سرطان پوست ملانوم

سرطان پوست ملانوم : انواع، علائم، علت، درمان و پیشگیری

سرطان پوست ملانوم از یک سلول پوستی به نام ملانوسیت منشأ می‌گیرد که رنگدانه (ملانین) را می‌سازد که به پوست شما رنگ می‌دهد. ملانوما می‌تواند به روش‌های مختلفی ظاهر شود، معمولاً به عنوان یک نقطه جدید روی پوست یا به عنوان یک لکه در حال حاضر. خال موجود که در رنگ، اندازه یا شکل تغییر می کند. در حالی که سرطان پوست ملانوم ملانوم به دلیل توانایی آن برای انتشار سریع در سراسر بدن خطرناک ترین نوع سرطان پوست در نظر گرفته می شود، اما اگر به موقع تشخیص داده شود، عموماً بسیار قابل درمان است.

انواع و علائم سرطان پوست ملانوم

تمایز بین خال سرطانی و طبیعی می تواند چالش برانگیز باشد، حتی برای ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی. به همین دلیل است که یک متخصص پوست باید هر نقطه پوستی جدید، تغییر یافته یا خارج از محل را بررسی کند.

علائم و نشانه های بالقوه سرطان پوست ملانوم عبارتند از :

خارش یا سایر احساسات پوستی مانند حساسیت یا درد
زخم روی پوست که خوب نمی شود
خونریزی یا تراوش از خال
تغییر در سطح خال، مانند توده یا برآمدگی
پخش رنگدانه از مرز خال به پوست اطراف
قرمزی یا تورم اطراف خال
این لیست همه چیز را شامل نمی شود، اما در علائم رایج محدود است. هر یک از چهار زیرگروه اصلی ملانوم می‌تواند ویژگی‌های منحصر به فردی داشته باشد.

گسترش سطحی

این شایع ترین زیرگروه ملانوم در افراد با پوست روشن است. معمولاً به صورت لکه‌ای قهوه‌ای یا سیاه شروع می‌شود که نامتقارن است، حاشیه‌های نامنظم دارد و تغییراتی در رنگ نشان می‌دهد.

ملانوم اولیه

ندولار

پس از ملانوم سطحی، ملانوم ندولار شایع‌ترین نوع ملانوم در افراد با پوست روشن است.

ملانوما ندولار معمولاً به صورت یک نقطه برجسته تیره یا کم رنگ (رنگ صورتی) شروع می شود.

لنتیگو مالیگنا

این زیرگروه سرطان پوست ملانوم بیشتر در نواحی مزمن پوست آسیب دیده در برابر نور خورشید در افراد مسن دیده می شود. لنتیگو بدخیمی معمولاً به صورت یک لکه برنزه یا قهوه ای شکل نامنظم شروع می شود که در طول سال ها به آرامی رشد می کند و لکه بزرگتری را تشکیل می دهد که نامتقارن و/یا می شود. تغییرات رنگ یا نواحی برجسته ایجاد می کند.

آکرال لنتیجینوس

این زیرگروه کمتر از ۵ درصد از ملانوم ها را تشکیل می دهد. با این حال، این شایع ترین نوع در میان افراد با پوست تیره است

ملانوما عدسی آکرال معمولاً در کف دست ها یا کف پاها به صورت یک رشد نامنظم یا یک لکه ضخیم بالا که در رنگ یا اندازه تغییر می کند ظاهر می شود. رگه یا نوار سیاه.

عوارض سرطان پوست ملانوم

اگر ملانوم بزرگ شود و به سایر نواحی بدن گسترش یابد، ممکن است علائم مربوط به آن گسترش را ایجاد کند. به عنوان مثال، ملانوم که به کبد گسترش یافته است ممکن است باعث زردی، تغییر رنگ زرد مایل به پوست شود.

سرطان‌هایی که گسترش یافته‌اند ممکن است باعث علائم سیستمیک مانند خستگی، کاهش وزن ناخواسته و ضعف شوند.

علت سرطان پوست ملانوم

سرطان پوست ملانوم زمانی ایجاد می‌شود که تغییرات DNA در ملانوسیت‌ها رخ می‌دهد. این تغییرات DNA باعث می‌شود که سلول‌های پوستی سالم و نرمال به سلول‌های سرطانی تبدیل شوند که به‌طور غیرقابل کنترلی رشد می‌کنند.

