاری های سیستم ایمنی که مسئول التهاب بافت هستند.
از شعله ور شدن جلوگیری کنید و در صورت وقوع آنها را درمان کنید.
علائم را کنترل کنید.
عوارض را به حداقل برسانید.

داروها

داروهای تجویزی جنبه مهمی از مدیریت بسیاری از بیماران مبتلا به لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE)، نوع اصلی لوپوس است. مجموعه‌ای از گزینه‌های دارویی در حال حاضر در دسترس هستند، که پتانسیل درمان مؤثر و نتایج عالی را برای بیمار افزایش داده است.

درمان لوپوس باید در کوتاه ترین زمان ممکن شامل حداقل تعداد داروها باشد. برخی از بیماران هرگز نیازی به دارو ندارند، و برخی دیگر آنها را فقط در صورت نیاز یا در فواصل زمانی کوتاه مصرف می کنند، اما بسیاری از آنها نیاز به درمان مداوم با دوزهای متغیر دارند. با وجود مفید بودن، هیچ دارویی بدون خطر نیست. داروهایی که اغلب برای کنترل علائم استفاده می شوند عبارتند از :
داروهای ضد مالاریا
کورتیکواستروئیدها
سرکوبگرهای ایمنی داروهای ضد روماتیسمی اصلاح کننده بیماری (DMARDs)
بیولوژیک
شیمی درمانی

اگر علائم خفیف دارید، با داروهای ضد مالاریا و بالقوه NSAID ها و یا دوز کوتاه مدت کورتیکواستروئیدها درمان خواهید شد.

داروهای ضد مالاریا

اگر علائم لوپوس متوسط ​​دارید، برنامه درمانی شما شامل یک داروی ضد مالاریا به همراه یک کورتیکواستروئید کوتاه مدت است تا زمانی که ضد مالاریا اثر کند. همچنین ممکن است از یک سرکوب کننده سیستم ایمنی بهره مند شوید.

برای علائم شدید لوپوس که اندام های شما را درگیر می کند، احتمالاً به دوز شدید درمان سرکوب کننده سیستم ایمنی نیاز خواهید داشت. همچنین ممکن است برای مدت کوتاهی با دوزهای بالای کورتیکواستروئید تحت درمان قرار بگیرید تا التهاب شما کاهش یابد. مانند لوپوس خفیف و متوسط، احتمالاً از داروهای ضد مالاریا نیز بهره مند خواهید شد.

تنوع گزینه های موجود و پیچیدگی طرح های درمانی می تواند بسیار زیاد و گیج کننده باشد. هنگامی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما یک برنامه دارویی ارائه کرد، مهم است که به طور کامل دلیل مصرف دارو، نحوه عملکرد آن، میزان مصرف، زمان نیاز به مصرف آن و عوارض جانبی احتمالی را کاملاً درک کنید. می تواند باشد. اگر مطمئن نیستید، حتما بپرسید.

اکثر بیماران در مصرف داروهای لوپوس خوب عمل می کنند و عوارض جانبی کمی را تجربه می کنند. اگر چنین کردید، سعی کنید ناامید نشوید، به یاد داشته باشید که داروهای جایگزین معمولاً در دسترس هستند. همچنین فوراً به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود اطلاع دهید. قطع ناگهانی مصرف برخی داروها می تواند خطرناک باشد، و هرگز نباید بدون صحبت با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود، درمان را قطع یا تغییر دهید.

فرق لوپوس با پسوریازیس

پسوریازیس و لوپوس هر دو بیماری خودایمنی هستند که می توانند باعث مشکلات پوستی شوند. اگرچه شباهت هایی بین آنها وجود دارد، اما این شرایط علل و علائم متفاوتی دارند. لوپوس شدیدتر از پسوریازیس است.

فرق لوپوس با روماتیسم مفصلی

روماتیسم مفصلی عمدتاً به مفاصل محدود می شود، در حالی که لوپوس بیش از مفاصل را تحت تأثیر قرار می دهد.

فرق لوپوس با روماتیسم مفصلی

فرق لوپوس با ام اس

ام اس توسط سلول های ایمنی ایجاد می شود که از سد خونی مغزی شما عبور می کنند و به سیستم عصبی مرکزی شما آسیب می رسانند. در لوپوس، یک نوع از سلول های ایمنی، سلول های B، باعث می شود که شما آنتی بادی هایی بسازید که به بافت ها و اندام های سراسر بدن آسیب می رساند.

 

منبع : niams.nih

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!