سرم پوستی

سرم پوستی چیست؟ هر آنچه در مورد سرم صورت باید بدانید

گاهی اوقات، ممکن است احساس کنید که فقط برای اینکه بفهمید راه حل های مختلف مراقبت از پوست واقعا چه کاری انجام می دهند، به مدرک زیبایی نیاز دارید. به عنوان مثال سرم پوستی مصرف کنید. چه چیزی آنها را با مرطوب کننده ها متفاوت می کند؟ و مزایای افزودن این مرحله اضافی به روتین مراقبت از پوست شما چیست؟

همانطور که مشخص است، سرم ها می توانند به رفع تعدادی از نگرانی های مراقبت از پوست کمک کنند. تعجب می کنید که این همه تبلیغات در مورد چیست؟

سرم پوستی چیست؟

اگر برنامه مراقبت از پوست شبانه خود را به عنوان یک وعده غذایی سه وعده در نظر می گیرید، سرم به نوعی مانند غذای اصلی است. بعد از شروع کار با یک پیش غذا (معروف به پاکسازی صورت)، و قبل از اینکه خودتان را با دسر (معروف به یک مرطوب کننده مغذی) درمان کنید، تمام مواد مغذی مهم (معروف به سرم) را پر می کنید.

مانند غذای اصلی، سرم های پوستی می توانند حاوی طیف وسیعی از مواد مغذی مفید برای پوست شما باشند.

سرم ها محصولات مراقبت از پوست هستند که برای رساندن غلظت بالایی از مواد فعال خاص به پوست طراحی شده اند. انواع مختلفی از سرم ها در بازار وجود دارد که وظایف مختلفی را انجام می دهند، از آبرسانی تا روشن کردن پوست.

سرم برای مراقبت از پوست

اغلب، سرم‌ها شفاف، مبتنی بر ژل یا مایع هستند و ضخامت کمتری نسبت به مرطوب‌کننده دارند. آنها معمولاً قبل از مرطوب کننده ها استفاده می شوند تا به حفظ رطوبت کمک کنند.

اغلب، یک سرم می تواند به طور موثرتری حتی از سنگین ترین کرم ها آبرسانی کند. مولکول‌ها می‌توانند واقعاً به پوست نفوذ کرده و در عمیق‌ترین سطح آبرسانی کنند، در حالی که کرم‌های سنگین‌تر روی آن لایه‌های بالایی قرار می‌گیرند. سرم های آبرسان لزوماً جایگزین مرطوب کننده شما نمی شوند، اما می توانند اثرات آبرسانی مرطوب کننده شما را تقویت کنند.

فواید سرم پوستی

به طور کلی، سرم پوستی حاوی آنتی اکسیدان های موضعی از جمله سرم ویتامین C ، سرم ویتامین A و E هستند. همچنین حاوی رتینول های موضعی و موادی هستند که رنگ پوست را یکدست می کنند. وقتی سرم ها به عنوان لایه‌ای زیر مرطوب‌کننده‌ها قرار می‌گیرند، سرم‌ها به عنوان درمان هدفمند برای چین و چروک، رنگدانه‌ها و قرمزی عمل می‌کنند.

فواید سرم پوستی

اما به طور خاص باید به دنبال چه نوع سرم پوستی باشید؟

کلید این است که به دنبال سرم هایی باشید که مقدار زیادی از مواد گیاهی، آنتی اکسیدان ها و آبرسانی (آب!) را ارائه می کنند. آنها می توانند دوز متمرکزی از مواد مغذی را ارائه کنند و وقتی روی پوست تمیز شده استفاده شود، سرم عمیق تر نفوذ می کند.

از آنجایی که مواد تشکیل دهنده سرم ها می توانند بسیار قوی باشند، قبل از امتحان یک محصول جدید، هرگونه حساسیت احتمالی پوست را در نظر بگیرید.

مواد فعال موجود در سرم‌ها معمولاً غلیظ‌تر هستند و گاهی اوقات می‌توانند باعث تحریک و خشکی در افرادی که پوست حساسی دارند، شود. اگر پوست شما روی پوست حساس است، ایده خوبی است که یک مرطوب‌کننده قابل توجه تری با سرم بپوشانید.

نحوه استفاده از سرم پوستی

پوست هر کس متفاوت است، اما به طور متوسط، باید حدود هفت هفته به آن فرصت دهید تا ببینید که پوست شما چگونه به یک روتین سرم پوستی جدید واکنش نشان می دهد. بسته به سرم و وضعیت فعلی پوستتان، حتی ممکن است نتایج اولیه را فقط در چند روز ببینید.

اگر می‌خواهید بیشترین مزایا را به دست آورید، باید دو بار در روز، یک بار صبح و سپس دوباره در شب، قبل از استفاده از مرطوب‌کننده‌تان از یک سرم برای تمام صورت و گردن خود استفاده کنید.

نحوه استفاده از سرم پوستی

از چه سرم پوستی استفاده کنم؟

تعداد زیادی از آنها وجود دارد، بنابراین انتخاب عاقلانه همیشه یک چالش است. بهترین کار این است که مزایای سرم فعلی خود را ارزیابی کنید تا به دنبال محصولاتی باشید که واقعاً مؤثر هستند.

