سرفه خونی

سرفه خونی ؛ ۷ علت احتمالی

اصطلاح پزشکی برای سرفه خونی از مجاری تنفسی هموپتیزی است. طیف وسیعی از شرایط، از تحریک جزئی گلو گرفته تا برخی بیماری‌ های تنفسی، می‌تواند باعث این شکایت شود.

اگر فردی خون سرفه کند، ابتدا می‌تواند بررسی کند که آیا خون از لثه‌هایش می‌آید یا یک آسیب جزئی دهان.

این مقاله از سلول سبز به برخی از علل احتمالی سرفه خونی، گزینه های درمانی و زمان تماس با پزشک می پردازد.

۱- خون دماغ

اگر فردی هنگام خواب به پشت دراز کشیده خونریزی از بینی داشته باشد، خون می تواند به پشت بینی و بالای گلو جاری شود. فرد ممکن است خون را ببلعد و بعداً آن را سرفه کند.

ممکن است فرد هنگام نشستن متوجه شود که خون از بینی خود خارج می شود. اگر فردی خونریزی شدید بینی داشته باشد، ممکن است خونی را که در گلو جاری شده است سرفه کند.

خون دماغ معمولا منبع مورد اعتماد جدی نیست و باید خود به خود متوقف شود. با این حال، خونریزی شدید که پس از حدود ۳۰ دقیقه متوقف نمی شود، ممکن است نیاز به درمان پزشکی داشته باشد.

علت سرفه خونی

۲- عفونت های دستگاه تنفسی

عفونت‌های تنفسی متعدد (از جمله لارنژیت، برونشیت و ذات‌ الریه) ممکن است باعث سرفه خونی در فرد شود.

در خارج از بیمارستان، این عفونت ها شایع ترین دلایل سرفه خونی هستند. یک تجزیه و تحلیل نشان داد که عفونت باعث ۶۴ درصد موارد هموپتیزی در یک کلینیک سرپایی می شود.

افراد مبتلا به عفونت های دستگاه تنفسی ممکن است اخیراً سرماخوردگی یا تب داشته باشند و ممکن است علائم دیگری از بیماری مانند خستگی را داشته باشند. سایر افراد خانواده آنها نیز ممکن است بیمار باشند.

گاهی اوقات ممکن است فرد با درمان خانگی بهبود یابد و نیازی به دارو نداشته باشد. برای مثال برونشیت ویروسی معمولاً خود به خود از بین می رود. از سوی دیگر، برونشیت باکتریایی ممکن است نیاز به درمان با آنتی بیوتیک داشته باشد.

در موارد شدیدتر، به‌ویژه اگر فردی ذات‌ الریه شدید داشته باشد، ممکن است برای تزریق مایعات داخل وریدی، آنتی‌بیوتیک‌ها، درمان‌های تنفسی و نظارت لازم باشد در بیمارستان بستری شود.

۳- آسم

افراد مبتلا به آسم ممکن است در طول یا بعد از یک دوره آسم خون سرفه کنند. در واقع، در یک مطالعه سرپایی، آسم دومین علت اصلی سرفه خونی بود که ۱۰ درصد موارد را به خود اختصاص داد.

افراد مبتلا به آسم ممکن است در صبح متوجه خس خس سینه، مشکل در تنفس و سرفه شوند. همچنین ممکن است دوره‌های آسم داشته باشند که در طی آن این علائم شدید می‌شوند.

اگرچه پزشکان معمولاً آسم را در کودکان تشخیص می دهند، اما می تواند در بزرگسالی نیز ظاهر شود.

در حال حاضر هیچ درمانی برای آسم وجود ندارد، اما طیف گسترده ای از درمان ها می توانند به کاهش علائم کمک کنند. برای برخی افراد، آلرژی محرک دوره‌های آسم است، بنابراین جستجوی درمان‌های آلرژی و ایجاد تغییرات در سبک زندگی ممکن است کمک کند.

ورزش، دریافت استروئیدهای اورژانسی از طریق دستگاه تنفسی آسم و مصرف برخی داروها ممکن است به کاهش علائم آسم کمک کند.

آسم

۴- بیماری انسدادی مزمن ریه

بیماری انسداد ریه (COPD) گروهی از شرایط است که به آلوئول‌های ریه آسیب می‌زند. COPD تبادل گاز را برای ریه ها دشوارتر می کند.

این چهارمین علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده است. افرادی که سیگار می کشند بیشتر در معرض ابتلا به COPD هستند، به خصوص با افزایش سن.

علائم به آرامی در طول زمان ایجاد می شوند و شامل موارد زیر می شوند :

سرفه مزمن
تنگی نفس
تنگی قفسه سینه

در حال حاضر هیچ درمانی برای COPD وجود ندارد و علائم می تواند در طول زمان بدتر شود.

