چه عواملی احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش میدهند

چه عواملی احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش میدهند؟

ممکن است دکتر آلزایمر در جواب اینکه چه عواملی باعث می‌شود که فرد با مشکلات آلزایمر مواجه شود چندین علت احتمالی را ذکر کند که تا حدودی می‌توانند در بروز این عارضه دخیل باشند.

محققان بر این باور هستند که هیچ علت واحدی برای این بیماری وجود ندارد و به‌طورکلی بر اثر عوامل متعددی مانند سابقه خانوادگی، سبک زندگی، سن و محیط، علائم و نشانه‌های آلزایمر ایجاد می‌شود.

آلزایمر و تخریب سلول های مغز

آلزایمر به‌عنوان یک اختلال شناختی در نظر گرفته می‌شود که همراه با ازبین‌رفتن سلول‌های عصبی، علائم و نشانه‌های آن قابل مشاهده هستند که رایج‌ترین مورد مربوط به فراموش‌کردن رویدادهای جدید است.

به‌مرور زمان این بیماری علائمی را نشان می‌دهد که شامل مشکلاتی در رابطه با تکلم، تغییرات رفتاری، فراموش‌کردن کارهای روزمره، عدم توانایی در شناخت اعضای خانواده و برخی موارد دیگر می‌شود که باید فرد در این زمان تحت مراقبت‌های دکتر آلزایمر باشد.

به‌طورکلی شروع این بیماری به‌آرامی است؛ اما به‌سرعت پیشرفت می‌کند و می‌تواند توانایی‌های ذهنی، قدرت تفکر و استدلال فرد را تحت‌ تاثیر قرار دهد به‌طوری که فرد پس‌از مدتی قادر به انجام فعالیت‌های روزانه خود نیست و نیاز به مراقبت دارد.

چه عواملی در بروز بیماری آلزایمر دخیل هستند؟

اگرچه هنوز مشخص نیست که چه چیزی باعث آلزایمر می‌شود؛ اما عوامل متعددی برای افزایش خطر ابتلا به این بیماری شناخته شده که بعضی از آن‌ها غیرقابل تغییر و تعدادی نیز تغییرپذیر هستند که در ادامه تعدادی از عوامل خطر (ریسک فاکتور) بیماری آلزایمر در ایران را بررسی می‌کنیم.

سن و تاثیر آن بر ابتلا به آلزایمر

سن یکی از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند در ابتلا به این بیماری تاثیرگذار باشد؛ ازاین‌رو افراد سالمند با مشاهده علائمی همچون فراموشی باید برای بررسی‌های بیشتر به دکتر آلزایمر مراجعه کنند.

این بدان معنا است که فراموشی بخشی از روند پیری به‌ شمار می‌رود به‌طوری که در افراد بالای ۶۵ سال، خطر ابتلا به آلزایمر در هر ۵ سال تا حدود ۲ برابر افزایش پیدا می‌کند.

افزایش احتمال ابتلا به آلزایمر با افسردگی

افسردگی سطح مواد شیمیایی مضر را در مغز افزایش می‌دهد که منجر به ازدست‌دادن نورون‌های عصبی می‌شود، به‌طورکلی کسانی که مبتلا به آلزایمر هستند نیز اغلب از افسردگی رنج می‌برند.

اگرچه مشخص نیست که آیا افسردگی باعث آلزایمر می‌شود یا فقط یک علامت برای این بیماری است بااین‌حال، شواهد فراوانی نشان می‌دهد که افسردگی در واقع یک عامل خطر به شمار می‌رود.

استرس طولانی‌مدت به سلول‌های ایمنی بدن که در جلوگیری از زوال عقل تاثیرگذار هستند آسیب وارد می‌کند و این مورد را هم می‌توان به‌عنوان یک عامل خطر در نظر گرفت.

آلزایمر و افسردگی

جنسیت و خطر ابتلا به آلزایمر

تعداد زنان بالای ۶۵ سال مبتلا به آلزایمر به ‌طور معمول بیشتر از مردانی است که در این محدوده سنی قرار دارند و می‌توان گفت به این خاطر است که زنان عمر طولانی‌تری دارند و تغییرات هورمونی در بین آن‌ها بالاتر خواهد بود.

ارتباط سابقه خانوادگی و آلزایمر

یکی دیگر از عوامل خطر برای این عارضه که توسط دکتر آلزایمر مورد بررسی قرار می‌گیرد مربوط به سابقه خانوادگی است. در واقع ژن‌هایی که از والدین خود به ارث می‌برید می‌توانند در خطر ابتلا به آلزایمر نقش داشته باشند.

