سرماخوردگی

سرماخوردگی ؛ علت، علائم، تشخیص و درمان

سرماخوردگی یک بیماری واگیردار است که می تواند توسط تعدادی از انواع مختلف ویروس ایجاد شود. سرماخوردگی از نظر پزشکی به عنوان عفونت ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی شناخته می شود. علائم ممکن است شامل سرفه، گلودرد، تب خفیف، احتقان بینی، آبریزش بینی و عطسه باشد. بیش از ۲۰۰ نوع مختلف ویروس عامل این بیماری شناخته شده است که راینوویروس عامل تقریباً ۵۰ درصد سرماخوردگی بزرگسالان است.

چرا سرماخوردگی در زمستان اتفاق می افتد؟

شما می توانید در هر زمانی از سال سرما بخورید، اما در ماه های سردتر بیشتر احتمال دارد. در زمستان، افراد در خانه می مانند و با یکدیگر در تماس نزدیک تر هستند.

مطالعه اخیر روی موش ها نشان می دهد که دمای سرد ممکن است بر پاسخ سیستم ایمنی بدن شما نیز تأثیر بگذارد. محققان دریافتند زمانی که هوای خنک‌تر دمای بینی را کاهش می‌دهد، سیستم ایمنی موش برای جلوگیری از تکثیر ویروس راینوویروس سخت‌تر می‌شود. همین امر ممکن است در مورد انسان نیز صادق باشد.

چرا کودکان بیشتر سرما می خورند؟

از آنجایی که کودکان خردسال قبلا در معرض ویروس ها نبوده اند، بیشتر از بزرگسالان سرما می خورند. سیستم ایمنی آنها باید یاد بگیرند که چگونه این میکروب های جدید را تشخیص دهند و با آنها مقابله کنند. تا زمانی که بالغ می شوید، سرماخوردگی های زیادی را تجربه کرده اید. شناسایی و حمله به ویروس های مشابه برای سیستم ایمنی بدن شما آسان تر است.

کودکان همچنین در تماس نزدیک با کودکان دیگر هستند. بچه‌ها معمولاً سرفه و عطسه‌های خود را نمی‌پوشانند یا دست‌های خود را قبل از لمس صورت خود نمی‌شویند اقداماتی که از انتشار ویروس جلوگیری می‌کند.

چرا کودکان بیشتر سرما می خون

علت سرماخوردگی چیست؟

راینوویروس ها باعث ۵۰ درصد سرماخوردگی های معمولی می شوند. بیش از ۱۰۰ راینوویروس مختلف وجود دارد. اما انواع دیگر ویروس ها نیز می توانند علائم ایجاد کنند.

علائم سرماخوردگی چیست؟

در عرض یک تا سه روز پس از ابتلا به ویروس سرماخوردگی، علائمی مانند:

عطسه کردن.
آبریزش بینی.
سرفه کردن.
گلو درد.
سردرد.
گرفتگی بینی.
تب (شایع ترین در کودکان).

علائم سرماخوردگی

چگونه می توانید تفاوت سرماخوردگی و آنفولانزا را تشخیص دهید؟

تشخیص سرماخوردگی یا آنفولانزا دشوار است، زیرا بسیاری از علائم مشابه هستند. هر دو در ماه‌های سردتر شایع می‌شوند و بر دستگاه تنفسی فوقانی (بینی، گلو و نای) تأثیر می‌گذارند. اما ویروس های مختلف باعث این دو بمیاری می شوند. آنفولانزا از ویروس آنفولانزا منشأ می گیرد، در حالی که بسیاری از انواع دیگر ویروس ها باعث سرماخوردگی می شوند.

تفاوت اصلی این است که احتمال تب و لرز با آنفولانزا بیشتر است. بزرگسالان معمولاً با سرماخوردگی تب نمی کنند، اگرچه کودکان گاهی اوقات تب می کنند.

آنفولانزا همچنین باعث بدن درد و علائم شدیدتر از سرماخوردگی می شود. اگرچه سرماخوردگی و آنفولانزا هر دو می توانند منجر به عوارض شوند، عوارض آنفولانزا می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

تفاوت بین سرماخوردگی و کرونا جدید چیست؟

شاید شنیده باشید که سرماخوردگی یک ویروس کرونا است. کروناویروس ها گروهی از ویروس ها هستند که می توانند باعث عفونت دستگاه تنفسی فوقانی شوند. در حالی که راینوویروس‌ها باعث بیشتر انواع سرماخوردگی می‌شوند، تعدادی از آن‌ها توسط کروناویروس‌های مختلف ایجاد می‌شوند. اکثر مردم به سرعت از این سرماخوردگی های معمولی بهبود می یابند.

