علائم ظاهری بیماری های کبدی

علائم ظاهری بیماری های کبدی

هنگام تشخیص بیماری کبد، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به علائم ظاهری بیماری های کبدی شما نگاه می کند و یک معاینه فیزیکی انجام می دهد.

برخی از علائم شایع بیماری کبد عبارتند از :

زردی پوست و چشم (یرقان)

کلستاز

بزرگ شدن کبد

فشار خون پورتال

واریس مری

تجمع مایع در شکم

آنسفالوپاتی کبدی

نارسایی کبد

خونریزی غیر طبیعی

خارش شدید

خستگی شدید

ارائه دهنده ممکن است بیوپسی کبد، آزمایشات عملکرد کبد، سونوگرافی، سی تی اسکن یا MRI، کلانژیوپانکراتوگرام رتروگراد آندوسکوپی (ERCP) یا سونوگرافی آندوسکوپی (EUS) را تجویز کند.

علائم ظاهری بیماری های کبدی زردی

زردی یک تغییر رنگ زرد رنگ پوست و چشم است. این زمانی اتفاق می‌افتد که میزان رنگدانه صفراوی (بیلی روبین) در خون بسیار بالا باشد. ادرار اغلب تیره است زیرا بیلی روبین از طریق کلیه ها به خارج از بدن فرستاده می شود. سطوح بالای بیلی روبین ممکن است با التهاب، سایر مشکلات سلول های کبدی یا مسدود شدن مجاری صفراوی مرتبط باشد. گاهی اوقات زردی در اثر تجزیه تعداد زیادی گلبول قرمز ایجاد می شود. این ممکن است در نوزادان تازه متولد شده اتفاق بیفتد. زردی اغلب اولین علائم ظاهری بیماری های کبدی است. گاهی اوقات تنها نشانه است.

علائم ظاهری بیماری کبد زردی

علائم ظاهری بیماری کلستاز

کلستاز به معنای هر وضعیتی است که در آن جریان صفرا کند یا متوقف شود. جریان صفرا ممکن است در داخل کبد، خارج از کبد یا در هر دو مکان مسدود شود. علائم ظاهری بیماری کبدی کلستاز ممکن است شامل موارد زیر باشد :

زردی

ادرار تیره

مدفوع رنگ پریده

خونریزی آسان

خارش

آب آوردن شکم

لرز

درد ناشی از مجاری صفراوی، کیسه صفرا یا پانکراس

بزرگ شدن کیسه صفرا

برخی از علل کلستاز عبارتند از :

هپاتیت

بیماری کبدی الکلی

سیروز صفراوی اولیه

عوارض دارویی

تغییرات هورمونی در دوران بارداری

سنگ در مجرای صفراوی

باریک شدن مجرای صفراوی

سرطان مجرای صفراوی

سرطان پانکراس

التهاب پانکراس

بزرگ شدن کبد اغلب نشانه بیماری کبدی است. اما اغلب هیچ علامتی وجود ندارد که به بزرگی کمی کبد (هپاتومگالی) مرتبط باشد. علائم یک کبد بسیار بزرگ شامل ناراحتی شکم یا “احساس پری” است. با بدتر شدن بیماری کبد و ایجاد سیروز کبدی، کبد به دلیل جای زخم کوچک می شود.

علائم ظاهری بیماری های کبدی کلستاز

فشار خون پورتال چیست؟

پرفشاری پورتال فشار خون بالا در ورید پورتال است. این سیاهرگ خون را از روده و طحال به کبد می فرستد. فشار خون پورتال ممکن است ناشی از افزایش فشار خون در رگ های خونی پورتال باشد. یا ممکن است ناشی از کند شدن جریان خون از طریق کبد باشد. فشار خون پورتال می تواند منجر به رشد رگ های خونی جدید (رگ های خونی جانبی) شود. اینها جریان خون را از روده به گردش عمومی متصل می کنند. آنها کبد را دور می زنند. هنگامی که این اتفاق می افتد، موادی که به طور معمول توسط کبد حذف می شوند، وارد گردش خون عمومی می شوند. علائم ظاهری بیماری کبدی فشار خون پورتال ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آب آوردن شکم

