فیبروآدنوم سینه چیست

فیبروآدنوم سینه چیست؟

زنان
بدون دیدگاه

فیبروآدنوم سینه شایع ترین نوع تومور غیرسرطانی (خوش خیم) سینه است. آنها معمولاً در زنان قبل از یائسگی رخ می دهند و ممکن است در دوران بارداری، شیردهی یا استروژن درمانی رشد کنند.

فیبروآدنوما را می توان در طی خودآزمایی ماهیانه سینه احساس کرد و در ماموگرافی و سونوگرافی ظاهر می شود. فیبروآدنوما اغلب به صورت توده های گرد و بدون درد سینه توصیف می شوند که صاف و لاستیکی هستند.

اگرچه فیبروآدنوم در معاینه فیزیکی و ظاهر در سونوگرافی سینه یک احساس معمولی دارد، تنها راه برای اطمینان از فیبروآدنوم بودن توده سینه از طریق بیوپسی است. فیبروآدنوم اثبات شده ممکن است نیازی به درمان نداشته باشد مگر اینکه بزرگ، سریع رشد کند یا علائم آزاردهنده ایجاد کند.

این مقاله سلول سبز توضیح می دهد که شما باید در مورد فیبروآدنوم پستان بدانید، چگونه تشخیص داده می شود و در مورد آنها چه باید کرد.

علائم فیبروآدنوم سینه

به طور معمول، تنها علامت فیبروآدنوم سینه یک توده کوچک در پستان است که ممکن است در طی خودآزمایی کشف کنید. این توده‌ها سفت، گرد، صاف، لاستیکی و متحرک هستند. فیبروآدنوم‌ها به قدری متحرک هستند که زنان گاهی اوقات آنها را «موش سینه» می‌نامند، زیرا تمایل دارند از انگشتان شما فرار کنند.

توده ها ممکن است حساس یا دردناک باشند، به خصوص درست قبل از قاعدگی، زمانی که ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی متورم شوند.

بیشتر فیبروآدنوم ها بین ۱ تا ۵ سانتی متر قطر دارند، اما فیبروآدنوم بزرگ می تواند به اندازه یک لیموی کوچک باشد (حدود ۱۵ سانتی متر).

علائم فیبروآدنوم سینه

علت فیبروآدنوم سینه

علت دقیق فیبروآدنوم ناشناخته است. به نظر می رسد آنها تحت تأثیر استروژن هستند زیرا اغلب در زنان قبل از یائسگی یا باردار یا در زنانی که تحت درمان با استروژن هستند ظاهر می شوند. برعکس، ممکن است پس از یائسگی کوچک یا ناپدید شوند.

اکثر فیبروآدنوم ها در طول چرخه قاعدگی، زمانی که سطح هورمون شما در حال تغییر است، تغییر اندازه می دهند. بنابراین، در این دوره، همان فیبروآدنوم می تواند بیشتر قابل توجه باشد یا ممکن است به حدی کوچک شود که به راحتی قابل تشخیص نباشد.

عوامل خطر

فیبروآدنوم سینه در زنانی که بین ۱۵ تا ۳۰ سال سن دارند و در دوران بارداری شایع‌تر است.

هنگامی که یائسه می شوید، خطر کاهش می یابد مگر اینکه از استروژن درمانی استفاده کنید.

تشخیص فیبروآدنوم سینه

فیبروآدنوم سینه ممکن است ابتدا در معاینه فیزیکی یا در طی یک ماموگرافی غربالگری معمول کشف شود. در ماموگرافی، فیبروآدنوم ها به صورت توده های گرد یا بیضی شکل با لبه صاف ظاهر می شوند. طرح کلی به وضوح مشخص خواهد شد، مبهم نخواهد بود و به فضاهای مجاور حمله نخواهد کرد. گاهی اوقات با کلسیفیکاسیون های درشت (رسوبات کلسیم) همراه می شوند. فیبروآدنوم می تواند شبیه کیست یا یک تومور خوب باشد.

اگر در حین معاینه متوجه یک توده شدید یا اگر در ماموگرافی ناهنجاری مشاهده شد، سونوگرافی پستان معمولاً مرحله بعدی است. این امر مخصوصاً اگر بافت سینه متراکمی دارید، که می تواند مشاهده توده را دشوارتر کند، صادق است.

در سونوگرافی، تشخیص فیبروآدنوم از سایر بافت‌ها آسان‌تر خواهد بود، زیرا به امواج صوتی پاسخ می‌دهد. به عنوان یک منطقه تاریک با یک طرح کلی ظاهر می شود. ظاهری همگن دارد (در سرتاسر یکسان به نظر می رسد)، گرد یا بیضی شکل، و ممکن است دارای برجستگی هایی با لبه های صاف باشد.

پزشک شما همچنین ممکن است توموسنتز سینه دیجیتال (DBT) را تجویز کند، شکل تخصصی ماموگرافی که تصاویر سه بعدی از پستان ایجاد می کند و در مقایسه با یک ماموگرافی معمولی امکان ارزیابی دقیق تری را فراهم می کند.

