عوارض دیالیز

عوارض دیالیز (همودیالیز و صفاقی)

همودیالیز و دیالیز صفاقی هر دو ضایعات ناخواسته بدن شما را فیلتر می کنند. بسته به نوع درمان دیالیز که انتخاب می کنید، ممکن است گزینه هایی برای انجام دیالیز خود در خانه یا مرکز دیالیز نیز داشته باشید. عوارض دیالیز متاسفانه در هر دو روش وجود دارد که در ادامه به طور کامل به آن می پردازیم.

عوارض دیالیز صفاقی

دیالیز صفاقی (یا PD) نوعی دیالیز برای بیماران مبتلا به نارسایی کلیه است که در آن حفره شکمی بیمار که صفاق نام دارد، خود به عنوان کلیه مصنوعی عمل می کند. و دیالیز صفاقی). در زیر عوارض عفونی قابل مشاهده در بیماران تحت دیالیز صفاقی توضیح داده شده است.

دیالیز صفاقی

 

عوارض عفونی

کاتتر دیالیز که در شکم بیمار که دیالیز صفاقی را انتخاب می کند، قرار می گیرد که کاتتر PD نامیده می شود، اغلب پاشنه آشیل بیمار PD است. بسته به محل ممکن است عفونت با رنگ های مختلف رخ دهد. اینها می توانند در محل خروج کاتتر PD (نقطه ای که کاتتر از پوست خارج می شود، که عفونت محل خروج نامیده می شود)، در امتداد “تونل” آن (مسیری که در زیر پوست و در عضله شکم طی می کند، به نام عفونت تونل) باشد. و در نهایت در حفره شکمی، که به آن “صفاق” می گویند (با این عفونت به عنوان پریتونیت شناخته می شود).

شیوع عفونت در بیماران دیالیز صفاقی چقدر است؟

گروه خاصی از بیماران در معرض خطر بالاتری برای عوارض عفونی دیالیز مانند پریتونیت هستند. این شامل :

زنان دیابتی
بیمارانی که از همودیالیز به دیالیز صفاقی منتقل شده اند
به طور کلی، نحوه انجام PD (به صورت دستی یا با استفاده از چرخاننده) نباید در خطر ابتلا به پریتونیت تفاوتی ایجاد کند.

علائم و نشانه ها

شروع عفونت اغلب توسط بیمار ابتدا مشخص می شود. آنچه بیمار احساس می کند یا آنچه نفرولوژیست می یابد ممکن است بسته به محل عفونت متفاوت باشد:

عفونت سطحی مانند عفونت محل خروج ممکن است قرمزی یا ترشح را در اطراف نقطه ای که کاتتر از پوست خارج می شود نشان دهد. این سایت ممکن است دردناک باشد و تب و حساسیت وجود داشته باشد
در صورت درگیر شدن تونل، درد در طول مسیر کاتتر به همراه تمام علائم فوق ممکن است.

اگر عفونت به داخل حفره شکمی (صفاق) گسترش یابد یا تنها محل عفونت باشد (که پریتونیت نامیده می شود)، درد منتشر شکمی همراه با پساب کدر از ویژگی های شایع است. معمولاً بیمار متوجه کاهش حجم اولترافیلتراسیون خود می شود. تب دوباره می تواند یک ویژگی ارائه دهنده باشد.

عوارض دیالیز صفاقی

تشخیص

اگر ویژگی های فوق وجود دارد و سؤالاتی در مورد پریتونیت احتمالی ایجاد می کند، فوراً با نفرولوژیست خود صحبت کنید. حداقل، یک معاینه فیزیکی وجود عفونت در محل کاتتر یا در امتداد تونل کاتتر را تایید می کند. در این مورد، می توان از اطراف محل کاتتر کشت به منظور تایید عفونت و شناسایی حشره مقصری که باعث عفونت شده است (این معمولا یک باکتری است، اما موجودات دیگر مانند قارچ نیز امکان پذیر است) برداشت.

اگر عفونت در داخل صفاق باشد، نمونه‌ای از پساب لازم است که سپس برای آزمایش‌های خاص (به نام شمارش سلولی، رنگ‌آمیزی گرم و کشت) ارسال می‌شود. نتایج آزمایش‌ها معمولاً رشد باکتری یا قارچی را نشان می‌دهند که به درمان پریتونیت کمک می‌کند.

درمان

پریتونیت مرتبط با PD با آنتی بیوتیک درمان می شود. آنتی‌بیوتیک‌ها را می‌توان مستقیماً در داخل صفاق مخلوط با کیسه‌های دیالیز معمولی (راه ترجیحی در بیشتر موارد) یا کمتر به صورت داخل وریدی تجویز کرد. درمان ممکن است هفته ها در پایان لازم باشد. درمان به موقع و مناسب برای جلوگیری از آسیب دائمی صفاق توسط عفونت (که در غیر این صورت می تواند پایان دیالیز صفاقی برای بیمار باشد و ممکن است نیاز به تعویض همودیالیز داشته باشد) ضروری است.

عفونت های سطحی فقط با آنتی بیوتیک های خوراکی قابل درمان هستند. تصمیم گیری در این مورد بهتر است به نفرولوژیست شما واگذار شود.