با این حال، درمان ها می توانند به بهبود کیفیت زندگی کمک کنند و ممکن است پیشرفت بیماری را کاهش دهند. این شامل :

دریافت درمان های تنفسی
در صورت امکان ورزش کنید
ایجاد تغییر در سبک زندگی، مانند ترک سیگار
مصرف برخی داروها

۵- سرطان

وجود خون در مخاط یا سرفه خونی ممکن است نشانه انواع خاصی از سرطان از جمله سرطان ریه باشد.

در نمونه ای از بیماران سرپایی با سرفه های خونی، سرطان ریه ۶ درصد موارد را به خود اختصاص داده است. افراد بالای ۴۰ سال و افرادی که به شدت سیگار می کشند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان ریه هستند.

برخی از علائم منبع مورد اعتماد سرطان ریه عبارتند از :

کاهش وزن غیر قابل توضیح
خس خس سینه
تنگی نفس
سرفه مزمن
سرفه کردن خون
خستگی مزمن

درمان بستگی به نوع سرطان ریه فرد و میزان پیشرفت آن دارد. با این حال، ممکن است شامل جراحی برای برداشتن تومورها، شیمی درمانی و رادیوتراپی باشد.

سرطان و سرفه خونی

۶- سل

سل (TB) یک عفونت شدید و بالقوه تهدید کننده حیات ریه است که ممکن است به سایر نواحی بدن سرایت کند.

اگر فردی متوجه مقادیر زیادی خون شود، نه فقط چند قطره، احتمال سل بیشتر است. در سراسر جهان، بخش قابل توجهی از موارد سرفه خونی را تشکیل می دهد، اما در کشورهای ثروتمند، این میزان کمتر است.

افراد مبتلا به سل عفونت را از دیگران دریافت می کنند، بنابراین افرادی که در مجاورت افراد در معرض خطر بالای سل زندگی یا کار می کنند، خودشان آسیب پذیرتر هستند.

علائم عبارتند از :

سرفه مزمن
خونریزی هنگام سرفه
کاهش وزن
عرق شبانه

افرادی که HIV دارند بیشتر در معرض ابتلا به سل هستند.

پزشکان معمولاً سل را با آنتی بیوتیک ایزونیازید درمان می کنند. بسته به شدت بیماری، فرد ممکن است به اکسیژن و سایر درمان‌ها نیز نیاز داشته باشد.

۷- مشکلات عروق خونی

به ندرت، مشکلات رگ های خونی در ریه ها یا سایر نقاط بدن ممکن است باعث سرفه خونی در فرد شود.

آمبولی ریه، که زمانی اتفاق می افتد که لخته خون به ریه ها می رسد، ممکن است باعث سرفه خونی در فرد شود.

افرادی که سابقه لخته شدن خون دارند، افرادی که باید برای مدت طولانی بنشینند یا اخیراً جراحی شده اند و افرادی که سیگار می کشند آسیب پذیرتر هستند.

ناهنجاری شریانی وریدی (AVM) به این معنی است که ورید اصلی دارای ناهنجاری است. به عنوان مثال، ممکن است پیچ خورده باشد یا مشکلات دیگری داشته باشد.

هنگامی که یک AVM ریوی در داخل یا نزدیک ریه ها پاره می شود، ممکن است باعث سرفه خونی در فرد شود.

مشکلات رگ های خونی فوریت های پزشکی هستند و می توانند زندگی را تهدید کنند. خونریزی ناگهانی یا علائم دیگر، مانند گیجی یا مشکل در تنفس، نیاز به تماس با ۱۱۵ دارد.

درمان بستگی به محل مشکل دارد، اما ممکن است شامل انجام عمل جراحی، مصرف داروهای رقیق کننده خون و دریافت مراقبت های حمایتی اورژانسی باشد.

منبع : medicalnewstoday

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

۲ دیدگاه. Leave new

 • درود
  من بعداز یک دوره یک هفته ای که سرماخوردگی گرفتم و تب و ارز داشتم کم کم بهتر شدم ولی سرفه های شدید دارم بخصوص وقتی که میخوابم و یک بار هم مشاهده خون داشتم همراه خلت سینه ،خون به رنگ قرمز روشن ،
  چیکار باید بکنم منتظر کمک شما هستم
  ممنون

  پاسخ
 • سلام ۲شب پیش خواب بودم ک ب سرفه افتادم و احساس کردم خون از گلو آمد دهنم وخواب آلوده بودم و توجه نکردم قورت دادم نخواستم آب دهنم رو رختخوابم بریزه ک یکدفعه احساس خفگی کردم لباس ک بیرون آوردم از اتاق خارج شدم وب سختی سرفه می کردم ونفس می کشیدم دیدم دهنم پراز خون است وبا دیدن خون حالم بده میشه شروع کردم اوق زدن رفتم دکتر آزمایش خون دادم سی تی ریه کردند ونوارقلب گرفتم همه چیز خوب بود ولی نگرانم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!