سینوزیت چیست

سینوزیت (عفونت سینوس) چیست؟

سینوزیت التهاب یا تورم بافت پوشاننده سینوس ها است. سینوس ها چهار حفره جفت (فضا) در سر هستند. آنها توسط کانال های باریک به هم متصل می شوند. سینوس ها مخاط نازکی می سازند که از کانال های بینی خارج می شود. این زهکشی به تمیز نگه داشتن بینی و عاری از باکتری کمک می کند. سینوس ها به طور معمول با هوا پر می شوند، ممکن است مسدود شده و با مایع پر شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد، باکتری ها می توانند رشد کنند و باعث عفونت (سینوزیت باکتریایی) شوند.

به این بیماری رینوسینوزیت نیز گفته می شود که راینو به معنی بینی است. اگر بافت سینوس ملتهب باشد، بافت بینی تقریباً همیشه متورم می شود.

انواع مختلف سینوس های نزدیک بینی و چشم چیست؟

سینوس های پارانازال در سر شما نزدیک بینی و چشم شما قرار دارند. آنها از روی استخوان هایی که ساختار آنها را فراهم می کنند نامگذاری شده اند.

سینوس های اتموئیدی بین چشمان شما قرار دارند.
سینوس های ماگزیلاری زیر چشم شما قرار دارند.
سینوس های اسفنوئیدی در پشت چشم شما قرار دارند.
سینوس های فرونتال بالای چشم شما قرار دارند.

بزرگترین حفره سینوسی حفره ماگزیلاری است و یکی از حفره هایی است که بیشتر اوقات عفونی می شود.

سینوزیت انواع مختلفی دارد :

سینوزیت حاد باکتریایی : این اصطلاح به شروع ناگهانی علائم سرماخوردگی مانند آبریزش بینی، گرفتگی بینی و درد صورت اشاره دارد که پس از ۱۰ روز از بین نمی رود یا علائمی که به نظر بهبود می یابند اما دوباره برگشت می کنند و بدتر از علائم اولیه هستند. (به نام “بیماری مضاعف”). به آنتی بیوتیک ها و ضداحتقان ها پاسخ خوبی می دهد.

سینوزیت مزمن : این اصطلاح به شرایطی اشاره دارد که با احتقان بینی، زهکشی، درد، فشار صورت و کاهش حس بویایی برای حداقل ۱۲ هفته تعریف می شود.

سینوزیت تحت حاد : این اصطلاح زمانی به کار می رود که علائم چهار تا دوازده هفته طول بکشد.

سینوزیت حاد راجعه : این اصطلاح زمانی به کار می رود که علائم چهار بار یا بیشتر در یک سال عود کرده و هر بار کمتر از دو هفته طول بکشد.

انواع سینوس ها

چه کسانی سینوزیت می گیرند؟

عفونت سینوسی ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. با این حال، افراد مبتلا به آلرژی بینی، پولیپ بینی، آسم و ساختار بینی غیرطبیعی همگی بیشتر در معرض ابتلا به سینوزیت هستند. سیگار همچنین می تواند تعداد دفعات ابتلا به عفونت سینوسی را افزایش دهد.

چگونه می توانم تشخیص دهم که عفونت سینوسی، سرماخوردگی یا حساسیت بینی دارم؟

تشخیص تفاوت بین سرماخوردگی، آلرژی و عفونت سینوسی می تواند دشوار باشد. سرماخوردگی به طور معمول افزایش می یابد، به اوج می رسد و به آرامی ناپدید می شود. چند روز تا یک هفته طول می کشد. سرماخوردگی می تواند به عفونت سینوسی تبدیل شود. آلرژی بینی التهاب بینی به دلیل ذرات تحریک کننده (گرد و غبار، گرده و شوره) است. علائم آلرژی بینی می تواند شامل عطسه، خارش بینی و چشم ها، احتقان، آبریزش بینی و چکه های بعد از بینی (مخاط در گلو) باشد. سینوزیت و علائم آلرژی ممکن است همزمان با سرماخوردگی رخ دهند.