اشعه ماوراء بنفش (UV) از منابع طبیعی یا مصنوعی، از جمله تخت‌های برنزه و لامپ‌های آفتاب، یکی از دلایل اصلی ایجاد ملانوم است، زیرا اشعه ماوراء بنفش می‌تواند مستقیماً به DNA سلول‌های پوست آسیب برساند. ملانوم عبارتند از :

داشتن پوست روشن، موهای قرمز یا بلوند طبیعی و/یا رنگ چشم آبی یا سبز
سابقه خانوادگی یا شخصی ملانوم
داشتن تعداد زیادی خال (بیش از ۵۰ عدد)
سن بالا
مرد بودن
داشتن کک و مک زیاد یا ایجاد کک و مک به راحتی
سابقه آفتاب سوختگی
ابتلا به بیماری یا مصرف دارویی که سیستم ایمنی شما را تضعیف می کند
به خاطر داشته باشید که افراد با پوست تیره ممکن است به ملانوم مبتلا شوند و به دلیل شباهت رنگ بین پوست و خال، تشخیص این موارد دشوارتر است. قرار گرفتن در معرض یا استفاده از کرم ضد آفتاب می تواند به ملانوم مبتلا شود.

علت سرطان پوست ملانوم

تشخیص سرطان پوست ملانوم

تشخیص سرطان پوست معمولاً با تاریخچه پزشکی و معاینه پوست توسط متخصص پوست آغاز می شود. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما به عوامل خطر سرطان پوست مانند سابقه آفتاب سوختگی و سابقه خانوادگی ملانوما دسترسی خواهد داشت.

در ارزیابی سرطان پوست ملانوم احتمالی، سایر شرایط احتمالی را نیز در نظر خواهند گرفت. به عنوان مثال، گاهی اوقات عدسی آکرال می تواند شرایط خوش خیم (غیر سرطانی) مانند زگیل، ناخن های زیر پا، پینه یا پای ورزشکاران را تقلید کند.

معاینه پوست

در طول معاینه پوست، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما به دقت با دستگاه درموسکوپی پوست شما را از نظر علائم یا لکه های مشکوک بررسی می کند و اندازه، شکل، رنگ و بافت آنها را یادداشت می کند. آنها ممکن است از ابزاری به نام درماتوسکوپ استفاده کنند، که ابزاری است حاوی یک عدسی سبک و بزرگ‌کننده برای تجسم بهتر لکه‌های پوستی.

تشخیص سرطان پوست ملانوم

قانون ABCDE

برای کمک به تشخیص خال های طبیعی از ملانوما، یک یادگاری (قانون ABCDE ملانوم) اغلب توسط متخصصان پوست در طول معاینه پوست استفاده می شود.

مردم همچنین می توانند از این به عنوان راهنمای مراجعه به متخصص پوست در اسرع وقت استفاده کنند.

قانون ABCDE ویژگی هایی را که توسط آنها یک خال مشکوک را ارزیابی می کنید برجسته می کند:

عدم تقارن : در مورد سرطان پوست، لکه ها در هر دو طرف یکسان به نظر نمی رسند
حاشیه : خال یا نقطه ای با لبه های تار و/یا ناهموار می تواند نگران کننده باشد.
رنگ : ملانوماها نسبت به خال های معمولی “رنگارنگ تر” هستند. رنگ ها یا سایه های مختلف در یک خال نیز نگران کننده است.
قطر : ملانوم ها از خال های معمولی بزرگتر هستند (اما قطعا نه همیشه).
تکامل : این به هرگونه تغییر در یک خال (به عنوان مثال، بافت، درجه ارتفاع، اندازه، رنگ) اشاره دارد.
یکی دیگر از علائم هشداردهنده بالقوه ملانوم، خال‌هایی است که به دلیل ظاهر متفاوتش از سایر خال‌ها متمایز است – حتی اگر معیارهای ABCDE فوق را برآورده نکند.۲۲ به این علامت “جوجه اردک زشت” گفته می‌شود.

بیوپسی پوست

در صورت وجود هرگونه مشکوک به ملانوم یا هر نوع سرطان پوست یا ناهنجاری دیگری، بیوپسی پوست انجام می شود. با بیوپسی پوست، یک متخصص پوست نمونه‌ای از «نقطه» مشکوک را برمی‌دارد، که سپس می‌تواند توسط نوعی از ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی به نام متخصص پوست، زیر میکروسکوپ برای سلول‌های سرطانی بررسی شود.

گاهی اوقات، برای تأیید تشخیص ملانوم یا ارزیابی بیشتر الگوی ژنتیکی سلول‌های ملانوما (که می‌تواند بر درمان و پیش‌آگهی ملانوما تأثیر بگذارد)، یک متخصص پوست آزمایش‌های اضافی را روی نمونه بیوپسی در آزمایشگاه انجام می‌دهد.

تست های تصویربرداری

اگر نتایج بیوپسی وجود سرطان پوست ملانوم را نشان دهد، آزمایش‌های تصویربرداری مانند اشعه ایکس قفسه سینه یا سی تی اسکن ممکن است برای تعیین اینکه آیا بیماری گسترش یافته است یا نه.