تشخیص فیبروآدنوم سینه

نمونه برداری

در حالی که آزمایش‌های تصویربرداری ممکن است نشان دهنده فیبروآدنوم باشد، آزمایش تشخیصی قطعی معمولاً بیوپسی سینه است، روشی برای برداشتن نمونه‌ای از بافت برای بررسی در آزمایشگاه.

انواع مختلف روش‌های بیوپسی شامل آسپیراسیون با سوزن ظریف یا بیوپسی با سوزن مرکزی است که هر دو از سوزن برای استخراج بافت استفاده می‌کنند و بیوپسی باز، یک روش جراحی که در آن برشی در پوست ایجاد می‌شود تا بافت نمونه استخراج شود. اینکه ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما کدام نوع را انتخاب می کند به ویژگی های توده، محل آن و سایر عوامل بستگی دارد. در زنانی که در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند، پزشک ممکن است اکیداً برداشتن جراحی را توصیه کند.

مانند هر بیوپسی، بیوپسی پستان خطر یک نتیجه منفی کاذب را به همراه دارد، یعنی این آزمایش هیچ سرطانی را در صورت وجود سرطان تشخیص نمی‌دهد. این به این دلیل است که بیوپسی پستان ممکن است تنها از یک قسمت از یک توده نمونه برداری کند و ممکن است بخش سرطانی را از دست بدهد. به همین دلیل، حتی اگر در گذشته نمونه‌برداری خوش‌خیم داشته‌اید، باید به غربالگری روتین سرطان سینه ادامه دهید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  تست سرطان سینه در منزل

درمان فیبروآدنوم سینه

هنگام انتخاب بهترین گزینه های درمانی به دلیل تفاوت در خطر ابتلا به سرطان سینه، تمایز بین دو نوع فیبروآدنوم مهم است.

فیبروآدنوم سینه به دو دسته تقسیم می شوند :

ساده : اکثر فیبروآدنوم ها از نوع ساده هستند. آنها در افراد جوان تر شایع تر هستند. معمولاً فقط یک توده در سینه شما وجود دارد، با مرز مشخص و سلول‌های بسیار یکنواخت. یک فیبروآدنوم ساده خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش نمی دهد.

پیچیده : فیبروآدنوم های پیچیده کمتر شایع هستند اما با افزایش سن افراد شایع تر می شوند. در حالی که آنها ممکن است مرز مشخصی داشته باشند، این چیزی است که در داخل این نوع فیبروآدنوم وجود دارد که آن را متفاوت می کند. در زیر میکروسکوپ، یک فیبروآدنوم پیچیده مانند یک فیبروآدنوم ساده سازمان یافته و یکنواخت به نظر نمی رسد. اغلب شواهدی از تقسیم سریع سلول ها (هیپرپلازی) وجود دارد که ممکن است ظاهری غیر طبیعی داشته باشند (آتیپی). داشتن یک فیبروآدنوم پیچیده می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد.

به غیر از نوع فیبروآدنوم، عوامل دیگری ممکن است بر انتخاب درمان تأثیر بگذارند، مانند :

علائم، به ویژه ناراحتی و درد
حالت عاطفی، مانند نگرانی بی مورد در مورد سرطان بودن آن

با در نظر گرفتن همه این موارد، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما یکی از گزینه های درمان فیبروآدنوم سینه زیر را توصیه می کند.

تماشا کنید و صبر کنید

از آنجایی که فیبروآدنوما همیشه دردسرساز نیستند و گاهی اوقات به خودی خود کوچک می شوند، تنها مراقبت از پیشرفت آنها کم تهاجمی ترین راه برای مقابله با آنها است.

لیزر ابلیشن

در مطب جراح شما از یک دستگاه لیزر با هدایت اولتراسوند برای از بین بردن فیبروآدنوم استفاده می شود و تنها یک اسکار کوچک، بدون بخیه و هیچ تغییری در شکل سینه باقی می ماند. شما نیازی به بیهوشی عمومی ندارید و معمولاً یک روش سرپایی است که به معنای عدم بستری در بیمارستان است.

کرایوآبلیشن

کرایوآبلیشن یک روش سریع و کارآمد برای منجمد کردن فیبروآدنوم سینه است. در یک بازدید مطب، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی به سادگی توده را منجمد می‌کند تا بافت سالم بتواند آن را به دست بگیرد. این روش کمتر از ۳۰ دقیقه طول می کشد و منجر به یک اسکار کوچک می شود.

فرسایش با فرکانس رادیویی (RFA)

این راهی برای حذف فیبروآدنوم بدون توسل به لامپکتومی است. با استفاده از بیهوشی موضعی و راهنمایی اولتراسوند، برشی ۶ تا ۸ میلی متری در بالای فیبروآدنوم ایجاد می شود. از طریق این برش، یک گره جراحی وارد می شود و سپس توسط چاقویی که توسط جریان فرکانس رادیویی گرم می شود، نوک می شود. این به بریدن بافت سینه بدون ایجاد خونریزی زیاد کمک می کند. هنگامی که به هدف می رسد، سیم های کوچک و بازوهای رباتیک فیبروآدنوم را گرفته و آن را استخراج می کنند.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!