فشار خون پورتال

فشار خون پورتال چیست؟

فشار خون پورتال افزایش فشار در سیستم ورید پورتال شما است. ورید پورتال در شکم شما  قرار دارد. خون را از اندام های گوارشی شما (روده های بزرگ و کوچک، معده، لوزالمعده، طحال) گرفته و به کبد می رساند. کبد مواد زائد خون را تمیز و فیلتر می کند. سپس خون به قلب می رود و به گردش عمومی می رود تا بدن شما از آن استفاده کند. با بیماری کبد، جریان خون از طریق کبد مسدود می شود. این باعث افزایش فشار در ورید پورتال می شود.

هنگامی که فشار خون پورتال دارید، این فشار افزایش یافته جریان خون را به طور طبیعی در ورید پورتال سخت تر می کند. بدن رگ های جدیدی را برای جریان خون، به ویژه به مری و معده، تشکیل می دهد. این سیاهرگ ها بزرگ شده و پیچ خورده می شوند. آنها متورم می شوند و ممکن است تحت فشار اضافی پاره می شوند. برای جلوگیری از ترکیدن و خونریزی آنها نیاز به درمان است. اگر خونریزی رخ دهد، می تواند کشنده باشد. سایر نواحی بدن که ممکن است رگ های خونی در آن ها تشکیل و بزرگ شوند می تواند شامل شکم یا راست روده باشد.

علت فشار خون پورتال

اینها شایع ترین علل فشار خون پورتال هستند :

سیروز کبدی (ممکن است به دلیل مصرف الکل یا هپاتیت باشد).
لخته شدن ورید پورتال.
لخته شدن وریدهای کبدی.

سیروز

واریس می تواند پاره شود یا ترکیده شود، به خصوص در جایی که مری و معده به هم می پیوندند. خونریزی از واریس می تواند بسیار زیاد باشد و باعث استفراغ خون در بیماران شود که یکی از دلایل اصلی مرگ در بیماران مبتلا به فشار خون پورتال است.

همچنین ممکن است خون از طریق سیاهرگ‌های راست روده، پایین‌ترین بخش روده بزرگ (کولون) منحرف شود و باعث بزرگ شدن آن‌ها شود. وریدهای بزرگ در امتداد راست روده، هموروئید داخلی نامیده می‌شوند که می‌توانند پاره شوند و منجر به خونریزی شدید از راست روده و مقعد شوند.

یکی دیگر از علائم فشار خون پورتال آسیت است، جمع شدن مقادیر زیادی مایع در شکم. آسیت می تواند منجر به احساس سیری اولیه هنگام غذا خوردن شود و در نتیجه باعث سوء تغذیه شود. افراد مبتلا به آسیت اغلب به دلیل وزن مایع و بزرگی شکمشان، فعالیت سخت تری دارند. فردی که آسیت بزرگ دارد، به دلیل از دست دادن عضله به دلیل بیماری کبدی و سوء تغذیه، شکم بیرون زده یا متورم، اغلب با پاها و بازوهای نازک خواهد داشت.

آسیت می تواند باعث از کار افتادن کلیه ها شود. باید اقدامات فوری برای تخلیه آسیت و نظارت بر کلیه ها و کبد انجام شود. تقریباً نیمی از این بیماران در عرض چند هفته می میرند مگر اینکه عملکرد کبد اصلاح شود و کلیه ها بهبود یابند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  سرطان کبد ؛ انواع، عوامل، علائم، تشخیص، درمان

علائم فشار خون پورتال

در ابتدا ممکن است هیچ علامتی نداشته باشید. ممکن است تا زمانی که عوارضی ایجاد نشود، رشد نکنند. داشتن فشار بالاتر از حد طبیعی در داخل سیاهرگ باب می تواند منجر به تعدادی از علائم مرتبط شود. این شامل :

بزرگ شدن کبد و طحال
واریس مری و معده. اینها می توانند باعث خونریزی غیرطبیعی مانند استفراغ خون شوند.
هموروئید داخلی
کاهش وزن ناشی از سوء تغذیه
آب آوردن شکم
اختلال در عملکرد کلیه
پلاکت خون پایین
آب آوردن ریه

علائم فشار خون پورتال

تشخیص فشار خون پورتال

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از شما در مورد سابقه سلامتی، علائم، عوامل خطر و سابقه خانوادگی بیماری سوال خواهد کرد. ارائه دهنده یک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد. متأسفانه، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی نمی توانند فشار خون بالا را در ورید پورتال با یک کاف اندازه گیری کنند، مانند فشار خون بالا معمولی. اگر در معرض خطر سیروز هستید یا قبلاً مبتلا به سیروز هستید، ممکن است به چندین آزمایش نیاز داشته باشید :

تست های آزمایشگاهی

ممکن است آزمایش های خون مختلفی داشته باشید. پایین بودن تعداد پلاکت ها شایع ترین علامت فشار خون پورتال است.