آنچه باید در مورد مراحل ملانوما بدانید

صحنه سازی

پس از تشخیص ملانوما، متخصص پوست شما سرطان را مرحله بندی می کند. مرحله بندی به شما می گوید که ملانوم تا چه حد در پوست رشد کرده و تا چه اندازه گسترش یافته است. ملانوما به مراحل زیر دسته بندی می شود :

ملانوما در محل (مرحله ۰) : سلول های سرطانی فقط در لایه بالایی پوست هستند.

مرحله ۱ : تشخیص زودهنگام سلول‌های سرطانی فقط در سلول‌های پوست است و به سیستم لنفاوی یا هیچ جای دیگر بدن سرایت نکرده است.

مرحله ۲ : سلول های سرطانی فقط در پوست هستند و پخش نشده اند.

مرحله ۳ : سلول های سرطانی به غدد لنفاوی گسترش یافته اند.

ملانوم متاستاتیک (مرحله ۴) : سلول های ملانوما فراتر از محل اصلی پوست و غدد لنفاوی به یک مکان دور از بدن مانند مغز، کبد یا ریه ها گسترش یافته اند (متاستاز).

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما از این مرحله برای تعیین درمان سرطان شما استفاده می کند.

درمان سرطان پوست ملانوم

در حال حاضر پنج روش برای درمان سرطان پوست ملانوما وجود دارد: جراحی، ایمونوتراپی، درمان هدفمند، شیمی درمانی یا رادیوتراپی. درمان تا حد زیادی به میزان رشد ملانوما، گسترش سرطان و سلامت کلی شما بستگی دارد.

عمل جراحی

همه ملانوم‌ها (به جز آنهایی که قبلاً متاستاز داده‌اند) همراه با حاشیه وسیعی از پوست طبیعی با جراحی برداشته می‌شوند. این روش همچنین ممکن است شامل بیوپسی از غدد لنفاوی مجاور برای ارزیابی اینکه آیا ملانوم گسترش یافته است یا خیر.۲۸

ملانوم پیشرفته

اگر بیماری پیشرفته‌تر باشد، ممکن است دو نوع درمان توصیه شود. ایمونوتراپی داروهایی هستند که سیستم ایمنی فرد را برای حمله به سرطان تحریک می کنند. درمان های هدفمند داروهایی هستند که به سلول های ملانوما حاوی جهش های ژنی خاص حمله می کنند.

شیمی درمانی، که داروهایی هستند که سلول‌های در حال رشد سریع مانند سلول‌های سرطانی را از بین می‌برند، به طور کلی به عنوان یک درمان خط دوم برای ملانوما در نظر گرفته می‌شوند. پرتودرمانی یک درمان غیر معمول برای ملانوما است و فقط در موارد خاص استفاده می‌شود.

رادیوتراپی پوست

جلوگیری سرطان پوست ملانوم

در حالی که نمی توانید تمام عوامل خطر ابتلا به ملانوم را کنترل کنید (به عنوان مثال داشتن پوست روشن یا سابقه خانوادگی)، می توانید از خود در برابر قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش محافظت کنید. استراتژی هایی برای کاهش قرار گرفتن در معرض کلی اشعه ماوراء بنفش عبارتند از :

پرهیز از آفتاب در ظهر (به ویژه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۴ بعد از ظهر)
استفاده از لباس های محافظ برای پوشاندن پوست
استفاده از ضد آفتاب
به دنبال سایه برای کاهش قرار گرفتن در معرض نور خورشید
استفاده از عینک آفتابی و کلاه یا استفاده از چتر در بیرون از منزل و زیر نور خورشید
پرهیز از تخت‌های برنزه و لامپ‌های آفتاب
انجام خودآزمایی پوست
علاوه بر به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، خودآزمایی منظم پوست برای تشخیص رشد جدید یا غیر طبیعی قبل از تبدیل شدن به ملانوم یا نوع دیگری از سرطان پوست مهم است.

هنگام انجام خودآزمایی پوست، باید به تمام نواحی بدن خود از جمله آرنج، زیر بغل، باسن، پشت، پشت گردن، پوست سر، کف دست، کف پا و فضاهای بین انگشتان خود نگاه کنید. زیر ناخن هایت داشتن یک آینه برای مشاهده مناطق دشوار کمک می کند.

به دنبال هر گونه تغییر در رنگ، شکل و اندازه هر ناحیه کک و مک، خال، لک، قرمزی، خارش یا خونریزی باشید. اگر چیز نگران کننده ای پیدا کردید، یک وقت ملاقات برای ملاقات با متخصص پوست خود بگیرید.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!