عود سرطان پروستات

عود سرطان پروستات : چکار باید انجام بدهیم

بیماری
بدون دیدگاه

عود سرطان پروستات زمانی رخ می دهد که سرطان پس از تکمیل درمان اولیه عود می کند. سرطان پروستات می تواند به صورت موضعی (در ناحیه بلافاصله اطراف پروستات) یا از راه دور (در هر نقطه دیگری از بدن) عود کند.

پس از جراحی یا پرتودرمانی برای سرطان پروستات که محدود به پروستات و بافت های مجاور است، سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) معمولاً به صفر یا تقریباً صفر می رسد. سطح PSA باید در این سطح بسیار پایین پس از درمان ثابت بماند.

سطح PSA باید پس از درمان اولیه به دقت پیگیری شود. اگر PSA بعد از اینکه به صفر یا نزدیک به صفر رسید دوباره شروع به افزایش کند، ممکن است نشانه بازگشت سرطان پروستات باشد.

معمولاً برای تشخیص بازگشت سرطان پروستات بیش از یک آزمایش PSA بالا نیاز است. از آنجایی که بسیاری از چیزها می توانند در افزایش سطح PSA نقش داشته باشند، اکثر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می خواهند قبل از اینکه بگویند شانس خوبی برای عود سرطان پروستات وجود دارد، حداقل دو افزایش متوالی در PSA مشاهده کنند.

چه کسانی بیشتر در معرض عود سرطان پروستات هستند؟

به طور کلی، هر چه سرطان شما بیشتر گسترش یافته و تهاجمی تر باشد، احتمال عود آن بیشتر می شود. عوامل خاص عبارتند از:

اندازه تومور : به طور کلی، هر چه تومور بزرگتر باشد، احتمال عود آن بیشتر است.

نمره گلیسون : نمره گلیسون بالاتر به معنای سرطان تهاجمی تر و نرخ بالاتر عود است.

مرحله بندی سرطان : مرحله بندی به میزان گسترش سرطان اشاره دارد. سرطان های مرحله بالاتر در درمان اولیه بیشتر گسترش یافته اند و نرخ عود بیشتری دارند.

درگیری غدد لنفاوی : سرطان پروستات که قبل از درمان وارد غدد لنفاوی شده است، احتمال عود آن بیشتر است.

چه کسانی بیشتر در معرض عود سرطان پروستات هستند؟

عود چگونه تشخیص داده می شود؟

پس از درمان سرطان پروستات، هر چند ماه یکبار طبق تشخیص پزشک برای معاینات پزشکی مراجعه خواهید کرد. در هر قرار ملاقات بعدی، پزشک آزمایش خون برای اندازه گیری سطح PSA را تجویز می کند. این آزمایش به پزشک شما کمک می کند تا عود سرطان را تشخیص دهد. شما نیز معاینه خواهید شد. علائم جدید باید به پزشک گزارش شود، زیرا ممکن است باعث آزمایش های دیگر شود.

هنگامی که نتایج آزمایش PSA نشان می‌دهد که سرطان عود کرده یا به گسترش خود ادامه می‌دهد، بسته به وضعیت و علائم شما ممکن است عکس‌برداری با اشعه ایکس یا سایر آزمایش‌های تصویربرداری (مانند اسکن استخوان) انجام شود. پزشک شما ممکن است از یک ردیاب رادیواکتیو به نام اکسومین با اسکن PET استفاده کند تا به شناسایی و محلی‌سازی سرطان عودکننده کمک کند تا بتوان آن را بیوپسی یا درمان کرد.

پزشک شما همچنین ممکن است از داروی جدیدی به نام Ga 68 PSMA-11 در اسکن استفاده کند که به ضایعات سرطان پروستات مثبت PSMA در بافت های بدن متصل می شود تا بتوان آنها را برای درمان هدف قرار داد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  بزرگی پروستات چیست؟

علائم عود سرطان پروستات

نشانه های متعددی می تواند به بازگشت یا گسترش سرطان پروستات اشاره کند، از جمله :

درگیری غدد لنفاوی مردانی که دارای سلول های سرطانی در غدد لنفاوی در ناحیه لگن هستند، ممکن است بیشتر در معرض عود بیماری باشند.
اندازه تومور به طور کلی، هر چه تومور بزرگتر باشد، احتمال عود بیشتر است.
نمره گلیسون هر چه نمره بالاتر باشد، احتمال عود بیشتر است. هنگامی که نتایج بیوپسی از آزمایشگاه برگشت، پزشک می تواند نمره شما را به شما بگوید.
صحنه. مرحله سرطان یکی از مهم ترین عوامل برای انتخاب گزینه های درمانی و همچنین برای پیش بینی چشم انداز آینده سرطان است.

علائم عود سرطان پروستات

چه کاری می توان انجام داد

اگر سرطان پروستات شما عود کرده است، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما احتمالاً آزمایش های تصویربرداری را برای تعیین بهتر سرطان در کجای بدن شما تجویز می کند. اسکن استخوان، سی تی اسکن و ام آر آی رایج ترین آزمایشاتی هستند که برای یافتن نقاطی از بدن که سرطان پروستات عود کرده است، تجویز می شود.

بسیاری از گزینه های درمانی برای سرطان پروستات که بازگشته است در دسترس است. انتخابی که شما و ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی‌تان انتخاب می‌کنید به عوامل فردی مانند درمان‌هایی که قبلاً دریافت کرده‌اید، کجای بدن سرطان پروستات شما بازگشته است، نحوه گسترش سرطان، سلامت عمومی و سن شما بستگی دارد.

اگر تصور می شود سرطان پروستات شما فقط در یک ناحیه کوچک عود کرده است و به سایر نواحی بدن سرایت نکرده است، پرتودرمانی در آن ناحیه ممکن است یک گزینه باشد.

اگر سرطان پروستات شما به احتمال زیاد به چندین نواحی بدن سرایت کرده است، احتمالاً درمان هورمونی یک گزینه خواهد بود. شیمی درمانی همچنین می تواند زمانی که سرطان به چندین محل گسترش یافته است استفاده شود.

منبع : verywellhealth

۳/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!