سرطان معده چیست، علائم و روش های درمان

در سرطان معده سلول های سرطانی معمولا از دیواره داخلی دیواره معده شروع می شوند و سپس با پیشرفت سرطان به عمق بیشتری به دیواره معده نفوذ می کنند. علائم ، تشخیص و گزینه های درمان در این مطلب از سلول سبز مورد بحث قرار می گیرد.

سرطان معده چیست؟

در سرطان معده سلولهای سرطانی معمولاً از دیواره داخلی دیواره معده شروع شده و سپس با پیشرفت سرطان به عمق بیشتری به دیواره معده نفوذ می کنند. تومور ممکن است به اندامهای مجاور مانند کبد و لوزالمعده درگیر شود.

سرطان معده یکی از شایع ترین سرطان ها در سراسر جهان است اما کمتر در ایالات متحده مشاهده می شود. تعداد موارد این سرطان در چند دهه گذشته به طور مداوم در حال کاهش بوده است احتمالاً به دلیل استفاده گسترده از یخچال که دسترسی به غذای تازه بدون مواد نگهدارنده و آلودگی باکتریایی را افزایش داده است.

عکس سرطان معده

علت سرطان معده چیست؟

علت اصلی سرطان معده جهش ژنتیکی (تغییر) در سلول های معده است که باعث رشد سریع سلول ها و در نهایت تشکیل تومور می شود. عوامل خطر که می تواند شانس ابتلای فرد را افزایش دهد عبارتند از :

سابقه خانوادگی
سیگار کشیدن
چاقی
عفونت باکتری هلیکوباکتر پیلوری (H.pylori)
رژیم غذایی سرشار از نمک
رژیم غذایی که شامل میوه ها و سبزیجات زیادی نباشد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  ورم معده چیست و آیا خطرناک است؟

علائم سرطان معده چیست؟

سرطان معده در مراحل اولیه بندرت علائم ایجاد می کند. در کشورهایی که غربالگری معمول نیست اکثر سرطان های معده تا زمانی که نسبتاً بزرگ نشده یا در خارج از معده گسترش نیافته اند یافت نمی شوند.

علائم و نشانه هایی که این بیماری ایجاد می کند می تواند شامل موارد زیر باشد :

درد شکم : شاید برای شما این سوال پیش بیاید درد سرطان معده چگونه است؟ درد شکم به صورت ناراحتی مبهم در شکم، معمولا بالای ناف است.

اشتهای ضعیف
کاهش وزن بدون دلیل
اشتهای ضعیف
کاهش وزن بدون دلیل
ناراحتی مبهم در شکم معمولاً بالای ناف
احساس سیری بعد از خوردن تنها یک وعده غذایی کوچک
سوزش سر دل یا سوء هاضمه
حالت تهوع
استفراغ با یا بدون خون
تورم یا تجمع مایع در شکم
خون در مدفوع
احساس خستگی یا ضعف، در نتیجه داشتن تعداد بسیار کم گلبول قرمز (کم خونی)
در صورت گسترش سرطان به کبد زردی پوست و چشم
ناراحتی مبهم در شکم معمولاً بالای ناف
احساس سیری بعد از خوردن تنها یک وعده غذایی کوچک
سوزش سر دل یا سوء هاضمه
حالت تهوع
استفراغ با یا بدون خون
تورم یا تجمع مایع در شکم
خون در مدفوع
احساس خستگی یا ضعف، در نتیجه داشتن تعداد بسیار کم گلبول قرمز (کم خونی)
در صورت گسترش سرطان به کبد زردی پوست و چشم

بیشتر این علائم بیشتر به دلیل مواردی غیر از این بیماری مانند عفونت ویروسی یا زخم ایجاد می شود. برخی از این علائم همچنین ممکن است ناشی از انواع دیگر سرطان باشد. اما افرادی که هر کدام از این مشکلات را دارند به ویژه اگر از بین نروند یا بدتر نشوند باید به پزشک مراجعه کنند تا در صورت نیاز علت آن پیدا و درمان شود.

علائم سرطان معده

سرطان معده چگونه تشخیص داده می شود؟

از چندین آزمایش مختلف می توان برای تشخیص سرطان معده استفاده کرد.

سابقه پزشکی، معاینه فیزیکی و آزمایشاتی برای بررسی خونریزی

هنگام گرفتن سابقه پزشکی پزشک در مورد علائم شما (مانند مشکلات خوردن ، درد ، نفخ و غیره) و عوامل خطر احتمالی سوال می کند تا ببیند آیا ممکن است سرطان معده یا علت دیگری را نشان دهد. معاینه فیزیکی می تواند به پزشک شما در مورد علائم احتمالی سرطان یا سایر مشکلات سلامتی اطلاعات بدهد. به طور خاص پزشک شکم شما را برای هر چیز غیر طبیعی لمس می کند.

پزشک ممکن است آزمایش خون را برای بررسی کم خونی، که می تواند ناشی از خونریزی سرطان در معده باشد انجام دهد. همچنین ممکن است آزمایشی برای جستجوی خون در مدفوع که با چشم غیر مسلح دیده نمی شود انجام شود که همچنین می تواند نشانه ای از خونریزی در معده باشد.

آندوسکوپی فوقانی

آندوسکوپی فوقانی  آزمایشی است که اغلب در صورتی انجام می شود که پزشک فکر می کند شما ممکن است سرطان معده داشته باشید.

