سوزش معده چیست

سوزش معده چیست و چگونه درمان می شود

سوزش معده یک مشکل گوارشی است که زمانی رخ می دهد که اسید معده با پوشش مری تماس پیدا می کند که می تواند باعث التهاب، سوزش، سوزش، درد و انواع دیگر علائم از جمله فرسایش دندان شود.

هر کسی ممکن است گهگاهی سوزش معده یا سوزش سر دل را تجربه کند. با این حال، اگر به طور مکرر یا روزانه رخ دهد، ممکن است نشانه یک اختلال گوارشی زمینه‌ای، اغلب بیماری رفلاکس معده باشد. درمان شامل تغییراتی در شیوه زندگی شما و داروهای بدون نسخه یا نسخه ای است.

علائم سوزش معده چیست؟

افراد محرک های سوزش معده متفاوتی دارند، اما بیشتر افراد علائم  مشابهی دارند :

علائم سوزش معده

احساس سوزش در قفسه سینه

این احساس سوزش معمولاً از پشت استخوان سینه (جناق) شروع می شود و ممکن است تا گلو برسد. معمولاً مدت کوتاهی پس از خوردن غذا رخ می دهد و می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

احساس سوزش در گلو

سوزش گلو می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، مانند گلودرد یا التهاب آدنوئیدها. علت شایع‌تر این احساس سوزش، بیماری رفلاکس معده است. این احساس معمولاً در بالای گردن است، اگرچه ممکن است پایین‌تر نیز رخ دهد. درد ممکن است با بلع بدتر شود. این احساس سوزش می تواند ناشی از تحریک زمانی باشد که محتویات معده به سمت گلو برگشته است.

طعم ترش یا تلخ در دهان

این مزه زمانی رخ می دهد که محتویات معده به مری برگشته و ممکن است به پشت گلو برسد. هنگامی که محتویات وارد پشت گلو می شود، فرد اغلب طعم ناخوشایندی در دهان خواهد داشت.

مشکل در بلع

مشکل بلع (دیسفاژی) زمانی رخ می دهد که غذا به طور طبیعی از دهان از طریق مری به معده عبور نمی کند. ممکن است احساس چسبیدن غذا در گلو، فشار قفسه سینه، سوزش یا خفگی بعد از خوردن غذا وجود داشته باشد. مشکل در بلعیدن می تواند نشانه ای از شرایط مختلف از جمله مری فرسایشی و سرطان مری باشد و همیشه باید توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ارزیابی شود.

سرفه مزمن

سرفه زمانی ایجاد می شود که اسید معده به مری برگشته و تنفس شود.

خس خس سینه یا سایر علائم شبه آسم

رفلاکس معده می تواند آسم را تحت تاثیر قرار دهد زمانی که اسید معده به مری برگشته و به مجاری تنفسی و ریه ها آسپیره می شود و می تواند تنفس را دشوار کرده و باعث خس خس سینه و سرفه بیمار شود.

عوارض سوزش معده چیست؟

سوزش معده یک مشکل رایج است که می تواند منجر به شرایط جدی شود. همچنین می تواند برخی از شرایط مانند آسم را بدتر کند.

سوزش سر دل در شب می تواند از طریق اختلال در خواب بر سلامت شما تأثیر بگذارد، که به بسیاری از مشکلات سلامتی و کیفیت زندگی کمک می کند.

علت سوزش معده چیست؟

اگر سوزش معده شما مکرر باشد، مکانیسم های زمینه ای که می توانند باعث ایجاد سوزش شوند نیز می توانند منجر به ایجاد رفلاکس معده شوند.

علت سوزش معده

تحریک مری

برخی از انواع غذاها، نوشیدنی ها، سیگار کشیدن و داروها می توانند مستقیماً پوشش مری را تحریک کرده و باعث سوزش معده شوند. در مورد داروها، ممکن است بعد از مصرف دارو حداقل ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ایستاده بمانید و قرص را با یک لیوان پر آب مصرف کنید.

