عطسه چیست

عطسه چیست؟ عوامل، درمان و پیشگیری

آیا تا به حال فکر کرده اید که عطسه دقیقا چیست؟ عطسه انفجار ناگهانی هوایی است که از طریق بینی و دهان از ریه ها خارج می شود.

این نتیجه التهاب عصب سه قلو در بینی است. این عصب به “مرکز عطسه” ساقه مغز مرتبط است و سیگنال هایی را ارسال می کند که فرد را به عطسه وادار می کند. معمولاً زمانی رخ می دهد که چیزی مانند گرد و غبار یا گرده غشاهای مخاطی بینی و گلو را تحریک کند. به عنوان یک رفلکس، بدن شما عطسه می کند تا از شر هر چیزی که باعث تحریک می شود خلاص شود.

فرآیند معمولاً زمانی شروع می شود که سیستم ایمنی بدن شما مواد شیمیایی مانند هیستامین یا لکوترین ها را به دلیل وجود آلرژن ها یا برای مبارزه با عفونت های پاتوژن های خارجی مانند ویروس های سرماخوردگی و آنفولانزا آزاد می کند. این مواد شیمیایی به گیرنده های عصب سه قلو متصل می شوند و باعث ایجاد علامت “واکنش آلرژیک” عطسه می شوند.

چه عواملی باعث عطسه می شود؟

عطسه می تواند یکی از علائم اولیه سرماخوردگی یا آلرژی باشد. عطسه با ایجاد قطرات آئروسل حاوی ویروس‌هایی که باعث عفونت شده‌اند، ویروس‌هایی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا را منتشر می‌کند که ممکن است توسط افراد سالم استنشاق شود.

عطسه زمانی اتفاق می افتد که غشاهای مخاطی بینی یا گلو شما تحریک شده باشد.

عوامل متعددی می توانند باعث تحریک غشاهای مخاطی در بینی و گلو شوند. اینها عبارتند از :

آلرژی به گرده، کپک، شوره، گرد و غبار
یک ویروس، مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا
محرک هایی مانند آلودگی هوا، هوای خشک، غذاهای تند و پودرها

چه عواملی باعث عطسه می شود

اگر با چشمان باز عطسه کنید چه اتفاقی می افتد؟

خرافات زیادی در رابطه با عطسه وجود دارد. یکی از باورهای رایج این است که اگر با چشمان باز عطسه کنید، کره چشم شما از سرتان خارج می شود. اما این درست نیست. اکثر مردم به طور طبیعی هنگام عطسه چشمان خود را به عنوان رفلکس می بندند.

اگر چشمانتان را باز نگه دارید، کره چشمتان محکم در سرتان می‌ماند. چشمان شما دارای ماهیچه هایی هستند که آنها را در جای خود نگه می دارند (به عبارت دیگر، آنها توسط پلک ها در سر شما نگهداری نمی شوند). اگرچه فشار خون پشت چشمان شما هنگام عطسه کمی افزایش می یابد، اما برای جدا کردن کره چشم از سر کافی نیست. بنابراین در حالی که همیشه باید بینی و دهان خود را بپوشانید تا دیگران بیمار نشوند، لازم نیست نگران بسته نگه داشتن چشمان خود باشید

درمان عطسه چگونه است؟

چه عطسه شما ناشی از ویروس سرماخوردگی باشد یا آنفولانزا یا آلرژی، می توانید با پیدا کردن یک داروی بدون نسخه با آنتی هیستامین علائم را تسکین دهید.

بسیاری از محصولات سرماخوردگی و آنفولانزای بدون نسخه، علائم متعددی را تسکین می دهند. علائمی غیر از عطسه را در صورت وجود مشخص کنید تا مطمئن شوید که محصولی را انتخاب می کنید که مناسب شرایط شما باشد.

آنتی هیستامین

درمان عطسه در صورت آلرژی

اگر عطسه شما به دلیل آلرژی است، می توانید یکی از موارد زیر را انجام دهید :

اگر عامل حساسیت زا گرده است، از مناطقی با غلظت گرده بالا اجتناب کنید، از فیلترهای هوا برای کاهش گرده در هوای داخل خانه استفاده کنید و فیلترهای کوره خود را مرتباً تعویض کنید.
اگر عامل حساسیت زا موی حیوانات خانگی است، حیوانات خانگی را از خانه خود خارج کنید، آنها را در مکانی محدود خارج از خانه یا محل زندگی خود نگه دارید یا مرتباً خانه خود را جاروبرقی بکشید تا تا حد امکان از ایجاد خز جلوگیری کنید.
اگر عامل حساسیت زا، کنه های گرد و غبار هستند، به طور مرتب ملحفه ها و حوله های خود را با آب داغ بشویید تا از شر این موجودات خلاص شوید.

