سرطان های افراد سیگاری

سرطان های افراد سیگاری

قبل از اینکه درباره سرطان های افراد سیگاری بدانید بهتر است بدانیم سیگار با بدن ما چکار می کند. سیگار کشیدن می تواند باعث سرطان شود و سپس بدن شما را از مبارزه با آن بازدارد.

سموم موجود در دود سیگار می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند و کشتن سلول های سرطانی را سخت تر کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، سلول های سرطانی بدون اینکه متوقف شوند به رشد خود ادامه می دهند.
سموم موجود در دود تنباکو می تواند به DNA سلول آسیب برساند یا تغییر دهد. DNA سلولی است که رشد و عملکرد طبیعی سلول را کنترل می کند. هنگامی که DNA آسیب می بیند، یک سلول می تواند شروع به رشد خارج از کنترل کند و یک تومور سرطانی ایجاد کند.

پزشکان برای سال‌ها می‌دانستند که سیگار باعث بیشتر سرطان‌ های ریه می‌شود. امروزه نیز صادق است، زمانی که تقریباً از هر ۱۰ مورد مرگ و میر ناشی از سرطان ریه، ۹ مورد ناشی از استعمال سیگار یا قرار گرفتن در معرض دود سیگار است. در واقع، سیگاری‌ها نسبت به سال ۱۹۶۴ خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان ریه دارند، حتی اگر سیگار کمتری مصرف کنند. یکی از دلایل ممکن است تغییرات در نحوه ساخت سیگار و حاوی چه مواد شیمیایی باشد

درمان‌ها بهتر می‌شوند، اما سرطان ریه همچنان بیشتر از هر نوع سرطان دیگری مردان و زنان را می‌کشد. در ایالات متحده، سالانه بیش از ۷۳۰۰ غیرسیگاری به دلیل سرطان ریه ناشی از دود سیگار می میرند. دود دست دوم ترکیبی از دود ناشی از سوزاندن انتهای سیگار و دود استنشاق شده توسط فردی است که سیگار می کشد.

سرطان و سیگار

سیگار تقریباً در هر نقطه از بدن شما سرطان ایجاد می کند :

سرطان خون
سرطان مثانه
سرطان دهانه رحم
سرطان روده بزرگ و رکتوم
سرطان مری
سرطان کلیه
سرطان حنجره
سرطان کبد
سرطان ریه، نای و برونش
سرطان دهان و گلو
سرطان پانکراس
سرطان معده

مردان مبتلا به سرطان پروستات که سیگار می‌کشند ممکن است بیشتر از افراد غیرسیگاری در اثر سرطان پروستات بمیرند.

تنباکوی بدون دود، مانند تنباکوی جویدنی، نیز باعث ایجاد سرطان می شود، از جمله سرطان های زیر :

سرطان مری
سرطان دهان و گلو
سرطان پانکراس

چگونه می توان از سرطان های مرتبط با سیگار پیشگیری کرد؟

مهمترین کاری که می توانید برای پیشگیری از سرطان های افراد سیگاری انجام دهید این است که سیگار نکشید یا اگر سیگار می کشید آن را ترک کنید. همچنین مهم است که از دود سیگار اجتناب کنید.

ترک سیگار خطر ابتلا به ۱۲ نوع سرطان را کاهش می دهد : سرطان های ریه، حنجره، حفره دهان و حلق، مری، پانکراس، مثانه، معده، روده بزرگ و راست روده، کبد، دهانه رحم، کلیه و خون.

در عرض ۵ تا ۱۰ سال پس از ترک، احتمال ابتلا به سرطان دهان، گلو یا جعبه صدا به نصف کاهش می یابد.
در عرض ۱۰ سال پس از ترک، احتمال ابتلا به سرطان مثانه، مری یا کلیه کاهش می یابد.
در عرض ۱۰ تا ۱۵ سال پس از ترک سیگار، خطر ابتلا به سرطان ریه در شما به نصف کاهش می یابد.
در عرض ۲۰ سال پس از ترک سیگار، خطر ابتلا به سرطان دهان، گلو، جعبه صدا یا پانکراس به نسبت افرادی که سیگار نمی کشند کاهش می یابد. همچنین خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم به نصف کاهش می یابد.

چگونه می توان از سرطان های مرتبط با سیگار پیشگیری کرد؟

غربالگری سرطان های افراد سیگاری

غربالگری سرطان دهانه رحم و کولورکتال

تحقیقات نشان می دهد که غربالگری سرطان دهانه رحم و روده بزرگ، همانطور که توصیه می شود، به پیشگیری از این بیماری ها کمک می کند. غربالگری سرطان دهانه رحم و کولورکتال همچنین به یافتن این بیماری ها در مراحل اولیه کمک می کند، زمانی که درمان احتمالاً بهترین نتیجه را دارد.

غربالگری سرطان ریه

افرادی که سال ها سیگار کشیده اند ممکن است غربالگری سرطان ریه را در نظر بگیرند. تنها آزمایش غربالگری توصیه شده برای سرطان ریه، توموگرافی کامپیوتری با دوز پایین (که سی تی اسکن با دوز پایین یا LDCT نیز نامیده می شود) است. در این آزمایش، یک دستگاه اشعه ایکس بدن را با استفاده از دوزهای کم تابش اسکن می کند تا تصاویر دقیقی از ریه ها تهیه کند.

غربالگری سالانه سرطان ریه با LDCT را برای افرادی که :

سابقه ۲۰ بسته یا بیشتر سیگار کشیدن داشته باشید و
اکنون سیگار بکشید یا در ۱۵ سال گذشته آن را ترک کرده اید
بین ۵۰ تا ۸۰ سال سن دارند.

غربالگری سالانه زمانی که فرد به مدت ۱۵ سال سیگار نکشیده است، یا به مشکل سلامتی مبتلا می شود که باعث می شود در صورت یافتن سرطان ریه، تمایلی به انجام عمل جراحی نداشته باشد، متوقف شود.

در مورد غربالگری سرطان ریه و فواید و خطرات احتمالی با پزشک خود صحبت کنید. غربالگری سرطان ریه جایگزینی برای ترک سیگار نیست.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!