سرفه خشک

سرفه خشک نشانه چیست؟

سرفه روشی است که بدن شما برای پاکسازی مجرای تنفسی هنگام گیر کردن یک ماده محرک انجام می دهد. دو نوع سرفه وجود دارد: سرفه خشک و سرفه مرطوب. در سرفه خشک خلط و خلط وجود ندارد. در سرفه مرطوب، خلط یا بلغم دفع می شود. این می تواند ناشی از بسیاری از مشکلات ناشی از ریه ها (برونشیت، ذات الریه، آسم)، سرفه و سرماخوردگی یا بیماری ریفلاکس باشد. ممکن است ناشی از سرطان ریه نیز باشد. سیگار کشیدن، غذاهای سرد و سیب زمینی سرخ شده می تواند خطر سرفه خشک را افزایش دهد.

گاهی اوقات، افراد مبتلا به سرفه خشک وجود یک توده در گلو را احساس می کنند. برخی دیگر ممکن است احساس قلقلک داشته باشند. معمولاً در موارد آلرژی، قرار گرفتن در معرض دود یا سایر محرک ها، سینوزیت خفیف و عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی و غیره دیده می شود. سرفه های ناشی از سرماخوردگی یا آنفولانزا می توانند ۱ یا ۲ هفته طول بکشند و حداکثر تا ۳ هفته از بین بروند. از سوی دیگر، ممکن است تا ۸ هفته پس از یک بیماری ویروسی باقی بمانند.

سرفه خشک زمانی مزمن در نظر گرفته می شود که در بزرگسالان ۸ هفته و در کودکان ۴ هفته طول بکشد. اگر ۲ هفته ادامه داشته باشد حاد و کوتاه مدت است. با این حال، اگر سرفه در کودکان ۲-۴ هفته طول بکشد، به عنوان سرفه حاد طولانی مدت شناخته می شود.

انواع سرفه خشک

سرفه خشک مشخصه بسیاری از بیماری ها است که از سرفه های شدید، سیاه سرفه و غیره شروع می شود.

سرفه هک‌کننده : معمولاً در عفونت‌های ویروسی بینی و گلو، سرفه‌های خشک را مشاهده می‌کنید. در این حالت جلسات مداوم سرفه را تجربه می کنید و احساس می کنید چیزی داخل گلو گیر کرده است. پزشک ممکن است پس از بررسی شدت بیماری، درمان را پیشنهاد کند.

سرفه پارس یا کروپ : اگر از لارنژیت (تورم یا عفونت حنجره) رنج می برید، این را تجربه می کنید. در این حالت، هنگام سرفه بیمار، درد در گلو و مشکل در تنفس وجود دارد.

سیاه سرفه : سومین نوع سرفه خشک سیاه سرفه ناشی از باکتری است. این حالت معمولا فقط در کودکان دیده می شود. سرفه‌ای است که در آن شخص به طور مداوم سرفه می‌کند و پس از آن صدایی مشخص و نفس کشیدن شدید وجود دارد.

سرفه

علائم سرفه خشک

به غیر از سرفه، علائم اصلی که ممکن است همراه با سرفه خشک باشد عبارتند از :

خون در خلط
احساس تنگی نفس
تب
درد قفسه سینه
کاهش وزن

علائم سرفه خشک

علت سرفه خشک

عوامل مختلفی می توانند در ایجاد سرفه خشک نقش داشته باشند، از جمله عوامل تحریک کننده مانند گرد و غبار و دود. و بیماری هایی مانند آسم، بیماری ریفلاکس و غیره. در اینجا خلاصه ای از شایع ترین مقصرهای سرفه خشک آورده شده است.

آسم

این وضعیتی است که با تورم راه های هوایی شما را باریک می کند. آسم، به طور کلی، می تواند از طریق سرفه خشک و مرطوب ظاهر شود، که دومی شایع تر است.