عوارض همودیالیز

برای انجام همودیالیز بر روی یک بیمار، یک پیش نیاز، وسیله ای برای رساندن خون از بیمار به دستگاه دیالیز است. این “دسترسی” نامیده می شود. ممکن است اصطلاحاتی مانند گرافت، فیستول و کاتتر را شنیده باشید. همه این ها انواع مختلفی از دسترسی های دیالیز هستند که ممکن است برای دیالیز بیمار مورد استفاده قرار گیرند. در ادامه عوارض دیالیز نوع همودیالیز را بررسی می کنیم.

همودیالیز

تنگی پیوند

اصطلاح تنگی به معنای باریک شدن است. هم گرافت ها و هم فیستول ها به دلایل مختلف می توانند مجرای خود را باریک کنند (که می تواند از دلایل جراحی در زمان قرار دادن تا راه هایی که دسترسی در دیالیز گیر کرده باشد). کارکنان دیالیز معمولاً قبل از هر درمان پیوند یا فیستول را بررسی می‌کنند و به دنبال علائم آشکار تنگی می‌گردند:

بسته به محل تنگی، دسترسی ممکن است دارای ضربان بیش از حد باشد یا حتی جریان خون ضعیفی داشته باشد.
ممکن است متوجه تورم یا سوزن سوزن شدن در بازویی که در آن دسترسی است، شوید.
فشار در دسترسی ممکن است تغییر کند و در آلارم دستگاه دیالیز منعکس شود.
افزایش زمان خونریزی پس از قطع درمان نیز یک علامت شایع است.
کارایی دیالیز ممکن است به دلیل دسترسی به “چرخه” کاهش یابد، که در دسترسی زمانی اتفاق می افتد که خون تحت درمان از دستگاه دیالیز به بیمار بازگردانده می شود با خونی که در مسیر بیمار به دستگاه است مخلوط می شود. این معمولاً منجر به اندازه گیری ناکافی دوز و کفایت دیالیز می شود.
اگر اجازه داده شود تنگی برای مدت طولانی باقی بماند، اغلب منجر به لخته شدن خون (ترومبوز) در آن محل یا نزدیک آن می شود.

ترومبوز پیوند

اصطلاح ترومبوز به لخته خون اشاره دارد. ممکن است به دلایل مختلف در داخل پیوند دیالیز، فیستول یا کاتتر ایجاد شود، اما یک دلیل رایج برای تشکیل ترومبوز تنگی است. هنگامی که یک ترومبوز در دسترسی دیالیز تشکیل شد، دیالیز بیشتر معنی دار اغلب تا زمانی که مشکل برطرف نشود غیرممکن است. همه علائم فوق در شرایط ترومبوز دسترسی امکان پذیر است.

تشخیص تنگی یا ترومبوز دسترسی دیالیز

هنگامی که ظن بالینی در مورد این عوارض دیالیز بر اساس ویژگی های ذکر شده در بالا مطرح شد، نفرولوژیست شما ممکن است شما را به یک جراح عروق یا یک مرکز تصویربرداری ارجاع دهد. برخی از مطالعات می توانند به تایید تشخیص کمک کنند:

سونوگرافی دسترسی ممکن است علائم تنگی یا ترومبوز را نشان دهد
با این حال، تشخیص اغلب با تزریق یک رنگ خاص به محل دسترسی همراه با عکس‌های گرفته شده، درست مانند عکس‌برداری با اشعه ایکس، تأیید می‌شود. این روش فیستولوگرافی نامیده می شود و محل تنگی یا ترومبوز را به خوبی نشان می دهد.

عوارض همودیالیز

درمان تنگی یا ترومبوز دسترسی دیالیز

درمان توسط نفرولوژیست مداخله ای یا جراح عروق انجام می شود. مداخله گر یک کاتتر را در قسمت دسترسی قرار می دهد و سعی می کند قسمت باریک شده را باز کند، روشی به نام آنژیوپلاستی از راه پوست. اگر به نظر می رسد که این روش کم تهاجمی جواب نمی دهد، ممکن است اصلاح جراحی لازم باشد.

مشکلات خاص کاتترهای دیالیز

کاتترهای دیالیز به دلایل خوبی کمترین ترجیح را برای انجام همودیالیز دارند. آنها بالاترین خطر عفونت را دارند و مگر اینکه دلیل موجهی برای عدم وجود آن وجود داشته باشد (یا اگر اورژانسی باشد)، هیچ بیمار نباید دیالیز را از طریق کاتتر شروع کند.

هنگامی که کاتترها وارد می شوند، ممکن است از همان ابتدا کار نکنند، چیزی که به آن نقص اولیه کاتتر می گویند، و این معمولاً به دلیل قرار گرفتن نامناسب کاتتر در ورید است. کاتتر در این شرایط گاهی اوقات می‌تواند دستکاری شده و برای کارکرد آن تغییر مکان دهد یا نیاز به تعویض دارد.

در برخی موارد، کاتتری که هفته‌ها تا ماه‌ها به خوبی کار می‌کند، می‌تواند کار خود را متوقف کند و این می‌تواند نشان‌دهنده تشکیل لخته خون در داخل یا اطراف کاتتر باشد. این ترومبوس به درمان نیاز دارد، یا با استفاده از داروهای ترومبولیتیک “لخته شکن” یا کاتتر نیاز به تعویض دارد. به دلیل این خطر است که کاتترهای دیالیز پس از استفاده برای جلوگیری از تشکیل لخته خون با داروهای ضد انعقاد قفل می شوند.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!