شپش تناسلی چیست

شپش تناسلی چیست و راه درمان

شپش تناسلی (Phthirus pubis) (که بیشتر به عنوان خرچنگ شناخته می شود) حشرات انگلی هستند که از خون انسان تغذیه می کنند. آنها به دلیل هجوم موهای ناحیه تناسلی بدنام هستند، اما می توانند روی موهای صورت، موهای زیر بغل و حتی روی ابروها و مژه ها نیز دیده شوند.

آنها نام خود را از ظاهر خرچنگ مانند خود گرفته اند. آنها کوچک هستند، اما ممکن است بتوانید آنها را با چشم غیر مسلح ببینید.

این حشرات معمولاً از طریق تماس جنسی پخش می شوند، فقط برای مدت کوتاهی به دور از گرما و رطوبت بدن انسان زنده می مانند. این عفونت که به آن پدیکولوز پوبیس گفته می شود، می تواند با داروهای بدون نسخه یا نسخه ای که روی پوست اعمال می شود، درمان شود.

علائم شپش تناسلی

خارش علامت بارز پدیکولوز پوبیس است. علیرغم آنچه برخی فکر می کنند، خارش به خودی خود ناشی از نیش حشره نیست. بلکه در نتیجه یک واکنش حساس به بزاق انگل است.

با افزایش جمعیت شپش و مدت زمان آلودگی، شدت خارش نیز افزایش می یابد.

برخی از آلودگی ها باعث ایجاد لکه های مایل به آبی یا خاکستری، لکه های ریز روی پوست می شوند که نه برجسته و نه افسرده می شوند.

گاهی اوقات شپش بالغ در حال خزیدن روی بدن دیده می شود. رنگ آنها از سفید مایل به خاکستری تا قهوه ای مایل به برنزه متفاوت است.

شپش ممکن است روی موهای زیر دیده شود :

ناحیه تناسلی (شایع ترین)
پاها
زیر بغل
سبیل یا ریش
ابرو و مژه

علائم شپش تناسلی خارش

علت شپش تناسلی چیست؟

شما با قرار گرفتن در تماس فیزیکی نزدیک با کسی که قبلاً شپش تناسلی را داشته است مبتلا می شوید. تماس جنسی تا حد زیادی رایج ترین راه انتقال است. شما همچنین می توانید آنها را از حوله ها، ملحفه ها یا لباس های فرد آلوده دریافت کنید.

خرچنگ ها در چرخه زندگی خود مراحل مختلفی را پشت سر می گذارند. هنگامی که آنها منتقل می شوند، آنها شروع به تخم گذاری روی ساقه مو می کنند که به آن nits می گویند. تخم های سفید و مستطیلی به مدت شش تا ۱۰ روز قبل از جوجه ریزی در جوجه کشی می شوند.

شپش‌های نابالغ که پوره نامیده می‌شوند بین دو تا سه هفته طول می‌کشد تا به طور کامل بالغ شوند، در این مدت آنها قادر به تولید مثل و تخم‌گذاری بیشتری هستند.

خرچنگ‌های ماده معمولاً بزرگ‌تر از نرها هستند و می‌توانند در طول عمر سه تا چهار هفته‌ای خود حدود ۶۰ تخم بگذارند.

برای زندگی، خرچنگ ها باید از خون تغذیه کنند. شپش تنها بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت دور از بدن انسان می تواند زنده بماند.

بر خلاف شپش سر، فومیت ها (مثل رختخواب یا لباس) تنها نقش کوچکی در انتقال خرچنگ دارند.

علیرغم باور عمومی، شما نمی توانید خرچنگ را از صندلی توالت عمومی یا حیوانات خانگی دریافت کنید.

خرچنگ ماده

تشخیص شپش تناسلی

یک مورد شپش عمومی را می توان با بررسی موهای آلوده تشخیص داد. خرچنگ های بالغ بسیار کوچک هستند حدود ۲ میلی متر اما اغلب می توانند در طول معاینه فیزیکی دیده شوند.

با این حال، به دلیل رنگی که دارند، شپش ها می توانند با رنگ پوست برخی افراد ترکیب شوند. علاوه بر این، ممکن است فقط تعداد کمی وجود داشته باشد، به این معنی که پیدا کردن آنها دشوارتر است.

یک ذره بین می تواند به پزشک کمک کند تا شپش ها را در صورتی که فورا آشکار نشوند تشخیص دهد. هنگام استفاده از یکی، دیدن شش پای هر شپش راحت تر است. دو قسمت جلویی آن بسیار بزرگ هستند و شبیه خرچنگ هستند.

پس از بررسی دقیق، ممکن است لکه های آبی کم رنگی را ببینید که شپش شما را گاز گرفته است.

اگر نمی توانید آنها را تشخیص دهید یا مطمئن نیستید که به چه چیزی نگاه می کنید، بلافاصله برای معاینه به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا کلینیک بیماری های مقاربتی بروید. برای تشخیص قطعی، ممکن است یک برش از موهای ناحیه تناسلی شما گرفته شود و زیر میکروسکوپ بررسی شود.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  سوزاک چیست و چه علائمی دارد

درمان شپش تناسلی

تعدادی از داروهای موضعی (که روی پوست اعمال می شود) برای درمان پدیکولوز پوبیس استفاده می شود.

کرم شستشوی پرمترین ۱% یک داروی موثر بدون نسخه است که معمولاً با یک درمان می تواند آلودگی را برطرف کند.

