سرطان مثانه در زنان

سرطان مثانه در زنان

سرطان مثانه سرطانی است که از سلول‌های مثانه شروع می‌شود – یک اندام عضلانی توخالی در قسمت تحتانی لگن که ادرار را جمع‌آوری می‌کند. مردان مسن بالاترین میزان ابتلا به سرطان مثانه را دارند. هر سال حدود ۶۴۰۰۰ مورد سرطان مثانه در مردان تشخیص داده می شود، در حالی که تنها حدود ۱۹۰۰۰ مورد در زنان تشخیص داده می شود. بیش از ۹۰٪ موارد در افراد بالای ۵۵ سال رخ می دهد.

سرطان مثانه در زنان وقتی زود تشخیص داده شود، بیشتر موارد سرطان مثانه بسیار قابل درمان هستند. متأسفانه، زنان کمتر از مردان احتمال دارد که سرطان مثانه خود را زود تشخیص دهند. علائم اولیه زنان، مانند خون در ادرار و ادرار دردناک، به راحتی با سایر شرایط شایع تر مانند خونریزی پس از یائسگی و عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) اشتباه گرفته می شود. پیش آگهی بدتری دارد.

انواع سرطان مثانه در زنان

انواع مختلفی از سرطان مثانه وجود دارد.

کارسینوم اروتلیال (کارسینوم سلول انتقالی) : کارسینوم اروتلیال تا حد زیادی شایع ترین نوع سرطان مثانه است که بیش از ۹۰ درصد موارد را شامل می شود. این سرطان زمانی شروع می شود که سلول های ادراری که مثانه را پوشانده اند شروع به رشد خارج از کنترل کنند. سلول های اروتلیال سایر قسمت های دستگاه ادراری را نیز پوشانده اند. اگر سرطان مثانه در شما تشخیص داده شود، کل دستگاه ادراری شما از نظر وجود تومور بررسی می شود.

کارسینوم های غیر انتقالی : انواع کمتر شایع سرطان مثانه شامل کارسینوم سلول سنگفرشی، آدنوکارسینوم و کارسینوم سلول کوچک است.

انواع سرطان مثانه در زنان

علائم سرطان مثانه در زنان

بسیاری از موارد سرطان مثانه در زنان بدون علامت هستند و علائم و نشانه های اولیه سرطان مثانه خفیف و متناوب هستند.

وجود خون در ادرار (هماچوری) شایع ترین علامت اولیه سرطان مثانه است. خون ممکن است رنگ ادرار را تحت تأثیر قرار دهد و به آن رنگ صورتی کم رنگ یا چایی بدهد یا ممکن است قرمز روشن به نظر برسد.

ممکن است خون همیشه وجود نداشته باشد. می تواند روزها یا هفته ها در یک زمان ناپدید شود و سپس عود کند. گاهی اوقات مقدار خون آنقدر کم است که فقط با آزمایش ادرار، آزمایشی که برای تجزیه و تحلیل محتوای ادرار استفاده می شود، قابل تشخیص است.

تغییر در ادرار یکی دیگر از علائم شایع اولیه است. تغییرات در ادرار ممکن است شامل موارد زیر باشد :

فراوانی : سرطان مثانه می تواند منجر به دفع بیشتر ادرار شود، از جمله بیدار شدن مکرر در شب برای ادرار کردن.

فوریت : ممکن است احساس کنید که نیاز دارید فوراً ادرار کنید، حتی زمانی که مثانه شما پر نیست.

ادرار دردناک : احساس درد یا سوزش ادرار ممکن است همراه با ادرار باشد.

درد : سرطان مثانه گاهی باعث کمردرد، معده درد یا درد استخوان می شود.

سایر علائم : سرطان مثانه پیشرفته‌تر می‌تواند باعث تب غیرقابل توضیح، تعریق، کاهش وزن غیرقابل توضیح یا کاهش اشتها و خستگی شود.

اغلب اوقات، یک بیماری غیر از سرطان مثانه باعث ایجاد این علائم می شود.

کمردرد در سرطان مثانه

علت سرطان در زنان

مانند بسیاری از سرطان‌ها، عوامل ارثی و محیطی بر خطر ابتلا به سرطان مثانه در زنان تأثیر می‌گذارند. مثانه ادرار را از کلیه های شما دریافت می کند که خون شما را فیلتر می کند. بنابراین مثانه دارای سطوح بالایی از قرار گرفتن در معرض سموم مختلف محیطی و مواد سرطان زا است.

سن مهمترین عامل خطر است. بیش از ۹۰ درصد سرطان های مثانه در افراد بالای ۵۵ سال و ۸۰ درصد در افراد ۶۵ سال و بالاتر رخ می دهد.

سیگار عامل خطر اصلی قابل اصلاح است. سیگاری ها سه برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری در معرض خطر هستند. سیگار کشیدن حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد همه موارد را تشکیل می دهد

تصور می‌شود قرار گرفتن در معرض برخی از مواد شیمیایی صنعتی، مانند مواد مورد استفاده در رنگ‌ها و رنگ‌ها، عامل ۲۰ درصد دیگر موارد است. عوامل دیگری مانند ژنتیک، هورمون‌ها، استفاده از مکمل‌های گیاهی خاص، و مصرف آب آشامیدنی آلوده نیز می‌توانند بر شما تأثیر بگذارند. خطر.

تشخیص سرطان مثانه

سرطان مثانه معمولاً با بررسی سابقه سلامتی و علائم فیزیکی بیمار تشخیص داده می‌شود. پزشک شما همچنین معاینه فیزیکی لگن را برای جستجوی توده غیرطبیعی انجام می‌دهد. برای زنان، این به معنای معاینه رکتو واژینال است.

سیستوسکوپ (یک لوله نازک بلند با یک دوربین کوچک و نور متصل در یک انتها) ممکن است برای مشاهده داخل مثانه و بیوپسی استفاده شود.

سپس تشخیص با وجود سلول‌های غیرطبیعی در ادرار، بافت مثانه یا آزمایش‌های ادراری که اخیراً توسعه یافته‌اند که نشانگرهای زیستی سرطان را شناسایی می‌کنند تأیید می‌شود.

تشخیص سرطان مثانه در زنان

درمان سرطان مثانه

اگر سرطان مثانه در زنان تشخیص داده شود، برنامه درمانی مناسب به بهبود سلامت و شانس بهبودی شما کمک می کند. برنامه درمانی خاص شما به مرحله سرطان (میزان گسترش آن) و درجه سرطان (چقدر سلول های سرطانی غیرطبیعی به نظر می رسند) و همچنین عوامل دیگر بستگی دارد.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!