ویروس‌های کرونا نیز ممکن است به ریه‌ها بروند و منجر به ذات‌الریه و سایر عوارضی شوند که می‌توانند کشنده باشند. نوع جدیدی از ویروس کرونا که در اواخر سال ۲۰۱۹ کشف شد، باعث ایجاد بیماری خاصی به نام کووید-۱۹ می شود. علائم اولیه ای که COVID-19 را  متمایز می کند عبارتند از :

تب.
لرز و لرزش.
تنگی نفس.
از دست دادن چشایی یا بویایی (آنوسمی).
اسهال.

تفاوت سرماخوردگی با برونشیت حاد چیست؟

سرماخوردگی قفسه سینه یا برونشیت حاد (کوتاه‌مدت) باعث تحریک و تجمع مخاط (خروج) در ریه‌ها می‌شود. زمانی که ویروس از بینی و گلو به ریه ها می رسد، سرماخوردگی معمولی به برونشیت حاد تبدیل می شود. گاهی اوقات، باکتری ها باعث برونشیت حاد می شوند.

شما می توانید با سرماخوردگی معمولی یا برونشیت حاد سرفه کنید. اما برونشیت حاد باعث ایجاد سرفه مرطوب می شود، به این معنی که ممکن است خلط را احساس کنید یا سرفه کنید. شما همچنین ممکن است داشته باشید :

سرفه ای که شما را تمام شب بیدار نگه می دارد.
تنگی نفس.
یک سینه دردناک.

سرماخوردگی چگونه تشخیص داده می شود؟

به طور معمول، یک معاینه برای تشخیص سرماخوردگی کافی است. در طول معاینه فیزیکی، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما علائمی مانند موارد زیر را بررسی می کند:

تورم در سوراخ های بینی.
بینی گرفته.
گلو قرمز و تحریک شده.
غدد لنفاوی متورم (توده) در گردن.

اگر پزشک مشکوک به آنفولانزا یا بیماری دیگری باشد، ممکن است نیاز به آزمایش داشته باشید. ارائه دهنده شما ممکن است یک آزمایش سواب بینی (پنبه ای که داخل بینی شما مالیده می شود) برای آزمایش ویروس آنفولانزا به شما بدهد. اشعه ایکس قفسه سینه برونشیت یا ذات الریه را رد می کند.

تشخیص سرماخوردگی

سرماخوردگی چگونه درمان می شود؟

هیچ درمانی برای سرماخوردگی وجود ندارد شما باید اجازه دهید که مسیر خود را طی کند. داروهای بدون نسخه می توانند علائم شما را کاهش دهند تا شما را تا زمان بهبودی راحت تر نگه دارند.

چرا آنتی بیوتیک ها نمی توانند سرماخوردگی را درمان کنند؟

آنتی بیوتیک ها داروهایی هستند که با عفونت های ناشی از باکتری ها مبارزه می کنند. از آنجایی که ویروس ها باعث سرماخوردگی می شوند، آنتی بیوتیک ها برای سرماخوردگی موثر نیستند.

چه داروهایی علائم سرماخوردگی را تسکین می دهد؟

داروهای بدون نسخه برای درمان علائم سرماخوردگی به طور گسترده در دسترس هستند. اما برخی از این داروها برای کودکان بی خطر نیستند. قبل از دادن داروهای بدون نسخه به کودک خود با پزشک خود مشورت کنید. مراقب باشید داروهایی را که علائم متعدد را درمان می کنند ترکیب نکنید. اگر این کار را انجام دهید، ممکن است مصرف بیش از حد (دریافت بیش از حد) برخی از مواد تشکیل دهنده را خاتمه دهید، که می تواند باعث مشکلات سلامتی دیگر، از جمله آسیب اندام شود.

داروهایی که علائم  را تسکین می دهند عبارتند از:

مسکن ها : استامینوفن (Tylenol®) و NSAID ها مانند ایبوپروفن (Advil®) سردرد و تب را تسکین می دهند.

داروهای ضداحتقان : داروهایی مانند سودوافدرین (Contac Cold 12 Hour® و Sudafed®) و فنیل افرین (Sudafed PE®) برای کاهش گرفتگی در نظر گرفته شده است.

آنتی هیستامین ها : دیفن هیدرامین (Benadryl®) و سایر آنتی هیستامین ها عطسه و آبریزش بینی را متوقف می کنند.

داروهای سرکوب کننده سرفه : داروهایی مانند دکسترومتورفان (Robitussin® و Vicks DayQuil Cough®) و کدئین سرفه را کاهش می دهند.