بیماری رفلاکس معده به مری (GERD)

این وضعیت چیزی را به شما می دهد که ما آن را سوزش سر دل می نامیم. با این حال، GERD می تواند باعث شود که سرفه خشک را نیز تجربه کنید. مواقعی وجود دارد که اسید از معده شما به مری شما باز می گردد، ساختار لوله مانندی که دهان شما را به معده متصل می کند. این منجر به سرفه خشک می شود.

چکه بعد از بینی

در این شرایط، مخاط آبکی از بینی شما در گلو جریان می یابد و در برخی مواقع سرفه خشک ایجاد می کند. با این حال، سرفه ایجاد شده توسط قطره بعد از بینی نیز می تواند اغلب خیس باشد. در بیشتر موارد، عفونت سینوسی یا آلرژی بینی می‌تواند منجر به ترشح بعد از بینی شود.

عفونت ویروسی در دستگاه تنفسی فوقانی

گاهی اوقات، حتی پس از بهبودی پس از سرماخوردگی ناشی از عفونت ویروسی، سرفه های طولانی مدت را تجربه می کنید. این سرفه که می تواند تا دو ماه ادامه داشته باشد، می تواند خشک باشد و اغلب در نتیجه تحریک مجاری تنفسی شما ایجاد می شود. برای بهبودی زمان می برد. بنابراین، شما باید در برابر این سرفه های سرسخت صبور باشید.

برخی از دلایل غیرعادی پشت سرفه خشک می تواند سرطان ریه، فروپاشی ریه یا نارسایی قلبی باشد.

علت سرفه خشک

عوامل خطر

عوامل خطر سرفه خشک عبارتند از :

سیگار کشیدن : یکی از عوامل خطر مهم سرفه مزمن سیگار کشیدن است. سرفه ناشی از سموم تنفسی در ریه ها در هنگام سیگار کشیدن است.

تماس با فردی که عفونت های تنفسی دارد : قرار گرفتن در رادار فردی که بیماری های تنفسی واگیر دارد می تواند شانس سرفه شما را افزایش دهد.

آلرژی : وقتی در معرض یک محرک خاص قرار می‌گیرند، برخی افراد سرفه را به عنوان واکنشی نسبت به آلرژی بدنشان به محرک نشان می‌دهند.

عوامل محیطی : دود یا مواد محرک موجود در هوا می تواند باعث سرفه شود.

بیماری مزمن ریه : افراد مبتلا به آسم یا COPD بیشتر در معرض سرفه و سایر مشکلات راه های هوایی هستند.

جنسیت : زنان بیشتر از مردان مستعد ابتلا به سرفه هستند.

جلوگیری از سرفه خشک

شما می توانید با برخی تغییرات ساده از سرفه خشک جلوگیری کنید :

سیگار کشیدن را ترک کن؛ سعی کنید به جای آن از چسب های نیکوتینی استفاده کنید.
از رژیم غذایی سرشار از فیبر استفاده کنید.
از تماس با افراد مبتلا به پنومونی یا برونشیت خودداری کنید.
خود را هیدراته نگه دارید.
از بالش استفاده کنید تا خود را در وضعیت صاف و راحت نگه دارید.
از رفتن به مکان‌هایی با دود، گرد و غبار یا سایر آلاینده‌هایی که ممکن است علائم شما را تحریک کنند، خودداری کنید.

رژیم غذایی سرشار از فیبر

تشخیص سرفه خشک

هنگامی که به اتاق پزشک مراجعه می کنید، او یک معاینه فیزیکی برای کشف ماهیت سرفه شما انجام می دهد. این شامل گوش دادن به صداهای قفسه سینه برای رد احتقان و بررسی گلو برای هرگونه عفونت یا التهاب است. او همچنین ممکن است چند آزمایش تصویربرداری را برای رد هر گونه بیماری اساسی جدی پیشنهاد کند.

