فشار خون ریوی

فشار خون ریوی ؛ علت، علائم، عوارض و درمان

فشار خون ریوی زمانی ایجاد می شود که رگ هایی که خون را از قلب به ریه های شما می آورند باریک شوند.

خون از قلب به ریه ها منتقل می شود تا با اکسیژن دوباره پر شود، بنابراین این باریک شدن می تواند خون کمبود اکسیژن را به قلب شما برگرداند. در نتیجه تنگی نفس و مشکلات تنفسی ناشی از کمبود اکسیژن و در نهایت مشکلات قلبی ناشی از فشار خون ریوی ایجاد می شود.

در این مقاله از سلول سبز به علت، علائم، عوارض و درمان فشار خون ریوی می پردازیم.

چه چیزی باعث افزایش فشار خون ریوی می شود؟

برخی از علل زمینه ای شایع عبارتند از فشار خون بالا در شریان های ریوی به دلیل برخی از انواع بیماری های مادرزادی قلب، بیماری بافت همبند، بیماری عروق کرونر، فشار خون بالا، بیماری کبد (سیروز)، لخته شدن خون در ریه ها، و بیماری های تنفسی مانند آمفیزم ژنتیک نیز نقش دارد.

فشار خون ریوی می تواند در ارتباط با بسیاری از بیماری های دیگر مانند بیماری های ریوی و بیماری قلبی رخ دهد. نارسایی قلبی شایع است.

علائم فشار خون ریوی چیست؟

اگر هنگام بالا رفتن از پله‌ها دچار نفس نفس می‌شوید یا در حین انجام فعالیت‌ های روزانه دچار تنگی نفس می‌شوید، می‌تواند نشانه فشار خون ریوی باشد. تنگی نفس همراه با فعالیت اولین علامتی است که افراد را به مراجعه به پزشک و دریافت تشخیص سوق می دهد.

علائم شما ممکن است به تدریج در طول زمان بدون اینکه متوجه شوید تا زمانی که شدیدتر شوند ایجاد شوند. برخی از افراد از بروز علائم چشم پوشی می کنند زیرا بسیاری از افراد دارای بیماری های مزمن دیگری هستند که علائم مشابهی با این بیماری دارند.

شایع ترین علائم عبارتند از :

تنگی نفس
درد قفسه سینه
غش کردن
سرگیجه
خستگی
ضعف

علائم فشار حون ریوی

حدود ۸۰ تا ۹۹ درصد افراد مبتلا دچار تنگی نفس و درد قفسه سینه می شوند.

سایر علائم ممکن است با بدتر شدن تدریجی وضعیت در طول زمان ایجاد شود.

علائم پیشرفته فشار خون ریوی می تواند شامل موارد زیر باشد :

ضربان قلب تند
تپش قلب
تنگی نفس شدید، حتی در هنگام استراحت
تورم (ادم) در صورت، شکم، پاها یا مچ پا

عوارض فشار خون ریوی چیست؟

سایر مشکلات پزشکی مزمن اغلب در افراد مبتلا به پرفشاری خون ریوی، به عنوان یک پیامد یا به عنوان یک علت زمینه ای این وضعیت وجود دارد. مثالها عبارتند از :

بیماری مزمن کبدی یا سیروز، که در آن بافت اسکار جایگزین بافت سالم کبد می شود.
اسکلرودرمی که باعث سفت شدن پوست و بافت های همبند می شود.
لوپوس، جایی که سیستم ایمنی بدن به بافت خودش حمله می کند.
بیماری انسداد ریه (COPD) (گروهی از بیماری های ریوی که جریان هوا را مسدود می کند و تنفس را دشوار می کند)
فیبروز ریوی (اسکار ریه)
بیماری دریچه آئورت (باریک شدن دریچه در رگ خونی بزرگ منشعب از قلب [آئورت])
نارسایی قلبی سمت چپ
بیماری قلبی مادرزادی (بیماری قلبی که در بدو تولد ظاهر می شود)
بیماری دریچه میترال، که در آن دریچه میترال (جریان خون از دهلیز چپ به بطن چپ را کنترل می کند) آسیب می بیند یا بیمار می شود.
اختلالات لخته شدن خون.
چاقی.
آپنه خواب، که در آن تنفس ناگهان متوقف می شود و در هنگام خواب شروع می شود.
تومورهای ریه.
بیماری تیرویید.
اختلالات متابولیک، که در آن واکنش های شیمیایی غیر طبیعی در بدن شما متابولیسم شما را مختل می کند.
بیماری کم خونی داسی شکل.
عفونت HIV
عفونت های انگلی.

عوارض فشار خون ریوی

با تشدید فشار خون ریوی، تعدادی از عوارض ممکن است ایجاد شود. یکی از شایع ترین عوارض نارسایی قلبی است. هنگامی که شریان ریوی، که خون را از قلب به ریه‌ها می‌برد، باریک می‌شود، خون به بطن راست بازمی‌گردد. بطن راست از تمام بدن خون دریافت می کند. پشتیبان گیری در اینجا می تواند منجر به نارسایی قلبی و سایر مشکلات در سراسر بدن شود.