اکسپکتورانت ها : Guaifenesin (Mucinex®) و سایر خلط آورها مخاط را رقیق و شل می کنند.

Advil

بهترین درمان سرماخوردگی چیست؟

شاید شنیده باشید که مکمل ها و داروهای گیاهی مانند روی، ویتامین C و اکیناسه می توانند سرماخوردگی را درمان و از آن پیشگیری کنند.

محققان متوجه نشده اند که هیچ یک از این درمان ها می تواند از سرماخوردگی جلوگیری کند. اما روی ممکن است بیماری را کوتاه کرده و علائم را کاهش دهد. با این حال، ممکن است باعث از دست دادن دائمی بویایی شود، به خصوص زمانی که از آن در اسپری های بینی استفاده می کنید.

بهترین و مطمئن ترین راه برای بهبودی سریع، استراحت زیاد است. حداقل چند روز اول بیماری را از کار یا مدرسه مرخصی بگیرید. نه تنها زمان بیشتری برای استراحت خواهید داشت، بلکه از انتقال میکروب ها به دیگران نیز جلوگیری خواهید کرد.

همچنین، مطمئن شوید که مایعات زیادی می نوشید تا بینی و گلوی خود را مرطوب نگه دارد. از الکل و کافئین خودداری کنید زیرا اثر خشکی دارند.

آیا سرماخوردگی در بارداری خطرناک است؟

سرماخوردگی در دوران بارداری معمولاً خطرناک نیست. اما باید مراقب باشید که چه داروهایی برای درمان سرماخوردگی مصرف می کنید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند به شما اطلاع دهد که استفاده از کدامیک در دوران بارداری بی خطر است.

اگر فکر می کنید ممکن است آنفولانزا داشته باشید یا اگر تب دارید، باید فوراً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید. ممکن است نیاز به درمان فوری داشته باشید. تب در اوایل بارداری با نقایص مادرزادی همراه است.

چگونه می توان از سرماخوردگی جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری از سرماخوردگی می‌توانید اقدامات متعددی انجام دهید، از جمله:

دست های خود را بشویید، به خصوص قبل از غذا خوردن یا تهیه غذا. شما همچنین می خواهید پس از استفاده از حمام، پاک کردن بینی یا تماس با فردی که سرماخورده است، دست های خود را بشویید.
از دست زدن به صورت خود بپرهیزید. ویروس های سرماخوردگی از دست ها به چشم ها، بینی و دهان شما سرایت می کنند.
سطوحی که اغلب استفاده می شوند را تمیز کنید. ویروس‌ها می‌توانند روی دستگیره‌های در و مکان‌هایی که مردم اغلب با آن تماس می‌گیرند زندگی کنند.
زمانی که نمی توانید دستان خود را با آب و صابون بشویید از ضدعفونی کننده های دست استفاده کنید.
سیستم ایمنی خود را تقویت کنید تا بدن شما برای مقابله با میکروب ها آماده باشد. به اندازه کافی بخوابید، رژیم غذایی سالم داشته باشید و ورزش کنید.
هنگام بیماری در خانه بمانید تا مطمئن شوید که سرما را به دیگران منتقل نمی کنید.

شستن دست ها

سرماخوردگی چقدر طول می کشد؟

سرماخوردگی معمولا در عرض هفت تا ۱۰ روز از بین می رود.

چه زمانی می توانید به محل کار یا مدرسه برگردید؟

شما می توانید تا دو هفته مسری باشید، حتی یک یا دو روز قبل از بروز علائم سرماخوردگی را گسترش دهید. اما زمانی که علائم شما در بدترین حالت خود قرار دارند، بیشتر مسری هستید. معمولاً در سه روز اول که احساس بیماری می کنید.

سرماخوردگی می تواند شما را بکشد؟

سرماخوردگی کشنده نیست در برخی از افراد، به ویژه آنهایی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، سرماخوردگی می تواند منجر به شرایط دیگری شود که می تواند باعث مشکلات سلامتی شدید شود. این عوارض ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آسم
سینوزیت
عفونت گوش

چه زمانی سرماخوردگی نیاز به مراقبت پزشک دارد؟

اگر یکی از موارد زیر را دارید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید :

تب شدید
درد قفسه سینه
گوش درد
شعله ور شدن آسم
علائم بیش از ۱۰ روز طول بکشد یا بدتر شود

تب شدید

اگر فرزند شما :

تب شدید ایجاد می کند.
غذا خوردن را متوقف می کند.
بیشتر از حد معمول گریه می کند.
گوش یا معده درد دارد.
شروع به خس خس کردن می کند.
خواب آلودتر از حد معمول است

منبع : my.clevelandclinic

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!