بیماری های گوش حلق و بینی

علت سرگیجه در بیماری های گوش حلق و بینی

افرادی که دچار سرگیجه می‌شوند معمولا احساس سبکی زیادی در ناحیه سر دارند و قادر به حفظ تعادل در بدن نیستند. در این موارد نیاز است که حتما به دکتر گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا اگر علت بروز چنین سرگیجه‌های از این نواحی باشد به‌سرعت درمان شود.

در بسیار از موارد بروز این اتفاق چندان هم نگران‌کننده نیست و با کمی استراحت می‌تواند رفع شود. معمولا سرگیجه‌های ناشی از بی‌خوابی و خستگی به‌این شکل ظاهر می‌شوند. اما نمونه‌هایی که به‌دنبال خود حالت تهوع، سیاهی رفتن چشم و ازدست دادن قدرت جسمانی را درپی دارد می‌توانند از علائم بیماری‌های گوش، حلق و بینی باشند.

انواع بیماری‌های گوش، حلق و بینی که باعث سرگیجه می‌شوند

اگر میزان سرگیجه‌های ایجادشده ناشی از خستگی و بی‌خوابی باشد با کمی استراحت قابل درمان است. اما اگر این مورد به‌صورت مکرر مشاهده شود می‌تواند نگران‌کننده باشند. سرگیجه‌ها به‌صورت ناگهانی حمله می‌کنند و با توجه به میزان و شدت آن باید به دکتر گوش و حلق و بینی در ابتدا مراجعه کنید. با استفاده از مقاله Etiology of dizziness among patients referring to an Iranian ear, nose and throat clinic می‌توانید به برخی از این بیماری‌ها پی‌ببرید. با‌این‌که بسیاری از علت‌هایی که باعث بروز سرگیجه در افراد می‌شوند می‌تواند از ناحیه گوش نباشد اما بیماری‌هایی که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم می‌توانند نمونه‌های خوبی برای شناسایی علت این بیماری محسوب شوند.

 • وجود عفونت و التهاب در گوش داخلی
 • بیماری پارکینسون
 • ضربه یا آسیب‌های فیزیکی به سر
 • مصرف داروهایی مثل داروهای ضد افسردگی
 • میگرن وستیبولار یا سرگیجه میگرنی

با توجه به

“This was a descriptive study of dizzi­ness prevalence with different etiologies. Patie­nts’ age range was 18-85 years with mean (SD) age: 42.34 (13.12), including 377 (58%) females and 273 (42%) males. Patients’ chief complaints included vertigo in 64.8%, dizziness in 20.2% and imbalance in 15.1%. Vestibular disorders were identified in 49.2% of the referred patients. The patients’ final diagnosis in order of preva­lence were as follows: systemic involvement (292 cases), benign paroxysmal positional ver­tigo (187 cases), unilateral vestibular weakness (63 cases), endolymphatic hydrops (51 cases), bilateral vestibular weakness (37 cases), central involvement (20 cases), cervical (10 cases) and migraine-associated vertigo (8 cases).”

این موارد می‌توانید نوع بیماری را تشخیص داده یا با مشاهده شرایط مشابه به دکتر گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

علائم عفونت گوش

دکتر گوش حلق بینی

برای این‌که قبل‌از مراجه به  دکتر گوش و حلق و بینی بتوانید بیماری که منجر به سرگیجگی‌های شدید در شما شده است را تشخیص دهید می‌توانید نزدیک‌ترین عوامل بیماری در این مورد را بررسی کنید. علائمی که عفونت گوش دارد شامل موارد زیر می‌شود.

 • عدم تعادل
 • سرگیجه
 • حالت تهوع

اما این سوال مطرح می‌شود که هر نوع سرگیجه‌ای نشانه عفونت گوش‌ها است؟ برای پاسخ به این سوال نیاز است تا تمامی اجزای ساختمان گوش را مورد بررسی قرار دهیم. گوش از ۳ بخش گوش بیرونی، گوش میانی و گوش داخلی تشکیل شده است. هرکدام از این قسمت‌ها به‌شکل باورنکردنی به هم مرتبط هستند و اختلال در هرکدام موجب تاثیر روی بخش‌های دیگر می‌شود.