در طول این آزمایش پزشک یک آندوسکوپ را که یک لوله نازک ، انعطاف پذیر و روشن است با یک دوربین فیلمبرداری کوچک در انتهای آن در پایین گلو ، عبور می دهد. این به پزشک اجازه می دهد تا پوشش داخلی مری، معده و قسمت اول روده کوچک شما را ببیند. در صورت مشاهده نواحی غیرطبیعی ، نمونه های بیوپسی را می توان با استفاده از ابزارهایی که از طریق آندوسکوپ عبور کرده اند برداشت. نمونه های بافتی به آزمایشگاه ارسال می شوند و در آنجا با میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرد تا مشخص شود آیا حاوی سرطان هستند یا خیر.

تشخیص سرطان معده آندوسکوپی

آزمایشات تصویربرداری

آزمایشات تصویربرداری از اشعه ایکس، میدانهای مغناطیسی، امواج صوتی یا مواد رادیواکتیو برای ایجاد تصاویری از داخل بدن شما استفاده می کند. آزمایشات تصویربرداری ممکن است به دلایل مختلفی انجام شود از جمله :

برای کمک به تشخیص اینکه آیا یک ناحیه مشکوک ممکن است سرطان باشد
برای آگاهی از میزان گسترش سرطان
برای کمک به تعیین اینکه آیا درمان مثر بوده است یا خیر

مرحله بندی سرطان معده

مرحله ۰ : به آن کارسینوم درجا نیز می گویند. سرطان فقط در سطح اپیتلیوم یافت می شود. سرطان به هیچ لایه دیگری از معده رشد نکرده است. این مرحله سرطان اولیه در نظر گرفته می شو.

مرحله ۱ : سرطان در لایه داخلی دیواره معده رشد کرده است. به هیچ غدد لنفاوی یا سایر اندام ها سرایت نکرده است.

مرحله ۲ : سرطان در لایه داخلی دیواره معده رشد کرده است. به ۳ تا ۶ غدد لنفاوی گسترش یافته است اما در جاهای دیگر گسترش یافته است.

مرحله ۳ : سرطان به لایه های عضلانی بیرونی دیواره معده رشد کرده است. به ۷ تا ۱۵ غدد لنفاوی گسترش یافته است اما به سایر اندام ها گسترش یافته است.

مرحله ۴ : مرحله چهارم: مرحله چهارم این سرطان سرطانی با هر اندازه ای را توصیف می کند که علاوه بر ناحیه اطراف معده به قسمت های دور بدن گسترش یافته است.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  انواع سرطان های دستگاه گوارش

درمان سرطان معده

روش های مختلفی برای درمان سرطان معده وجود دارد. در بسیاری از موارد می توان از جراحی اجتناب کرد.

در مراحل اولیه که سرطان به لایه های سطحی (فوقانی) معده محدود می شود می توان سرطان را از طریق آندوسکوپی فوقانی که توسط متخصص گوارش انجام می شود برطرف کرد. در این روش (کالبد شکافی زیر مخاطی آندوسکوپی یا ESD) تومور از بقیه دیواره معده جدا شده و از طریق دهان خارج می شود.

هنگامی که تومور فراتر از لایه های سطحی معده حمله می کند جراحی برای برداشتن معده و اتصال مری (لوله ای که غذا از آن عبور می کند) به روده های کوچک نیاز دارد تا هضم انجام شود.

رادیو تراپی از پرتوهای پرقدرت انرژی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند. شیمی درمانی از مواد شیمیایی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند. این درمانها به طور کلی ترکیبی هستند.

همچنین چندین دارو برای درمان سرطان معده وجود دارد. درمان بستگی به شدت سرطان دارد و پس از تشخیص توسط پزشک تعیین می شود.

ایا سرطان معده کشنده است؟

این بیماری یکی از شایع ترین انواع سرطان و یکی از مهمترین علل مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان است.
نرخ بقای ۵ ساله به شما می گوید چند درصد از مردم حداقل ۵ سال پس از کشف سرطان زندگی می کنند.
میزان بقای ۵ ساله برای افراد مبتلا به سرطان معده ۳۲ درصد است. این آمار نشان دهنده این واقعیت است که ۶۲ درصد از افراد مبتلا به سرطان پس از گسترش سرطان به خارج از محل شروع آن تشخیص داده می شوند. اگر سرطان قبل از گسترش یافت شود، میزان بقای ۵ ساله به طور کلی بیشتر است، اما به مرحله سرطانی که در طول جراحی پیدا شده است بستگی دارد.
اگر سرطان قبل از انتشار به خارج از معده تشخیص داده و درمان شود، میزان بقای ۵ ساله ۷۰٪ است. اگر سرطان به بافت ها یا اندام های اطراف ویا غدد لنفاوی منطقه گسترش یافته باشد، میزان بقای ۵ ساله ۳۲ درصد است. اگر سرطان به نقاط دورتر از بدن گسترش یافته باشد، میزان بقای ۵ ساله ۶ درصد است.

چگونه می توان از سرطان معده پیشگیری کرد؟

با اقدامات زیر می توان از سرطان معده جلوگیری کرد :

بهترین راه برای پیشگیری از سرطان معده خوردن یک رژیم غذایی سالم است که حاوی مقدار زیادی میوه و سبزیجات و نمک و گوشت قرمز کمی است.
وزن مناسبی داشته باشید و عادات ورزشی خوبی را رعایت کنید.
از کشیدن سیگار خودداری کنید زیرا خطر ابتلا به این سرطان و بسیاری از سرطان های دیگر را افزایش می دهد.

پیشگیری از سرطان معده

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!