با ادامه این پشتیبان در طول زمان، دهلیز راست می تواند کشیده و ضعیف شود. همچنین باید سخت‌تر کار کند تا خون را از طریق رگ باریک به ریه‌ها پمپ کند. این به نارسایی قلبی سمت راست تبدیل می شود

سمت چپ قلب شما نیز ممکن است سعی کند کمبود خون غنی از اکسیژن را که از ریه ها می آید را جبران کند و برای پمپاژ خون به بدن شما سخت تر کار کند. این منجر به نارسایی قلبی سمت چپ می شود. این شرایط – به طور جداگانه یا با هم – نارسایی احتقانی قلب نامیده می شود

سایر عوارضی که ممکن است با فشار خون ریوی ایجاد شود عبارتند از:

بیماری عروقی (مشکلات در عروق خونی شما)
کم خونی
لخته شدن خون
ریتم غیر طبیعی قلب (آریتمی)
آسیب کبدی
افیوژن پریکارد (جمع شدن مایع در اطراف قلب)

در مراحل پیشرفته، ممکن است در نهایت با چندین عارضه مواجه شوید یا به قدری دچار تنگی نفس شوید که حتی برای انجام کارهای اساسی هم دچار مشکل شوید. Cor pulmonale بیماری شدید ریوی را در قلب و ریه ها توصیف می کند.

تشخیص فشار خون ریوی چیست؟

اگر پزشک شما بر اساس سابقه پزشکی یا معاینه فیزیکی شما فکر می کند که ممکن است فشار خون ریوی داشته باشید، معمولاً یک مطالعه اکوکاردیوگرافی را تجویز می کند. اکوکاردیوگرام می تواند تخمین خوبی از فشار داخل شریان ریوی ارائه دهد و همچنین ممکن است به کشف علت زمینه ای بیماری کمک کند.

اگر اکوکاردیوگرام فشار خون ریوی را نشان داد اما علت آن را روشن نکرد، یک کار پزشکی اضافی ضروری است. بسیاری از شرایط پزشکی می توانند این بیماری را ایجاد کنند، بنابراین این کار ممکن است شامل انواع مختلفی از آزمایشات باشد، بسته به علت یا عللی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است مشکوک باشد. با این حال، جستجوی تهاجمی برای یک علت خاص بسیار مهم است، زیرا درمان مناسب بر اساس اختلال پزشکی زمینه‌ای است.

اکوکاردیوگرام

درمان فشار خون ریوی

درمان اولیه، تشخیص زودهنگام فرآیند، شناسایی و درمان علت زمینه ای است. با این حال، در بسیاری از بیماران مبتلا به این بیماری، درمان پیشرفته تری ضروری می شود.

درمان با هدف شرایط پزشکی زمینه ای

به طور معمول، درمان تهاجمی علت زمینه‌ای فشار خون ریوی، حیاتی‌ترین جنبه درمان است. از آنجایی که بسیاری از اختلالات پزشکی وجود دارد که می تواند منجر به این مشکل شود، این درمان می تواند اشکال مختلفی داشته باشد.

به عنوان مثال، اگر مشکل ناشی از آمبولی ریه باشد، باید ضد انعقاد (رقیق کننده های خون) تجویز شود. اگر ناشی از سارکوئیدوز باشد، باید از ضد انعقاد خودداری کرد و درمان با هدف سارکوئیدوز (مانند پروستاسیکلین داخل وریدی) باید در نظر گرفته شود.

درمان‌هایی که اغلب برای افراد مبتلا به فشار خون ریوی مفید است

علاوه بر درمانی که به طور خاص با هدف درمان علت زمینه‌ای انجام می‌شود، درمان‌هایی وجود دارد که اغلب برای افرادی که فشار خون ریوی دارند مفید هستند.

این شامل :

دیورتیک ها مانند Lasix یا Bumex اغلب برای درمان احتباس مایعات استفاده می شود. در حالی که دیورتیک ها می توانند تنگی نفس و ادم (تورم) را بهبود بخشند، اما باید با دقت استفاده شوند زیرا خلاص شدن از شر مایعات بیش از حد در بیماران می تواند عملکرد قلب را بدتر کند.

اکسیژن درمانی در افراد مبتلا به فشار خون ریوی که هیپوکسی (کاهش سطح اکسیژن خون) دارند، مهم است. هنگامی که هیپوکسی وجود دارد، تجویز اکسیژن اغلب می تواند مستقیماً فشار شریان ریوی را کاهش دهد.

درمان فشار خون ریوی

داروهای ضد انعقاد مانند کومادین اغلب در بیماران استفاده می شود. این به این دلیل است که فشار خون ریوی خود می تواند منجر به جریان خون کند از طریق گردش خون ریوی شود که می تواند منجر به لخته شدن در رگ های خونی در ریه ها شود. داروهای مورد استفاده برای جلوگیری از لخته شدن خون را بخوانید.

دیگوکسین می تواند عملکرد قلب را در برخی از بیماران مبتلا بهبود بخشد.

نشان داده شده است که ورزش به طور قابل توجهی ظرفیت عملکردی افراد مبتلا را بهبود می بخشد.

واکسیناسیون برای آنفولانزا و ذات الریه پنوموکوکی، و همچنین سایر واکسیناسیون های مناسب سن، برای جلوگیری از بیماری های عفونی که می توانند فشار خون ریوی را بدتر کنند، مهم هستند.

منبع : verywellhealth

۴/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!