اگر در حال مبارزه با سرماخوردگی هستید و علائم عفونت سینوسی یا آلرژی بینی را دارید، به پزشک خود مراجعه کنید. از شما خواسته می شود علائم و سابقه پزشکی خود را شرح دهید.

حساسیت بینی

علت سینوزیت چیست؟

سینوزیت می تواند توسط ویروس، باکتری یا قارچی ایجاد شود که سینوس ها را متورم کرده و مسدود می کند. چند علت خاص عبارتند از :

سرماخوردگی.
آلرژی های بینی و فصلی، از جمله حساسیت به کپک.
پولیپ.
انحراف سپتوم، سپتوم خط غضروفی است که بینی شما را تقسیم می کند. انحراف تیغه بینی به این معنی است که صاف نیست، به طوری که به مجرای بینی در یک طرف بینی شما نزدیک تر است و باعث انسداد می شود.
سیستم ایمنی ضعیف در برابر بیماری یا داروها.

برای نوزادان و کودکان خردسال، گذراندن وقت در مهدکودک ها، استفاده از پستانک یا نوشیدن بطری در حالت دراز کشیدن می تواند شانس ابتلا به سینوزیت را افزایش دهد.

برای بزرگسالان، سیگار کشیدن خطر عفونت سینوسی را افزایش می دهد. اگر سیگار می کشید، باید آن را ترک کنید. سیگار برای شما و اطرافیانتان مضر است.

علت سینوزیت

آیا سینوزیت مسری است؟

شما نمی توانید سینوزیت باکتریایی را گسترش دهید، اما می توانید ویروس هایی را که منجر به سینوزیت می شوند، پخش کنید. به یاد داشته باشید که از روش های خوب شستن دست ها پیروی کنید، در صورت بیماری از افراد دوری کنید و اگر مجبور به عطسه یا سرفه هستید از عطسه یا سرفه به داخل آرنج خود استفاده کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  ۷ علت سردرد بعد از شنا

علائم و نشانه های سینوزیت چیست؟

علائم و نشانه های رایج سینوزیت عبارتند از :

مخاط از گلو می چکد.
ترشحات بینی (ترشحات غلیظ زرد یا سبز از بینی) یا گرفتگی بینی
فشار صورت (به ویژه در اطراف بینی، چشم ها و پیشانی)، سردرد و یا درد در دندان ها (دندان درد سینوزیتی) یا گوش ها.
هالیتوزیس (بوی بد دهان)
سرفه.
خستگی.
تب.

علائم سینوزیت

سینوزیت چگونه تشخیص داده می شود؟

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی از شما سؤالات زیادی می‌پرسد تا تاریخچه پزشکی دقیقی تهیه کند و علائم شما را بیابد. معاینه فیزیکی نیز انجام خواهند داد. در طول معاینه، پزشک گوش، بینی و گلو شما را از نظر وجود تورم، تخلیه یا انسداد بررسی می‌کند. ممکن است برای مشاهده داخل بینی از آندوسکوپ (یک ابزار نوری/اپتیکال کوچک) استفاده شود. در برخی موارد، ممکن است به متخصص گوش، حلق و بینی (ENT) ارجاع داده شوید. اگر به معاینه تصویربرداری نیاز داشتید، ارائه‌دهنده شما یک اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) را سفارش می‌دهد.

سینوزیت چگونه درمان می شود؟

سینوزیت به روش‌های مختلفی درمان می‌شود که هر کدام به شدت مورد سینوزیت بستگی دارد.

عفونت سینوزیت ساده با موارد زیر درمان می شود :

ضد احتقان ها
داروهای سرماخوردگی و آلرژی بدون نسخه.
شستشوی بینی با آب نمک
نوشیدن مایعات (سینوزیت یک عفونت ویروسی است و مایعات کمک می کند).

اگر علائم سینوزیت بعد از ۱۰ روز بهبود نیافت، پزشک ممکن است موارد زیر را تجویز کند:

آنتی بیوتیک (به مدت هفت روز در بزرگسالان و ۱۰ روز در کودکان).
ضد احتقان های خوراکی یا موضعی.
اسپری های استروئیدی داخل بینی تجویزی. (از اسپری ها یا قطره های بدون نسخه برای بیش از سه تا پنج روز استفاده نکنید – در واقع ممکن است احتقان را افزایش دهند).

