علت سردرد بعد از شنا

۷ علت سردرد بعد از شنا

سردرد های مربوط به شنا چند علت متفاوت با علائم مشابه دارند. یکی از علل شایع گوش شناگر است که می تواند منجر به سردرد ناشی از عفونت باکتریایی شود که در نتیجه آب وارد کانال گوش می شود.

علل دیگر عبارتند از فشار ناشی از استفاده از عینک، تحریک مواد شیمیایی، تغییر فشار ناشی از غواصی، کم آبی بدن، یا صرفاً ورزش کردن.

در اینجا نگاهی دقیق تر به انواع مختلف سردردهای مربوط به شنا، تفاوت آنها با یکدیگر و آنچه می تواند درد را از بین ببرد، آورده شده است.

سینوزیت

سردردهای سینوسی که علت سردرد بعد از شنا است، ناشی از گرفتگی حفره های سینوسی است که می تواند منجر به عفونت و درد شود.

حفره های سینوسی می توانند با شنا در آب کلردار تحریک شوند. تغییرات فشار ناشی از شنا در زیر آب و غواصی نیز می تواند منجر به التهاب حفره سینوسی یا سینوزیت شود.

مسکن‌های بدون نسخه مانند تیلنول (استامینوفن)، ادویل (ایبوپروفن) یا اکسدرین یا اسپری‌های بینی مانند Afrin می‌توانند به تسکین درد کمک کنند. در صورت عفونت، پزشک شما احتمالاً آنتی بیوتیک تجویز می کند.

سینوزیت بعد از شنا

گوش شناگر

اوتیت خارجی که به نام گوش شناگر نیز شناخته می شود، یک عفونت باکتریایی گوش مجرای گوش خارجی است. زمانی که آب در گوش گیر می کند رخ می دهد. علائم عبارتند از:

خارش
احساس پری یا مایع در گوش
درد در سر یا فک

داروهای مسکن بدون نسخه، مانند تایلنول یا ادویل، می توانند به تسکین درد کمک کنند، اما در صورت عفونت، پزشک شما احتمالا قطره های آنتی بیوتیک گوش را تجویز می کند.

استفاده از گوش گیرهای ساخته شده برای شنا می تواند به شما در جلوگیری از گوش شناگر کمک کند.

گوش شناگر

سردرد تنشی

برخی از سردردهایی که بعد از شنا اتفاق می‌افتند، فقط سردردهای تنشی معمولی هستند و اصلاً ناشی از شنا نیستند. اینها شایع ترین نوع سردردهای اولیه هستند. آنها می توانند در اثر گرما، کم آبی، نور شدید خورشید یا حذف وعده های غذایی ایجاد شوند.

این نوع سردرد معمولاً به داروهای مسکن بدون نسخه مانند تیلنول یا اکسدرین پاسخ خوبی می دهد.

حتما هیدراته کنید، مغذی بخورید، در مقابل نور خورشید استراحت کنید و هنگام شناور شدن در استخر از عینک آفتابی استفاده کنید.

میگرن

شنا گاهی اوقات می تواند باعث میگرن شود. میگرن های مرتبط با شنا ممکن است به صورت سردردهای تنشی شروع شوند، اما درد را با ضربان یا نبض افزایش می دهند.

میگرن اغلب با علائم دیگری همراه است که ممکن است شامل موارد زیر باشد :

تهوع و استفراغ
تاری دید
سبکی سر که ممکن است منجر به غش شود

میگرن می تواند با Excedrin برطرف شود، اگرچه گاهی اوقات نیاز به تجویز دارو است.

سردرد فشاری

یکی دیگر از علت های سردرد بعد از شنا سردرد ناشی از فشار بر روی پوست سر یا پیشانی، مانند عینک یا کلاه شنای محکم، می‌تواند باعث سردرد فشاری خارجی نسبتاً غیرعادی شود.

طبق گفته انجمن بین المللی سردرد، این نوع سردرد ثابت است، ضربان ندارد و معمولاً پس از کاهش فشار برطرف می شود.

معمولاً برای این نوع سردرد نیازی به دارو نیست. با این حال، اگر فشار برای مدت طولانی ادامه یابد، ممکن است به میگرن تبدیل شود.

علت سردرد بعد از شنا کلاه شنای محکم

نورالژی فوق اوربیتال

یکی دیگر از انواع غیرمعمول سردرد، نورالژی سوپرااوربیتال، درد ثابت یا اسپاسمیک در عصب فوق چشمی در پیشانی است. برخی افراد نیز با این نوع سردرد دچار بی حسی یا سوزن سوزن شدن در پیشانی می شوند.

درد نورالژی سوپرا اربیتال با انسداد عصب بیهوشی یا فرسایش عصبی درمان می شود.

اگر به این نوع سردرد مشکوک هستید، به آرامی عینک بزنید، مکان‌های مختلف را بچرخانید تا از فشار مکرر روی همان نقاط جلوگیری کنید، و عینک‌های مختلف را امتحان کنید – عینک‌هایی با لاستیک نرم و ناحیه کوچک‌تری از مهر و موم دور چشم می‌توانند فشار را کاهش دهند.

سردرد اولیه با ورزش

شنای شدید می‌تواند باعث سردردهای ورزشی اولیه شود، سردردی که ضربان دارد، کمتر از ۴۸ ساعت طول می‌کشد و در حین یا بعد از فعالیت بدنی شدید رخ می‌دهد.

مطالعات نشان می‌دهد که این سردردها در زنان شایع‌تر است و معمولاً با حالت تهوع یا استفراغ همراه نیستند، اگرچه برخی از محققان شیوع آن را در مردان پیدا کرده‌اند. آب و هوای گرم و ارتفاعات بالا می تواند به درد کمک کند.

در برخی موارد، این اپیزودها نشانه یک بیماری زمینه ای است که قبلاً تشخیص داده نشده بود.

این سردردها معمولاً با Tivorbex (ایندومتاسین)، نوعی داروی ضد التهابی غیر استروئیدی یا NSAID درمان می‌شوند.

۳/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!