علائم اولیه صرع

علائم اولیه صرع چیست؟

صرع باعث تشنج های مکرر می شود و در بیشتر مواقع، قبل از وقوع اولین تشنج، هیچ نشانه قابل تشخیصی از صرع وجود ندارد. با این حال، برای برخی از افراد، ممکن است برخی از علائم اولیه صرع وجود داشته باشد که نشان می دهد صرع قبل از شروع تشنج ایجاد می شود.

علاوه بر این، برخی از انواع تشنج تا حدودی ظریف هستند و همیشه به عنوان تشنج شناخته نمی شوند. بنابراین، برخی از افراد ممکن است متوجه نشوند که مبتلا به صرع هستند یا ممکن است تا زمانی که تشنج دوباره عود نکرده یا شدیدتر شود، به دنبال مراقبت پزشکی نباشند.

در این مقاله علائم اولیه صرع در نوزادان، کودکان و بزرگسالان مورد بحث قرار خواهد گرفت. همچنین علائم هشدار دهنده تشنج، علل صرع و اقداماتی که در طول تشنج باید انجام شود را پوشش می دهد.

علائم اولیه صرع

برخی از افراد به صرع به عنوان بخشی از یک بیماری عصبی دیگر مانند اختلال رشد یا زوال عقل مبتلا هستند. این شرایط باعث ایجاد مشکلاتی در یادگیری، توجه، حافظه، بینایی یا حرکات فیزیکی می شود.

برای بزرگسالان، کودکان و نوزادان، تشنج ممکن است آشکار باشد و می تواند شامل لرزش و سفت شدن یک یا هر دو طرف بدن باشد. با این حال، گاهی اوقات آنها می توانند ظریف باشند و ممکن است باعث تغییراتی مانند عدم توجه، خیره شدن به فضا، بال زدن چشم، پلک زدن یا عدم پاسخگویی شوند.

هنگامی که تشنج ها ظریف هستند، گاهی اوقات افراد ممکن است متوجه صرع نشوند تا زمانی که تشنج هایی که شامل تغییرات قابل توجهی در هوشیاری یا حرکات فیزیکی است رخ دهد. رویدادهای ظریف ممکن است شروع به تأثیر جدی کنند یا اغلب رخ دهند.

علائم اولیه صرع در بزرگسالان

بزرگسالانی که به صرع مبتلا می شوند ممکن است در نتیجه آسیب مغزی ناشی از ضربه به سر، تومور مغزی یا سکته مغزی دچار تشنج شوند. در این شرایط، علائم عصبی به دلیل شرایط زمینه ای ممکن است رخ دهد.

این مشکلات ممکن است شامل ضعف یا مشکل در کنترل یک طرف بدن، مشکلات هماهنگی، تغییرات شخصیتی، کمبود حافظه یا مشکلات تفکر باشد.

علائم اولیه صرع در بزرگسالان

علائم اولیه صرع در کودکان

کودکان ممکن است به دلیل یک بیماری عصبی رشدی که با آن متولد می شوند دچار صرع شوند. کودکان مبتلا به شرایط رشد ممکن است مشکلاتی مانند تاخیر در راه رفتن، مشکل در یادگیری، مشکلات بینایی، مشکلات توجه یا مشکلات رفتاری داشته باشند.

صرع در کودکان

علائم اولیه صرع در نوزادان

نوزادان ممکن است به دلیل آسیب مغزی شدیدی که در طول رشد رخ داده است دچار تشنج شوند که گاهی ممکن است به یک بیماری ژنتیکی مرتبط باشد.

برخی از نوزادانی که از بدو تولد مبتلا به صرع هستند، مشکلاتی در تون عضلانی و کنترل ماهیچه‌ها دارند که می‌تواند باعث سفت شدن ماهیچه‌ها یا ماهیچه‌های بسیار فلاپی شود و این می‌تواند بخشی از یک سندرم عصبی باشد که شامل صرع می‌شود. علاوه بر این، نوزادانی که صرع دارند ممکن است در الگوی خواب خود اختلالاتی داشته باشند.

صرع در نوزادان

هشدارهای تشنج

برخی از افراد علائمی دارند که می تواند قبل از تشنج یا در اوایل تشنج رخ دهد و اگر علائم قابل تشخیص باشند ممکن است به عنوان یک علامت هشدار در نظر گرفته شوند. ممکن است به این حالت پرودروم گفته شود، و برخی از افراد هاله را به عنوان هشدار تشنج نیز یاد می کنند.

مرحله پرودروم

پرودروم احساسی است که افراد قبل از تجربه تشنج دارند. این ممکن است شامل احساسات یا احساسات غیرمعمول یا احساس خستگی شدید باشد. بسیاری از اوقات، افرادی که صرع دارند شروع به تشخیص یک پیش‌درآمد عودکننده خاص می‌کنند. اما فردی که قبل از تشنج دچار پرودروم شده است ممکن است همیشه آن را قبل از تشنج تجربه نکند.

مرحله هاله

هاله گاهی اوقات در ابتدای تشنج رخ می دهد. متخصصان مغز و اعصاب هاله را یک تشنج کانونی می دانند که به معنای تشنجی است که فقط یک ناحیه از مغز را درگیر می کند. علائم هاله می تواند شامل احساسات یا احساسات غیر معمول یا حرکات کوچک یک قسمت از بدن باشد. اینها معمولاً چند ثانیه در یک زمان دوام می آورند.

گاهی اوقات هاله می تواند به تشنج گسترده تری تبدیل شود که مناطق بزرگتر یا هر دو طرف مغز را درگیر می کند و می تواند شامل حرکات غیر ارادی بدن باشد.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!