شیمی درمانی تسکینی چیست

شیمی درمانی تسکینی چیست؟

بیماری
بدون دیدگاه

اصطلاح شیمی درمانی تسکینی به معنای چیزی متفاوت از اصطلاحاتی مانند شیمی درمانی کمکی است، اما بسیاری از افراد با تفاوت ها گیج می شوند. متأسفانه، به دلیل روش‌های مختلف استفاده از شیمی‌ درمانی، افراد ممکن است انتظارات نادرستی از آنچه شیمی‌درمانی می‌تواند انجام دهد داشته باشند، یا از سوی دیگر، ممکن است مزایای بسیار واقعی این درمان‌ها را نادیده بگیرند.

شیمی درمانی تسکینی، بر خلاف سایر اشکال شیمی درمانی، به استفاده از شیمی درمانی برای افزایش زنده یا کاهش علائم اشاره دارد، اما بعید است که سرطان را “درمان” کند.

بیایید دقیقاً به معنای شیمی درمانی تسکینی، زمانی که ممکن است استفاده شود، عوارض جانبی احتمالی که ممکن است انتظارش را داشته باشید، و سؤالاتی که ممکن است بخواهید در صورت ارائه این درمان از متخصص سرطان خود بپرسید، نگاهی بیندازیم.

تعریف شیمی درمانی تسکینی

شیمی درمانی تسکینی یک درمان شیمی درمانی است که برای تسکین علائم سرطان انجام می شود، اما برای درمان سرطان یا افزایش عمر تا حد قابل توجهی نیست.

درک هدف شیمی درمانی که به این روش انجام می شود بسیار مهم است. ممکن است اطلاعات واضحی به بیماران داده نشود یا ممکن است به طور کامل هدف شیمی درمانی ارائه شده توسط این رویکرد را درک نکنند. آنها ممکن است امیدوار باشند که “متفاوت” باشند و شاید شیمی درمانی به آنها فرصت زنده ماندن طولانی تری بدهد.

در حالی که این افکار امیدوار کننده هستند، اگر پتانسیل درمانی برای افزایش بقا یا شانس نادری وجود داشته باشد که ممکن است سرطان را درمان کند، انکولوژیست شما آن را با شما در میان می گذارد. درک این موضوع که یک درمان حتی شانس نادری برای درمان سرطان برای برخی افراد ندارد، می‌تواند ناراحت‌کننده باشد، اما دانستن این موضوع می‌تواند به شما کمک کند تحصیل‌کرده‌ترین و سنجیده‌ترین انتخاب را داشته باشید.

همانطور که شما این تصمیم را در نظر می گیرید، همچنین مهم است که با انکولوژیست خود در مورد یافته هایی صحبت کنید که نشان می دهد شیمی درمانی تسکینی ممکن است کیفیت زندگی را بدتر کند. مانند بسیاری از موارد در پزشکی، هر سرطانی متفاوت است و هر فردی متفاوت است، بنابراین آمار وجود ندارد.

تعریف شیمی درمانی تسکینی

اهداف درمان

صحبت در مورد درمان در این مرحله از سرطان می تواند گیج کننده باشد، بنابراین بیایید ابتدا اهداف کلی درمان های پزشکی را مرور کنیم. این اهداف عبارتند از :

درمان پیشگیرانه : این درمان به منظور پیشگیری از یک بیماری یا عوارض یک بیماری انجام می شود.
درمان برای افزایش طول عمر انجام می شود (هر چقدر طولانی ممکن باشد)
مدیریت بیماری : درمان مدیریت بیماری ممکن است برای تثبیت یا معکوس کردن برخی از علائم مربوط به یک بیماری انجام شود.
درمان تسکینی : درمان تسکینی همانطور که در بالا ذکر شد با هدف کنترل و امید به تسکین علائم سرطان به منظور بهبود کیفیت زندگی انجام می شود.

اهداف شیمی درمانی تسکینی

در صحبت در مورد شیمی درمانی تسکینی، ابتدا مهم است که هدف کلی درمان خود را درک کنید و مطمئن شوید که به نتایجی که با این نوع درمان همخوانی ندارد فکر نمی کنید یا امیدوار نیستید.