اختلال عملکرد اسفنکتر تحتانی مری (LES).

اگر اسفنکتر تحتانی مری ضعیف باشد یا تن خود را از دست بدهد، LES پس از عبور غذا به معده به طور کامل بسته نمی شود. سپس اسید معده می تواند به مری برگردد. برخی غذاها و نوشیدنی ها، الکل، داروها و عوامل سیستم عصبی می توانند LES را ضعیف کرده و عملکرد آن را مختل کنند.

اختلالات حرکتی (تخلیه کند معده)

در هضم طبیعی، غذا توسط انقباضات ریتمیک به نام پریستالسیس از طریق دستگاه گوارش حرکت می کند. هنگامی که فردی دچار اختلال حرکت گوارشی است، این انقباضات غیرطبیعی هستند. این ناهنجاری می تواند به دلیل یکی از دو علت باشد، مشکلی در خود عضله، یا مشکلی در اعصاب یا هورمون هایی که انقباضات عضله را کنترل می کنند.

وقتی ماهیچه های معده به طور طبیعی منقبض نمی شوند، معده به همان سرعتی که معمولاً انجام می شود به روده کوچک تخلیه نمی شود. ترکیبی از مواد غذایی بیشتر در معده به همراه افزایش فشار  به دلیل تاخیر در تخلیه، خطر نشت اسید معده به مری را افزایش می دهد.

فتق هیاتال

فتق هیاتال اغلب در بیماران مبتلا به رفلاکس معده دیده می شود. فتق هیاتال زمانی رخ می دهد که قسمت فوقانی معده از طریق سوراخی در دیافراگم به سمت قفسه سینه رانده شود. این ممکن است به دلیل ضعیف شدن دیافراگم یا به دلیل افزایش فشار شکم (مانند چاقی) رخ دهد. اعتقاد بر این است که فتق هیاتال می تواند LES را ضعیف کرده و باعث رفلاکس شود.

فشار روی شکم

فشار بیش از حد روی شکم می تواند به LES فشار وارد کند و به اسید معده اجازه دهد وارد مری یا حتی دهان شود. به همین دلیل، زنان باردار و افراد دارای اضافه وزن به ویژه در معرض سوزش سر دل هستند.

فشار روی شکم

عوامل ژنتیکی

مطالعات نشان داده اند که یک خطر ارثی برای GERD وجود دارد. این می تواند به دلیل مشکلات عضلانی یا ساختاری ارثی در مری یا معده باشد. عوامل ژنتیکی نیز ممکن است جنبه مهمی در حساسیت بیمار به مری بارت، یک وضعیت پیش سرطانی ناشی از GERD شدید باشد.

عوامل خطر سبک زندگی

برخی از افراد به طور طبیعی LES ضعیفی دارند که قادر به تحمل فشار معمولی از محتویات معده نیست. اما عوامل دیگری نیز می توانند در این تضعیف نقش داشته باشند و منجر به سوزش سر دل شوند.

الکل

الکل LES را شل می کند و اجازه می دهد تا محتویات معده به مری برود. همچنین تولید اسید معده را افزایش می دهد و مری شما را نسبت به اسید معده حساس تر می کند. نوشیدن الکل همچنین می تواند منجر به انتخاب کمتر مواد غذایی سالم و خوردن غذاهایی شود که می دانید می تواند باعث سوزش سر دل شما شود.

سیگار کشیدن

مواد شیمیایی موجود در دود سیگار با عبور از ریه ها به خون، LES را ضعیف می کند. سیگار باعث کاهش تولید بزاق می شود که یکی از دفاعیات بدن شما در برابر آسیب به مری است. سیگاری ها مواد شیمیایی خنثی کننده اسید کمتری به نام بی کربنات در بزاق تولید می کنند. همچنین سیگار باعث تحریک تولید اسید معده و تغییر اسید معده با تحریک حرکت نمک های صفراوی از روده به معده می شود. هضم غذا در هنگام سیگار کشیدن کند می شود و تخلیه معده زمان بیشتری می برد.