تست های تصویربرداری : آزمایش های تصویربرداری مانند اشعه ایکس، سی تی اسکن یا برونکوسکوپی برای بررسی عفونت ها و وضعیت نای و مجاری تنفسی انجام می شود.

اسپیرومتری : در این آزمایش شما باید داخل دستگاه تنفس کنید. هدف آزمایش عملکرد ریه و تشخیص شرایطی مانند آسم است.

درمان سرفه خشک

درمان سرفه خشک بستگی به علت زمینه ای دارد که باعث شروع آن شده است.

آنتی هیستامین ها : برای سرفه های ناشی از آلرژی، پزشک ممکن است آنتی هیستامین ها را تجویز کند.

آنتی بیوتیک ها : در صورت عفونت باکتریایی که منجر به سرفه شما می شود، ممکن است آنتی بیوتیک را پیشنهاد کند.

داروهای استنشاقی : وقتی آسم دلیل سرفه شما باشد، ممکن است نیاز به استنشاق کورتیکواستروئیدها یا گشادکننده‌های برونش داشته باشید. کورتیکواستروئیدها با کاهش تورم و التهاب راه‌های هوایی شما عمل می‌کنند در حالی که گشادکننده‌های برونش ماهیچه‌های دستگاه تنفسی شما را شل می‌کنند و آنها را گشاد می‌کنند.

استنشاق بخار : اگر دلیل سرفه خشک شما عفونت سینوسی یا یک واکنش آلرژیک باشد، این می تواند مفید باشد. استنشاق بخار راه های هوایی را مرطوب می کند و گلودرد را تسکین می دهد.

شربت های سرفه OTC : آنها گلو را تسکین می دهند و علائم را تسکین می دهند. آنها برای درمان سرفه خشک فرموله شده اند.

مدیریت سبک زندگی

با رعایت این موارد کوچک می توانید سرفه را از طریق خوددرمانی کنترل کنید. اگر سرفه شما مسری تشخیص داده شد، با استفاده از ماسک از گسترش بیماری خودداری کنید.

سیگار را کنار بگذارید و در رادار افراد سیگاری قرار نگیرید.
سعی کنید محرکی که باعث سرفه شما می شود را پیدا کنید و از آن اجتناب کنید.
از بخارسازهای هوا استفاده کنید که به کاهش احتقان و تسکین گلو کمک می کنند.
سعی کنید یک درمان مناسب را بر اساس توصیه های پزشک دنبال کنید.
آب نبات های سفت را بمکید زیرا میزان ترشح بزاق را افزایش می دهد و به شما کمک می کند گلوی خود را مرطوب نگه دارید.
می توانید از عسل استفاده کنید زیرا به گلو ملتهب کمک می کند.
سعی کنید با رعایت تکنیک‌هایی مانند استفاده از ضدعفونی‌کننده، اجتناب از دست دادن، پوشاندن دهان هنگام سرفه، اجتناب از دست زدن به چشم‌ها، بینی و دهان، بهداشت را حفظ کنید.

بخارسازهای هوا

عوارض سرفه خشک

اگر سرفه در کودکان بیش از چهار هفته و در بزرگسالان هشت هفته طول کشید، بررسی کنید. می توان آن را یک سرفه مزمن در نظر گرفت. اگر به زندگی شما آسیب می رساند، حتماً با پزشک خود تماس بگیرید تا علت آن را بیابید و در اسرع وقت درمان شوید. تشخیص و درمان به موقع به شما کمک می کند تا علائم را کاهش دهید و زندگی با کیفیت بهتری داشته باشید.

سرفه خشک بر زندگی شما تأثیر منفی می گذارد و می تواند به سبک زندگی روزمره شما تبدیل شود. شایع ترین مشکلی که ممکن است با آن مواجه شوید بی خوابی است. سرفه های بی وقفه همچنین باعث درد عضلات و دنده های شما می شود.

عوارضی مانند:

سردرد
سرگیجه
از دست دادن کنترل مثانه.
فتق
غش کردن
خونریزی در چشم.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!