یک مثال ممکن است به توضیح این موضوع کمک کند. اگر ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما شیمی درمانی تسکینی را پیشنهاد کرده است، اما شما همچنان به درمان درمانی امیدوار هستید، باید گفتگو کنید. آیا هنوز گزینه های احتمالی وجود دارد که با این رویکرد مطابقت داشته باشد؟ شاید او از مرحله اول کارآزمایی بالینی اطلاع داشته باشد، کارآزمایی که در آن دارویی برای اولین بار بر روی انسان مورد مطالعه قرار می گیرد، که احتمالاً می تواند فرصتی برای درمان ارائه دهد؟

در مورد سرطان ریه، در حال حاضر کارآزمایی‌های بالینی زیادی وجود دارد که به درمان‌های هدفمند و درمان‌های ایمونوتراپی می‌پردازند که اگر به تلاش درمانی برای درمان علاقه دارید، ممکن است گزینه بهتری باشد. برخی از این درمان ها ممکن است با شیمی درمانی نیز ترکیب شوند.

اگر با شیمی درمانی تسکینی به عنوان یک گزینه راحت هستید، اهداف این درمان را در نظر بگیرید. شیمی درمانی تسکینی برای موارد زیر طراحی شده است :

تسکین علائم : با کاهش اندازه یا گسترش، اما عدم از بین بردن تومور، ممکن است از درمان های تسکینی برای بهبود علائم ناشی از سرطان استفاده شود. نمونه هایی از علائمی که ممکن است به این روش درمان شوند عبارتند از درد ناشی از فشار تومور به ساختارهای مختلف بدن، یا تنگی نفس ناشی از انسداد یک تومور راه هوایی یا اشغال فضای بیش از حد در ریه.
پیشرفت آهسته سرطان : گاهی اوقات شیمی درمانی تسکینی می تواند رشد سرطان را کند کرده و عمر را افزایش دهد، حتی اگر سرطان را درمان نکند. با انکولوژیست خود در مورد اینکه آیا این احتمال وجود دارد یا خیر صحبت کنید، بنابراین اگر بسیار بعید است، ناامید نخواهید شد.
بهبود کیفیت زندگی : با کاهش علائمی مانند درد و تنگی نفس، درمان های تسکینی ممکن است بهزیستی و کیفیت زندگی را بهبود بخشد.

ذکر دلیل دیگری برای شیمی درمانی که حتی چند سال پیش مورد توجه قرار نمی گرفت، مهم است. اکنون مطالعات به بررسی تأثیر شیمی درمانی و رادیوتراپی در ترکیب با ایمونوتراپی می پردازند.

داروهای ایمونوتراپی درمان هایی هستند که اساساً به سیستم ایمنی شما کمک می کنند تا سلول های سرطانی را شناسایی کرده و به آنها حمله کند. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد تجزیه سلول‌های سرطانی ناشی از شیمی‌درمانی و پرتودرمانی می‌تواند به عنوان یک “محرک” برای سیستم ایمنی عمل کند و سلول‌های شکسته‌شده را فراهم کند که به بدن در تشخیص سرطان کمک می‌کند. با استفاده از این روش، شیمی درمانی ممکن است اثربخشی برخی از داروهای ایمونوتراپی را بهبود بخشد.

اهداف شیمی درمانی تسکینی

سوالاتی که باید بپرسید

در گرفتن این تصمیم سخت، ممکن است پرسیدن چند سوال خاص کمک کند. ممکن است بخواهید این لیست (و سوالاتی که به آن اضافه می کنید) را با انکولوژیست خود و همچنین با عزیزان خود مرور کنید.

آیا باید انتظار داشته باشم که این شیمی درمانی بقای من را طولانی تر کند؟
آیا شانسی وجود دارد که شیمی درمانی بتواند بقای من را کوتاه کند؟
عوارض جانبی که ممکن است از شیمی درمانی در مقابل علائمی که در تلاش برای تسکین آن هستیم، تجربه کنم چیست؟
افراد معمولاً چه مدت به این نوع شیمی درمانی پاسخ می دهند؟
این شیمی درمانی برای من چه معنایی خواهد داشت؟ هزینه آن چقدر است؟
چقدر زود متوجه می شوم که آیا تفاوت ایجاد می کند؟
اگر من شیمی درمانی تسکینی را انتخاب کنم، اگر یک کارآزمایی بالینی برای سرطان من در دسترس باشد، ممکن است من را رد صلاحیت کند؟

همانطور که به این سوالات پاسخ می دهید، مهم است که در نظر بگیرید چه چیزی به تنهایی برای شما بهترین است.

اعضای خانواده اغلب نظرات متفاوتی دارند و اگر این افراد بودند و شما انتخاب نمی کردید، ممکن است رویکرد متفاوتی را انتخاب کنند. به آنچه خانواده تان برای گفتن دارند گوش دهید و افکار آنها را در نظر بگیرید، اما تصمیمی بگیرید که به احساسات و باورهای شما در مورد نیازها و خواسته های شما احترام بگذارد.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!