شستشوی بینی با آب نمک

سینوزیت طولانی مدت (مزمن) ممکن است با تمرکز بر شرایط زمینه ای (معمولاً آلرژی) درمان شود. این معمولاً با موارد زیر درمان می شود:

اسپری های استروئیدی داخل بینی
اسپری های موضعی آنتی هیستامین یا قرص های خوراکی.
آنتاگونیست های لوکوترین برای کاهش تورم و علائم آلرژی.
شستشوی بینی با محلول های نمکی که ممکن است حاوی انواع دیگری از داروها نیز باشد.

هنگامی که سینوزیت با یکی از درمان های فوق کنترل نمی شود، از سی تی اسکن برای بررسی بهتر سینوس های شما استفاده می شود. بسته به نتایج، ممکن است جراحی برای اصلاح مشکلات ساختاری در سینوس‌های شما مورد نیاز باشد. این به احتمال زیاد در صورت داشتن پولیپ و یا عفونت قارچی اتفاق می افتد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  ۷ درمان خانگی سینوزیت (استنشاق اکالیپتوس، آب نعناع و چای زعفران)

عفونت سینوسی با چه عوارضی همراه است؟

اگرچه اغلب اتفاق نمی افتد، اما عفونت های سینوسی درمان نشده می توانند با ایجاد مننژیت یا عفونت مغز، چشم ها یا استخوان مجاور، تهدید کننده زندگی شوند. مننژیت عفونت غشاهای (مننژ) است که مغز و نخاع را می پوشاند.

آیا برای هر عفونت سینوسی به آنتی بیوتیک نیاز دارم؟

بسیاری از عفونت های سینوسی توسط ویروس ها ایجاد می شوند، ویروس هایی که باعث سرماخوردگی می شوند. این نوع عفونت ها با آنتی بیوتیک درمان نمی شوند. مصرف غیر ضروری آنتی بیوتیک برای عفونت ویروسی شما را در معرض خطر عوارض جانبی مرتبط با آنتی بیوتیک قرار می دهد. علاوه بر این، استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها می تواند منجر به مقاومت آنتی بیوتیکی شود که ممکن است درمان عفونت های آینده را دشوارتر کند.

آنتی بیوتیک

آیا درمان های مکمل و جایگزین برای درمان سینوزیت مفید هستند؟

ممکن است طب فشاری، طب سوزنی یا ماساژ صورت در کاهش علائم سینوزیت از جمله فشار و درد مفید باشد. آنها همچنین ممکن است به شما در آرامش کمک کنند. این درمان ها معمولاً عوارض جانبی ناخواسته ای ندارند.

آیا راه درستی برای باد کردن بینی وجود دارد؟

اگر گرفتگی بینی دارید، تلاش برای وادار کردن خود به فشار دادن بینی می تواند آن را بدتر کند. بهترین کار این است که هر بار یک طرف بینی خود را به آرامی در یک دستمال بکشید. ممکن است بخواهید ابتدا از نوعی شستشوی بینی برای شل کردن مواد موجود در بینی قبل از دمیدن استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که دستمال را دور بریزید و سپس دستان خود را با آب و صابون یا یک ضدعفونی کننده ضد میکروبی تمیز کنید.

چگونه می توانم از سینوزیت پیشگیری کنم؟

برخی از داروهای خانگی مورد استفاده برای درمان علائم عفونت سینوسی ممکن است به پیشگیری از سینوزیت کمک کنند. اینها شامل شستشوی بینی با آب نمک و استفاده از داروهایی است که ممکن است ارائه دهنده شما پیشنهاد دهد، مانند داروهای آلرژی یا اسپری های بینی استروئیدی.

شما باید از چیزهایی که به آنها حساسیت دارید، مانند گرد و غبار، گرده یا دود اجتناب کنید و سعی کنید از افراد بیمار دوری کنید. دست های خود را بشویید تا احتمال ابتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا را کاهش دهید.

منبع : my.clevelandclinic

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!