کشیدن سیگار

درمان سوزش معده

بیشتر مردم گاهی اوقات سوزش معده را تجربه می کنند، اما برخی از آنها علائم سوزش سر دل مکرر یا جدی تر دارند. بسته به فراوانی و شدت علائم شما، گزینه های درمانی می تواند متفاوت باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  برای سوزش معده چه بخوریم؟ + (۱۰ ماده غذایی)

درمان های خانگی سوزش معده

شما می توانید سوزش معده را با پرهیز از غذاهایی که باعث سوزش می شوند و انتخاب های دیگر در سبک زندگی که می توانند علائم  را به حداقل برسانند.

سیگار نکشید

نیکوتین موجود در دود سیگار اسفنکتر تحتانی مری را شل می کند. سیگار همچنین تولید اسید معده را تحریک می کند. اگر از سوزش معده رنج می برید، سیگار را ترک کنید و از دود دست دوم نیز اجتناب کنید.

اگر اضافه وزن دارید وزن کم کنید

اضافه وزن یا چاقی به شکم فشار وارد می کند و خطر سوزش معده را افزایش می دهد. سوزش سر دل یکی از دلایل سلامتی بسیاری است که چرا باید شاخص توده بدنی سالم (BMI) 30 یا کمتر را هدف قرار دهید.

همچنین اگر به طور منظم سوزش سر دل دارید، به شل شدن بند کمر کمک می کند. هر چیزی که شکم را فشرده کند می تواند به طور مستقیم بر عملکرد مری تأثیر بگذارد. به جای آن لباس های گشاد را در مواقعی که گاه به گاه دل درد ایجاد می شود، انتخاب کنید.

از محرک های غذایی اجتناب کنید

برخی از محرک های رایج سوزش معده را می توان به روش های زیر اجتناب کرد :

الکل را محدود کنید. الکل ماهیچه LES را شل می کند. نوشیدن الکل همچنین می تواند باعث پرخوری شود که به سوزش سر دل کمک می کند.
از غذاهایی که بر LES تاثیر می گذارند خودداری کنید. اینها شامل شکلات، نعناع، نوشیدنی های کافئین دار، نوشابه های گازدار، الکل، غذاهای چرب و غذاهای چرب یا سرخ شده است.
از غذاهای تحریک کننده خودداری کنید. اینها شامل مرکبات و آب میوه ها، گوجه فرنگی و محصولات مبتنی بر گوجه فرنگی، فلفل چیلی و فلفل سیاه است.

یک رژیم غذایی مناسب برای سوزش سر دل ایجاد کنید و یک دفترچه یادداشت غذایی داشته باشید تا یادداشت کنید کدام غذاها برای شما بی خطر هستند و کدامیک بیشتر احتمال دارد که باعث سوزش سر دل شوند.

عادات غذایی خود را تنظیم کنید

گذشته از آنچه می خورید و می نوشید، نحوه و زمان خوردن نیز می تواند علائم سوزش سر دل را ایجاد کند. برای جلوگیری از این امر: ۳

وعده های غذایی کوچکتر و مکرر بخورید : خوردن پنج یا شش وعده غذایی کوچکتر ممکن است برای معده راحت تر از سه وعده بزرگتر باشد.

سریع غذا نخورید : یک ترفند مفید این است که چنگال یا قاشق را بین لقمه ها پایین بگذارید.

از دراز کشیدن بعد از غذا اجتناب کنید : حداقل دو تا سه ساعت صبر کنید، مطمئن شوید که سر و سینه شما بالای معده قرار دارند.

از خوردن تنقلات در اواخر شب خودداری کنید : مجدداً، برای جلوگیری از سوزش سر دل شبانه، ظرف دو تا سه ساعت پس از رفتن به رختخواب غذا نخورید.

غذاهایی با خواص ضد اسید بخورید : اینها شامل موز، چای بابونه، شیر بدون چربی، ماست بدون چربی و چای زنجبیل و زردچوبه است.