تست های تصویربرداری

اینها تصاویری از کبد یا جریان خون در کبد به ارائه دهنده شما می دهد. آنها به پزشک شما اجازه می دهند تا سیاهرگ های بزرگ اطراف کبد را بررسی کند و خطر خونریزی را ارزیابی کند. آزمایشات تصویربرداری رایج انجام شده شامل سونوگرافی و سی تی اسکن است.

معاینه آندوسکوپی

این کار برای دیدن داخل دستگاه گوارش فوقانی انجام می شود. در طول آزمایش از آندوسکوپ استفاده می شود. این یک لوله نازک و انعطاف پذیر با یک دوربین کوچک در انتهای آن است. ارائه دهنده آن را از طریق دهان شما وارد می کند. او آن را از طریق مری، معده و قسمت اول روده کوچک به سمت پایین هدایت می کند. این به ارائه دهنده اجازه می دهد تا رگ های بزرگ شده را بررسی کند و خونریزی را پیدا کند.

تشخیص فشار خون پورتال

درمان فشار خون پورتال

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی فشار خون پورتال را به چند روش درمان می کنند :

داروها

ممکن است نیاز به مصرف داروهایی به نام مسدودکننده های بتا داشته باشید. اینها نحوه عملکرد قلب و عروق خونی شما را بهبود می بخشد. این داروها اغلب خطر خونریزی ناشی از وریدهای متورم را نیز کاهش می دهند. اگر به دلیل پرفشاری خون پورتال دچار خونریزی داخلی هستید، پزشک ممکن است دارو را به داخل سیاهرگ تزریق کند تا خونریزی را متوقف کند. یا ممکن است نوارهایی را در اطراف وریدها قرار دهند تا خونریزی را متوقف کنند.

شانتینگ

اگر یک مورد شدید دارید، ممکن است نیاز به شانت داشته باشید. این شامل قرار دادن استنت در ورید پورتال برای باز کردن آن و بهبود جریان خون است. شنت را می توان با یا بدون جراحی انجام داد. شانت جراحی می تواند عوارض بیشتری نسبت به روش غیرجراحی ایجاد کند.

پیوند کبد

این درمان ممکن است در صورت نارسایی کبد مورد نیاز باشد.

درمان فشار خون پورتال

عوارض فشار خون پورتال

خونریزی داخلی : واریس مری وریدهای بزرگ شده در انتهای تحتانی مری هستند. در پرفشاری خون پورتال، خون در وریدهای مجاور در مری و معده برگشت می‌کند و باعث ایجاد واریس می‌شود. واریس یک مشکل جدی است. آنها می توانند ترکیده و باعث خونریزی داخلی شوند. این اغلب در جایی اتفاق می افتد که مری و معده به هم می رسند. این عارضه می تواند باعث استفراغ ناگهانی و انفجاری خون شود. می تواند کشنده باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  بیماری ویلسون چیست؟

تجمع مایع در معده : این می تواند باعث شود که شما به سرعت احساس سیری کنید و منجر به کاهش وزن و سوء تغذیه شود. ناراحتی ناشی از حمل آن همه مایع همچنین می تواند میزان خوبی را برای شما کاهش دهد. گاهی اوقات مایع به دیافراگم فشار می آورد و باعث ایجاد مشکل در تنفس می شود.

مشکلات جدی کلیه.

مشکلات ریوی.

آیا فشار خون پورتال خطرناک است؟

فشار خون پورتال یک وضعیت خطرناک با عوارض شدید و تهدید کننده زندگی است. در صورت مشاهده هر یک از این علائم فوراً با پزشک خود تماس بگیرید: زرد شدن پوست. شکم متورم غیر طبیعی.

آیا فشار خون پورتال دردناک است؟

فشار خون پورتال به خودی خود علائمی ایجاد نمی کند، اما برخی از عواقب آن ایجاد می کنند. اگر مقدار زیادی مایع در شکم انباشته شود، شکم متورم می شود (متسع می شود)، گاهی به طور محسوس و گاهی به اندازه ای که شکم را به شدت بزرگ و کشیده می کند. این اتساع می تواند ناراحت کننده یا دردناک باشد.

آیا فشار خون پورتال قابل برگشت است؟

علت اصلی فشار خون پورتال سیروز است که قابل برگشت نیست. به همین دلیل، هدف اولیه درمان کاهش و مدیریت اثرات فشار خون پورتال، مانند خونریزی داخلی است.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!