این محلول های قوی برخی از رایج ترین سرم های موجود هستند :

سرم های ضد پیری

هدف :  سرم پوستی ضد پیری با ارائه مواد ضد پیری ضروری برای مبارزه با خطوط ریز و چین و چروک، به بازگشت زمان و کاهش روند پیری کمک می کنند.

چه کسانی باید از آن استفاده کنند : سرم های ضد پیری برای همه انواع پوست مفید هستند، نه فقط برای پوست های بالغ، و می توانید از اوایل ۲۰ سالگی استفاده از آنها را شروع کنید.

موادی که باید به دنبال آنها باشید : رتینول، کافئین، چای سبز، پروتئوگلیکان ها و اسید هیالورونیک (به طور کلی به عنوان هیالورونات سدیم نشان داده می شود).

فراموش نکنید : اگر پوست خشکی دارید و می‌خواهید از رتینوئید در سرم استفاده کنید، توصیه می‌کنیم با دوز پایین شروع کنید تا مطمئن شوید که پوست‌تان می‌تواند آن را قبل از رسیدن به یک سرم تحمل کند.

سرم های ضد پیری

سرم های آنتی اکسیدانی

هدف : سرم های آنتی اکسیدان به محافظت از پوست شما در برابر رادیکال های آزاد که به طور روزانه در معرض آنها هستید کمک می کند. آنها همچنین به جلوگیری از خطوط ریز و سایر علائم قابل مشاهده پیری کمک می کنند و می توانند پوست را بهبود و ترمیم کنند. رادیکال های آزاد مولکول های ناپایداری هستند که می توانند به سلول های شما آسیب برسانند و باعث پیری زودرس شوند.

چه کسانی باید از آن استفاده کنند : از آنجایی که ما به طور منظم در معرض رادیکال های آزاد هستیم، سرم های آنتی اکسیدانی برای همه انواع پوست ایده آل هستند. فقط مطمئن شوید که ابتدا به مواد تشکیل دهنده آن نگاهی بیندازید تا مطمئن شوید که یک سرم حاوی مواد محرک بالقوه برای نوع پوست شما نیست. عطرها، رنگ‌ها، سولفات‌ها و در برخی موارد مرکبات یا نعناع می‌توانند در برخی باعث تحریک شوند.

موادی که باید به دنبال آنها باشید : ویتامین E و C، رسوراترول، نیاسینامید، ملاتونین و اسید ال-آسکوربیک.

فراموش نکنید : برای محافظت بیشتر در برابر اشعه ماوراء بنفش، صبح‌ها از سرم‌های ویتامین C زیر کرم ضد آفتاب خود استفاده کنند.

سرم های آبرسان

هدف : دقیقاً همانطور که از نام آن پیداست، سرم های آبرسان به القای رطوبت اضافی پوست برای تکمیل مرطوب کننده شبانه شما کمک می کنند.

چه کسانی باید از آن استفاده کنند : کسانی که پوست خشک دارند کاندیدای ایده آل برای یک سرم پوستی آبرسان هستند، اما به طرز عجیبی، انواع پوست های چرب (و حتی پوست های مستعد آکنه) نیز می توانند از هیدراتاسیون هدفمند بهره مند شوند. برای انواع پوست های بسیار چرب، سرم آبرسان ترجیح داده می شود. این محصولات به گونه ای طراحی شده اند که با حداقل باقی مانده نرم کننده هیدراته شوند. پوست های بالغ و جوان به طور یکسان می توانند از یک سرم آبرسان استفاده کنند.

موادی که باید به دنبال آنها باشید : اسید هیالورونیک، پپتیدها و لومینسین.

فراموش نکنید : هیچ سنی برای سرم هیدراتاسیون محورتر خیلی جوان نیست. سرم‌های پپتید هیالورونیک برای پوست‌های جوان مستعد آکنه بی‌خطر هستند و می‌توانند یک گزینه عالی بدون چربی برای پوست‌های کم‌آبی و مستعد جوش باشد.

سرم آبرسان

سرم های اصلاح کننده رنگ

هدف : این سرم‌ها مجموعه‌ای از عملکردها را انجام می‌دهند و می‌توانند مشکلات پوستی مانند هیپرپیگمانتاسیون، بزرگ شدن منافذ و خطوط ریز را مورد هدف قرار دهند.

چه کسانی باید از آن استفاده کنند : کسانی که به دنبال یکنواخت کردن رنگ پوست یا رفع لکه های تیره هستند، کاندیدای ایده آل برای سرم های اصلاح کننده رنگ هستند. از سوی دیگر، سرم‌های لایه‌بردار و لایه‌بردار پوست، برای کسانی که به دنبال صاف کردن پوست و به حداقل رساندن منافذ هستند، خوب عمل می‌کند.

موادی که باید به دنبال آنها باشید : اسید فیتیک، ویتامین C، آربوتین، اسید کوجیک، اسید آزلائیک، اسید ال اسکوربیک و اسید گلیکولیک.

فراموش نکنید : سرم های آنتی اکسیدان به طور طبیعی پوست شما را روشن می کند، اما می توانید این سرم ها را با آربوتین یا اسید کوجیک اضافه کنید که به سرکوب رنگدانه ها و روشن شدن پوست کمک می کند.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!