پیرترین با پیپرونیل بوتاکسید یکی دیگر از داروهای موضعی موثر است.

با این گفته، شپش ها گاهی اوقات می توانند به پرمترین یا پیرترین مقاومت نشان دهند، به ویژه در جمعیت هایی که پدیکولوز پوبیس در آنها شایع است. این بدان معناست که در حالی که این دارو قبلاً مؤثر بوده است، شپش ها راهی برای زنده ماندن از آن در طول زمان ایجاد کرده اند.

لوسیون مالاتیون ۰.۵٪ یک داروی تجویزی است که می تواند در مواقعی که به شکست درمان به دلیل مقاومت مشکوک است استفاده شود. درمان با ایورمکتین خوراکی گزینه دیگری است که باید بعد از هفت تا ۱۴ روز تکرار شود.

توجه : لیندان ۱٪، لوسیون نسخه ای، زمانی برای درمان شپش عمومی در بزرگسالان خاص استفاده می شد. به دلیل مسمومیت و سایر نگرانی ها دیگر توصیه نمی شود.

درمان شپش تناسلی

نحوه استفاده از درمان های موضعی

استفاده از لوسیون ها و شامپوهای ضد شپش شامل مراحل مشابهی است :

مناطق آسیب دیده را کاملا بشویید و خشک کنید.
دستورالعمل های موجود در بسته یا روی برچسب را دنبال کنید. ناحیه آلوده را با دارو کاملاً بپوشانید.
داروی شپش را برای مدت زمان توصیه شده بگذارید.
دارو را با رعایت دقیق دستورالعمل های روی بسته بندی خارج کنید.
برای از بین بردن شپش‌های مرده و شپش‌هایی که هنوز به ساقه‌های مو چسبیده‌اند، از شانه‌ای با دندان‌های ظریف (همراه با دارو) یا ناخن‌هایتان استفاده کنید.

اگر اولین درمان نتواند تسکین دهد، ممکن است درمان دوم طی سه تا هفت روز مورد نیاز باشد. اگر شپش تناسلی همچنان ادامه دارد، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

درمان شپش تناسلی

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  سوزاک چیست و چه علائمی دارد

درمان خانگی شپش تناسلی

شما نیازی به تراشیدن موهای ناحیه تناسلی (یا موهای دیگر) ندارید. تا زمانی که دستورالعمل های دارویی را به طور کامل رعایت کنید، در پاکسازی آلودگی مشکلی ندارید.

همه ملافه ها، حوله ها و لباس های استفاده شده باید کاملاً شسته و در گرم ترین درجه حرارت خشک شوند. هر اقلامی که قابل شستشو یا خشک شویی نیست باید به مدت دو هفته در یک کیسه پلاستیکی در بسته نگهداری شود تا حشرات باقی مانده از بین بروند.

تا زمانی که آلودگی به طور کامل برطرف نشده است، از هر نوع تماس صمیمی خودداری کنید.

شپش های تناسلی یک نگرانی بهداشتی قابل گزارش نیستند، اما اگر تشخیص داده شده است، باید شرکای جنسی خود را برای درمان شپش شرمگاهی و غربالگری برای عفونت های مقاربتی راهنمایی کنید.

آیا می توان از شپش ناحیه تناسلی پیشگیری کرد؟

از آنجایی که شپش تناسلی معمولاً در حین رابطه جنسی پخش می شود، نداشتن رابطه جنسی بهترین راه برای جلوگیری از آن است. کاندوم کسی را از شپش ناحیه تناسلی محافظت نمی کند زیرا شپش در خارج از ناحیه ای که کاندوم ها را می پوشاند زندگی می کنند. تراشیدن موهای ناحیه تناسلی همیشه از ایجاد شپش ناحیه تناسلی جلوگیری نمی کند.

به اشتراک نگذاشتن لباس، رختخواب یا حوله نیز می تواند به کاهش خطر ابتلا به شپش تناسلی کمک کند.

اگر نوجوان شما دچار این بیماری شده باشد، مهم است که در مورد خطرات رابطه جنسی صحبت کنید. نوجوان شما به اطلاعات قابل اعتمادی در مورد بیماری های مقاربتی (که به آن STI یا عفونت های مقاربتی نیز گفته می شود) و بارداری ناخواسته نیاز دارد. در مورد چگونگی صحبت کنید :

بیماری های مقاربتی عمدتاً از طریق رابطه جنسی منتقل می شوند.
بهترین راه برای پیشگیری کامل از STD عدم داشتن رابطه جنسی (واژینال، دهانی، مقعدی) است. اگر فردی تصمیم به رابطه جنسی دارد، استفاده از کاندوم لاتکس هر بار می تواند از بسیاری از بیماری های مقاربتی جلوگیری کند.
چرا مهم است که علاوه بر کاندوم از یک روش قابل اعتماد کنترل بارداری استفاده کنید. به نوجوان خود پیشنهاد بدهید تا در مورد کنترل بارداری با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کند.
اگر احساس راحتی نمی کنید با بچه های خود در مورد بیماری های مقاربتی و سایر موضوعات مرتبط با رابطه جنسی صحبت کنید، مطمئن شوید که آنها می توانند برای اطلاعات دقیق به شخص دیگری مراجعه کنند. این می تواند یک پزشک یا پرستار، مشاور، پرستار مدرسه، معلم یا یکی از اعضای خانواده مورد اعتماد باشد.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!