سرطان چیشم چیست

سرطان چشم چیست و چگونه بوجود می آید

سرطان چشم به هر سرطانی اطلاق می شود که چشم را تحت تاثیر قرار دهد. سرطان های چشم بر اساس محل شروع سرطان طبقه بندی می شوند. سرطان داخل چشم در خود کره چشم یافت می شود، در حالی که سرطان های مداری و آدنکس در بافت و ساختارهای اطراف چشم یافت می شوند. بسته به اینکه کدام قسمت از چشم تحت تأثیر قرار گرفته و نوع سرطان درگیر، علائم متفاوت است. این امکان وجود دارد که سرطان چشم از طریق متاستاز به نواحی دیگر سرایت کند.
چشم دارای سه بخش اصلی است، کره چشم (کره) که بیشتر با ماده ژله مانندی به نام زجاجیه پر شده است، اربیت که به بافت های اطراف کره چشم اشاره دارد و ساختارهای جانبی (اکسسوری) مانند پلک ها. و غدد اشکی.

انواع سرطان چشم

انواع سرطان چشم شامل ملانوم Uveal، لنفوم چشمی، رتینوبلاستوما، سرطان ملتحمه و سارکوم اربیتال می باشد.

ملانوم Uveal

این شایع ترین سرطان اولیه چشم داخل چشمی در بزرگسالان است. حدود ۵ درصد از موارد ملانوم را تشکیل می دهد. یووه لایه میانی چشم است و از عنبیه (بخش رنگی چشم (اغلب آبی یا قهوه ای) تشکیل شده است. مردمک را احاطه می کند، روزنه کوچکی که نور وارد کره چشم می شود)، مشیمیه (لایه ای نازک و رنگدانه ای پوشاننده کره چشم که شبکیه و جلوی چشم را با خون تغذیه می کند) و بدن مژگانی (ماهیچه های داخل چشم). شکل عدسی را طوری تغییر دهید که چشم بتواند روی اجسام دور یا نزدیک تمرکز کند). از هر ۱۰ مورد این سرطان، ۹ مورد در مشیمیه یا بدن مژگانی شکل می‌گیرد.

ملانوم-Uveal

لنفوم چشمی

دو نوع لنفوم چشمی وجود دارد، لنفوم بافت لنفاوی مرتبط با مخاط (MALT) و لنفوم اربیتال. MALT روی پوشش سطحی چشم و لایه داخلی پلک به نام ملتحمه ایجاد می شود و نوعی لنفوم سلول B غیر هوچکین است. معمولاً به صورت یک رشد به رنگ ماهی قزل آلا یا نارنجی روشن در سطح چشم ظاهر می شود.

رتینوبلاستوما

این نوع سرطان چشم در درجه اول کودکان خردسال را تحت تاثیر قرار می دهد. این سرطان شبکیه، لایه ای از بافت حساس به نور در چشم است و عامل ۳ درصد از سرطان ها در کودکان است.  علت آن یک جهش ژنتیکی است که از شبکیه چشم شروع می شود. سلول های عصبی شبکیه غیرطبیعی هستند و به سرعت شروع به رشد و گسترش می کنند.

سرطان ملتحمه

شایع ترین شکل سرطان ملتحمه، کارسینوم سلول سنگفرشی است. این می تواند ناحیه اطراف قرنیه روی سطح چشم یا لایه ملتحمه داخلی پلک ها را تحت تاثیر قرار دهد. خطر انتشار آن به غدد لنفاوی بسیار کم است. اگر این سرطان تهاجمی شود، چشم و حدقه چشم ممکن است برداشته شود.

سارکوم اربیتال

شایع ترین سارکوم در مدار، رابدومیوسارکوم است که معمولا در کودکان دیده می شود.

سرطان چشم چه علائمی دارد؟

تشخیص علائم سرطان چشم ممکن است دشوار باشد زیرا آنها مشابه علائم سایر بیماری های چشم هستند. این امر تشخیص زودهنگام  را تا حدودی دشوار می کند. برخی از علائمی که ممکن است تجربه کنید عبارتند از :

تاری دید
از دست دادن ناگهانی بینایی
نقاطی در میدان دید شما یا شناورها
جرقه های نور
یک لکه تیره که در عنبیه بزرگ می شود
اندازه یا شکل مردمک چشم تغییر می کند
تغییر در جهت یا موقعیت کره چشم
برآمدگی چشم
تغییر در نحوه حرکت چشم در حفره
درد چشم
تغییر در نحوه ظاهر شدن چشم ها در عکس ها

علائم سرطان چشم

علت سرطان چشم چیست؟

علت سرطان چشم مشخص نیست. برخی فکر می کنند که سرطان های چشم ژنتیکی هستند یا در طول رشد جنین ایجاد می شوند. اعتقاد بر این است که بسیاری از سرطان ها به دلیل تغییرات DNA ناشی از عوامل خطر مختلف و تأثیرات محیطی ایجاد می شوند.

عوامل خطر عبارتند از :

داشتن چشم های رنگ روشن
سن
مردان
خال های غیر طبیعی روی پوست
سندرم سرطان BAP1
سابقه خانوادگی
قرارگیری در معرض نور خورشید

علت سرطان چشم

تشخیص سرطان چشم

تشخیص سرطان چشم می تواند دشوار باشد زیرا علائم آن شبیه علائم سایر بیماری های چشمی است. به طور معمول این بیماری در طول غربالگری های بینایی معمول شناسایی می شوند. افرادی که دارای ویژگی های ژنتیکی شناخته شده یا شرایطی هستند که خطر ابتلا را در آنها افزایش می دهد، ممکن است تحت غربالگری ژنتیکی بیشتری قرار گیرند.

سرطان چشم چگونه درمان می شود؟

درمان سرطان چشم بستگی زیادی به اندازه و مرحله سرطان شما، محل قرارگیری آن و سرعت رشد سرطان دارد. برخی از سرطان ها بسیار کند رشد می کنند و به ندرت گسترش می یابند. در این موارد، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است انتخاب کند که سرطان را از نزدیک بدون انجام هیچ گونه روش تهاجمی تحت نظر داشته باشد.

هنگامی که به درمان سرطان مهم تری نیاز باشد، گزینه ها عبارتند از :

جراحی می تواند قسمت های کوچک یا حتی کل چشم را حذف کند.
رادیوتراپی با استفاده از دانه های کاشته شده یا پرتوهای پرتوهای خارجی می تواند سلول های سرطانی را هدف قرار داده و از بین ببرد
لیزر درمانی با استفاده از پرتوهای مادون قرمز می تواند بافت سرطانی را گرم یا بسوزاند
شیمی درمانی اغلب در سرطان های چشم استفاده نمی شود مگر اینکه به سایر قسمت های بدن سرایت کرده باشد
ایمونوتراپی و سایر درمان‌های هدفمند در آموزش سیستم ایمنی یا مدیریت جهش‌های ژنتیکی برای مبارزه با سرطان چشم بسیار مؤثر شده‌اند.

تمرکز درمان بر حفظ بینایی است، بنابراین یک سرطان کوچک که در حال حاضر بینایی را تحت تاثیر قرار می دهد می تواند منجر به برداشتن کامل چشم شود. در موارد دیگر، ناحیه وسیعی از سرطان که بینایی را تحت تأثیر قرار نمی دهد، بدون برداشتن چشم قابل درمان است. انتخاب های درمانی باید یک تصمیم مشترک بین شما و ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی باشد.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!