واریس مری

آنسفالوپاتی کبدی

مشکلات یا نارسایی کلیه (سندرم کبدی)

طحال بزرگ شده

علائم ظاهری بیماری واریس مری

واریس مری وریدهای بزرگ (گشاد شده) در قسمت تحتانی مری است. احتمال خونریزی دارند. آنها می توانند در افراد مبتلا به بیماری شدید کبدی ظاهر شوند. آنها به دلیل فشار خون پورتال ایجاد می شوند. این فشار خون بالا در ورید پورتال است که می تواند در صورت ابتلا به کبد بیمار رخ دهد. ورید پورتال خون کبد را تامین می کند. با گذشت زمان، این فشار باعث رشد رگ های خونی اضافی (رگ های خونی جانبی) می شود. آنها به عنوان کانالی برای هدایت خون تحت فشار بالا عمل می کنند. فشار اضافی در این رگ ها باعث بزرگتر شدن آنها می شود. با گذشت زمان این عروق می توانند به قسمت تحتانی مری و معده برسند. احتمال ترکیدن (پارگی) آنها وجود دارد. پارگی می تواند منجر به از دست دادن خون عمده در اثر استفراغ شود. یا می توانید خون را از طریق دستگاه گوارش از دست بدهید. علائم ظاهری بیماری کبدی واریس مری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

استفراغ خونی بدون درد

مدفوع سیاه، قیری یا خونی

خروجی ادرار کمتر از حد طبیعی است

تشنگی

سبکی سر

رنگ پریدگی

کم خونی

آب آوردن شکم چیست؟

آب آوردن شکم تجمع مایع در حفره شکم است که در اثر نشت مایع از سطح کبد و روده ایجاد می شود. آسیت ناشی از بیماری کبدی اغلب با سایر علائم بیماری کبدی مانند فشار خون پورتال بروز می کند. علائم آسیت ممکن است شامل تورم شکم باشد. این باعث درد خفیف و تنگی نفس می شود. علل آسیت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سیروز کبدی، به ویژه سیروز ناشی از اعتیاد به الکل

هپاتیت الکلی

ورید کبدی مسدود شده است

آسیت همچنین می تواند ناشی از اختلالات غیر کبدی باشد.

آسیت می تواند عفونی شود. به این پریتونیت باکتریایی خودبخودی می گویند.

انسفالوپاتی کبدی چیست؟

انسفالوپاتی کبدی به معنای آسیب به مغز و سیستم عصبی است. این به دلیل تجمع مواد سمی در خون رخ می دهد. این سموم معمولاً توسط کبد دفع می شوند. انسفالوپاتی کبدی را انسفالوپاتی پورتال-سیستمیک، انسفالوپاتی کبدی یا کمای کبدی نیز می نامند.

علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اختلال هوشیاری

تغییر در تفکر منطقی، شخصیت و رفتار

تغییرات خلق و خوی

اختلال در قضاوت

خواب آلودگی

گیجی

گفتار و حرکت کند

سرگردانی

از دست دادن هوشیاری

کما

تشنج (نادر)

سفتی یا لرزش عضلانی

حرکت غیر قابل کنترل

علائم ظاهری بیماری کبدی انسفالوپاتی

نارسایی کبد چیست؟

نارسایی کبد، اختلال شدید عملکرد کبد است. نارسایی کبد زمانی اتفاق می افتد که بخش بزرگی از کبد در اثر هر نوع اختلال کبدی آسیب دیده باشد. علائم ظاهری بیماری کبدی نارسایی کبدی ممکن است شامل موارد زیر باشد :

زردی

تمایل به کبودی یا خونریزی آسان

آسیت

اختلال در عملکرد مغز

نارسایی عمومی سلامت

خستگی شدید

ضعف

حالت تهوع

از دست دادن اشتها

اسهال

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!