سرطان شایع در مردان

۴ سرطان شایع در مردان

بیماری
بدون دیدگاه

سرطان های شایع در مردان شامل سرطان های پروستات، روده بزرگ، ریه و پوست است. اطلاع داشتن در مورد این سرطان ها می تواند باعث جلوگیری از ابتلا آن و به موقع یافتن آن شود. اطلاعات در مورد خطر سرطان می تواند به شما در تصمیم گیری آگاهانه در مورد راهبردهای غربالگری و پیشگیری کمک کند.

۱- سرطان های شایع در مردان سرطان پروستات

سرطان پروستات شایع ترین سرطان در مردان است.

از هر شش مرد یک نفر در طول زندگی خود به سرطان پروستات مبتلا می شود. پزشکان می توانند علائم اولیه سرطان پروستات را با آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات بررسی کنند، که می تواند سطوح بالای پروتئین در خون را که ممکن است نشان دهنده سرطان پروستات باشد، تشخیص دهد. تست PSA مزایا و معایبی دارد. می تواند به تشخیص و درمان سرطان در مراحل اولیه کمک کند، اما همیشه دقیق نیست. قرائت نادرست می تواند منجر به درمان های غیر ضروری، از جمله نمونه برداری که می تواند خطر ناتوانی جنسی و بی اختیاری را افزایش دهد، شود.

کارشناسان توصیه می کنند :

سن ۱۸ تا ۴۰ سال : معمولاً غربالگری لازم نیست.
سن ۴۰ تا ۴۹ : شما باید سطح خطر خود را با پزشک خود در میان بگذارید. در صورتی که در معرض خطر تلقی می شوید غربالگری توصیه می شود. مردانی که سابقه خانوادگی سرطان پروستات دارند در معرض خطر بیشتری هستند و باید آزمایش PSA را با پزشک خود در میان بگذارند.
سن ۵۰+ : غربالگری را با پزشک خود در میان بگذارید.

بهترین محافظت در برابر سرطان پروستات یک سبک زندگی سالم است. این برنامه بازی را برای پیشگیری، غربالگری و درمان سرطان پروستات دنبال کنید.

سرطان شایع در مردان سرطان پروستات

۲- سرطان های شایع در مردان سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ یکی از سرطان های شایع در مردان اما قابل پیشگیری است. عوامل خطر سرطان روده بزرگ شامل سن، سابقه پولیپ، ابتلا به بیماری التهابی روده (IBD)، سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ، عدم تحرک بدنی، چاقی و مصرف مکرر گوشت قرمز و گوشت های فرآوری شده است. تحقیقات انجام شده به این نتیجه رسیده است که دوز روزانه آسپرین امکان دارد خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را تا ۴۰ درصد کاهش دهد. قبل از مصرف با پزشک خود صحبت کنید.

هنگامی که به موقع تشخیص داده شود، این بیماری یکی از قابل درمان ترین انواع سرطان است، بنابراین رعایت دستورالعمل های غربالگری بسیار مهم است. کارشناسان دستورالعمل های زیر را توصیه می کنند :

سن ۱۸ تا ۳۹ سال : انجام غربالگری ضروری نیست مگر اینکه مبتلا به IBD، سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ یا یک بیماری ارثی مانند سندرم لینچ باشید. در مورد مزایا و معایب غربالگری و اینکه آیا برای شما مناسب است با پزشک خود صحبت کنید.
سن ۴۰ تا ۴۹ سال : خطرات خود را با پزشک خود مرور کنید. در صورت افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ یا اگر قبلا پولیپ داشته اید، ممکن است لازم باشد غربالگری را شروع کنید.
سن ۵۰+ : همه باید غربالگری شوند. با پزشک خود در مورد گزینه ها از جمله کولونوسکوپی، سیگموئیدوسکوپی و آزمایش خون مخفی مدفوع سالانه صحبت کنید.

سرطان شایع در مردان سرطان روده بزرگ

۳- سرطان های شایع در مردان سرطان ریه

هم افراد سیگاری و هم غیرسیگاری در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه هستند. اگر علائم ناراحتی قفسه سینه، مشکل در تنفس، گرفتگی صدا، مخاط خونی و سرفه طولانی را تجربه کردید، در مورد غربالگری و پیشگیری با پزشک خود صحبت کنید.

سیگار اولین عامل خطر سرطان ریه است. پزشکان غربالگری سالانه سرطان ریه را برای سیگاری‌های فعلی، کسانی که در ۱۵ سال گذشته سیگار را ترک کرده‌اند و آن‌هایی که در سنین ۵۵ تا ۸۰ سال هستند که یک بسته در روز به مدت ۳۰ سال سیگار کشیده‌اند، توصیه می‌کند. غربالگری شامل سی تی اسکن با دوز پایین است.

برای کاهش بیشتر خطر ابتلا به سرطان ریه، رژیم غذایی سالم داشته باشید و از دود سیگار و قرار گرفتن در معرض مواد سرطان زا مانند رادون، آزبست و دوده خودداری کنید. قرار گرفتن در معرض رادون عامل اصلی سرطان ریه در افراد غیر سیگاری است و با یک کیت تست در خانه می توان آن را با هزینه کم تشخیص داد.

 

 

 

سرطان شایع در مردان سرطان ریه

۴- سرطان های شایع در مردان سرطان معده

سرطان معده یکی از شایع ترین سرطان ها در جهان است. سرطان معده با بروز سالانه ۷۳۰۰ نفر، یکی از پنج سرطان شایع در مردان و زنان ایرانی است. این اولین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در هر دو جنس در ایران است، زیرا اکثر بیماران در مراحل پیشرفته بیماری تشخیص داده می شوند. همچنین میزان بقای ۵ ساله در ایران کمتر از ۲۵ درصد برآورد شده است.

هلیکوباکتر پیلوری، ژنتیک، زخم معده، سیگار، الکل، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، ریفلاکس، کم خونی مزمن، جراحی معده، چاقی، تشعشعات، ویروس اپشتین بار، جنسیت، نژاد، قومیت، وضعیت اقتصادی-اجتماعی، گروه های خونی گروه A و مواد غذایی نقش مهمی در خطر ابتلا به سرطان معده ایفا می کند.

بهبود استانداردهای زندگی و تغییر عادات غذایی و همچنین کاهش عفونت هلیکوباکتر پیلوری در کاهش بروز سرطان معده بسیار مؤثر است.

سرطان شایع در مردان

برای کاهش خطر سرطان چه کارهای دیگری می توانید انجام دهید

از سیگار دوری کنید.
وزن مناسب داشته باشید و آن را حفظ کنید.
یک فعالیت بدنی منظم داشته باشید.
از الگوی غذایی سالم پیروی کنید که شامل میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار فراوان باشد و گوشت های قرمز فرآوری شده و غذاهای کاملا فرآوری شده را محدود یا از آنها اجتناب کند.
الکل مصرف نکنید.
از پوست خود محافظت کنید
خود فرد، سابقه خانوادگی و خطرات احتمالی را بشناسید.
به طور منظم معاینات و آزمایشات غربالگری سرطان را انجام دهید.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!