درمان عطسه در صورت ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا

اگر عطسه شما نشانه سرماخوردگی یا آنفولانزا است، درمان شما باید بر تسکین علائم شما متمرکز باشد. علاوه بر عطسه، ممکن است گرفتگی بینی، گلو درد و تب را تجربه کنید. شما می توانید علائم ناشی از سرماخوردگی یا آنفولانزا را با روش های زیر درمان کنید :

استراحت کافی داشته باشید خواب به بدن شما زمان لازم را برای بهبود و ترمیم خود می دهد. تحقیقات نشان می دهد که بدن شما در هنگام خواب سلول های جدید سیستم ایمنی می سازد. پروتئین های تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن، معروف به سیتوکین، می تواند به شما در مبارزه با التهاب غشاهای مخاطی کمک کند.
غذاهایی بخورید که از سیستم ایمنی بدن شما حمایت می کنند. غذاهای حاوی ویتامین C می توانند به تقویت سیستم ایمنی شما کمک کنند. نمونه هایی از غذاهایی که ویتامین C دارند شامل میوه هایی مانند پرتقال، لیمو، توت فرنگی، فلفل قرمز، انبه، کلم بروکلی و سایر میوه ها و سبزیجات است.

لیمو

پیشگیری از عطسه کردن

بهترین راه برای جلوگیری از عطسه برای خودتان این است که بفهمید چه چیزی ممکن است باعث آن شده است. اگر به دلیل آلرژی است، هنگامی که محرک های خود را شناسایی می کنید، ویژگی هایی را که باید از آن اجتناب کنید را می دانید. به عنوان مثال، اگر عطسه معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که در معرض آلرژنی قرار گرفته‌اید که به آن حساس هستید، برنامه‌ریزی کنید که از مناطقی که دارای آن آلرژن هستند اجتناب کنید.

پیشگیری از عطسه کردن

همچنین، بهداشت را رعایت کنید تا احتمال ابتلا به سرماخوردگی را کاهش دهید، که همچنین می تواند باعث عطسه شود.

برای محافظت از خود در برابر سرماخوردگی و آنفولانزا توصیه می شود :

دست های خود را مرتب با آب و صابون بشویید.
با دست های شسته نشده به چشم ها، بینی و دهان خود دست نزنید.
فاصله خود را با افرادی که بیمار هستند حفظ کنید.

برای محافظت از اطرافیانتان از ابتلا به ویروس سرماخوردگی یا آنفولانزا، نکات زیر را پیشنهاد می کند :

تا زمانی که بیمار هستید در خانه بمانید و کودکان را در خانه نگه دارید.
با افراد دیگر تماس نزدیک برقرار نکنید. از در آغوش گرفتن، بوسیدن یا دست دادن خودداری کنید.
قبل از سرفه یا عطسه، مطمئن شوید که در فاصله ایمن از افراد قرار دارید.
داخل دستمال کاغذی سرفه و عطسه کنید و سپس آن را دور بیندازید، یا در حالی که دهان و بینی خود را کاملاً پوشانده اید، داخل آستین بالای پیراهن خود سرفه کنید.
پس از سرفه، عطسه یا دمیدن بینی دست های خود را بشویید.
سطوح و اشیایی که اغلب لمس می شوند، از جمله اسباب بازی ها و دستگیره های در را ضد عفونی کنید.

سوالات متداول

آیا عطسه در بارداری برای جنین ضرر دارد؟

عطسه نمی تواند به کودک شما آسیب برساند. عطسه در هیچ مرحله ای از بارداری خطری برای کودک شما ایجاد نمی کند. با این حال، عطسه می تواند نشانه یک بیماری یا بیماری مانند آنفولانزا یا آسم باشد. وقتی شما آنفولانزا دارید، نوزادتان هم همینطور است.

آیا عطسه خوب است؟

کل فرآیند عطسه ممکن است خجالت آور و شرم آور به نظر برسد، اما انجام این کار می تواند به حفظ سلامتی شما کمک کند. در حالی که عطسه در گسترش عفونت نقش دارد، اما در پاکسازی محرک ها و اجسام خارجی از حفره بینی نیز مفید است.

آیا عطسه بعد از عمل بینی طبیعی است؟

عطسه همچنین می تواند در دوران نقاهت یک چالش باشد. بسیاری از جراحان توصیه می کنند حداقل در هفته اول بعد از عمل از عطسه کردن خودداری کنید. اگر احساس کردید عطسه می آید، سعی کنید دهان خود را باز کنید تا نیروی وارد بر بینی خود را کاهش دهید.

چرا عطسه میکنم کمرم درد میگیره؟

منقبض شدن ناگهانی عضلات شکم در طول یک عطسه شدید می تواند باعث کشیدگی عضلات پشت شما شود. یک عطسه شدید همچنین می تواند به رباط ها، اعصاب و دیسک های بین مهره های شما آسیب برساند.

چرا عطسه میکنم قفسه سینم درد میگیره؟

این به این دلیل است که عطسه باعث حرکت عضلات و استخوان های سینه می شود. فشار عضلانی یکی از علل شایع درد قفسه سینه هنگام عطسه است. علل دیگر عبارتند از شرایط مزمن مانند سوزش سر دل و مشکلات جدی تر مانند تومور. عطسه ممکن است باعث درد در یک نقطه یا ناحیه بزرگی از قفسه سینه شود.

منبع : vicks

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!