معمولا عفونت‌های گوش بر گوش میانی (فضای درست پشت پرده گوش) تأثیر می‌گذارند. که این موضوع می‌تواند توسط دکتر گوش و حلق و بینی به‌راحتی قابل تشخیص باشد. باکتری‌ها باعث التهاب در گوش میانی شده و مانع این می‌شوند که مایعات از داخل یا بیرون تخلیه شوند. این التهاب باعث درد گوش شده و در برخی موارد از گوش میانی عبور کرده و به‌سمت گوش داخلی می‌رود.

ازآن‌جایی‌که گوش داخلی دارای اندام‌های وستیبولار (تعادل) است عفونت در گوش داخلی باعث ایجاد عوارض در تعادل می‌شود. بنابراین، می‌توان گفت سرگیجه‌های ناشی از عفونت داخلی گوش به همین طریق بروز می‌کنند.

بهترین درمان برای عفونت گوش و سرگیجه

اگر میزان سرگیجه و عفونت گوش داخلی افزایش پیدا کند اولین و موثرترین روش برای درمان مراجعه به دکتر گوش و حلق و بینی است. شیوه درمانی متفاوتی وجود دارد که پزشک تشخیص می‌دهد باید از کدام‌ یک از آن‌ها استفاده کند.

در بیشتر مواقع داروهای ضدویروسی یا آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود که گزینه‌ای بسیار عالی و ایده‌آل برای درمان عفونت گوش به‌حساب می‌آید. این درصورتی است که می‌توانید خودتان هم بدون تجویز پزشک این داروها را تهیه و با استفاده از آن‌ها بیماری خود را درمان کنید.

استفاده از آنتی‌هیستامین‌ها یا بنزودیازپین‌ها روش موثر دیگری است که می‌تواند بسیار موثر باشد. آنتی‌هیستامین‌ تاثیر زیادی در کاهش عفونت و سرگیجه دارد. استفاده از قطره‌ها یکی از کاربردی‌ترین راه‌کارها برای ازبین‌بردن عفونت در گوش میانی محسوب می‌شوند. قطره‌هایی با ترکیبات سیپروفلوکساسین و دگزامتازون برای درمان سرگیجه می‌توانند بسیار موثر باشند. این داروها در دسترس بوده و بدون نسخه می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید.

بهترین راه‌های پیشگیری از ابتلا به عفونت گوش و سرگیجه

سرگیجه و دکتر گوش حلق و بینی

مناسب‌ترین گزینه برای درمان هر نوع بیماری پیشگیری از آن است. قبل‌از مراجعه به دکتر گوش و حلق و بینی می‌توانید راه‌های پیشگیری را امتحان کنید. این راه‌کارها شامل موارد زیر می‌شوند.

 • برای پیشگیری عفونت گوش میانی در نوزادان حتما از شیر مادر برای تغذیه استفاده شود.
 • تا جایی که ممکن است از ابتلا به آنفولانزا و بیماری‌های ویروسی پیشگیری کنید.
 • سیستم ایمنی بدن را همیشه تقویت کنید تا مانع از بروز بسیاری از بیماری‌ها در هرفصل شوید.
 • در محیط‌های آلوده و جاهایی که دود سیگار زیاد است به‌هیچ‌عنوان حضور نداشته باشید.

به‌طور کلی ممکن است که سرگیجه برای هر سن و در هر شرایطی رخ دهد. برای همین موضوع مراجعه به پزشک یا دکتر گوش و حلق و بینی یکی از بهترین راه‌حل‌ها در درمان این بیماری محسوب می‌شود. چراکه روش درمان برای هر سن بسیار متفاوت است.

جمع‌بندی

داشتن سرگیجه در افراد نه‌تنها باعث به‌هم ریختن تعادل و بازماندنشان از کارهای روزمره می‌شود بلکه ممکن است خبر از بیماری‌های جدی‌تری هم داشته باشد. از همین رو توصیه می‌کنیم در مراحل اولیه اگر به علت این بیماری پی نبردید حتما به دکتر گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

در مواقعی که این مورد ضروری نباشد از بی‌خوابی و خستگی زیاد ناشی می‌شود. اما در خوشبینانه‌ترین حالت می‌تواند از عفونت گوش میانی باشد که به این سرگیجه‌ها دچار شده‌اید. با بررسی دقیق علائم و نشانه‌ها می‌توانید به‌راحتی آن را درمان کنید و در هوشمندانه‌ترین گزینه‌های درمانی از مواردی برای پیشگیری بهره ببرید.

۳/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!