اگر چند نفر از اعضای خانواده شما در طول نسل‌ها و به‌ویژه در سنین جوانی دچار زوال عقل شده‌اند، این احتمال وجود دارد که شما نیز بیشتر در معرض خطر ابتلا به آلزایمر و فراموشی قرار بگیرید.

ارتباط دیابت با آلزایمر

امکان دارد در زمان مراجعه به دکتر آلزایمر سوابق پزشکی فرد نیز از نظر ابتلا به برخی از بیماری‌ها مورد بررسی قرار گیرد که باید گفت یکی از عارضه‌های دخیل دراین‌رابطه، دیابت است.

ازآنجایی‌که دیابت باعث می‌شود بدن نتواند انسولین را به‌درستی تنظیم کند، این امر نحوه ارتباط سلول‌های مغز و عملکرد حافظه را تغییر می‌دهد که هر ۲ مورد در بیماری آلزایمر مختل می‌شوند.

انسولین، متابولیسم کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها و پروتئین را با کمک به جذب گلوکز خون در کبد و ماهیچه‌ها تنظیم می‌کند که به‌نظر می‌رسد آلزایمر می‌تواند توانایی مغز برای واکنش به این هورمون را با اختلال مواجه کند.

فشار خون بالا و آلزایمر

با توجه به اینکه مشکلات قلبی و عروقی برای کسانی که در دوران میانسالی قرار دارند افزایش پیدا می‌کند و احتمال ابتلا به فشارخون بالا در بین آن‌ها زیاد می‌شود، این افراد به طور معمول بیشتر در معرض خطر ابتلا به آلزایمر قرار دارند

در مطالعه‌ای که برای بررسی آلزایمر در تهران در میان افراد ۷۰ سال به بالا صورت گرفت، نتایج نشان داد که رابطه‌ای بین ابتلا به این بیماری با فشارخون بالا وجود دارد.

مصرف دخانیات و آلزایمر

از دیگر عوامل خطر که می‌توان برای ابتلا به این بیماری در نظر گرفت، مصرف بیش از حد دخانیات است. استفاده از سیگار باعث می‌شود تا ظرفیت خون‌رسانی به عروق مغزی کاهش پیدا کند که در نهایت امکان دارد منجر به آلزایمر شود.

سبک زندگی بی‌تحرک و چاقی از عوامل خطر آلزایمر

بسیاری از مطالعات نشان می‌دهد که سبک زندگی ناسالم و کم‌تحرک ازجمله مواردی است که می‌تواند فرد را در برابر بسیاری از بیماری‌ها آسیب‌پذیر کند که یکی از آن‌ها آلزایمر است.

به‌طورکلی کسانی که در طول زندگی خود هیچ‌گونه فعالیت ورزشی ندارند و از اضافه وزن بالا رنج می‌برند سریع‌تر دچار تحلیل سلول‌های عصبی می‌شوند که به مرور زمان در بروز بیماری‌های اختلال شناختی و حافظه تاثیرگذار است.

ضربه به سر و ابتلا به آلزایمر

می‌توان گفت افرادی که آسیب شدید به سر داشته‌اند ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری قرار بگیرند که معمولا در زمان مراجعه به دکتر آلزایمر این مورد نیز بررسی می‌شود.

با توجه به عوامل مختلفی که می‌تواند در بروز این بیماری دخیل باشد درصورتی‌که ساکن تهران هستید و جزء یکی از این گروه‌ها قرار دارید، بهتر است با مشاهده هرگونه علائم فراموشی به بهترین دکتر آلزایمر در تهران مراجعه کنید.

البته در نظر داشته باشید که تعدادی از این موارد مانند دیابت، فشارخون، چاقی و عدم تحرک را می‌توان با استفاده از تغییر سبک زندگی اصلاح کرد تا ازاین‌طریق در پیشگیری از ابتلا به آلزایمر گام موثری بردارید.

ضربه به سر و آلزایمر

جمع‌بندی

در زمان مراجعه به دکتر آلزایمر معمولا سابقه پزشکی و خانوادگی مورد بررسی قرار می‌گیرد تا مشخص شود که آیا یکی از این عوامل بر احتمال ابتلای شما به این بیماری دخیل هستند یا خیر. برخی دیگر از موارد خطر شامل سن، جنسیت، عدم تحرک، ضربه به سر، مصرف دخانیات، افسردگی، فشارخون بالا و دیابت هستند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!