عادت غذایی برای سوزش معده

آدامس بجوید : جویدن آدامس یا مکیدن لوزی بعد از غذا باعث تحریک تولید بزاق می شود که قلیایی است و ممکن است به مقابله با اسیدهای معده کمک کند.

نوشیدن چای گیاهی : نوشیدن چای گیاهی می تواند اسیدهای معده را رقیق کرده و از مری خارج کند. با این حال، از چای کافئین دار اجتناب کنید.

عادات خواب خود را تنظیم کنید

نزدیک به ۸۰ درصد از افراد مبتلا به سوزش معده، سوزش سر دل را در شب تجربه می کنند.

با سر بالا بخوابید. صاف دراز کشیدن اجازه می دهد تا اسیدهای معده از طریق LES نفوذ کنند. بالا بردن سر با یک بالش اضافی یا یک بالش گوه ای شکل خاص، احتمال رفلاکس را کمتر می کند.

به پهلوی چپ خود دراز بکشید. انجام این کار با بالا بردن LES احتمال رفلاکس را کاهش می دهد.

لباس خواب گشاد بپوشید. هرچه فشار کمتری به شکم وارد کنید، بهتر است.

باسر بالا بخوابید

درمان های بدون نسخه برای سوزش معده

چندین داروی بدون نسخه (OTC) برای سوزش سر دل وجود دارد که برخی از آنها تنها چند سال پیش با نسخه در دسترس بودند. اینها شامل آنتی اسیدها، مسدود کننده های H2 و مهارکننده های پمپ پروتون هستند.

داروهای ضد اسید

آنتی اسیدها معمولاً برای درمان سوزش سر دل استفاده می شوند. آنها با خنثی کردن اسیدهای معده به تسکین سوزش معده و سوء هاضمه گاه به گاه کمک می کنند.

آنتی اسیدها با نام های تجاری زیر فروخته می شوند که هر کدام دارای فرمولاسیون و یا ترکیبات کمی متفاوت هستند:

تومز: تومز حاوی کربنات کلسیم است که نسبت به برخی از ترکیبات آنتی اسید قوی تر و طولانی تر عمل می کند. کربنات کلسیم همچنین ممکن است تحرک مری (حرکت) را افزایش دهد و مقدار اسیدی را که وارد مری می شود محدود می کند.

رولاید : رولید حاوی کربنات کلسیم و هیدروکسید منیزیم است. این ماده در قدرت های مختلف (از جمله Extra-Strength و Ultra-Strength) و همچنین در اشکال مختلف (مانند جویدن نرم و مایع) موجود است.

میلانتا : میلانتا حاوی هیدروکسید آلومینیوم و هیدروکسید منیزیم است. Mylanta Ultra، موجود در انواع قرص، جویدنی و ژل کپ، حاوی کربنات کلسیم است.

Gaviscon : Gaviscon علاوه بر هیدروکسید آلومینیوم و کربنات منیزیم حاوی اسید آلژینیک و بی کربنات سدیم است. این ترکیب یک سد ژل مانند ایجاد می کند که به معنای واقعی کلمه روی اسید معده شناور می شود و مقداری را که وارد LES می شود کاهش می دهد.

چوز : این یک آدامس بدون قند با کربنات کلسیم به عنوان ماده فعال است.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  برای سوزش معده چه قرصی بخوریم؟ + (۷ داروی خاص)

آنتی اسیدها می توانند در جذب برخی داروها از جمله داروهای HIV تداخل ایجاد کنند. قبل از استفاده از آنتی اسیدها با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که با سایر داروهای شما تداخل ندارند.

افراد باردار نباید از آنتی اسیدهای حاوی بی کربنات سدیم یا تری سیلیکات منیزیم استفاده کنند زیرا می توانند باعث تجمع بیش از حد مایعات شوند و بر رشد جنین تأثیر بگذارند.

منبع : verywellhealth

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!